180411 BelgiyaПерші три з п'яти відібраних бельгійською стороною українських військовослужбовців, які були поранені під час бойових дій на Сході України, 5 квітня 2018 р прибули на реабілітацію і подальше лікування в госпіталь королеви Астрід (район Брюсселя Недер-над-Хембейк). Це не єдиний випадок допомоги Україні з боку бельгійського керівництва. Військове двостороннє співробітництво між країнами зі змінним успіхом триває ще з 2000 р.

 

У 2017 році на підставі перевірок хронічних захворювань, травм і реабілітаційних експертиз, проведених бельгійськими військовими і невійськовими лікарями-фахівцями в центральному військовому госпіталі Києва, були відібрані три солдата різних поколінь. Для бельгійських спостерігачів показовим є вік військовослужбовців. Це відображення широкого залучення суспільства України в збройному конфлікті на Донбасі. Військовим, які приїхали на реабілітаційне лікування приблизно п'ятдесят, сорок і двадцять років.

 

«Мова йде не про невідкладну допомогу, а про реабілітацію для відновлення їх мобільності», - сказав прес-секретар бельгійського оборонного відомства капітан-командир Олів'є Северин. «Ми не можемо робити ніяких заяв про особистості та медичну ситуацію трьох солдатів. Вони залишаються до кінця свого лікування в Бельгії », - заявив бельгійський офіцер.

 

Одразу після початку війни, 4 роки тому, призначений міністр оборони Бельгії Стівен Вандепут (національна фламандська партія NV-A) погодився включити українських солдатів з сильними опіками в опіковий центр військового госпіталю. У той час український уряд не міг висувати кандидатів через проблеми з матеріально-технічним забезпеченням та невизначеною кризовою ситуацією. Згодом це вирішилося.

 

Тривале лікування та реабілітація, запропоновані Україні бельгійським міністерством оборони, почалися в 2017 р не тільки для військових з опіками, а й для тих військових, які потребують ретельної реабілітації опорно-рухових органів, психіатричної допомоги та хірургічного лікування.

 

180411 lik180411 lik 1Перші три з п'яти відібраних бельгійською стороною українських військовослужбовців, які були поранені під час бойових дій на Сході України, 5 квітня 2018 р прибули на реабілітацію і подальше лікування в госпіталь королеви Астрід (район Брюсселя Недер-над-Хембейк)

 

Три військових, які прибули в квітні 2018 р будуть перевірятися на наявність посттравматичного стресового розладу (ПТСР), з яким госпіталь знайомий ще з 22 березня 2016 року, коли надавав допомогу жертвам терактів в національному аеропорту і на станції метро Малбеек, біля європейської штаб-квартири в Брюсселі.

 

Слід зазначити, що військове двостороннє співробітництво між Бельгією та Україною почалося ще в 2000 р з угоди про співпрацю, підписану після спільних дій двох країн на Балканах. До Києва був призначений бельгійський військовий аташе, майор Руді Вальравенс. Однак рішення президента Януковича про «поза блоковий статус України» призвело до відкликання в 2010 р аташе з питань оборони, а також більшості військових дипломатів дружніх країн з інших країн ЄС. Програми співробітництва в ті роки здійснювалися в галузі освіти (навчальні заняття з англійської мови, метеорології та мінного знешкодження на морі, останнє проводилося бельгійсько-голландською школою «Егуермін», визнаної експертним центром НАТО).

 

Публікація по темі: С.ПОЛТОРАК: «ДОПОМАГАЮЧИ УКРАЇНІ, СВІТ ДОПОМАГАЄ СОБІ» (ІНТЕРВ’Ю)

 

Дипломатична криза після військової інтервенції Росії в Криму в лютому 2014 року і початку збройного конфлікту на Донбасі, негативно позначилась на можливостях двостороннього співробітництва.

 

У 2014 і 2015 рр. основна увага приділялася планованої участі обох країн в заходах для Сил швидкого реагування НАТО, створеної в 2003 р, міжнародної групи з сухопутними, повітряними, морськими і спеціальними силами, яку НАТО може розгортати протягом п'яти днів в будь-якій точці світу. Для цього український підрозділ повинно було бути інтегровано в бельгійський корпус. Були заплановані різноманітні заходи. Однак Україна скасувала запланований внесок в СРН в листопаді 2014 р за винятком поставки транспортного літака. Всі пов'язані з цим спільні дії були припинені.

 

З 2015 р Україна отримала підтримку з боку бельгійського міністерства оборони на основі ініціативи НАТО щодо зміцнення оборони і пов'язаного з нею потенціалу в області безпеки (DCB), в якій НАТО не тільки підтверджує свої партнерські принципи, а й підтримує питання, які вирішуються країнами з більш великим і більш високим потенціалом оборони: від стратегічних консультацій з питань оборони і безпеки до створення інститутів реформ.

 

Публікація по темі: ЯК УКРАЇНСЬКІ ВІЙСЬКОВІ ЦІЛОРІЧНО ТРЕНУЮТЬСЯ З СОЮЗНИКАМИ ПО НАТО

 

В області сприяння співпраці не лише у військових, але і економічних і гуманітарних цілях бельгійське міністерство оборони в рамках Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) підготувала в ході спеціальної місії зі спостереження майбутніх спостерігачів ОБСЄ практичний курс по методам боротьби з повстанцями і терористичними погрозами з використанням саморобних вибухових речовин в умовах асиметричної війни.

 

З 2016 року бельгійське міністерство оборони провело двотижневу медичну підготовку десяти українських військовослужбовців по лікуванню та реабілітації гострих і хронічних важких опіків (і супутніх рухово-опорних розладів). Також українці пройшли підготовку з надання невідкладної допомоги в польових умовах при ураженні авіаційними гіпербаричними боєприпасами. Ознайомилися з методом лікування бактериофагом.

 

180411 hospitaal

180411 hospitaal 1

Реабілітація українських військових буде проходити в госпіталі королеви Астрід (район Брюсселя Недер-над-Хембейк)

 

Окремо варто сказати, що ліки, отримані на основі фаготерапіі в бельгійському військовому госпіталі, викликали інтерес у найбільших виробників ліків і приватних інвесторів в Україні. Розроблений антибіотик МРЗС був виявлений і розроблений в перші дні існування Радянського Союзу, і його дія краще відома в Україні, ніж в Бельгії. Але це не заважає бельгійським університетам Лувена і Гента вивчати ці питання резистентних бактерій для подальшого ефективного застосування. Бактеріальні штами МРЗС з України, з Інституту мікробіології і вірусології ім. Заболотного Національної академії наук в Києві і фаги з Грузії, з Інституту бактеріофагів, мікробіології і вірусології ім. Еліава в Тбілісі, використовуються в Бельгії і мають також фармацевтичне застосування в Україні.

 

Публікація по темі: СПЛАВ ПРАКТИКИ И ТЕХНОЛОГИЙ

 

Люк Піссон, президент некомерційної асоціації бельгійсько-української торгової-промислової палати Бенілюкс-Україна, яка діє в Україні, каже: «У всьому цьому військовий госпіталь в Брюсселі грає першу скрипку. Тому дуже шкода, що не можна пояснити, що всі унікальні активи Військового госпіталю призначені не тільки для цих п'яти (цих трьох та ще двох в цьому році) травмованих жертв військового конфлікту на Донбасі, але також для бельгійських військових і багатьох цивільних осіб, для яких лікування у військовому госпіталі є остаточним порятунком, коли всі інші університетські і не університетські лікарні зазнають невдачі. Україна повинна мати право на те ж, що і Росія, і це повинно бути чітко сказано. Візьміть, наприклад, застосування бактеріофага. Лабораторні та клінічні вчені військового госпіталю - це світові експерти, на яких посилаються, багато фахівців (навіть в Тбілісі). Дипломатична ситуація з Росією перешкоджає поясненню того, що гарного робить військова лікарня для українських поранених і для вдосконалення міжнародної системи здоров'я. Бельгійській дипломатії не вистачає сміливості, не хочеться викликати роздратування у Москви, пояснюючи, що робить Бельгія для України ».

 

Також Люк Піссон зазначив, що Торгово-промислова палата Бенілюкс-Україна (VZW) у співпраці з Лігою оборонних підприємств України і вузами-партнерами запрошує зацікавлених українських учасників з числа підприємств, що випускають продукцію військового та подвійного призначення для організації освітніх поїздок і тренінгів в бельгійських промислових кластерах і бізнес мережах інноваційних сучасних компаній, центрах знань, органів державної влади та креативних соціальних спільнотах.

 

Ігор САЛО,

Член Правління Chamber of Commerce BeNeLux – Ukraine

 

Читайте також англійською тут: BELGIUM AND UKRAINE COOPERATION IN CONFLICT CONDITIONS ON DONBAS

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues