171228 sparrowsЗ початком російської агресії проти України в країні з’явилася ціла низка різноманітних тактичних безпілотних літальних апаратів (БПЛА) вітчизняного виробництва. Значна їх частина пройшла бойове хрещення в зоні проведення антитерористичної операції на Донбасі. Серед них БПЛА виробництва ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Spaitech».

НВП «Spaitech», яке спеціалізується на розробці та виробництві БПЛА з композитних матеріалів, за останні два роки створило сімейство беспилотних комплексів з назвою Sparrow. Загальне їх призначення - спостереження, проведення різних видів розвідки і моніторингу за обстановкою, як в інтересах цивільних, так військових споживачів.


Перший з серії апаратів - безпілотний авіаційний комплекс (БпАК) Sparrow, виконаний за схемою «літаюче крило». Він вперше був представлений ДК «Укроборонпром» в рамках міжнародної оборонної виставки Eurosatory 2016, яка проходила в Парижі. Пізніше «горобець» неодноразова демонструвався на міжнародних спеціалізованих виставках в Україні та за кордоном.

171228 sparrow

БпАК Sparrow від НВП «Spaitech


БпАК Sparrow є комплексом «поля бою» і використовується для ведення оптичної та тепловізійної розвідки, визначення координат нерухомих об’єктів у денний та нічний час, у різноманітних погодних та кліматичних умовах. Він має невеликі габарити та малу злітну вагу, яка складає всього 3 кг. Sparrow здатний літати на дистанцію 70 км, при цьому радіус його дії з он-лайн передачею даних становить 20 км. БПЛА може виконувати завдання в повітрі впродовж 45-85 хвилин, що забезпечується електричним двигуном. Максимальна висота польоту становить 2000 м, а швидкість - 60-110 км/год.


Sparrow оснащується 2х-осьовим стабілізованим підвісом з 10-тикратною керованою відеокамерою, або тепловізором. Передача відеосигналу он-лайн та запис на борт здійснюється в якості «HD». Sparrow має захищений цифровий канал передачі інформації згідно стандартам НАТО.
Безпілотник не потребує додаткової ділянки місцевості для зльоту та приземлення. Його запуск здійснюється з використанням катапульти, а приземлення - за допомогою парашуту.

171228 sparrow2

Приземлення БпАК Sparrow від НВП «Spaitech (фото Думская.net)


Sparrow може успішно використовуватися підрозділами зі складу високомобільних підрозділів та Сил спеціальних операцій.
Продовженням лінійки БпАК Sparrow є комплекс Sparrow-LE. НВП «Spaitech» вперше презентувало його спільно з ДП «Спецтехноекспорт», зі складу ДК «Укроборонпром», в рамках міжнародної авіакосмічної виставки «АероІндія-2017», яка проходила у вересні минулого року в Індії.


Sparrow-LE має планерну аеродинамічну класичну схему з V-подібним хвостовим оперенням і також, як і його попередник, оснащений електричним двигуном. Даний БПЛА призначений для ведення повітряної розвідки з використанням захищеного цифрового каналу передачі даних в радіусі до 25 км від центру управління. При цьому максимальна дальність польоту апарату складає 250 км. Sparrow-LE може знаходитися в повітрі до 3,5 годин і підніматися на висоту до 5000 м. Максимальна злітна вага БПЛА складає 7 кг, а швидкість польоту - 60-110 км/год.

171228 sparrow le

БпАК Sparrow-LE від НВП «Spaitech (фото Думская.net)


Апарат оснащується 2-осьовим стабілізованим підвісом з 10-20-тикратною керованою відеокамерою або 4-хкратним тепловізором
Sparrow-LE також не потребує додаткової ділянки місцевості для зльоту та приземлення. Його запуск здійснюється з руки, а приземлення - за допомогою парашуту.


Розмах крил безпілотника перевищує три метри, що значно покращує його льотні характеристики в порівнянні з іншими комплексами такого класу, але при цьому дозволяє йому залишатися непомітним як візуально, так і для радарів.

 

171228 sparrow 2

Приземлення БпАК Sparrow-LE від НВП «Spaitech (фото Думская.net)


Безпілотник Sparrow-LE стійкий до механічних і температурних впливів, захищений від впливу вологи. Управління комплексом виконується як в ручному, так і в автоматичному режимах, включаючи автоматичний зліт і посадку. Безпілотник здатний точно визначати координати об'єктів і вести спостереження за ними в складних метеоумовах і в гірській місцевості.


Гібридна система управління з функцією автопілоту та прив'язка до електронної карти інтегровані в БПЛА разом з режимами польоту за заданим маршрутом, або за координатами, або в автоматичному режимі.


Ноу-хау компанії – додатковий дистанційний відеотермінал, який може приймати інформацію з дрона на відстані в два кілометри. Розробники вважають, що цей модуль буде корисний розвідувальним групам, які здійснюють рейди по ворожому тилу.


БпАК сімейства Sparrow створюються на підприємстві «Spaitech» в Одесі (Україна). При цьому їх виробництво не є масштабним. Немає величезних ангарів, аеродинамічних труб та інших інженерних споруд. Всі проектування, від створення 3D-моделей до перевірки аеродинамічних властивостей літального апарату, проводиться фахівцями підприємства на комп’ютері. Повне виробництво одного безпілотника триває тиждень.


Sparrow активно використовують військові у зоні проведення АТО. Зацікавилися, продукцією «Spaitech», після недавніх презентацій в грудні 2017 року, і ВМС України.

 

Антон Міхненко

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues