180517 MROBOTПерспектива модель ВМС України повинна включати «москітній» флот з роботизованих морських систем військового призначення.

 

Україна має активно розвивати та використовувати сучасні роботизовані морські системи військового призначення. Ці технологічні рішення потрібні ВМС України для посилення своїх можливостей у протидії російській військовій силі у акваторії Чорного моря. Тим більше, що Росія вже здійснює заходи щодо розвитку власних підводних роботизованих платформ. Детальніше – у інтерв’ю журналу Defense Eхpress кандидата військових наук, доцента, капітана 1-го рангу Степана Яким’яка. Його розпитував Володимир Заблоцький.

 

- Якими є світові тенденції розвитку і застосування роботизованих морських систем військового призначення?

- Аналіз досвіду застосування військово-морських сил (ВМС) у воєнних конфліктах та у мирний час, поглядів іноземних фахівців на збройну боротьбу на морі свідчить про наявність тенденції до широкомасштабного впровадження провідними морськими державами світу нових концепцій ведення операцій на морі, які передбачають застосування безекіпажних (ненаселених) роботизованих морських систем (апаратів). Як відомо, до таких систем відносять автономно діючі протимінні, розвідувальні, ударні, спеціальні та інші підводні апарати, безекіпажні надводні катери (плавзасоби) різноманітного призначення, а також комплекси управління ними та забезпечення їх роботи.

 

Найбільш яскравим прикладом переходу до використання роботизованих морських систем військового призначення є створення у ВМС США штатних підрозділів, що оснащені виключно роботизованими зразками морського ОВТ. За даними офіційного сайту ВМС США у 2017 р. у Центрі підводної війни ВМС (Naval Undersea Warfare Center), у складі флоту вперше створено дивізіон безекіпажних підводних апаратів (Unmanned Undersea Vehicle Squadron, UUVRON 1). Американські фахівці назвали це справді історичною подією, яка засвідчила про перехід до застосування безекіпажних (роботизованих) сил і засобів, їх систем у бойових діях на морі.

 

180517 MROBOT 1

 

До найбільш відомих прикладів бойового застосування безекіпажних підводних апаратів можна віднести використання автономних підводних апаратів типу «Wervolfmarine» під час проведення операції НАТО в Лівії у квітні 2011 р. В результаті атаки, проведеної із застосуванням цих апаратів, в порту Тріполі було знищено чотири катера і пошкоджено два підводних човни ВМС Лівії.

 

Іншою тенденцією, що стосується розвитку і застосування роботизованих морських систем військового призначення, є інтенсифікація розробок та впровадження у практику застосування флотів іноземних держав новітньої тактики, яка передбачає широке використання роботизованих систем у гібридній війні, зокрема, в діях сил спеціального призначення. Так, у РФ під час проведення військово-технічного форуму «Армія-2017» були показані функціональні можливості роботизованого комплексу морського базування «Галтель».

 

180517 Galtel 2

АНПА Галтел ИПМТ14 4011106 anpa galtel ipmt

Роботизований комплекс морського базування «Галтель»

 

Російський роботизований комплекс морського базування «Галтель». РТК призначений для виконання пошукових і обстежувальних робіт, охорони підводних акваторій, інспекції і контролю інженерних споруд на глибинах до 300 м. У своєму складі він має два автономні ненаселені підводні апарати, один телекерований ненаселений підводний апарат, комплект навігаційного, допоміжного і забезпечувального устаткування.

 

Заявлялось, що цей комплекс пройшов дослідну експлуатацію в Сирії під час залучення до виконання завдання з охорони водного району в акваторії Середземного моря в порту Тартус. У ході демонстраційного показу група спеціального призначення за допомогою БПЛА «Тахион» провела дорозвідку об'єкту та викрила «систему охорони та оборони табору». За допомогою РТК «Галтель», у свою чергу, було проведене викриття підводної, зокрема, донної, обстановки в районі розташування «табору терористів». Після отримання даних від роботизованих комплексів розвідувальна група спеціального призначення на малорозмірних катерах приховано проникла в «район розташування табору». У подальшому у взаємодії з розрахунками безпілотних підводних і літальних апаратів «табір» був «знищений» двома групами бойових плавців, що діяли у водолазному спорядженні СН-21 із застосуванням підводних засобів руху «Протон-У1».

 

- Які висновки слід зробити з наведеної інформації?

- Іноземними фахівцями створюються, випробовуються у бойових умовах та готуються до використання новітні роботизовані засоби виявлення та ураження об’єктів, розташованих у приморських районах. Аналіз досвіду розвитку і застосування роботизованих морських систем у ВМС провідних країн світу, а також РФ засвідчує, що таке морське озброєння поступово стає є високоефективним засобом з виконання широкого спектру завдань флотів у мирний час, кризових ситуаціях та воєнних конфліктах.

 

Під час застосування роботизованих комплексів використовується нова тактика дій зі знищення об’єктів, що охороняються, з урахуванням бойових властивостей цих засобів. Тактикою застосовування безекіпажних підводних роботизованих комплексів може передбачатись викриття обстановки у районах базування сил (в пунктах базування, пунктах маневреного базування), місцях стоянки кораблів (катерів, суден) і на підходах до них; розміщення навігаційно-гідрографічних засобів; облаштування (постановки) мінних та інших загороджень, що можуть створюватись як елементи протидесантної оборони узбережжя та ін.

 

- Яке значення можуть мати сучасні роботизовані морські системи військового призначення для виконання завдань, покладених на ВМС ЗС України?

- Досвід відсічі збройної агресії РФ проти України з морських напрямків у 2014-2017 рр. та аналіз воєнно-географічних умов Чорного та Азовського морів підтверджують, що в умовах ведення противником гібридної війни та пошуку асиметричних способів відповіді противнику роботизовані морські системи військового призначення матимуть вирішальне значення для ВМС ЗС України. Це означає, що перспективною моделлю і майбутнім вітчизняних ВМС є не так званий «москітний флот» із застарілих і відносно нових малоефективних плавзасобів, а сучасні роботизовані морські системи військового призначення. Концепцією розвитку нашого флоту повинна бути Концепція створення і застосування роботизованих морських систем!

 

Публікація по темі: ВІЙСЬКОВІЙ ІНТЕРНЕТ РЕЧЕЙ ТА УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ

 

Що ж до основних проблем розвитку цього виду військової техніки в Україні у сучасних умовах, то насамперед йдеться про відсутність системно обґрунтованих поглядів на місце і роль роботизованих морських платформ у сучасній збройній боротьбі. Попри ту значну роботу, яку проводять сьогодні науковці провідних вищих навчальних закладів і наукових установ Міністерства оборони та інших відомств України разом з фахівцями морського озброєння, у державі на сьогодні не має прийнятих рішень, які б дозволили системно організувати цю роботу та розробити чіткі програми і плани їх реалізації. Усі інші проблеми є вирішуваними. А людські ресурси і технологічна база для розвитку в Україні роботизованих морських систем військового призначення є!

 

Практична реалізація заходів створення і впровадження безекіпажної морської техніки в інтересах ВМС ЗС України передбачає розробку теоретичних основ їх застосування, впровадження відповідних нормативних документів щодо оснащення ними сил флоту, створення відповідної бази для їх виробництва. Основними напрямками у діяльності щодо створення роботизованих морських систем для потреб ВМС ЗС України на короткострокову та середньострокову перспективу є розроблення концептуальних підходів та відповідних програмних документів щодо оснащення ВМС ЗС України такою технікою, вивчення близьких за призначенням комерційних зразків та створення базових моделей нових роботизованих морських систем військового призначення.

 

- Якими є основні проблеми науково-технічного характеру у створенні новітніх, більш досконалих роботизованих морських систем військового призначення?

- Іноземні та вітчизняні фахівці до основних проблем у створенні новітніх зразків безекіпажної морської техніки відносять, у першу чергу, підвищення ефективності енергетичних установок автономно діючих комплексів. Це, зокрема, створення потужної та одночасно компактної енергетичної установки, яка б забезпечила електроживлення споживачів розширеної номенклатури та більшу автономність апаратів.

 

Публікація по темі: ВІРТУАЛЬНІ БОЇ ЗА РЕАЛЬНИМ СЦЕНАРІЄМ

 

Також важливе значення має створення більш досконалих зразків бортових навігаційно-пошукових комплексів і систем управління з елементами «штучного інтелекту», що забезпечать зростання ефективності висвітлення та оцінювання підводної і надводної обстановки, ухилення від різних перешкод та дій противника.

 

Актуальний напрям – це створення роботизованих систем міжсферного застосування. Так званих амфібійних або гідридних безекіпажних апаратів, здатних до пересування і дій як під водою, так і на узбережжі та в повітрі.

 

Успішне вирішення науковцями і фахівцями виробничої сфери вказаних вище проблем суттєво пришвидшить реалізацію концепції ведення роботизованої збройної боротьби на морі.

 

Володимир ЗАБОЛОЦЬКИЙ,

Defense Eхpress

 

Публікації по темі:

 

DARPA – НАУКА НА СЛУЖБІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ

 

ІНТЕРНЕТ РЕЧЕЙ: ЦИВІЛЬНЕ І ВІЙСЬКОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ

 

180517 MROBOT 2

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues