180612 BSDAНещодавно, 15-18 травня 2018 року, в столиці Румунії Бухаресті відбулась чергова, вже сьома, міжнародна виставка та конференція з озброєння і військової техніки Black Sea Defense & Aerospace-2018 (BSDA-2018). Як вже стало традицією, до заходу долучилася значна частина не лише місцевих, а й провідних американських та європейських виробників. Однак цього року їх було більше, адже Бухарест останнім часом значно збільшив оборонні витрати і розраховує істотно посилити власні оборонні можливості в майбутньому.

 

Загальні тренди

 

Відкрита, гібридна агресія Росії проти України, яка триває з 2014 року змусила країни НАТО відреагувати на нові виклики та загрози. В результаті Румунія, як однин з ключових гравців Альянсу в чорноморському регіоні, вирішила зростити оборонні витрати до встановленого блоком рівня в 2% ВВП. В результатів впродовж 2014-2017 років військовий бюджет країни зріс на 26,9%. Однак керівництво Румунії вирішило закріпити досягнуте і в лютому 2018 року під час Мюнхенської конференції з безпеки заявило про плани зберегти такий рівень видатків протягом наступних десяти років. При цьому за даними румунських військових джерел, Бухарест розраховує витратити на модернізацію румунської армії близько €9,8 млрд. ($11,3 млрд.) до 2026 року, що зовсім немало, враховуючи, що весь ВВП країни в 2017 році склав $197 млрд.

 

Такі заяви та тренди, безумовно, не залишаються не поміченими. В результаті, цьогорічна міжнародна виставка та конференція з озброєння і військової техніки BSDA-2018 потрапила в епіцентр уваги провідних світових оборонних компаній.

 

За даними організаторів заходу, якими традиційно виступили американська компанія TNT Productions та ДП ROMAERO, участь у виставці цього року взяли 270 експонентів (попереднього разу у 2016 році їх було 250) з 25 країн. Загалом же захід відвідали представники майже 50 держав світу. Найбільш представницькою в рамках виставки була участь румунських виробників - 144 підприємства різної форми власності. Цього року особлива увага серед місцевих виробників була зроблена на максимально можливій демонстрації натурних зразків продукції, яка випускається в країні, а також прийнята на озброєння силових структур.

 

Серед іноземних учасників найбільш потужно були представлені підприємства США (36), Франції (15) та Німеччини (15). Дві останні країни, фактично, вдвічі збільшили свою присутність в рамках даного заходу в порівнянні з попереднім.

 

180612 BSDA 8

 

З найбільш відомих виробників в рамках заходу власну продукцію презентували Lockheed Martin, Raytheon, General Dynamics, General Dynamics European Land Systems, Harris, Bell, Textron, L3 Technologies, FLIR Systems, Rockwell Collins, Elbit Systems, Rafael Advanced Defense Systems, Thales, Airbus, Naval Group, MBDA Missile Systems, Damen Shipyards, Fincantieri, Leonardo, Nurol Makina, STM, Rheinmetall, IVECO, Jeep, Pro Optics, UTI, Rohde & Schwarz.

 

Загалом цьогорічна виставка була однією з найбільших, з точки зору кількості представлених зразків ОВТ, в порівнянні з минулими роками.

 

Однак, як відомо, румунська влада зацікавлена у заході на внутрішній ринок іноземних компаній лише за умови організації кооперації та трансферу технологій, що має забезпечити розвиток власної промисловості. Цьогорічна виставка продемонструвала, що іноземні виробники прекрасно це розуміють та заходячи на внутрішній ринок країни, кооперуються з місцевими компаніями. Це стосується, наприклад, ізраїльської Aeronautics та ROMAERO, французької NAVAL Group та суднобудівної верфі в Констанца – SNC, які позиціонувалися як партнери. А ізраїльська компанія Rafael та румунська Romaero взагалі в рамках виставки підписали угоду про співробітництво, яка передбачає просування ізраїльської продукції на румунському ринку.

 

180612 BSDA 5

 

Одночасно з цим, на думку представників низки румунських компаній, керівництво країни занадто велику уваги приділяє кооперації з іноземними виробниками або купівлі західної продукції, аніж власним виробникам. Свідченням такої політики є хоча б той факт, що в рамках виставки Міністр національної оборони Румунії Міхай ФІФОРА, відвідав лише два американські та один французький стенди, не зайшовши взагалі до румунських компаній.

 

Бронетехніка

 

В рамках BSDA 2018 переважно була представлена низка вже відомих зразків техніки провідних виробників, що демонструвалися під час інших подібних міжнародних заходів. Країни вважають, що румунський ринок є достатньо ємним і не заповненим, а тому намагаються інтенсивно пропонувати власні зразки подібного ОВТ.

 

Особлива увага в рамках виставки була прикута машинам 8Х8 PIRANHA від General Dynamics European Land Systems. Адже в січні 2018 року General Dynamics підписала контракт на постачання до збройних сил Румунії до 227 броньованих машин PIRANHA в шести різних конфігураціях (з гарматою калібром 30 мм, з мінометом 120 мм, КШМ, машина РХБ захисту, медична та ремонтно-евакуаційна машина). Контракт загальною вартістю перевищує $1 млрд. Проект реалізується спільно з румунською компанією UZINA MECANICA BUCURESTI (UMB) зі складу ДК «Romarm». Під час виставки General Dynamics презентувала останню версію машини - PIRANHA 5, яку планують випускати в Румунії. Перші 36 автомобілів заплановано доставити до кінця 2018 року. Після цього поставка включатиме 30-40 машин на рік до кінця контракту.

 

180612 BSDA 1

 Особлива увага в рамках виставки була прикута машинам 8Х8 PIRANHA від General Dynamics European Land Systems

 

Слід зазначити, що з 2006 року румунські бронетанкові сили є споживачами машин PIRANHA, які були розгорнуті в різних місіях в країні та за кордоном. Під час заходу були показані кілька відомих версій машини PIRANHA III – десантна, медична та з посиленим захистом і потужним бойовим модулем.

 

З огляду на наявні потреби на внутрішньому ринку, достатньо широко в рамках заходу іноземні та місцеві виробники представляли бронетехніку з колісною формулою 4Х4. Окрім машин, які стоять на озброєнні румунської армії - VAMTAC (Іспанія), PANHARD (Франція) та Hammer (CША), були продемонстровані й інші зразки.

 

Так, компанія NIMR з ОАЕ активно просувала в інтересах румунських силових структур вже відомий автомобіль Ajban 440A. Під час BSDA 2018 машина демонструвалася з популярним на сьогодні бойовим модулем KONGSBERG Protector RWS (Remote Weapon Station) та внутрішньою системою зв’язку Military Intercom System від Savox Communications Ltd.

 

В свою чергу австрійська компанія Achleitner в інтересах румунської жандармерії вперше в Румунії представила вже відому 12 тонну машину   BLINDATUL. BLINDATUL може перевозити 8 осіб ззаду і два попереду. Він може використовуватися збройними силами, поліцією, жандармерією. Автомобіль виробляється в Австрії, але також має румунські компоненти виробництва компанії Automecanica Mediaş. Армія та жандармерія Румунії вже проявили інтерес до даного продукту.

 

Турецька компанія NUROL на власному стенді показала натурний зразок вже відомого броньованого автомобілю Ejder Yalin NMS 4X4, який       неодноразово демонструвався на різних виставках, однак в Румунії вперше. Під час BSDA машина демонструвалася без бойового модуля, як засіб пересування для підрозділів швидкого реагування.

 

Також ізраїльська компанія Elbit System продемонструвала натурний зразок свого популярного автомобілю SandCat, італійська компанія IVECO – машину LMV, а американська Chrysler легкоброньований Jeep.

 

Одночасно з іноземними виробниками румунська компанія STIMPEX вперше презентувала власний бронеавтомобіль Dracon, виконаний на базі шасі Ford F550. Він створений за два місяці до початку виставки BSDA 2018 і, фактично, є демонстратором того, як компанія STIMPEX здатна провести бронювання бронемашин.

 

180612 BSDA 2

Румунська компанія STIMPEX вперше презентувала власний бронеавтомобіль Dracon, виконаний на базі шасі Ford F550

 
 

Під час створення Dracon робився акцент на вартості, тому з метою здешевлення в ньому використовувалися комплектуючи та запчастини, які широкодоступні на цивільному ринку Румунії та взагалі Європи.

 

Автомобіль має рівень захисту ІІ STANAG 4569. Функціональна завантаженість складає 1,200 кг, що дозволяє йому адаптуватися до різноманітних завдань. Компанія запропонувала кілька варіантів машин на даній платформі: протитанкова пускова установка AG9 або платформа протитанкових ракет, міномет 81 або 120 мм, машина забезпечення, медична машина, машина вогневої підтримки та розвідки.

 

185 Центр обслуговування ЗС Румунії презентував прототип патрульного автомобіля 4x2 AUTPI V2 (Autoturismo Usor de Teren pentru Patrulare si Interventii), який виконаний на базі автомобіля Dacia Logan.

 

AUTPI 2V призначений для місій патрулювання та проведення спеціальних завдань силами спеціальних операцій. На сьогодні він проходить випробування на одному з полігонів в Румунії.

 

Що стосується танків, то вони на виставці були представлені лише натурним зразком румунського TR-85М1 (модернізована версія Т-55), виробництва Бухарестського механічного заводу. При цьому сьогодні мова не йде про його модернізацію. Питання лежить суто у позиції оборонного відомства Румунії. Поки замовлення щодо даних танків з боку МО Румунії до підприємства не надходило.

 

Авіаційна техніка

 

180612 BSDA 6

 

Авіаційна тематика була представлена достатньо широко і переважно провідними світовими виробниками, зокрема, Bell Helicopters (моделі вертольотів UH-1Y, AH-1Z Viper, 412EPI та натурний зразок Bell 505), Airbus Нelicopters (моделі Н145М, Н225М Caracal, H125M), Leonardo (моделі літаків С-27J Spartan та М-436), Lockheed Martin (натурний літак F-16 та модель F-35). Дані компанії розраховують на участь в процесі модернізації та оновленні за рахунок закупівля наявного авіаційного парку Повітряних сил Румунії.

 

Відомо, що у серпні 2017 року міністр оборони, прем'єр-міністр та інші румунські чиновники - в тому числі, нинішній Міністр оборони Міхай ФІФОР, який в той час був міністром економіки, - підписали лист про наміри стосовно закупівлі 45 бойових вертольотів Bell Helicopters. При цьому, Румунія розраховує частину машин закупити, а частину побудувати на авіаційних потужностях у м. Брашов.

 

В березні 2018 року представники румунської армії відвідали завод Bell Helicopters в США та військову базу морської піхоти Кемп Пендлтон з метою оцінки можливостей вертольоту AH-1Z Viper.

 

180612 BSDA 4

Продукція компанії Bell Helicopters

 

Національні виробники були представлені компаніями Romaero, IAR Brasov та Aerosrtar Group Bacau, які презентвали вже відомі зразки та власні потужності з виготовлення/оновлення/модернізації авіаційної техніки.

 

Безпілотні авіаційні системи були презентовані слабо і переважно вже відомими виробниками. Так, ізраїльська компанія Aeronautics спільно з ROMAERO, представили вже відомі безпілотні літальні апарати (БПЛА) Orbiter 1K, Orbiter 2, Orbiter 3, Orbiter 4 (в натурному виконанні), а американська General Atomics - MQ-9 Reaper (плакат).

 

Одночасно з цим були продемонстровані і нові зразки даного виду озброєння. Так, Агентство з вивчення військової техніки та технології (Agenţiei de Cercetare pentru Tehnică şi Tehnologii Militare) представило прототип нового БПЛА ULTRA 20 Multirol. Апарат наразі є національною розробкою, хоча і виконаний з використанням імпортних комплектуючих. Зараз відбуваються його випробування, що в переважній більшості торкаються питань стійкості планера та потужностей дизельного двигуна.

 

Румунська компанія Autonomous Flight Technologies вперше в рамках виставки презентувала власну розробку БПЛА змішаного типу зльоту та посадки SIGNUS 35V , а також його можливе продовження SIGNUS 150, які відрізняються лише характером зльоту та габаритними розмірами

 

180612 BSDA 3

Румунська компанія Autonomous Flight Technologies вперше в рамках виставки презентувала власну розробку БПЛА змішаного типу зльоту та посадки SIGNUS 35V

 

БПЛА призначений для виконання широкого комплексу завдань розвідки, пошуку та порятунку, а також перевезення вантажів. Він виконаний за популярною на сьогодні схемою, яка значно збільшує можливості застосування апарату. Апарат SIGNUS 35V наразі проходить випробування. Обидва БПЛА обладнуються спеціалізованою відеокамерою з високою роздільною здатністю та стабілізацією зображення.

 

Повну версію статті читайте в черговому випуску журналу Defense Express №6 за 2018 рік

 

Антон МІХНЕНКО,

Defense Express

 

Новини по темі:

 

РУМУНІЯ ПЛАНУЄ КАРДИНАЛЬНО ПОСИЛИТИ НАЦІОНАЛЬНІ ВМС

 

EUROSATORY 2018 РОЗПОЧАЛА РОБОТУ - УКРАЇНА БЕРЕ АКТИВНУ УЧАСТЬ

 

Публікації по темі:

 

НАДЗАВДАННЯ: ПОТІСНИТИ РФ НА МІЖНАРОДНИХ РИНКАХ ОВТ

 

МІЖПАРЛАМЕНТСЬКА СПІВДРУЖНІСТЬ

 

180612 BSDA 7

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues