180104 800Четверта частина інтерв’ю головного редактора журналу Defense Express Сергія ЗГУРЦЯ з заступником Міністра оборони України генерал-лейтенантом Ігорем Павловським про актуальні питання переозброєння українського війська. Повна версія – у журналі Defense Express №1 2018.

 

- Ігоре Валентиновичу, доводилось чути твердження, що у провідних армій світу, коли йдеться про підготовку, наприклад, бригади до бойових дій, то її керівний склад витрачає 75-80% свого часу на моделювання ситуацій, бойових операцій та прийняття рішень. На пострадянському просторі, з огляду на певну схожість у процедурах бойового управлення у нас і у армії агресора, командирам для вироблення та прийняття рішень відводиться лише 15-17% часу.

 

Росія з огляду на таке відставання суттєво пришвидшила зусилля з автоматизації власної армії, аби рішення приймались і швидше, і якісніше. І в цьому для нас також є загроза.

 

Як ми плануємо діяти для підвищення ефективності процесів власного бойового управління? Що у нас з автоматизацією? Які завдання на 2018 р. ставляться перед Збройними Силами, підприємствами оборонно-промислового комплексу та науковими установами за цим напрямком?

- Звісно, аксіомою є те, що скорочення циклів бойового управління – це той нематеріальний актив, який спроможний кардинально вплинути на підвищення боєздатності війська. Це надзвичайно актуальне і важливе завдання.

 

180104 Pavlovskiy1

Заступник Міністра оборони України генерал-лейтенант Ігор Павловський / Фото: Defense Express

 

Існуюча система управління Збройними Силами України в основному не автоматизована, а окремі автоматизовані функції не охоплюють замкнутого циклу управління за всіма напрямами діяльності ЗС України. Тому була розроблена Концепція Галузевої програми створення ЄАСУ ЗС України, яка спрямована на реалізацію до кінця 2020 р. заходів, які в Оборонному бюлетені сформульовані як стратегічні цілі. Це, зокрема, створення ефективної системи оперативного (бойового) управління, зв’язку, розвідки та спостереження ЗС України (C4ISR) та Єдиної інформаційної системи управління оборонними ресурсами.

 

- Проте, з огляду на минуле, завдання щодо автоматизації процесів бойового управління та повсякденної діяльності Збройних Силах ставляться вже не вперше. На це виділяються фінансові та людські ресурси, а результати все очікуються...

- До цього часу розуміння важливості автоматизації для Збройних Сил і в самих Збройних Силах не було таким серйозним, як у нинішніх умовах. Висновки зроблені як з урахуванням нового досвіду бойових дій, так і з огляду на вимоги базових документів, які визначають цілі нашої оборонної реформи. Тепер це треба забезпечити на практиці, створити необхідне наукове, програмне, апаратне та організаційно-штатне підґрунтя. Саме тому вжито заходів для пришвидшення вирішення завдань зі створення автоматизованих систем управління у Збройних Силах України. У якості раціонального варіанту розбудови ЄАСУ ЗС України визначено створення першочергових базових складових, які повинні утворювати закінчені вертикалі об’єктів управління відповідного функціонального призначення - від стратегічного рівня до тактичного.

 

Враховуючи складність та масштабність завдань, цей процес буде йти поетапно – з удосконаленням, нарощуванням складу й функціональних можливостей існуючих складових ЄАСУ ЗС України, а також розробкою та впровадженням нових.

 

- Які завдання визначені на поточний рік?

- Це створення комплексів засобів автоматизації перспективної автоматизованої системи управління авіацією та протиповітряною обороною ЗС України у рухомому варіанті виконання; програмно-технічних комплексів інформаційно-аналітичної системи обліку особового складу на оперативному та тактичному рівнях; розробка основних програмно-технічних рішень для створення компонентів C4ISR; автоматизованої системи управління артилерією; автоматизованої системи управління забезпеченням; автоматизованої системи тактичної ланки управління. Це, зокрема, такі проекти як «Ореанда» - система управління в інтересах Повітряних сил; «IP- артилерія» - система в інтересах Ракетних військ та артилерії; «IP-логістика» - для управління матеріальними ресурсами; «Простір» - система управління механізованих та танкових частин та інші.

 

- Автоматизація процесів бойового управління на усіх рівнях потребуватиме, щоб система зв’язку ЗС України була оснащена у достатньому обсязі цифровими засобами, спроможними забезпечити надійний захищений інформаційний обмін.

- Я думаю, що підсумки минулого і результати цього року продемонструють суттєві зрушення у галузі забезпечення військ цифровими засобами зв’язку. У тому числі, за рахунок нашої співпраці з закордонними партнерами. Насамперед я маю на увазі такі компанії як американська «Харрис» та турецька «Аселсан». Важливе значення матиме опанування закордонних технологій та застосування власних рішень, які забезпечать, зокрема, надійний криптозахист, шифрування каналів зв’язку. Це те, що ми маємо зробити самостійно. Тож тут, як і у вирішенні завдань автоматизації, значну роль відіграють і будуть відігравати наші вітчизняні компанії, як приватні, так і державні.

 

180123 Kaplan BIR 2

 Робот Kaplan компанії Аselsan був спеціально сконструйовано для знешкодження вибухових речовин

 

- Чи могли б ви назвати українські компанії, які залучені до вирішення завдань автоматизації, зв’язку, шифрування?

- Думаю, варто відзначити компанії «Еверест», «Телекарт-Прилад», «Оріон», «Доля». Хоча, звісно, перелік підприємств, що працюють у цій царині, набагато більший.

 

- Що для Вас особисто є головними пріоритетами 2018 року?

- Перше. Проведення державних випробувань зразків озброєнь, які покликані суттєво посилити наші бойові спроможності.

 

Друге. Розгортання серійного виробництва нових та модернізованих зразків озброєнь, які вже довели свою ефективність у ході застосування в зоні АТО. Адже здатність Збройних Сил ефективно виконувати покладені на них завдання значною мірою залежить від оснащення з’єднань та військових частин досконалішими зразками озброєння і техніки, від темпів переходу на модернізовані і нові системи - з більшою вогневою міццю, захищеністю, високою мобільністю і командною керованістю.

 

180214 olxa

Випробування тактичного ракетного комплексу проекту «Вільха»

 

І третє, але не останнє за пріоритетністю, - це нагальна потреба створення нової кооперації підприємств, формування нового науково-технологічного набутку, розвитку та виводу з занепаду прошарку висококваліфікованих науковців та робітників, без яких неможливі розробка, виготовлення та ремонт озброєння та техніки.

 

Усвідомлення цих завдань та їхнє своєчасне вирішення є надзвичайно важливим, оскільки це є основою боєздатності військ на поточному етапі і на перспективу.

 

Читайте також: ЩИТ І МЕЧ ДЛЯ КРАЇНИ. ЧАСТИНА 1

 

ЩИТ І МЕЧ ДЛЯ КРАЇНИ. ЧАСТИНА 2. ПОВІТРЯНІ СТАВКИ

 

ЩИТ І МЕЧ ДЛЯ КРАЇНИ. ЧАСТИНА 3. НА МОРІ ТА НА СУХОДОЛІ

 

Публікації по темі:

 

ЧАС ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ

 

ПУТІНСЬКА РОСІЯ ЗАВЕРШИЛА ЦИКЛ ПІДГОТОВКИ ДО ВЕЛИКОЇ ВІЙНИ – ВІЙСЬКОВИЙ ЕКСПЕРТ

 

ЗНИЩИТИ НЕВИДИМИМ ПОСТРІЛОМ: НОВА ЗБРОЯ ПРОТИ БПЛА

 

ЩИТ И МЕЧ УКРАИНЫ: ОСНОВНЫЕ ДОСТИЖЕНИЯ ОПК ЗА 2017 ГОД. ЧАСТЬ I

 

ЩИТ И МЕЧ УКРАИНЫ: ОСНОВНЫЕ ДОСТИЖЕНИЯ ОБОРОННО-ПРОМЫШЛЕННОГО КОМПЛЕКСА ЗА 2017 ГОД. ЧАСТЬ II

 

ЩИТ И МЕЧ УКРАИНЫ: ОСНОВНЫЕ ДОСТИЖЕНИЯ ОБОРОННО-ПРОМЫШЛЕННОГО КОМПЛЕКСА ЗА 2017ГОД. ЧАСТЬ III

 

 

 

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues