180612 GMUМинулого тижні – 9 червня 2018 року, в Києві відбулася вже друга Міжпарламентська конференція на тему «Грузія, Молдова і Україна: посилення міжпарламентського компоненту регіонального та безпекового співробітництва та розвиток взаємодії з ЄС та НАТО». Країни, що стали безпосередніми жертвами російської гібридної агресії, в колі парламентарів, аналітиків та громадських діячів продовжили пошук шляхів для посилення взаємної співпраці. Наскільки продуктивною буде ця робота, з оглядну на непередбачуваність майбутніх подій, як в Україні, так і Республіці Молдова, покаже час, однак на сьогодні є певні результати.

 

Офіційні меседжі
Як і попередня аналогічна міжпарламентська конференція, яка пройшла в Кишиневі (Республіка Молдова) в березні поточного року, червнева в Києві залучила на свій майданчик значну кількість офіційних осіб, експертів та дипломатів з Грузії, Республіки Молдова, України, США, а також з низки європейських держав та структур. Захід був присвячений обговоренню питань протистояння новим безпековим викликам, оцінці реалізації Угоди про асоціацію з ЄС, а також посиленню політичного діалогу та зміцненню консенсусу між країнами. Незважаючи на те, що конференція проводилася в суботу, вона викликала жвавий інтерес з боку ЗМІ та українського експертного середовища.

 

180612 GMU 1
Учасники київського заходу цього разу зробили акцент не лише на вироблені спільних механізмів для того, щоб єдиним фронтом протидіяти РФ, а й на тому, щоб винайти ефективні шляхи інтеграції до ЄС, обміну досвідом між країнами, кооперації та взаємної підтримки для ефективної розбудови власних держав.


Головною подією конференції стало підписання головою Верховної Ради (ВР) України Андрієм Парубієм, головою Парламенту Грузії Іраклієм Кобахідзе та головою Парламенту Республіки Молдова Андріаном Канду заяви про створення Міжпарламентської асамблеї «Україна-Молдова-Грузія». Документ містить в собі кілька важливих, хоча і декларативних, речей серед яких прагнення посилювати і розвивати всебічні тристоронні міжпарламентські зв'язки між Грузією, Республікою Молдова та Україною, наголошує на спільному інтересі цих країн в європейській та євроатлантичній інтеграції, а також констатує спільні виклики, з якими стикаються ці три країни в результаті агресії РФ та окупації нею частини їх територій.

 

 

180612 GMU 2


Крім того, документ звертає увагу на потребі координації зусиль для імплементації угод про асоціацію з ЄС, включаючи їх положення про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі, та на забезпеченні енергетичної безпеки трьох держав.
Склад, мандат та принципи роботи створюваної Асамблеї трьох країн визначатиметься Статутом, який буде прийнято на установчій сесії Асамблеї, яка відбудеться у Тбілісі в другій половині поточного року.


«Згідно зі статутами та регламентами, цей процес є не одномоментним, цей процес потім має бути затверджений робочими групами, обраними від кожного парламенту, але має бути зроблений перший крок у проголошенні Міжпарламентської асамблеї. Я маю надію, що наше остаточне засідання, розпочате в Кишиневі і продовжене в Україні, ми зможемо провести у Тбілісі, де вже буде офіційне створення цієї Міжпарламентської асамблеї. Я переконаний, цей майданчик дасть нам набагато більше нових можливостей для співпраці та взаємодії», - заявив під час заходу голова ВР України Андрій Парубій.


Він також нагадав, що Україна має схожий досвід співпраці з Польщею та Литвою в Міжпарламентській асамблеї, в рамках якої зародилося багато прекрасних ідей, зокрема, ідея Плану Маршала.


«У мене є мрія, що одного дня ми зберемось двома міжпарламентськими асамблеями для спільного засідання, показавши, що Балто-Чорноморський пояс і є щитом Європи, який сьогодні захищає цінності та весь цивілізований світ», - додав спікер українського парламенту.

 

180612 GMU 4
В свою чергу спікер законодавчого органі Республіки Молдова Андріан Канду зазначив: «Першочерговим завданням нашого тристороннього співробітництва є возз'єднання регіону з Європою». За його словами, регіональне співробітництво та співробітництво в галузі безпеки, поряд з внутрішніми демократичними процесами перетворень, є ключовими для отримання європейської перспективи для трьох держав. «Нам необхідно структуроване співробітництво між Молдовою, Грузією та Україною, тому що у нас спільні проблеми, прагнення і статус асоційованих з ЄС держав. У цих умовах можуть бути знайдені спільні рішення і застосований кращий досвід », - заявив Андріан Канду. Спікер також відзначив співпрацю між трьома країнами і ЄС в сфері торгівлі, транспорту, енергетики і ІТ, яке генерує нові можливості для приєднання до єдиного ринку і застосування стандартів ЄС в регіоні.

180612 GMU 5
Голова парламенту Грузії Іраклій Кобахідзе, в свою чергу, окрім позитивної оцінки ініціатив в рамках міжпарламентської конференції, охарактеризував характер відносин з РФ. «У нас дуже чітко позначені червоні лінії, пов'язані з відносинами, прагматичною політикою з Росією. Ці червоні лінії пов'язані з двома головними питаннями. Перше з них - територіальна цілісність Грузії, цю лінію ніколи не перетне грузинський народ і влада країни, друга - інтеграція Грузії в європейські та євроатлантичні структури.», - заявив Кобахідзе.
Він зазначив, що Грузія проводить прагматичну політику в стосунках з Росією, яку підтримують західні партнери країни. «Ми змінили політику і підхід у відносинах з РФ і досягли певного прогресу в гуманітарних і економічних питаннях», - сказав Кобахідзе. Однак, за його словами, «прогрес в політичному напрямку практично дорівнює нулю».

 

Дискурси по темі
Якщо оцінити другу Міжпарламентську конференцію з точки зору наповненості дискусій, то вона була достатньо насиченою на заяви та меседжі, які дозволяють уявити розуміння парламентарів, а також експертного середовища подій в трьох країнах (в переважній більшості України) в контексті реалізації угоди про асоціацію в умовах впливу РФ та внутрішньополітичної боротьби.

 

180612 GMU 8
Обговорюючи питання безпеки, серед учасників заходу не було противників позиції, що в поточних умовах традиційні межі між розумінням внутрішніх та зовнішніх загроз стираються. На сьогодні, в епоху глобалізації економіки, в умовах тісної взаємодії між країнами в питаннях торгівлі, виробництва, фінансів, міграції, тощо, достатньо важко своєчасно виявляти та запобігати викликам та загрозам, особливо, якщо вони носять гібридний характер. В контексті цього піднімалося питання реалізації російського проекту «Північний потік-2», який, по суті, може позбавити роль України в якості транзитеру газу до Європи. На сьогодні зрозуміло, що це питання зустріне жорсткий опір в європарламенті з боку депутатів деяких країн Східної Європи. Адже в багатьох політиків є розуміння, що може надати РФ це будівництво. Однак, ясно і інше, що деякі європейські країни переслідують більше власні економічні інтереси, аніж відстоювання та дотримання демократичних цінностей та норм міжнародного права. Отже, чітко спрогнозувати чим вся ця історична епопею завершиться, достатньо важко.


Окремим питанням конференції стала – протидія пропаганді, адже саме медіа в сучасному світі, особливо в недемократичних країнах, стають інструментом для досягнення різноманітних цілей. Учасники заходу констатували, що кожна країна йде своїм шляхом в сфері інформаційної безпеки, маючи на ньому власний як позитивний, так і негативний досвід. Обмін набутими знаннями, особливо між Грузією, Республікою Молдова та Україною, лише сприятиме відпрацюванню універсальних механізмів запобігання пропаганді та фейковим новинам. А тому конче необхідно поглиблювати співпрацю між країнами і формувати відповідні майданчики для обговорення та створення механізмів протидії.


Важливою темою під час обговорення в рамках панельних дискусій був процес реформ в Україні, зокрема розбудові демократичних інституцій. Практично більшість експертів, політиків та аналітиків позитивно оцінили крок української влади в контексті прийняття закону про створення в Україні антикорупційного суду. Однак констатували, що головне не прийняти цей документ в стінах парламенту, важливо втілити його в життя, запустити механізм протидії корупції. Загалом, було зазначено, що саме створення подібних структур у всіх трьох країнах може стати ключем до боротьби з корупцією та суттєвими поштовхом до змін на шляху євроінтеграції.

180612 GMU 7
Окремим питанням в рамках заходу було імплементація Угоди про асоціацію. Достатньо влучно з цього питання висказався голова представництва ЄС в Україні Хью Мінгареллі: «Якщо ви думаєте, що той зразок, який вироблений в Європі під час інтеграції країн східної Європи до ЄС буди таким самим, як і в Україні, то ви помиляєтеся і не знаєте України взагалі». На його думку в угоді про асоціацію з Європейським Союзом є багато слабких місць, але громадянам потрібно пояснити, що повна її реалізація покращить рівень їх життя. «У нас є чимало слабких місць у цій угоді про асоціацію. Тим не менше, ми це імплементуємо. Ми маємо подбати про те, щоб краще роз’яснити пересічним громадянам Молдови, Грузії й України про те, що таке угода про асоціацію. Слід пояснити їм, що хоча така угода не є ідеальною, довершеною, там є багато слабких місць, тим не менше повноцінна реалізація такої угоди призведе без сумніву до покращення умов проживання населення», - наголосив посол.

 

Безперечно, всі ці заяви, думки та меседжі, що пролунали в рамках другої Міжпарламентської конференція в Києві є влучними і конкретними. На сьогодні дійсно триває конструктивний та плідний діалог між Грузією, Республікою Молдова та Україною. Як приклад, можна привести відносини між Молдовою та Україною, де за останні кілька років достатньо багато зроблено, і в питаннях товарообігу, і митного контроль. Підписано «Дорожню карту» між країнами щодо розвитку молдавсько-українського співробітництва на 2018 рік і багато іншого. Однак питання в тому, чи збережеться подібна динаміка і надалі, коли відбудуться зміни в парламентах Республіки Молдова восени 2018 року та в Україні – в жовтні 2019. Насправді, як будуть розвиватися події покаже час, і, саме головне, прагнення політикуму дійсно підтримувати добросусідські відносини в подальшому.

 

Антон Міхненко, Defense Express

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues