180503 flag 029 квітня 2018 року у Києві, на Майдані Незалежності, як і в інших містах України, відбулися урочистості з нагоди цієї пам’ятної дати.

 


Захід було ініційовано кінопроектом «Генерація волі» за підтримки НДІ українознавства, та організовано Всеукраїнською Асоціацією ветеранів Військово-Морських Сил в особі головнокомандувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (2014–2016 рр.) віце-адмірала Сергія Гайдука, кінорежисера Івана Канівця, ветерана ВМС України, учасника АТО і кавалера ордена Богдана Хмельницького, Народного Героя капітана 2 рангу Тімура Баротова тощо.


180503 flag 1

 

На заході були присутні офіцери ВМС ЗСУ, викладачі та слухачі Національного університету оборони України ім.Черняховського, представники релігійних конфесій, Асоціації ветеранів ВМС, Київської міської асоціації ветеранів-підводників, Українського козацтва та інших громадських організацій, військовослужбовці і працівники ЗС України.

 

180503 flag 01О 09.45 учасники заходу зібралися на Майдані Незалежності біля головного флагштоку України. Ведучий Андрій Рудий, відкриваючи урочистості, зазначив: «Сто років тому, 29 квітня 1918 року, кораблі Чорноморського флоту, за наказом командуючого контр-адмірала Михайла Сабліна, підняли українські прапори. Ця подія стала результатом довгої та складної боротьби моряків-українців.


Наприкінці першої світової війни Чорноморський флот був найпотужнішою силою на Чорному морі. Його ядром були два лінійних корабля з 305-мм гарматами. Навесні 1917 року один із них – «Император Александр ІІІ», на вимогу українського екіпажу, отримав нову назву — «Воля».


Переважаючу більшість матросів та старшин Чорноморського флоту складали українці. Організований у Севастополі український рух бере свій відлік від гуртка “Кобзар”, створеного на початку ХХ сторіччя. Попри його невелику чисельність, значна частина учасників потім стала ініціаторами українізації флоту.


Навесні 1917 року члени «Кобзаря» стали організаторами Української Чорноморської Громади. Серед них були: були В’ячеслав Лащенко, Микола Неклієвич, Володимир Савченко-Більський, Вадим Богомолець, Михайло Остроградський-Апостол та інші.


Перший Всеукраїнський Військовий З’їзд, що відбувся 5 травня 1917 року в Києві, дав поштовх українізації екіпажів кораблів Чорноморського флоту та підрозділів морської піхоти. Тоді ж у Севастополі відбулося декілька масштабних українських маніфестацій з національними прапорами.


Як у Севастополі, так і на кораблях і в частинах, діяли українські організації, що мали на меті українізацію флоту. Зокрема, на той час деякі кораблі флоту вже підняли українські прапори. Першим це зробив 12 жовтня 1917 року есмінець «Завидный» , а 12 листопада - крейсер «Память Меркурия». При цьому крейсер навіть офіційно за наказом командувача флотом передали Україні (!). Вже 20 грудня 1917 року рішенням більшості команди лінійного корабля «Воля» на ньому також підняли національний український синьо-жовтий прапор.


Проте в цей час зростає і вплив більшовиків, які розгорнули активну кампанію з нейтралізації українських екіпажів і на кінець грудня завдяки засобам терору та пропаганди захоплюють більшість кораблів флоту.


Проте, коли у квітні 1918 року до Криму прорвалися українські війська, національний рух знову оживає. Під тиском обставин і вимог моряків-українців, командувач флоту контр-адмірал Михайло Саблін 29 квітня віддає наказ флоту підняти українські прапори. У 1919 році цей день було проголошено Днем флоту УНР та Святом українського моря.


Морська піхота з 1917 по 1921 рік також стояла на варті нашої державності. Курінь імені Гетьмана Сагайдачного восени 1917 року прибув із Севастополя до Києва для захисту українського уряду. Перші жертви у цій боротьбі моряки понесли у вуличних боях проти більшовиків у Києві, а останні. підрозділи морської піхоти, з колишнім морським міністром Михайлом Білінським, героїчно загинули в бою під Базаром у листопаді 1921 року.


Сьогодні, як і сторіччя тому, військово-морські сили боронять наш вихід до моря. Сучасна морська піхота тримає фронт на сході нашої країни.

 

180503 flag 4


На честь 100-річчя підняття українських прапорів кораблями Чорноморського флоту, а також для вшанування сучасних моряків-героїв, відбулася урочиста церемонія підняття військово-морського прапору. Право на внесення військово-морського прапору було надано: Руслану Ковбі, віце-старшині 1 статті, ліцеїсту Одеського військово-морського ліцею, Назару Діденку, віце-старшині 1 статті, ліцеїсту Одеського військово-морського ліцею та ветеранам Військово-Морських Сил Анатолію Грищуку, капітану 1 рангу та Володимиру Волошину, полковнику морської піхоти.

 

180503 flag 2


Прапороносці під звуки «Зустрічного маршу» вносять розгорнутий прапор ВМС ЗС України і принайтували його до фалу флагштоку. Потім за командою віце-адмірала Сергія Гайдука під звуки Гімну України прапор урочисто підняли. Далі ведучий оголосив «хвилину мовчання» на честь моряків усіх поколінь, які загинули у боротьбі за свободу та незалежність України.

 

Після цього відбулася міжконфесійна панихіда пам’яті за участі представників релігійних конфесій та мітинг.

 

180503 flag 5

 

Промовці розповіли про історію українського військово-морського прапору, наголосили на значенні цієї події в історії України, поділилися власним баченням Свята українського моря. Зокрема, історик, кримчанин Андрій Іванець зазначив: «Я вірю, що це не просто історія, а спогад про майбутнє. Прапор був піднятий у Севастополі у 1918 році, і я сподіваюсь, що за нашого життя ця подія буде відновлена».

 

Так сталося, що із набуттям незалежності в Україні до 1993 року не було власного стягу ВМС. За спогадами капітана 1-го рангу у відставці Ігоря Левицького, ідея створення прапора виникла напередодні 75-ї річниці підняття кораблями ЧФ українського прапора. Тоді Київське Військово-морське училище мав відвідати перший президент України Леонід Кравчук - і Левицькому поставили завдання: за одну ніч створити прапор ВМС України (!).


В Центральній науковій бібліотеці він знайшов деякі матеріали з історії створення Українського флоту 1917–1921 рр. Це була звичайна поштова листівка, на якій був зображений Військово-морський прапор, затверджений у 1918 році Морським міністерством Української держави.

 

 

«Я привіз її до училища, і разом із Катериною Горбатюк, завідувачкою військовим ательє, ми розрахували пропорції, відновили кольори і лише за одну ніч (!), до 06-00 години ранку, виготовили прапор Військово-Морських Сил України, саме в такому вигляді, як він є зараз», піднятий вранці поряд з прапором України і прапором училища» — зазначив ветеран.

 

Командувач ВМС ЗСУ і Голова Всеукраїнської Асоціації ветеранів ВМС віце-адмірал Сергій Гайдук провів церемонію нагородження пам’ятною медаллю «100 років прапору Військово-Морських Сил України» ветеранів флоту та військових моряків, учасників АТО.

 

180503 flag 3

 

Урочиста церемонія святкування 100-ї річниці підняття державних прапорів на кораблях Чорноморського флоту завершилась урочистим проходженням військово-морського взводу Почесної варти Збройних Сил України.

Володимир Заблоцький
Сергій Соколюк

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues