ОплотНа сьогодні в Україні створені розроблені, прийняті на озброєння низка вітчизняних системи захисту нового покоління, які призначення для підвищення захисту широкого спектру бронетехніки.

 

Ще з 1997 р. розробка систем захисту броньованих об'єктів стала визначальним напрямком наукової діяльності підприємства. Ініціаторами постановки дослідно-конструкторських робіт зі створення вітчизняних систем захисту бронетанкової техніки виступили генеральний конструктор бонетанкобудування України Михайло Борисюк, головний конструктор Міністерства промислової політики, директор НДІ «Оріон» Ігор Звершховський, начальник Центру сухопутних військ професор Василь Хитрик В.О. та на той час директор базового центру критичних технологій «Мікротек», заслужений працівник електронної промисловості Маріанна Пойгіна. У тому ж році спільним рішенням Міністерства науки і технологій України, Міністерства оборони України та Мінпромполітики державне підприємство базовий центр критичних технологій (БЦКТ «Мікротек») було визначено головним підприємством з розробки комплексів комбінованого захисту військових гусеничних машин (ВГМ) від поразки протитанковими засобами (ПТС). БЦКТ були розроблені і впроваджені технології використання кумуляції для нейтралізації вражаючих факторів під час їх взаємодії з основною бронею броньованих машин, розроблені математичні моделі взаємодії кумулятивних потоків продовжених кумулятивних зарядів з типовими бойовими елементами. І в тому числі і з елементами боєприпасів типу «ударне ядро», з кумулятивними потоками кумулятивних снарядів, з швидкісними, надтвердими бронебійними снарядами.

Використання принципу спрямованого руйнуючої дії кумулятивних струменів дозволило створити системи динамічного захисту, що ефективно вражають підлітаючи боєприпаси при їх контакті з бронею, незалежно від вражаючих елементів. Так з’явилися комплекс ДЗ «Ніж» та «Дуплет».

Защита 1


Комплекси ДЗ «Ніж» та протитандемний ДЗ «Дуплет» за своїми бойовими можливостями значно перевершують відомі іноземні зразки, захищають танк від суцільнометалевих бронебійно - підкаліберних снарядів, боєприпасів типу «ударне ядро» та тандемних кумулятивних засобів ураження. Українська ДЗ є абсолютно новим захистом, з новими принципами функціонування і не схожа на радянські чи російські засоби аналогічного призначення.
Комплекси ДЗ «Ніж» і «Дуплет» неодноразово відзначалися на міжнародних спеціалізованих виставках озброєння як найкращі в світі, у тому числі за успішну бойову демонстрацію нагороджені медаллю Абердинського полігону США.
На сьогодні ДЗ «Ніж» встановлено на українських танках «Булат», а «Дуплет» на танках «Оплот», що відправляються на експорт.

Защита 4

Танк "Оплот" під час встановлення ДЗ "Дуплет"


Однак, динамічний захист, яким б він не був досконалим і ефективним, не вирішує проблему всеосяжного захисту бойових машин. Тому на підприємстві активно проводилися роботи по створенню систем активного захисту безконтактного типу, в яких діє принцип виявлення і знищення засобів ураження до їх контакту з бронею. В результаті в 2009 році був прийнятий на озброєння новий сучасний комплекс активного захисту КАЗ «Заслон», який захищає від унітарних і тандемних протитанкових гранат ручних і станкових гранатометів, протитанкових керованих ракет, кумулятивних і бронебійних артилерійських снарядів, що підлітають до захищених об'єктів зі швидкостями 70 - 1200 м/сек. В розробці КАЗ «Заслон» активну участь брали фахівці НДІ «Оріон» і «Сінко» Хітровскій В.А., Бугай В.М., Кулаєв Є.К., Шульгач О.В., фахівці НДЦ «МВ» Денисенко М.Г. та ін.

Защита 2

На базі «Заслон» колективом «Мікротек» було розроблено сімейство комплексів активного захисту. Таким досягненням підприємства є полегшений варіант КАЗ «Шершень», який призначений для використання у складі легкої бронетехніки. Він є комплексом ближнього радіусу дії з захисним зарядом, що не відстрілюється. 

 

Конструктивно КАЗ реалізований в модульному виконанні, має броньовані модулі та пульт управління. Модулі розташовуються по периметру бойової машини для кругового захисту, а також можуть встановлюватися на башти для захисту від протитанкових снарядів, атакуючих із верхньої півсфери. Пульт управління всередині носія, інформує про працездатність основних блоків, готовності комплексу до відбиття атакуючих цілей, управляє всіма модулями в автономному режимі.

Заслон

КАЗ "Заслон" встанволенний на бронетранспортері 


КАЗ «Шершень» забезпечують круговий захист броньованого об'єкту з вірогідністю 0,9 від унітарних та тандемних протитанкових гранат; 0,8 - від протитанкових керованих ракет всіх типів; 0,6-0,7 - від бронебійних і кумулятивних снарядів калібру 120-125 мм (на швидкостях до 1200 м / с). Крім того, він забезпечує захист від засобів, що атакують з дистанції до 20 м і від декількох протитанкових снарядів, атакуючих із різних напрямків.

 

В цілому, якщо говорити про українські КАЗ, як для важкої, тай і легкої бронетехніки, то вони практично не збільшують габарити носія і непомітні на полі бою. Вони добре завадозахищенні, невразливі для засобів радіотехнічної розвідки противника, забезпечують електромагнітну сумісність, як з радіоелектронною апаратурою носіїв, так і між носіями на полі бою.
На думку фахівців «Мікротек» такі КАЗ CICS і FCLAS (США), Spatem (Франція), Soft-Kill і Hard-Kill (Німеччина), «Арена Е» (Росія) та Trophy (Ізраїль) проблему захисту вирішують частково, перестають забезпечувати захист від високошвидкісних артилерійських снарядів, засобів, атакуючих з дистанції до 20 м і від декількох протитанкових снарядів, атакуючих із різних напрямків при мінімальному проміжку часу між ними.
КАЗ «Заслон» реалізується на зовнішньому ринку озброєнь. Оснащення вітчизняних танків Т-64БВ комплексом «Заслон» і БМП комплексом «Шершень» передбачалося в 2014 -2015 рр., однак цього не відбулося.
КАЗ «Заслон» та КАЗ «Шершень» - єдині в світі зразки активного захисту, які можуть працювати в комплексі з динамічним захистом, іноземні зразки цього не забезпечують. Якщо КАЗ «Заслон» і «Шершень» дозволяють захистити 100% поверхні носія (крім днища), то динамічний захист 40-60%.

 

Для захисту броньованих машин легкої категорії по масі БЦКТ «Мікротек» створив новий динамічний захист «Ніж Л» та «Ракетка».
До складу блоків ДЗ «Ніж-Л» входять вироби ХСКВ-34А и ХСЧКВ-19А, які вже прийняті на озброєння. У зонах, захищених блоками ДЗ «Ніж Л», забезпечується захист від унітарних протитанкових гранат, протитанкових керованих ракет з унітарною бойовою частиною, а також боєприпасів типу «ударне ядро» з імовірністю 0,8. При цьому проломи основний броні виключені.
Також використання «Ніж Л» забезпечує захист від бронебійних куль калібру 12,7 мм при обстрілі з дистанції 250 м і калібру 7,62 мм з дистанції 50 м. За заявами представників БЦКТ «Мікротек» надійність спрацьовування комплексу становить 100%. При всьому цьому маса 1м² ДЗ «Ніж-Л» становить 200-250 кг. Яскравим прикладом надійності та ефективності захисту свідчать результати випробувань. Так, під час випробувань комплексу ДЗ «Ніж-Л» унітарній гранатою ПГ-9С, основна броня була пробита, а при використанні снаряда типу «ударне ядро» глибина прогину основний броні склала всього 6 мм.

 

Комплекс ДЗ «Ракетка» має поліпшені характеристики в порівнянні з «Ніж-Л» та широкий можливості. До складу блоків ДЗ «Ракетка» також входять пристрої кумулятивного захисту ХСКВ-34А и ХСЧКВ-19А. У зонах, захищених блоками ДЗ, забезпечується захист від унітарних протитанкових та тандемних гранат, протитанкових керованих ракет з унітарними і тандемними бойовими частинами, «ударних ядер» з імовірністю 0,8. Підвищено захист від бронебійних снарядів малокаліберних гармат. Захист витримує бронебійні кулі типу Б32 калібрів 7,62 мм, 12,7 мм і 14,5 мм. Однак ДЗ «Ракетка» має велику масу. Так вага 1м² захисту становить 300-350 кг.
Динамічний захист «Ніж-Л» і «Ракетка» в комплексі з КАЗ «Заслон» або КАЗ «Шершень» також забезпечують захист від тандемних протитанкових гранат гранатометів бікаліберного типу РПГ-30 «Крюк» та РПГ-32 «Хашим» .
Ще одним досягненням ДП «БЦКТ»Мікротек» є пасивний балістічно-акустичний захист «Акустик». Він розроблений і запропонований споживачам з метою підвищення захищеності особового складу броньованих колісних машин від бронебійних куль Б-32, калібром 7,62 і 12,7, вторинного потоку осколків, а також для зниження акустичного навантаження на екіпаж і десант всередині машини в два-три раз. Такий захист реалізована на БТР 80UP, БТР-80UP-R, БТР-80UP-KR, БТР-80UP-KB, БТР-80UP-Т і БТР-3Е.

BTR80UP1

БТР-80UP с защитой "Акустик"

Загалом такі результати стали можливими завдяки злагодженій продуктивній роботі ДП «БЦКТ»Мікротек» з представництвом генерального замовника. Активну участь у розробці та проведенні випробувань систем захисту брали співробітники Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки, Центрального бронетанкового управління озброєння ГУ та державних підприємств ВО ПМЗ ім. А.М. Макарова та КП ХКБМ. Завдяки такій співпраці стало можливим створення в стислі терміни і впровадження у війська конкурентоспроможних ефективних систем захисту танків.

 

Защита 3

Танк Т-64Б1M з ДЗ "Ніж" після вогневого враження під час АТО у 2014 році

На думку представників ДП БЦКТ «Мікротек» продукція компанії є конкурентоспроможною на світових ринках озброєнь, і має високий експортний потенціал. Новизна технічних рішень захищена патентами, в т.ч. в Європі і США. Ведутся работы по тайскому контракту на поставку защиты для танков "Оплот". Аналогичная ситуация с Конго, где наша защита идет на танк Т-64Б1М. Продолжается развитие взаимоотношений с польскими партнерами, которые стремятся в кооперации с нами создать собственную систему активной защиты.

Особливо важливо, що можливості вітчизняної ДЗ підтверджені під час проведення АТО на сході України. За словами директора ДП «БЦКТ «Мікротек» Василя Хитрика кілька танків 1-ї танкової бригади в зоні АТО з ДЗ «Ніж» отримали прямі влучення з гранатометів РПГ-7, протитанкових керованих ракет типу «Фагот» та «Штурм» і не отримали жодних пошкоджень. Крім того, українська ДЗ витримала вогонь з ПТРК «Фагот», комплексів «Корнет» та «Метіс».
Нажаль такими засобами захисту обладнана не вся техніка, однак є сподівання на майбутнє. У жовтні 2015 р. начальник бронетанкового управління Збройних сил України генерал-майор Юрій Мельник, заявив, що системи динамічного захисту вітчизняних танків буде змінена.

Зокрема замість системи 4С20 будуть брати ХСХЧВ від «Мікротек, чиї характеристики значно кращі. Також планується впроваджувати й системи активного захисту. Крім того, якщо відбуватимуться поставки танків «Оплот» до лав ЗС, то з ним має піти і ДЗ «Дуплет».
На сьогодні затверджено план роботи «Мікротек» в інтересах МО на найближчі три роки. Він підписаний всіма відповідними посадовими особами. У плані передбачені постачання активного і динамічного захисту, розробка комплексів активної і динамічного захисту для легких машин. Тривають роботи з тайського контракту стосовно поставки захисту для танків «Оплот». Аналогічна ситуація з Конго, де захист від «Мікротек» йде на танк Т-64Б1М. Продовжується розвиток взаємин з польськими партнерами, які прагнуть в кооперації з українцями створити власну систему активного захисту.

Як бачимо, сьогодні в арсеналі українських виробників є досить широкий спектр засобів бронезахисту як важкої, так і легкої бронетехніки. Слід лише звернути увагу, організовувати масове виробництво і поставляти у війська. І чим швидше, тим краще.

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues