180505 Trainer 2Як пристрої з технологією VR та симулятори тренують армію.

 

Якщо замість ресурсовитратних навчальних тренувань на полігонах солдати зможуть відпрацьовувати та вдосконалювати свої навички за допомогою сучасних технологій — чому б ні? Тим паче, що VR-пристрої постійно удосконалюються — і функція “симулятора” навколишнього середовища лише одна з тих, що можуть допомогти армії постійно як покращувати уміння бійця, так і створювати нові зразки зброї та обладнання.

 

Витоками технології VR вважають симулятор для навчання екіпажу літака Link Trainer, що також відомий під назвою “блакитна коробка”. Цей тренажер був створений Едвіном Альбертом Лінком на початку 1930-х років. Симулятор набув популярності протягом Другої світової війни та став ключовим навчальним “посібником” майже для кожного бійця — понад 500 тисяч американських пілотів пройшли навчання на цих авіатренажерах. Льотчики відзначали якість симулятора — під час реальних польотів вони стикалися з умовами, які моделював тренажер протягом навчання — турбулентність повітря, лід тощо.

 

180505 Link Trainer Flight Simulator

180505 Link Trainer Flight Simulator 1

 Музейний експонат Link Trainer. Джерело фото: NAS Fort Lauderdale Museum

 

Сьогодні можливості пристроїв з технологією VR значно перевищують здатності “блакитних коробок” і армії на повну потужність використовують інновації в цій сфері…

 

… на суші, …

 

Для українських військових технологія віртуальної реальності не є чимось новим — наприклад, у січні в 169-му навчальному центрі відбувалися тренування за інноваційною навчальною програмою для екіпажів “БМП-1”, метою яких було відпрацювати здатність механіка-водія замінити навідника-оператора в позаштатній ситуації. Однак солдати не одразу потрапляють на полігон — спочатку вони проходять курси на симуляторах із системою віртуальної реальності.

 

Тренажери VR актуальні для багатьох сучасних армій, зокрема американські розробники створили новітній купол віртуальної реальності — завдяки 180-градусному екрану та проекторам з високою роздільною здатністю солдат максимально “занурюється” у віртуальні операційні ситуації. Наразі фахівці працюють над удосконаленням пристрою — додають функції направленого вітру, вібрацію, тактильну симуляцію. Інструменти цього тренажера будуть відслідковувати рухи очей, скорочення м’язів солдат, збирати фізіологічні та неврологічні дані.  

 

Чим якісніше такий пристрій буде симулювати реальні умови, тим легше буде вченим проаналізувати реакцію солдата на те, що відбувається на полі бою, як вони приймають рішення, як орієнтуються на місцевості, наскільки ефективна зброя, чи зручне обладнання.

 

180505 NSRDEC 1

Купол віртуальної реальності.Джерело фото:zbroya.info

180505 Trainer

 Купол віртуальної реальності. Джерело фото: Military.com

 

Дані, які збирають ці тренажери, будуть використовувати для розробки зброї, обладнання тощо, яке покращить життя солдата в бойових умовах.

 

Публікація по темі: ВІЙСЬКОВИЙ ІНТЕРНЕТ РЕЧЕЙ І УКРАЇНА: ЯК УВІЙТИ В МАЙБУТНЄ?

 

Однак симуляторами для навчання зараз вже нікого не здивуєш. Британський дослідник Боб Стоун працює над ідеєю штаб-квартири віртуальних операцій для майбутніх концепцій команд і управління для керування кількома силами як на борту, так і на суші. Фахівець активно займається розробкою системи, яка дозволить командиру бойового підрозділу керувати своїми солдатами протягом бою. Пристрій транслює у шлем картинку з камер, які закріплені на костюмах солдат, показує їх місцеперебування на карті.

 

… у повітрі, …

 

І повертаємося до “блакитних коробок” — але вже осучаснених.

 

Львівська компанія “Маркет-Матс” вже не перший рік займається створенням авіасимуляторів. Що являє собою такий тренажер? Це кабіна пілота з усіма активними приладами, макетом злітно-посадкової смуги, відеокамерами. Реальності додає шум, візуальне зображення цілей, полігону. Основна вимога військових до такого тренажеру — це відповідність реальному літаку на 97%. Симулятори не тільки є безпечними для льотчика, але й допомагають зрозуміти, наскільки він готовий до реальних вильотів, яким літаком йому краще керувати.

 

180505 Trainer 1

 Кабіна авіасимулятора. Джерело: opk.com.ua

 

Створення такої продукції — нелегка справа, на розробку одного тренажера треба витратити чотири роки і ще рік його виготовляти. Авіатренажери від львівської компанії є повністю українським продуктом та пропонуються за конкурентоспроможною ціною. Наприклад, симулятор літака МІГ-29 коштує 3 мільйонів доларів, а білоруський аналог — удвічі дорожчий.

 

Публікація по темі: ЗАБЕЗПЕЧИТИ МАЙБУТНЄ

 

Цікавою є розробка від київської фірми EyeTech — дрон Patriot RVO10, яким оператор керує за допомогою окулярів віртуальної реальності, завдяки чому збільшується кількість корисної інформації, яку може надавати дрон.

 

Публікація по темі: БОЙОВІ ДІЇ У МАЙБУТНЬОМУ: АМЕРИКАНСЬКА РЕДАКЦІЯ

 

… на воді та під водою

 

Віртуальні торпеди готові до бою. Підводні човни оснащуються бортовим симулятором, який підключається до умовних цілей. Програмне забезпечення дозволяє екіпажу, що проходить навчання, направляти віртуальну торпеду в мішень. Отримані після навчання дані аналізуються та використовуються для зворотного зв’язку протягом усього процесу.

 

Взагалі “підводні” тренажери дуже подібні до тих, що використовуються для тренувань повітряні сили, однак є декілька відмінностей. Головна — у самому макеті: симулятор підводного човна не використовує екран монітора як вікно. Замість цього екіпаж орієнтується на показання приладу, який допомагає йому оцінити положення підводного човна та пройти крізь воду. Панель приладів віртуального човна показує зміни температури під водою, зміни руху човна тощо. Усе аналогічно реальним пристроям. Також віртуальний підводний човен може імітувати проблеми, які можуть виникнути протягом реальних операцій. Як і авіатренажери, симулятор підводного човна має платформу руху — гідравлічний підйом, який дає змогу макету човна рухатися, імітуючи занурення чи спливання.

 

Ще один пристрій, який використовує технології VR — “віртуальний міст”, що допомагає виконувати ряд важливих функцій та контролювати місію судна. Завдяки такому пристрою військовослужбовці вчаться долати надзвичайні ситуації, протистояти нападу іншого судна тощо.

 

Як висновок — коментар Дмитра Люліна, директора департаменту оборонних технологій компанії “Еверест”:

 

“Українська армія вже практикує використання технологій віртуальної реальності — зокрема для проведення попереднього тестування бійця, перевірки його здатності керувати військовою технікою. І на цьому не треба зупинятися, а продовжувати впроваджувати технології VR спочатку на рівні симуляторів, тренажерів, а згодом — використовувати вже більш сучасні пристрої. І не тільки закуповувати за кордоном, а й створювати власні зразки таких пристроїв з урахуванням потреб наших військовослужбовців”.

Олексій ЛЕВКОВ,

спеціально для Defense Eхрress

 

Публікації по темі:

 

КІБЕРБЕЗПЕКА СУЧАСНОЇ ПОВСЯКДЕННОСТІ – ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД

 

ВІЙСЬКОВІЙ ІНТЕРНЕТ РЕЧЕЙ ТА УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ

 

DARPA – НАУКА НА СЛУЖБІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ

 

ІНТЕРНЕТ РЕЧЕЙ: ЦИВІЛЬНЕ І ВІЙСЬКОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ

 

Новина по темі:

 

В УКРАЇНІ З’ЯВИТЬСЯ ІННОВАЦІЙНИЙ ЦЕНТР GARDA ДЛЯ ЗАПРОВАДЖЕННЯ ПЕРЕДОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ В ОБОРОННІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues