180123 роботикс 1Наземні роботизовані комплекси — перспективний напрямок розвитку військової техніки. Однією з актуальних тем сьогодні є роботи-сапери, які вже сьогодні потрібні у Збройних Силах та у інших силових структурах, які займаються виконанням завдань розмінування. Україна буде використовувати як власні, так і закордонні розробки.

 

Значна частина території, що межує з окупованими територіями Донецької та Луганської областей, замінована, що становить загрозу життю як військових, так і цивільних. Нещодавно Міністерство оборони повідомило про результати роботи саперних підрозділів ЗСУ. Цифри вражають. З початку АТО було перевірено понад 3 тисяч 640 га територій та знешкоджено 177 728 вибухонебезпечних приладів. За різними оцінками експертів на розмінування територій Донецької та Луганської області знадобиться від 10 до 15 років. Для цього слід залучати нову техніку і запроваджувати нові, безпечні методи.

 

«У 2018 році Рада національної безпеки та  оборони України ухвалила державне оборонне замовлення, яке передбачає постачання до армії 500 безпілотних літальних апаратів. Адже безпілотні авіаційні комплекси позитивно зарекомендували себе на полі бою, що стало поштовхом для збільшення майже у чотири рази їхньої кількості на оснащенні українського війська. Так само має бути й з наземними роботами, адже вони також отримали позитивні відгуки військових”, - стверджують представники компаній, що займаються в Україні інноваційними розробками дистанційно керованих платформ військового призначення.

 

180123 explosive ordnance talon

Нині в Україні не має жодного власного зразка робота-сапера, який пройшов повний цикл випробувань та виготовляється серійно. Від закордонних партнерів в Україну у обмеженій кількості вже надішли такі зразки роботизованих комплексів розвідки та розмінування як Talon (на фото), Andros F6A, Codham, Digital Vanguard ROV

 

Однією з таких компаній є київське КБ “Роботікс”. Створена фахівцями цього КБ багатоцільова дистанційно керована платформа у майбутньому може бути адаптована для розмінування територій. “У найближчі роки для нас буде дуже актуальною тема використання роботів як засобу розмінування”, — зазначає представник КБ “Роботікс” Олексій Бежевець. На носовій частині буде розташована апаратура для виявлення мін, на кормі — маніпулятор чи засоби ураження. Радіус керування платформою — 1,5 км та може бути збільшена до 3-4 км.

 

Проте нині в Україні не має жодного власного зразка робота-сапера, який пройшов повний цикл випробувань та виготовляється серійно. Тому нині в Україні розглядаються проекти щодо розширення практики застосування роботів-саперів фірм закордонних виробників. Від закордонних партнерів в Україну у обмеженій кількості вже надішли такі зразки роботизованих комплексів розвідки та розмінування як Talon, Andros F6A, Codham, Digital Vanguard ROV. Цей перелік може бути розширений за рахунок роботизованих платформ, які виготовляє турецька компанія Аselsan.

«Насамперед це робот Kaplan, який було спеціально сконструйовано для знешкодження вибухових речовин у складних умовах» - повідомили агенцію Defense Express фахівці компанії Еверест, яка є партнером турецької компанії Аselsan на українському ринку.

 

180123 Kaplan BIR 2

180123 Kaplan BIR 3

Робот Kaplan (укр. - “Тигр”, прим. ред) виробництва турецької компанії Аselsan який було спеціально сконструйовано для знешкодження вибухових речовин у складних умовах

 

Гусеничний “Тигр” (а саме так перекладається з турецької слово Kaplan) доволі компактний: 115 см в довжину, 65 см в ширину та 90 см у висоту. Вага з акумуляторами становить близько 160 кг. Завдяки невеликим габаритам та спритній платформі робот мобільний та може долати різні перешкоди: круті схили, кам’яні насипи, сходи. Погодні умови також не є для нього перепоною: робот здатен працювати як у сніг, так і в бруд при температурі від -30 градусів узимку до +69 улітку.

 

Під час проведення операції з розмінування робот може долати значні відстані. З часом роботи від 4 годин та швидкістю 7 км/год він може долати від 20 км за виїзд. При цьому радіус контролю робота становить 500 м та більше — достатньо для того, щоб оператор міг проводити роботи з безпечної відстані. Робить він це за допомогою спеціальної “руки” з сімома ступенями свободи. Роботизована “рука” здатна піднімати до 12 кг та діставатися важкодоступних місць: вертикально вона видовжується майже до 2 м, горизонтально — до 2,5 м (це вдвічі більше, аніж довжина самого робота). У руку можна встановлювати традиційні прилади знешкодження боєприпасів та лазери, а також камеру наведення та захватний пристрій з шириною захвата до 15 см.

 

180123 Kaplan BIR 4

180123 Kaplan BIR 5

180123 Kaplan BIR 6

При проведенні операції з розмінування турецький Kaplan забезпечує тривалість роботи від 4 годин, може долати від 20 км за виїзд зі швидкістю 7 км/год. Радіус контролю робота становить 500 м.

 

«Автоматизація процесу — одна з переваг робота. Оператор може заздалегідь визначити послідовність операцій, щоб збільшити концентрацію на самому завданні та зменшити навантаження під час виконання завдань у складних обставинах. Також унікальність робота-сапера Kaplan полягає в тому, що він оснащений спеціальним радаром, за допомогою якого можна знаходити вибухонебезпечні предмети, які заховані під землею або знаходяться усередині коробки чи пакета. Завдяки бортовій системи спостереження оператор отримує зображення об’єктів з високою роздільною здатністю у режимі реального часу. Він також може записувати ці дані для подальшого вивчення», - пояснили фахівці компанії Еверест.

 

Пропозиції щодо застосування роботів турецького виробництва для вирішення завдань розмінування представлені на розгляд фахівців  Збройних сил та інших силових структур в рамках усього пакету співпраці між Україною та турецькою компанією Аselsan.

 

Олексій ЛЕВКОВ, спеціально для Defense Express

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues