180118 ринок озброєнняЗа оцінками провідних міжнародний експертних організацій, які займаються аналізом та прогнозуванням ситуації в секторі оборонного бюджетного планування, розвитку оборонної промисловості, тощо, у 2018 році в світі збережеться тенденція поступового зростання військових витрат в значній частині країн світу. Це зумовлено, зокрема, зростанням терористичної загрози, агресивною політикою Російської Федерації на адресу своїх сусідів, а також загостренням ситуації на Корейському півострові.


Так, за оцінками експертів британської інформаційно-аналітичної структури IHS Jane's Markit, викладених в щорічному дослідженні Jane's Defence Budgets Report (щорічний звіт готується на основі аналізу 99% загальних витрат на оборону 105 найбільших у світі оборонних бюджетів) і оприлюднених в середині грудня 2017 року, світові оборонні витрати протягом останнього десятиліття постійно падали з середнього рівня 2,7 % від валового внутрішнього продукту до 2,2 %. Однак після 2014 року спостерігається поступова зміна ситуації. Глобальні витрати на оборону за підсумками 2017 року досягли максимального рівня, за весь період після закінчення Холодної війни. У 2018 році всесвітні витрати на оборону, як очікується, зростуть на 3,3%, що становитиме найшвидший темп зростання протягом останніх десяти років. Величина світових витрат на оборону досягне $1,67 трлн, що перевищить рекорд 2010 року, який склав $ 1,63 трлн.


Зміни у прогнозних показниках за оцінками експертів IHS Jane's Markit значною мірою обумовлені збільшенням у 2018 році на 4,7% військових витрат США, адже оборонний бюджет країни становить 40% від військових витрат всіх країн світу і його коливання істотно впливають на результати оцінок. 12 грудня 2017 року Президент Дональд Трамп підписав закон про оборонний бюджет Сполучених штатів, який дозволить виділити близько $700 млрд на оборонну. Документ передбачає збільшення фінансування оборонних закупівель з $ 295 млрд у 2017 році до $315 млрд в наступному, що також є рекордним показником. США витрачатимуть більше коштів на такі питання, як протиракетна оборона, суднобудування та космічні системи.


Регіоном з найбільш швидким зростанням оборонних видатків за оцінками IHS Jane's Markit є Східна Європа, де три країни Балтії - Естонія, Латвія та Литва, з огляду на загрозу з боку РФ наступного року витратять на оборону в реальному вираженні у 2 рази більше порівняно з рівнем 2014 року. Таке зростання експерти пов’язують з реакцією на втручання Росії у ситуацію в Україні в 2014 році.


Крім того, на показники оборонних видатків на європейському континенті впливатиме загальна тенденція в НАТО. Альянс націлений на зростання витрат на оборону своїх членів до 2 % від внутрішнього валового продукту, з огляду на поведінку РФ, а також загрозу тероризму. Поки тільки п'ять з 28 країн учасниць блоку цього року досягли даного показника, однак у доповіді IHS Jane's Markit прогнозується, що у 2018 році їх буде вже дев'ять. Це зокрема Естонія, Латвія, Литва, США, Великобританія, Туреччина, Польща, Румунія та Греція.


Зростання витрат на оборону в Західній Європі багато в чому залежатиме від стабілізації державних балансів, усвідомлення сучасних викликів та загроз НАТО та ключових програм закупівель. Так, Франція в 2018 році збільшить свій оборонний бюджет на €1,6 млрд., переслідуючи ціль до 2025 року довести військові витрати до 2% ВВП. Витрати на оборону Німеччини зростуть на €3,32 млрд у 2018 році. В результаті, країна досягне показника у 1,23% від ВВП видатків на оборону
Тим часом витрати на оборону Росії у 2018 році будуть скорочуватися другий рік поспіль, відображаючи податкові негаразди. Низькі ціни на нафту завдають шкоди доходам Москви, і змушують скоротити бюджет та звертатися до резервів. Річні військові витрати РФ будуть нижче свого піку, який був відмічений у 2015 році, і прогнозується, що вони знизяться на 6-8% у 2018 році. Військовий бюджет країни на 2018 рік складе $ 46 млрд або 2,8% від ВВП. Ця цифра трохи менше ніж у 2017 році, коли аналогічні витрати становили $47 млрд. Наявні показники свідчать, що керівництво РФ, незважаючи на складні економічні проблеми намагається утримати видатки на оборону на високому рівні. Отже російська військова модернізація продовжуватиметься, але скорочення видатків впливатимуть на темпи цього процесу.


У Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (АТР) експертами IHS Jane's Markit були виявлені деякі ознаки уповільнення темпів зростання видатків на оборону у 2016-2017 роках, однак протягом наступних двох років ситуація зміниться. Це зумовлено низкою чинників, серед яких зростання військових можливостей Китаю, загострення навколо Корейського півострову, а також наявністю низки суперечок між країнами в регіоні. Тим не менш, експерти Janes очікують, що найближчим часом АТР стане рушійною силою довгострокового зростання глобальних витрат на оборону, де КНР гратиме ключову роль.


За прогнозами IHS Jane's, військові витрати Китаю у 2018 році складуть $203,3 млрд, що на майже на 6% більше ніж минулого року, коли видатки становили $192,5 млрд. Протягом останніх років Пекін розширює потенціал збройних сил за рахунок нових бойових кораблів, літаків виконаних за технологією стелс, безпілотної авіації, сучасного ракетного озброєння та інших систем зброї. Зростає кількість навчань НОАК, що за оцінками Janes, може свідчити про ймовірність загострення протистояння КНР з Тайванем.


Значна дестабілізація безпекової ситуації на Корейському півострові, яка пов’язана із ракетними випробуваннями КНДР, а також реакцією на них з боку США та Японії, а також РФ та КНР, також впливатимуть на позицію країн АТР в питаннях зростання власних оборонних видатків. Так, у відповідь на зростаючу ядерну та ракетну загрозу з боку Північної Кореї, Південна Корея у 2018 році збільшить військові витрати на 7 %. Національна асамблея Південної Кореї вже затвердила оборонний бюджет у розмірі $39,7 млрд.


Країни Близького Сходу також збільшуватимуть видатки на оборону з огляду на зростаючи геополітичні виклики в регіоні, пов’язані з діяльністю терористичної організації ІДІЛ та загостренням протистояння між деякими країнами. Після падіння цін на нафту все ще спостерігається певна фіскальна консолідація видатків в ряді ключових держав регіону. Тим не менш, країни повернуться до зростання оборонних бюджетів у 2018 році, після скорочень, які мали місце у 2016. Очікується, що військові витрати збільшуватимуться, але обережно, шляхом врахування інших державних видатків. Однією з країн лідерів із збільшення витрат на оборону у наступному році стане Саудівська Аравія, яка вже збільшувала свій бюджет у 2017 до рівня у $50,9 млрд. В свою чергу, військові витрати Ізраїлю та Ірану також зростатимуть. Так, видатки Тель-Авіва зросли з $14,2 млрд. у 2016 році до $15 млрд. у 2017 році, а Тегерану - підскочили з $13,7 млрд. до $16,3 млрд. за цей же час. Така тенденція по цим країнам спостерігатиметься і у 2018 році.


В свою чергу аналітичне та рейтингове агентство Moody's Investors Service в грудні 2017 року оприлюднило деякі власні оцінки щодо тенденцій в сфері розвитку авіаційної та оборонної промисловості у 2018 році в наслідок зростання оборонних бюджетів в світі. За прогнозами агентства у наступному році відмічатиметься позитивна динаміка розвитку світової виробничої, в тому числі оборонної, галузей. Глобальна економічна експансія продовжуватиметься, що призведе до збільшення прибутку більшості галузей виробництва. Moody's прогнозує зростання індексу EBITDA (Earnings before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization - аналітичний показник, що дорівнює обсягу прибутку до вирахування витрат за відсотками, сплати податків та амортизаційних відрахувань) на 3,1%. Позитивна динаміка відмічатиметься в наступному році в першу чергу в аерокосмічній промисловості через збільшення поставок літаків від компаній Boeing та Airbus. Однак ризики порушень у ланцюжку постачання комплектуючих для виробників існує і може вплинути на загальну динаміку росту. Moody's очікує, що економічна експансія підвищить прибуток у більшості світових виробничих секторах протягом наступного року. Високі оборонні витрати та збільшення поставок повітряних суден забезпечать зростання прибутків промислових компаній .


Інше міжнародне рейтингове та аналітичне агентство Standard & Poor (S&P) Global Ratings в своєму дослідженні Industry Top Trends 2018. Aerospace and Defense, яке було оприлюднене в середині листопада 2017 року, також підтверджує, що в наступному році збережеться позитивна динаміка зростання оборонно-промислового виробництва, а також попиту на продукцію військового призначення, що в першу чергу зумовлено збільшенням обсягів оборонних витрат у США та Європі. S&P Global Ratings очікує, що кредитні коефіцієнти глобальних аерокосмічних і оборонних компаній будуть покращенні у 2018 році, але це поліпшення, швидше за все, буде стримуватися великими оборонними підрядниками США, які повертатимуть більшу частину своїх готівкових грошей своїм акціонерам.


Експерти S&P вказують на те, що на даний час мають місце стабільні прогнози майже на 80% авіакомпаній та оборонних підприємств в США та країн західної Європи, які є ключовими гравцями на ринку. Переважна більшість прогнозів стосовно північноамериканських та європейських компаній є сталими та позитивними. Зростання доходів підприємств має дещо зрости у 2018 та 2019 роках. Показники EBITDA також трохи покращаться, оскільки аерокосмічні постачальники підвищують ефективність роботи та збільшують обсяги власної продукції. Тим не менш, ці поліпшення будуть дещо компенсовані додатковим тиском на прибутки оборонних компаній, незважаючи на їх високі продажі.


S&P очікує, що більшість оборонних підрядників в США отримають збільшені доходи у 2018 році, оскільки військовий бюджет країни продовжить зростання, а міжнародні продажі залишаться на достатньо високому рівні. Одночасно з цим, темпи зростання відрізнятимуться між компаніями, залежно від того, які програми вони виконуватимуть або на які частини ринку вони зорієнтовані. Незважаючи на те, що загальні витрати на оборону зростуть, уряд США продовжуватиме шукати найкращі технології за найбільш доступною ціною. Тому у 2018 році очікується підвищення тиску на виробників в контексті зменшення чи оптимізації цін на власну продукцію.


Також експерти S&P підтверджують висновки Janes, що на тлі зростання регіональних та глобальних загроз безпеці та посилення політичного тиску, особливо з боку адміністрації Д.Трампу, в наступні роки витрати на оборону європейських країн дещо зростуть. Організація Північноатлантичного договору (НАТО) розраховує, що її члени (крім Сполучених Штатів) збільшать свої витрати на оборону на 4% до приблизно $300 млрд. за підсумками поточного року. Спостерігатиметься відродження інтересу до оборонного співробітництва в Європі, що може стимулювати появу нових оборонних та безпекових програми. Крім того, попит на традиційних експортних ринках європейських оборонних компаній, таких як Близький Схід, стимулюватимуть розвиток виробництва. Одночасно з цим істотний вплив на розвиток оборонних підприємств Європи здійснюватиме висока зарегульованість європейського ринку. Вирішення даного питання не передбачається в короткостроковій перспективі, отже вплив тривалих бюрократичних процедур в майбутньому році збережеться.

 

Фактично, прогнози низки аналітичних та рейтингових агентств свідчать про те, що у 2018 році збережеться тенденція на зростання оборонних видатків серед провідних країн світу. На фоні цього оборонно-промислові підприємства нарощуватимуть власні можливості з випуску військової продукції. Такі зміни у світовій економіці пов’язані із зростанням терористичної загрози, агресивною політикою Російської Федерації на адресу своїх сусідів, а також загостренням ситуації на Корейському півострові.

Олексій СЕРДЮК, для Defense Express

 

Джерела
https://www.cnbc.com/2017/12/18/ihs-janes-global-defense-spending-to-see-best-growth-rate-in-decade.html
http://blog.ihs.com/global-defence-spending-to-hit-post-cold-war-high-in-2018
https://www.nknews.org/2017/12/south-korea-to-increase-military-spending-by-7-percent-in-2018/
https://www.cnbc.com/2017/12/18/ihs-janes-global-defense-spending-to-see-best-growth-rate-in-decade.html
http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/report-2018-global-defense-spending-will-reach-highest-level-23763
http://www.nasdaq.com/article/aerospace-defense-industry-outlook-november-2017-cm878952
https://www.cnbc.com/2017/12/12/moodys-aerospace-defense-outlook-upbeat-despite-risks-ahead.html

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues