180618 tamandareУкраїнці мають всі шанси виграти тендер Військово-морських сил (ВМС) Бразилії з будівництва національного корвета типу Tamandare. Не залежно від результатів, українські компанії, зусилля яких в Бразилії координуються Державною фірмою «Укрінмаш» (ДП ДГЗІФ «Укрінмаш»), вже можуть говорити про успіх.

 

Україна, завдяки ентузіастам-оборонникам, заявила про себе в Південній Америці та в Світі в цілому, як про державу, що здатна реалізовувати потужні проекти з будівництва військових кораблів, налагодила кооперацію зі світовими компаніями та залишила далеко позаду РФ. Остання має мізерні шанси на перемогу в бразильському проекті, через розрив коопераційних зв’язків з Україною та введені проти неї міжнародні санкції, які є розплатою за анексію Криму та агресію на Сході нашої країни

 

Україна виходить з тіні

 

В грудні 2017 року стало відомо про участь представників української оборонної промисловості в тендерних процедурах в Бразилії по реалізації одного з найамбітніших проектів сучасності, що реалізується в інтересах ВМС цієї країни. Це стало результатом кропіткої роботи, що попередньо проводилась в Бразилії українськими спецекспортерами (зокрема ДП ДГЗІФ «Укрінмаш») і розпочалась значно раніше.

 

Новина по темі: УКРАЇНСЬКІ КОРАБЛЕБУДІВНИКИ ХОЧУТЬ БУДУВАТИ КОРВЕТИ ДЛЯ БРАЗИЛІЇ

 

На ринку, який не є традиційним для України, це було зробити нелегко. Особливо з огляду на те що місцеві потенційні партнери та замовники не дуже добре були обізнані з можливостями нашої країни в сфері розробки та виробництва продукції та товарів оборонного призначення і кораблебудування, зокрема. Однак попередня участь українських підприємств в ряді невеликих проектів, що координувались представниками «Укрінмаш» та були успішно реалізовані, дозволила створити позитивний імідж та розвинути необхідне коло контактів.

 

Сергiй Слюсаренко small

 

Сергій СЛЮСАРЕНКО,

Генеральний директор ДП ДГЗІФ «Укрінмаш»

«Наш досвід показує, що Україні треба й надалі по-новому відкривати себе для світу, як високорозвинену в технологічному плані країну в багатьох сферах – освоєнні космосу, авіабудуванні, кораблебудуванні, створенні нових систем озброєння та воєнної техніки. Тому, що той потенціал, який є в Україні, визнається і позитивно приймається в Світі. Про це вже можна стверджувати на основі нашої участі в проекті будівництва бразильського національного корвета типу Tamandare.

Наш досвід роботи в Бразилії, зокрема і по проекту Tamandare – це доказ того, що ми можемо і повинні грати на найвищому рівні, конкуруючи зі світовими лідерами і це – приклад для українських компаній, що діють у інших сферах. Треба виходити на міжнародний ринок, не озираючись на авторитети і несучи Світу нові знання про можливості України!»

 

Яскравим свідченням довіри до України та українських компаній було те, що ще до офіційного оголошення ВМС Бразилії тендерних процедур, що сталось на початку 2017 року, представники України отримали запрошення взяти участь в будівництві корабля для потреб ВМС безпосередньо від Командування ВМС Бразилії. І це було свідченням високої поваги та довіри бразильської сторони до українців, а також ознака впевненості в тому, що наші – не підведуть.

 

Раніше, на запрошення ДП ДГЗІФ «Украінмаш», представники ВМС Бразилії відвідали Україну і, ознайомившись з можливостями нашої країни в сфері розробки та будівництва військових кораблів, відкрили для себе Україну, як потужного потенційного партнера. На тлі протистояння російській агресії, Україна почала виходити з тіні Росії і відкривати себе та свої можливості для більш широкої аудиторії.

 

В той час бразильці, які були добре обізнаними з можливостями СРСР, і після його розпаду звузили їх на РФ, зі здивуванням дізнались, що українське Державне підприємство «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «ЗОРЯ» - «МАШПРОЕКТ» є одним із трьох розробників та виробників газових турбін для кораблів у світі, поряд з компаніями General Electric з США та Rolls Royce з Великобританії, а на ДП «Дослідно-проектний центр кораблебудування» було розроблено сотні проектів військових кораблів та допоміжних суден для десятків країн по всьому світу. І знаходяться вони саме в Україні.

 

Юрiй Кирилич

 

Юрій КИРИЛИЧ,

директор департаменту ДП ДГЗІФ «Укрінмаш»


«Участь України в тендері з будівництва бразильського національного корвета типу Tamandare – це вже використана можливість вийти з тіні імперії та заявити про себе, як про країну з високими технологічними можливостями, в якій сконцентрований потужний ресурс кораблебудування. Після візиту делегації ВМС Бразилії на Миколаївське ДП НВКГ «Зоря»-»Машпроект», бразильський адмірал, що її очолював, чесно сказав: «ми всі були впевнені, що газотурбінні двигуни для кораблів збирають в Росії». Бразильці й гадки не мали, що це підприємство знаходиться в Україні. І Україна, по суті, є власником унікального продукту, який ніде більше на пострадянському просторі не виробляється. Наша країна належить до клубу, що мають технології серійного виробництва газотурбінних двигунів для великих кораблів.»

 

Не могли не вразити бразильських фахівців і можливості Херсонського Державного заводу «ПАЛАДА» по виробництву сучасних композитних плавучих доків, або ДП «Науково-дослідний інститут «КВАНТ» з розробки радіолокаційних систем і комплексів оптико-електронній протидії високоточній зброї, а також систем цілевказування для ударного ракетного озброєння, що експлуатуються на багатьох флотах світу. Також для бразильців відвертим одкровенням стало те, що радянські авіанесучі кораблі були побудовані в українському Миколаєві. Про це вони дізнались відвідавши миколаївські підприємства, серед яких ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод», ПАТ «Завод «Екватор», що були безпосередньо залучені до створення радянських «авіаносців». Проїхавши по десятках підприємств суднобудівної галузі та постачальників комплектуючих, бразильські фахівці відкрили для себе Україну, як країну, що має величезні можливості по розробці та виробництву сучасних високотехнологічних озброєнь та військової техніки, та зрозуміли, що з такими можливостями наша країна має що запропонувати Бразилії в цій сфері.

 

Тому, невипадково, коли ВМС Бразилії оголосили про закриття першого етапу процесу отримання заявок, українці опинились в компанії відомих на ринку фірм-представників військового кораблебудування. І наразі саме наявні компетенції та напрацьовані міжнародні зв’язки допомагають представникам України впевнено себе почувати під час наступного етапу реалізації проекту, який передбачає підготовку та подання Заявки на Пропозицію (так званої RFP - Request for Proposal) і дають підстави сподіватись на проходження у наступний тур конкурсу, де мають залишитись лише три компанії. А конкурентами українців тут виступає 21 компанія з 16 країн. Серед них компанії-форварди військового кораблебудування - BAE Systems (Великобританія), DCNS (Франція), Ficantieri (Італія), Navantia (Іспанія), SAAB AB (Швеція) та багато інших, не менш знаних в світі гравців. Бути в такій компанії – почесно, і відповідально одночасно. Це вища ліга.

 

180618 ukraine tamandare

Українська делегація відвідала Ріо-де-Жанейро в період з 27 по 30 листопада 2017 року / Фото: tecnodefesa.com.br

 

Заявка на успіх

 

Українська пропозиція має великі шанси на те, щоб сподобатись бразильцям. Справа у тім, що, користуючись виставленими бразильською стороною умовами, наші запропонували значно більше, ніж було визначено еталонним дизайн-проектом, що було розроблено Проектним центром ВМС Бразилії. За умовами бразильців, можна або долучитись до реалізації бразильського проекту, або запропонувати свій, що має бути не гіршим за всіма параметрами.

 

Українці, зокрема, і пішли другим шляхом – розробили, використавши напрацьований на сьогодні в Україні досвід, проект корабля, що за своїми тактико-технічними та економічними показниками може бути дуже цікавим бразильцям. Як відзначають фахівці, які працюють над проектом, щонайменше, запропонований українцями проект по багатьох позиціях є значно сильнішим, за той, що розробили для себе самі бразильці.

 

171218 tamandare

Базовий дизайн-проект, що було розроблено Проектним центром ВМС Бразилії (Navy Project Center of Brazil): водотоннажність - 2790 метричних тонн, довжина - 103,4 м, ширина - 12,8 м, максимальна швидкість - 25 вузлів

 

Однією з важливих переваг нашого проекту є те, що Україна, крім розробки самого проекту, також пропонує організувати будівництво цих кораблів. Наразі десятки українських підприємств готові зайти в проект зі своїми продуктами у якості постачальників. В ДП ДГЗІФ «Укрінмаш» заявляють про бажання залучити до реалізації проекту якомога більше українських підприємств з продукцією національного виробництва – звісно ж в межах тендерних умов. Це надасть дуже вчасну можливість завантажити виробників, що на цей час не затребувані в інтересах виконання національних програм, дати імпульс економіці, створити нові робочі місця, забезпечити достаток українських родин, насамкінець.

 

Участь України в цьому проекті – це також шанс для великої групи українських фахівців-кораблебудівників отримати потужний досвід реалізації масштабного високотехнологічного міжнародного проекту, удосконалити власні професійні навички та бути на хвилі міжнародних трендів кораблебудування. І, насамкінець, підготуватись до того часу, коли цей досвід може знадобитись для розбудови Військово-морських сил України і кораблебудування в Україні запрацює на повну.

 

Українським проектом передбачається дотримання всіх технічних вимог, що висунуті бразильською стороною. Також мова йде про застосування тих систем та комплектуючих від бразильських та світових виробників на яких наполягають ВМС Бразилії.

 

180618 Максим Гонтар

 

Максим ГОНТАР,

менеджер проекту, ДП ДГЗІФ «Укрінмаш


«Зараз у нас вже є заявки від десятків підприємств, які готові зайти в проект зі своїм продуктом. Ми, як державне підприємство, однозначно хочемо залучити туди якомога більше українських компаній з продукцією національного виробництва. Є, звичайно, умови і вимоги тендеру, де треба враховувати і інтереси місцевих виробників, однак масштаби проекту дозволяють говорити про те, що роботи може вистачити для всіх.

Крім того, в разі перемоги ми хочемо ще залучити в команду топ менеджменту, що буде керувати реалізацією проекту в інтересах ВМС Бразилії, українських фахівців, які раніше займалися кораблебудуванням, працювали на суднобудівних заводах з тим, щоб вони змогли застосувати свій досвід в реалізації цього проекту. Це також дасть можливість і нашій країні, що тимчасово відчуває труднощі з фінансуванням масштабних проектів переозброєння власних ВМС, в потрібний момент мати готових до роботи фахівців з досвідом роботи в масштабних міжнародних військово-морських проектах».

 

Можна вже говорити про те, що українська пропозиція на тендер Військово-морських сил Бразилії з будівництва національного корвета типу Tamandare є однією з найскладніших техніко-комерційних пропозицій, що коли-небудь виходила з України в галузі оборони. Якщо про співставність фінансових показників з попередніми українськими проектами для закордонних замовників ще можна говорити, то в частині організації кооперації, в першу чергу міжнародної, цьому проекту немає рівних. Бо будівництво корабля, за рівнем складності вирішення технічних, організаційних, логістичних та інших завдань, неможливо порівняти з будівництвом будь-якої іншої системи озброєнь. При будівництві корабля такого класу, до якого належить Tamandare, лише постачальників комплектуючих може бути декілька тисяч. І щоб взяти на себе відповідальність за реалізацію проекту, окрім амбіцій треба за плечима мати великий досвід, сміливість, довіру та підтримку партнерів.

 

Надбання на шляху до Перемоги

 

Швидкій та якісній роботі по інтеграції в український проект систем іноземного виробництва сприяли широкі зв’язки зі світовими компаніями, що були напрацьовані раніше українськими розробниками, виробниками та спецекспортерами в рамках реалізації спільних проектів, як для інших країн, так і в процесі роботи над національним корветом.

 

Що вже можна відзначити по результатах проведеної роботи – українські розробники, виступаючи інтеграторами «бразильського» проекту, відчули інтерес та довіру потужних світових іноземних компаній-виробників морських озброєнь та систем, що мають на вимогу керівництва ВМС Бразилії бути встановлені на Tamandare. Результати сотень годин переговорів з іноземними партнерами та обговорень технічних деталей проекту, що організовувались фахівцями ДП ДГЗІФ «Укрінмаш», дозволяють стверджувати – українських конкурентів поважають в світі та беруть до уваги. І, якщо раніше, до України ставились з пересторогою, як до темної конячки, що несподівано може почати танцювати під сопілку Москви, то наразі з Україною говорять на рівних, поважаючи все те, що Україна вже зробила для безпеки Старої Європи, ставши нездоланною перепоною на шляху навали зі Сходу та те, що ще може зробити для стабільності в Європі та Світі, ставши повноцінним членом Західного співтовариства.

 

Perfil da corveta Tamandar

tamandar 2

Профіль корвета Tamandaré / Фото: naval.com.br

 

Потужним викликом з яким зіткнулись при підготовці Заявки на Пропозицію з будівництва бразильського національного корвета типу Tamandare фахівці ДП «ДГЗІФ «Укрінмаш» була необхідність розробити план та обґрунтувати виконання офсетних вимог, що висуваються бразильською стороною. Подібного досвіду в Україні ще не було ніколи, тож була проведена колосальна робота по вивченню досвіду інших країн. І те, що в «Укрінмаш», впевнено справляються з розробкою офсетної програми на сотні тисяч доларів США – це вже є великим досягненням, що дає Україні нові інструменти взаємодії з міжнародним ринком, а національним виробникам, що можуть бути залучені до виконання офсетних вимог, додаткові можливості заявити про себе та свою продукцію та гарантовано найти партнерів на нових ринках.

 

Слід зазначити, що в бразильському тендері бере також участь «Рособорнекспорт», але, скоріше – з метою, щоб про російських виробників не забули на цьому ринку. Реалії зараз такі, що подібні міжнародні проекти, які передбачають тісну міжнародну кооперацію, є наразі не підйомними для російських компаній. Санкції, що були ведені міжнародною спільнотою проти РФ за порушення нею підвалин міжнародного права, анексію Криму та агресію на Сході України є чітким маркером для компаній-потенційних учасників проекту, який вказує на те, що з росіянами не можна мати справи, бо з такими токсичними партнерами можна втратити і власну репутацію.

 

Це, крім іншого, відкриває нові можливості для українських компаній для того, щоб опанувати міжнародні ринки, особливо ті, що пов’язані з наданням послуг з ремонту та модернізації пострадянських систем озброєнь. Особливо тих, що ще й досі експлуатуються в країнах Заходу, або були поставлені іншим країнам в рамках програм з надання допомоги.

 

Взагалі, наразі іде мова про те, що участь в таких проектах, як Tamandare, дає можливість Україні заявитися в Світі зі своїми конструкторсько-технологічними можливостями. А в разі, якщо це дійде до практичної реалізації – це може створити умови для прориву України на інші ринки де ми конкуруємо з Російською Федерацією, як наприклад, на ринки Казахстану, В'єтнаму та інших країн, що й досі тісно зав’язані на співробітництво з РФ, але вже розмірковують, як через це самим не потрапити під санкції США та інших Західних країн.

 

І треба сказати, що такими можливостями українці вже користуються, показуючи компетенції держави Україна, розвиваючи основні складові бізнесу, демонструючи здатність брати на себе відповідальність і, таким чином, просуваючи бренд Україна в світі і відкриваючи нові обрії можливостей для нашої країни.

 

180618 MBDA

ВМС Бразилії планують оснастити нові кораблі Tamandare британською системою протиповітряної оборони «Сі Цептор» (SeaCeptor) розробки та виробництва компанії MBDA / Фото: planobrazil.com

 

Висновок, що можна зробити з ще незакінченої історії участі українських компаній під проводом ДП ДГЗІФ «Укрінмаш» в тендері на будівництво бразильського національного корвета типу Tamandare є такий: Зараз вікно можливостей для України та українських компаній відкрите якнайширше і треба цим користуватись, створюючи історію власного успіху і історію успіху оновленої України. Не залежно від шансів на Перемогу, завзяття, наполегливість та розумний ризик в рази збільшують ймовірність виграшу, особливо, якщо поруч партнери, яким можна довіряти.

 

Цьому нас вчить Новітня історія України та виборювання Незалежності нашої країни, що твориться саме зараз.

 

Тож – без тіні сумніву разом до нових Перемог!

 

Валерій РЯБИХ,

Defense Express

 

Публікації по темі:

 

СЕРГІЙ СЛЮСАРЕНКО: «МИ ГОТОВІ ДО БОРОТЬБИ. КОНКУРЕНТНОЇ». ЧАСТИНА 1

 

СЕРГІЙ СЛЮСАРЕНКО: «МИ ГОТОВІ ДО БОРОТЬБИ. КОНКУРЕНТНОЇ». ЧАСТИНА 2

 

СЕРГІЙ СЛЮСАРЕНКО: «МИ ГОТОВІ ДО БОРОТЬБИ. КОНКУРЕНТНОЇ». ЧАСТИНА 3

 

Новини по темі:

 

УКРАЇНА РЕМОНТУВАТИМЕ ГЕЛІКОПТЕРИ ВПС БАНГЛАДЕШ

 

ДП ДГЗІФ УКРІНМАШ: МУСИМО ПЕРЕКОНАТИ СВІТ У ТОМУ, ЩО УКРАЇНА ВАРТА ДОВІРИ

 

Довідка Defense Express:

Корабль класу Tamandare – новий бойовий корабель, який має бути побудований та поставлений на озброєння ВМС Бразилії в середньостроковій перспективі. Придбання корветів є одним з головних пріоритетів бразильських ВМС поряд з розробкою нових звичайних і атомних підводних човнів.

 

Tamandare class maquete caiafa

Модель корабля класу Tamandare, що була показана на стенді Emgepron під час виставки LAAD 2017 / Фото: tecnodefesa.com.br

 

Орієнтовна вартість проекту - $ 1,8 млрд. Проект передбачає будівництво чотирьох корветів, оснащених системами і озброєнням останнього покоління.

Будівництво кораблів повинно розпочатись у 2019 році. ВМС Бразилії розраховують отримати перший корабель до 2021 (може бути побудований на території іноземної країни), решту кораблів – до 2025 року (мають будуватись на бразильських потужностях).

В довгостроковій перспективі обсяг замовлення може зрости до 12 кораблів.

В ВМС Бразилії передбачають, що корвет має бути придатний до:

  • ведення бойових дій самостійно та у складі корабельних тактичних груп і угрупувань різнорідних сил;
  • патрулювання територіальних вод Бразилії та захисту економічної діяльності;
  • участі в операціях під егідою міжнародних організації.

Корвети класу Tamandare мають бути оснащені новітніми системами зброї та мати водотоннажність до 3000 тонн.

 

Історія проекту

Наприкінці березня 2017 року Директорат управління програмами військово-морських сил (Diretoria de Gestão de Programas da Marinha, DGePM) Бразилії оголосив про початок прийняття пропозицій по будівництву чотирьох військових кораблів класу «Тамандаре» (Corvetas da Classe «Tamandaré», CCT), який тривав до 10 травня 2017 року, коли ВМС Бразилії оголосили про закриття першого етапу процесу отримання заявок.

Подати заявки могли компанії, що мають досвід кораблебудування не менше ніж 10 років.

До проекту запросили 21 компанію з 16 країн:

- BAE Systems Ltd (Великобританія);
- Chalkins Shipyards S.A.(Греція);
- China Shipbuilding and Offshore Co Ltd (Китай);
- China Shipbuilding Trading CO Ltd (Китай);
- Damen Schelde Naval Shipbuilding B.V. (Нідерланди);
- DCNS do Brasil Serviços Navais Ltda (Франція);
- Ficantieri S.p.A. (Італія);
- German Naval Yards Kiel GmbH (Німеччина);
- Goa Shipyard Ltd (Індія);
- Mazagon Dock Shipbuilders Ltd (Індія);
- Navantia SA (Іспанія);
- Poly Technologies Inc (Бразилія);
- Posco Daewoo do Brasil (Південна Корея);
- Rosoboronexport Joint Stock Company (РФ);
- SAAB AB (Швеція);
- Singapore Technologies Marine Ltd (Сінгапур);
- ДП «Укрінмаш « (Україна);
- Turkish Associated International Shipyards (Туреччина);
- Thyssenkrupp Marine Systems GmbH (Німеччина);
- Wuhu Shipyard CO Ltd (Китай);

- Zentech do Brasil Serviços Técnicos Ltda.(Бразильська компанія, що пов’язана з іноземною компанією).

За умовами конкурсу, учасники мають забезпечити:

  • стратегічні оборонні потреби Бразилії шляхом організації будівництва військових суден, які мають забезпечувати виконання покладених на ВМС Бразилії завдань;
  • визнання стратегічної та економічної важливості участі у процесі будівництва національних компаній оборонної промисловості;
  • створення компанії (спільного підприємства), здатної розробляти і будувати сучасні складні військові кораблі, участь в процесі будівництва національних суднобудівних компаній та реалізацію офсету, що має забезпечити Бразилії промислові, технологічні та комерційні вигоди.

 

 canhao 40mm

Корабль класу Tamandare повинен використовувати морські боєприпаси, виготовлені в Бразилії компанією Emgepron / Фото: tecnodefesa.com.br

 

19 грудня 2017 року Міністр оборони Бразилії Рауль Юнгман та командувач ВМС адмірал Едуардо Бацеллар Ліл Феррейра (Eduardo Leal Ferreira) оголосили про початок наступного етапу реалізації проекту. Він передбачає підготовку та подання Заявки на Пропозицію (так званої RFP - Request for Proposal).

Зазначений етап має закінчитись в 2018 році (орієнтовно – влітку) відбором трьох компаній з найбільш привабливими для бразильської сторони пропозиціями. В подальшому з цих трьох компаній, після проведення додаткових переговорів з ними, буде обрано переможця на основі порівняння їх остаточних цінових пропозицій.

 

Технічні особливості проекту

Проектний центр ВМС Бразилії (Navy Project Center of Brazil) розробив власний дизайн-проект, що є базовим та відповідає основним вимогам ВМС Бразилії. Заявлені його параметри такі: водотоннажність - 2790 метричних тонн, довжина - 103,4 м, ширина - 12,8 м, максимальна швидкість - 25 вузлів. Компанії учасники можуть заявлятись з пропозиціями по реалізації бразильського дизайн-проекту, або подавати власний, який за своїми тактико-технічними характеристиками має відповідати параметрам базового дизайн-проекту, або перевищувати їх.

Компанії, що беруть участь в тендері на реалізацію проекту мають враховувати, що однією з вимог ВМС Бразилії є встановлення на кораблях класу «Тамандаре» новітньої версії національної системи управління навігацією і озброєнням SICONTA, яка також використовується на інших кораблях ВМС Бразилії. Є й ряд інших технічних умов.

Авіаційне озброєння корвету має складатися з вертольота Sikorsky MH-16 SeaHawk, який володіє більшою дальністю польоту ніж AH-11A Super Lynx, що наразі перебуває на озброєнні ВМС Бразилії.

 

siconta

На кораблях класу Tamandare передбачається встановлення новітньої версії національної системи управління навігацією і озброєнням SICONTA / Фото: tecnodefesa.com.br

 

Передбачається оснащення нового корвету зенітними ракетами, чого раніше жоден тип корветів бразильських ВМС не мав. Зокрема, ВМС Бразилії планують оснастити нові кораблі Tamandare британською системою протиповітряної оборони «Сі Цептор» (SeaCeptor) розробки та виробництва компанії MBDA (Ведликобританія). Відповідної домовленості Бразилія та Великобританія досягли в листопаді 2014 року.

Передбачено установку на корветі станції РЕБ національного виробництва. Також в пресі з’являлась інформація про участь в проекті BAE Systems з РЛС цілевказання, аналізу ситуації та навігації типу ARTISAN (Type 997) та компанії Leonardo з власним радаром.

 

Tamandar LAAD 2015 1

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues