180104 tankiТретя частина інтерв’ю головного редактора журналу Defense Express Сергія ЗГУРЦЯ з заступником Міністра оборони України генерал-лейтенантом Ігорем Павловським про актуальні питання переозброєння українського війська. Повна версія – у журналі Defense Express №1 2018.

 

- У найскладнішому стані після анексії Криму опинилася наші Військово-морські сили, адже Росія піратським шляхом загарбала наші найбільш боєздатні кораблі. Як зараз формуються підходи до відновлення морського потенціалу країни?

- Ми розуміємо, що основний потенціал нашого флоту, відремонтовані кораблі залишилися на території Автономної республіки Крим. Російська Федерація не віддала жодного з бойових кораблів, які мали певні бойові спроможності. Тому на сьогоднішній день гостро стоїть питання ефективності використання фінансів фактично для створення нових Військово-морських сил. Тому йдеться про комплексний підхід для стримування загроз, які існують навколо України – у територіальних водах, на морському узбережжі, у нашій економічній зоні. І тут, я вважаю, потребує уточнення сама концепція розвитку ВМС. Хай вона буде розбита на два, три, чотири етапи, але у підсумку вона має нівелювати усі загрози з боку противника.

 

Йдеться про нарощення корабельного складу шляхом розроблення і будівництва кораблів, катерів та суден забезпечення, в тому числі за участю виробників країн-партнерів, або отримання їх у рамках міжнародної технічної допомоги. Це, зокрема, проекти багатоцільового корабля класу “корвет”; ракетного катера нового покоління; малих броньованих артилерійських та десантно-штурмових катерів. Також буде реалізовано комплексні заходи щодо захисту наших інтересів з використанням перспективних зразків ракетного озброєння наземного базування у мобільному виконанні.

 

- У 2018 р. має бути розглянуте питання відновлення фінансування Державної цільової оборонної програми будівництва кораблів класу “корвет” за проектом 58250. Загальний кошторис за цією програмою до 2028 р. складатиме майже 32 млрд. грн. На ці кошти програмою передбачено фінансування будівництва 4-х кораблів класу “корвет” проекту 58250, перший з яких має бути переданий Військово-морським Силам України вже у 2022 р. Ви є прихильником цього рішення?

- Я прихильник того, щоб цей проект фінансувався за державні гарантії. Особливо з огляду на те, що у наших банків насправді є вільні кошти. І це вкладення ресурсу держави у реальний сектор економіки. Уся документація на корвет готова. Готовність корпусу - 86%, корабель можна практично збирати. Всі засоби для оснащення корабля на сьогоднішній день у розробці, для них виготовлена конструкторська документація. І тут я хочу підтвердити те, що говорив і раніше: проект корвету 58250 нам потрібен як системний. Бо все, що робиться для корвета – засоби радіолокації, засоби враження і так далі – нам потрібно як для модернізації існуючих, так і для створення нових кораблів для нашого флоту.

 

Запас P1012627 1 корвет вырезаный

 Броньований артилерійський катер класу Гюрза-М 

 

- Як я розумію, ми говоримо про ракетний катер типу «Лань», який фактично використовує усі “корветні” напрацювання. Проте зараз значно більше уваги приділяється закупівлі катерів класу «Гюрза» та “Кентавр”, хоча та ж “Гюрза”, як доводилося чути, заслабка для морської акваторії Чорного моря.

- Будівництво і закупівля малих броньованих та десантних кораблів у 2018 р. буде продовжено. На сьогоднішній день вже є конструкційні рішення, які суттєво підвищать бойовий потенціал цих катерів. Ми вивчаємо це питання безпосередньо з командуванням ВМСУ. Є дуже цікаві напрацювання, недорогі і ефективні. У цьому році, я думаю, ми вийдемо на єдиний комплекс. А потім переоснастимо цим комплексом усі катери. Він буде достатньо ефективним, щоб боротися з кораблями противника середнього класу. І наші бронекатери будуть відповідати концепції застосування Військово-морських сил для захисту територіальних вод України.

 

- Ви згадали про захист узбережжя та акваторій з використанням наземного ракетного озброєння? Про що йдеться?

- Давайте зупинимося поки що на цьому. Ми не маємо права помилятися у тому, що стосується зброї і розробки новітніх зразків, бо це здійснюється за рахунок відповідного і далеко не безмежного економічного потенціалу держави. Тому ці питання потребують досконалих і ефективних розрахунків для створення недорогої, але достатньо ефективної зброї, яка буде спроможна відбити агресивні дії, стримати загрози, які становлять реальну небезпеку для України.

 

Потенціал суходолу

- Для ЗС України потреба у броньованій техніці зберігається, і це буде домінуючою тенденцію щонайменше на середньострокову перспективу. Чому буде приділятися більша увага – новим чи модернізованим зразкам?

- Витрати на оновлення бронетанкового парку підрозділів, частин та з'єднань Сухопутних військ шляхом модернізації у порівняні з витратами на закупівлю нової техніки є значно меншими. Але забезпечити подальше підвищення характеристик зразків до рівня сучасних закордонних озброєнь, включно з новими зразками ОВТ агресора, лише за рахунок модернізації не є можливим. Адже конструкційно-компоновочні рішення, які лежать в основі розробки об'єктів бронетехніки початку 70-х років, не дозволяють втілити та реалізувати якісно нові напрацювання щодо покращення основних бойових характеристик. Тому процеси модернізації і створення нових зразків ОВТ мають бути комплексними та взаємопов’язаними. Тому ми будемо забезпечувати баланс між новим і модернізованим.

 

- Тоді хочеться більше деталей. Про що саме йдеться?

- Це освоєння виробництва танка БМ «Оплот» з комплексним вирішенням питань імпортозаміщення, модернізація танків Т-64 і Т-72 під сучасні вимоги, серійне виготовлення бронетранспортерів БТР-3ДА і БТР-4Е, проведення модернізації бойових машин піхоти, розвідувальних машин, закупівля нових броньованих машин різного класу.

 

Oplot 1

 

Оплот 1 2

БМ «Оплот» відрізняється збалансованими показниками захищеності, вогневої потужності, маневреності та вартості виготовлення

 

- Питання про майбутнє «Оплоту» нині трактується як спроба перезавантаження усієї танкобудівної промисловості. Що в цьому питанні є найбільш важливим?

- Танк «Оплот» потрібно вивести з імпортної залежності та забезпечити основу для його виготовлення з вітчизняних комплектуючих. Задля цього відкрито більше десяти дослідно-конструкторських робіт, вони будуть поетапно впроваджуватись у конструкцію танка «Оплот» відповідно до існуючих процедур і під жорстким контролем військової прийомки. Перша партія з 10 машин має забезпечити відпрацювання оновленого циклу виготовлення танків. Це потребуватиме серйозної віддачі і напруження сил від ХКБМ ім. Морозова, Заводу ім. Малишева, інших підприємств, які беруть участь у дослідно-конструкторських роботах та комплектації цієї машини, і звісно, від структур, які представляють інтереси замовника.

 

«Оплот» має постати як повністю вітчизняна машина. У ході процесу доробок та заходів з імпортозаміщення ми паралельно вирішимо питання стабільного випуску силової установки, яка нам потрібна не лише для «Оплоту». Система управління вогнем дасть уніфікацію при модифікації Т-64 і Т-72. І так далі, і так далі. Власне, танк «Оплот» для Сухопутних військ - це як перший корвет для ВМС.

 

- Ситуація, що у 2017 р. армія не отримала у достатній кількості БТР-4, не почався новий етап робіт над «Дозором» - це ознака того, що ми довго налагоджуємо серійне виробництво? Чи є проблеми у взаємодії між різними міністерствами, які часом не можуть оптимально розпорядитися фінансовими ресурсами?

- По БТР-4 та «Дозору» ситуація принципово різна. Випуск БТР-4 здійснюється за контрактами під державні гарантії. Ці контракти укладені у 2017 р. Я вважаю, це великий прорив. Ми хочемо його поширити і на випуск інших зразків, у яких є потреба. Зокрема, наприклад, на БТР-3, на інші зразки. Але тут є питання удосконалення взаємодії Міністерства оборони з нашою банківською системою, з Мінфіном, з Мінекономіки. В минулому році відбулися певні зрушення. Проте є нюанси. Тому треба забезпечити правову основу для подальших позитивних змін, включно з вдосконаленням нормативно-правової бази. У цьому нас підтримує парламентський комітет з питань національної безпеки та оборони, де напрацьовані зміни до Законів, які треба швидко прийняти.

 

- На тлі «Оплоту», БТР-4, БТР-3 не можу не запитати про «Дозор». Буде армія його закуповувати?

- Буде. Контракт укладений на десять машин. Проте питання «Дозору» - це питання його серійного виробництва на підприємствах «Укроборонпрому». На сьогоднішній день ми маємо машину з літерою «О». Партія броньованих автомобілів «Дозор» прийнята у підконтрольну експлуатацію у Збройних Силах. Машина практично рік експлуатувалась у військах. Є нормальні відгуки.

 

Далі - випуск двох доопрацьованих автомобілів «Дозор» з урахуванням питань і побажань, які виявились у ході підконтрольної експлуатації. Проведення кваліфікаційних випробувань цих двох зразків і, відповідно, присвоєння документації літери «О1». А далі вже серія в рамках укладеного контракту.

 

Далі буде…

 

Читайте також: ЩИТ І МЕЧ ДЛЯ КРАЇНИ. ЧАСТИНА 1

 

ЩИТ І МЕЧ ДЛЯ КРАЇНИ. ЧАСТИНА 2. ПОВІТРЯНІ СТАВКИ

 

Публікації по темі:

 

УКРАЇНІ ТРЕБА ЗБІЛЬШИТИ КІЛЬКІСТЬ НОВИХ ЗРАЗКІВ ОЗБРОЄННЯ - ЗГУРЕЦЬ

 

КУДИ ПРЯМУЄ УКРАЇНСЬКА ОБОРОНКА

 

НА ЗАХИСТІ ЕКІПАЖУ БРОНЕТЕХНІКИ

 

2018 РІК МАЄ СТАТИ ПРОРИВНИМ ЩОДО ТЕХНІКИ ДЛЯ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ – ВІЙСЬКОВИЙ ЕКСПЕРТ

 

ЩИТ И МЕЧ УКРАИНЫ: ОСНОВНЫЕ ДОСТИЖЕНИЯ ОПК ЗА 2017 ГОД. ЧАСТЬ I

 

ЩИТ И МЕЧ УКРАИНЫ: ОСНОВНЫЕ ДОСТИЖЕНИЯ ОБОРОННО-ПРОМЫШЛЕННОГО КОМПЛЕКСА ЗА 2017 ГОД. ЧАСТЬ II

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues