240118 Tanks M1A2 Abrams2Одним із складових елементів захисту бронетехніки від можливого займання всередині, є різноманітні протипожежні системи. Їх використання дозволяє значно зменшити ефективність ураження живої сили, яка перебуває в середині військової техніки, від ураження, в тому числі, протитанковими засобами. Незважаючи на те, що принцип задіяння та складові елементи даних систем залишаються незмінними, однак постійно відбувається їх вдосконалення та покращення тактико-технічних характеристик.

  

До складу протипожежних систем вже багато років зазвичай входять: різноманітні оптичні або тепловізійні датчики, блок контролю та управління та високошвидкісні вогнегасники, які дозволяють за кілька десятків мілісекунд випускати протипожежну суміш в зону займання. І тут, фактично, нічого додати. Тим не менш, вдосконалення цих систем за рахунок застосування більш сучасних та чутливих технологій, все ж таки, відбувається.


США. СВ країни періодично проводять дослідження щодо вдосконалення системи внутрішнього пожежогасіння в бронетехніці. Результати цих робіт, а також тестів наведені у двох специфікаціях ATPD-2070 Edition 6A та ATPD-2071 Edition 6A, що на сьогодні отримали назви MIL-M-62545A, MIL-M-62546A та MIL-V-62547A. Вони визначають вимоги до сучасних систем автоматичного виявлення вогню та систем його нейтралізації.


За цими вимогами і діють місцеві виробники під час створення відповідних засобів. Так, американська комапнія HTL/Kin-Tech Division of Pacific Scientific (HTL) створила систему колективного протипожежного захисту внутрішнього відсіку бронетехніки від проникаючих боєприпасів під назвою HTL і у 90-х роках минулого сторіччя сертифікувала її для використання Армією США, зокрема в САУ M992 Artillery Ammunition Support Vehicle (FAASV). Відомо, що 675 машин M992 (як сама САУ, так і машина транспортування боєприпасів) оснащенні системами HTL. Ця система також реалізована у танку K1 MBT, що випускається Південнокорейською компанією Hyundai.


В кінці 2012 року армійський Центр дослідження, розвитку та інжинірингу бронетанкової техніки (TARDEC – Tank Automotive Research, Development and Engineering Center) анонсував черговий етап вдосконалення протипожежного захисту AFES (Automatic fire extinguishing Systems). HTL, в свою чергу, забезпечує оновлення системи AFES в американських танках M1 MBT та БМП M2/M3 Bradley.


HTL AFES складається з двох підсистем. Одна захищає відсік з екіпажем, а інша - моторне відділення. Принцип дії системи протипожежного захисту аналогічний, як і в інших європейських та російських аналогах. Система з трьох-чотирьох детекторів, які розміщенні в кабіні бронетехніки, а також в моторному відсіку, виявляють вогонь та подають команду на контрольну панель, яка надає сигнал на спрацювання вогнегасників типу Halon 1301. Останні з тривалістю до 100 мс викидають зміст протипожежної суміші у відсік та нейтралізують полум’я.


У HTL AFES використовуються детектори Type 1 Discriminating OFSA , що відповідають стандарту MIL-S-62546A. Кожен з них складається з трьох оптичних сенсорів – двох фотодіодів та одного теплового елементу, який працює в ближньому та дальньому ІЧ-діапазоні.

240118 HTL AFES

Складові елементи системи протипожежного захисту HTL AFES, що використовується в ЗС США


Модуль контролю та управління електроніки – MSCE (Module, Standard Control Electronics) HTL AFES може контролювати до чотирьох детекторів OFSA та дозволяє спорожніти аж до шести вогнегасників (3Х2) за два можливі спалахи вогню. MSCE інтегрований з вбудованим обладнанням контролю BITE (Built-in Test Equipment), що дозволяє перевіряти працездатність системи. Детектори, що використовуються в системі здатні розрізнити займання в кабіні, що спричинено проникненням із зовні боєприпасом, від замикання електромережі чи спалаху запальнички.


Сигнальна панель CCTAP (Crew Compartment Test and Alarm Panel assembly) дозволяє здійснити двічі реакцію на два удари із зовні та двічі застосувати вогнегасники по три кожного разу. CCTAP сертифікована та встановлена на M992 FAASV.


Вогнегасники типу Halon 1301 відповідають стандарту MIL-V-62547A і доступні в трьох місткостях, які забезпечують гасіння за рахунок швидкого випуску сухого азоту в кабіну екіпажу чи моторного відсіку.


На сьогодні в ЗС США використовується достатньо широкий перелік засобів пожежогасіння, в яких застосовується різні наповнювачі в залежності від транспортного засобу де вони встановлені:

 

Назва транспортної одиниці

Вогнегасник

Внутрішня суміш

ОБТ Abrams

Halon 1301

Сухий азот

БМП Bradley Fighting Vehicle (BFV)

Halon 1301

HFCs 125 * 227ea

САУ FAASV

Halon 1301

HFC-227ea

БТР Stryker Brigade Combat Team (SBCT) 

HFC-227 BC

HFC-125

Машини HMMWV

HFC-227 BC

-

Машини MRAP (Mine Resistant Ambush Protected )

HFC-227 BC

Різноманітне наповнення

USMC Light Armored Vehicle (LAV)

HFC-227 BC

HFC-125

MRAP All-Terrain Vehicle (MATV) 

HFC-227 BC

аерозоль

Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) 

HFC-227 BC

Потребує визначенню

 


Особливістю та перевагою HTL AFES є те, що система виявляє вогонь за 1-2 мс і спрацьовує перед тим, як полум’я може спричинити шкоду екіпажу та пошкодити транспортний засіб. Крім того, вона застрахована від хибного спрацювання внутрішньої логікою створеного компанією мікропроцесора. HTL забезпечує двократний захист від запалювання в середині транспортного засобу, в тому числі викликаного проникненням кумулятивного боєприпасу. Це здійснюється за рахунок наявності другого комплекту вогнегасників. HTL поєднана з системою вентиляції, яка автоматично спрацьовує після запалення в середині кабіни та подання сигналу протипожежними детекторами. Розміри вогнегасників Halon 1301, а також кількість протипожежних датчиків залежить від транспортного засобу, зокрема об’єму та конфігурації внутрішнього простору.


Великобританія. Система пожежогасіння британського виробництва випускається компанією Kidde Graviner з 1970 року і має назву Crew Bay. За багато років пройшла модернізацію на підприємстві, однак основні принципи дії та склад фактично не змінилися. Система призначена для збільшення живучості екіпажу в бою шляхом виявлення і придушення пожеж та вибухів, викликаних розривом паливних баків, а також паливної та гідравлічної системи. Система здатна виявити і розпізнати вогонь протягом 2-3 мс з моменту його створення і забезпечує ефект повної нейтралізації полум’я приблизно за 100 мс при використанні інфрачервоних датчиків та швидкодіючих вогнегасників.

240118 Crew Bay

Складові системи Crew Bay (детектор, вогнегасник, контрольний блок)


Система має дві складові, які розміщенні в бойовому відділенні та окремо у моторному. Кожна з них відокремлені вогнестійкою та непробивною переборкою.


В Crew Bay використовуються ІЧ-детектори, які захищені від помилкового спрацювання і не реагують на хибні загрози, які зазвичай зустрічаються в навколишньому середовищі на полі бою. Детектори містять логічні схеми, які забезпечують розпізнавання характеру вогню.


ІЧ-детектори поєднані між собою та під’єднанні до контрольної панелі, яка в свою чергу автоматично приводить в дію один або кілька вогнегасних балонів, що викидають у відсік екіпажу або паливний відсік нетоксичну протипожежну речовину для нейтралізації вогню
Стандартний блок управління розрахований на чотири детектори, однак мікропроцесорна конструкція дозволяє одночасно використовувати дві протипожежні системи.


Робота системи розрахована на мінімальний електричний струм. Вогнегасники спрацюють навіть від того струму, який залишатиметься в блоці управління, і будуть активовані в будь-яких умовах, навіть під час раптового виходу з ладу акумуляторних батарей .


Високошвидкісні вогнегасники мають вагу 3,2 кг і оснащенні клапанами з електричним приводом, що забезпечують викид речовини протягом 80-100 мс.


Один із варіантів системи виконаний таким чином, що блок управління Crew Bay працює з чотирма ІЧ детекторами та шістьма вогнегасниками. Загалом блок управління може бути налаштований на 15 варіацій комбінацій «детектор – вогнегасник».
Блок управління дозволяє оператору самостійно провести моніторинг працездатності системи і забезпечує екіпаж повною інформацією про будь-які несправності.


Crew Bay може використовуватися на широкому спектрі гусеничних та колісних броньованих машин, включаючи танки та БМП. На сьогодні відомо, що системи Kidde Graviner захищають більше 4000 машин по всьому світу, зокрема в Австрії, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Японії, Йорданії, Нідерландах, Оману, Іспанії, Швеції, Швейцарії та Великобританії. Постійно проводяться заходи щодо оцінки нових озоноруйнівних речовин для їх використання у вогнегасниках.


Німеччина. Місцева компанія Deugra Ges створила та інтегрувала в танк Leopard 2 від KMW власну систему протипожежного захисту відділення екіпажу та моторного відсіку танку. Система складається з трьох ІЧ датчиків та чотирьох вогнегасників з протипожежною суміщу, під’єднаних до труб, що охоплюють весь внутрішній відсік танку.

 

240118 Deugra Ges

Склад (контрольна панель, вогнегасники та датчики) та варіант розміщення системи протипожежного захисту від комапнії Deugra Ges в танку Leopard 2


Багато про роботу системи не повідомляється, однак відомо, що особливістю її побудови є те, що речовина, що подається для нейтралізації вогню потрапляє у відсік через спеціальні отвори в гнучких резинових трубах, які огинають весь відсік, і лише потім потрапляють у середину машини під час займання. Це впливає на швидкість реагування системи. Тому виробник покращив властивості вогнегасників щодо викиду рідини та чутливості датчиків.


Ізраїль. Питаннями створення систем пожежогасіння в середині бронетехніки в Ізраїлі тривалий час займається компанія Spectronix Ltd. Ізраїльські військові потребували адекватного захисту від високотемпературних протитанкових засобів, завдяки яким знищувалася левова частка техніки під час протистояння з арабами. В наслідок чого, у 1981 році була створена автоматична система виявлення та придушення вогню та вибухів – AFEDSS (Automatic Fire and Explosion Detection and Suppression System). На сьогодні ця система встановлена практично на всіх нових танках Merkava, а також на деяких випусках машин Centurion, M48 та M60A1/ M60A3. Крім того, за заявами представників Spectronix Ltd, AFEDSS встановлюється на різноманітних БТР та БМП, зокрема мова йде про Puma (шасі Centurion ), Achzarit (шасі T-55), Nagmachon (шасі M48), Nakpadon (шасі Centurion), а також може бути реалізована в класному БМП M113. AFEDSS також експортувалася за кордон і встановлювалась на Leopard 1 та 155 мм гаубицю M109.


Автоматична протипожежна система Spectronix призначена для миттєвого виявлення та гасіння пожежі в середині кабіни та моторному виділенні бронетехніки з метою захисту екіпажу від вторинних ефектів вогневого проникнення, обмежуючи опіки шкіри до першого ступеня і запобігаючи пошкодженню легенів. Система виявляє вибух або запалювання в межах 3 мс і присікає їх в межах 100 мс. До складу AFEDSS входить низка ключових підсистем:
- підсистема виявлення, яка складається з оптичних детекторів вогню, які охоплюють весь об'єм кабіни;
- підсистема контролю та управління, яка забезпечує управління роботою детекторів та своєчасної подачі команд для пожежогасіння очагів запалювання;
- підсистема розсіювання протипожежної суміші, яка складається з вогнегасників Halon 1301, що здатні миттєво звільняти вміст і фактично присікти вогонь або вибухию
AFEDSS також дозволяє здійснювати незалежне ручне управління, автоматично активізувати роботу вентиляційної системи транспортного засобу, а також видавати звукові або звукові/візуальні сигнали тривоги.
В ній можливо використовувати не лише вогнегасники типу Halon, але й інші, наприклад FM 200 або PFC 410.
З 1981 виготовлено близько 7000 систем в різній конфігурації з різними вогнегасниками та різною кількістю датчиків. На сьогодні відомо, що AFEDSS використовується споживачами в Австрії, Канаді, Греції, Ізраїлі, Іспанії та Тайвані.


РФ. В Росії на основних бойових танках використовується система протипожежного обладнання (ППО) 3ЕЦ13 «Іній» виробництва НВО «Електромашина». «Іній» являє собою автоматичну систему виявлення та гасіння пожежі, забезпечення режиму захисту від пожежі в умовах експлуатації. Система має 2-кратну дію.

240118 Иний

 

Окремі складові системи 3ЕЦ13 «Іній»

 

Для гасіння осередків займання є 4 балона з вогнегасної сумішшю «хладон 114В2» і «хладон 13В1».
Система включає в себе: блок автоматики В13, пульт управління і сигналізації П13, коробку управління вентиляцією КУВ11-6-1с, коробку динамічного гальмування К11. Попередження системи здійснюється за рахунок 10 оптичних датчиків ОД1-1С в кабіні і 5 термодатчиків ТД-1 у моторно-трансмісійному відділенні. Система спрацьовує при температурі у 150 грд. та вище.
Під час її спрацьовування викидається 90% вогнегасної речовини за час, що не перевищує 150 мс від сигналу датчика.
Принцип дії системи заснований на вогнегасній дії галоідовуглеводню, тобто на інгібуючому (гальмуючому) ефекті, що полягає у внесенні в зону полум'я негативного каталізатору реакції окислення вуглеводнів. Система ППО може приводитися в дію автоматично або вручну від кнопок на пультах управління у командира машини або механіка-водія. Крім того, танк оснащується двома ручними вуглекислотними вогнегасниками.
Нічого нового в системі ППО не зроблено. Вона використовується в танках Т-72Б, Т-72Б3, Т-72БА, а також і на Т-90. У 3ЕЦ13 може мати індекси «1», «2», «11».


Раніше на Т-72Б встановлювалася система 3ЕЦ11-3 з 14-15 термодатчиками (без оптичних) триразової дії з 3 балонами, заправленими «Хладоном 114В2».

 

Це не вичерпний перелік країн та виробників відповідного обладнання, однак і він дозволяє побачити, що тема - застосування внутрішніх протипожежних систем бронетехніки, залишається актуальною. Принцип побудови цих систем багато років є переважно не змінним, однак відбувається покращення їх можливостей за рахунок використанні більш сучасних та чутливих датчиків, вдосконалені алгоритмів спрацювання всієї системи у випадку пожежі, застосуванню нових речовин для нейтралізації полум’я.

 

Антон Міхненко  

 

Використана література:
http://topwar.ru/35591-t-72b3chto-eto-za-zver-chast-2.html
http://www.army-guide.com/eng/product3900.html
http://www.army-guide.com/eng/product3896.html
http://www.kidde-deugra.com/en/fireprotectionforarmouredvehicles/fire-extinguishingsystem/installationexample.html

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues