171124 СНО1За оцінками експертів Федерації американських науковців (Federation of American Scientists - FAS), викладених в нещодавніх дослідженнях Status of World Nuclear Forces та New START Data: Russia Slashes Deployed Warheads, US Reaches Limits, на сьогодні в світі триває конкуренція між двома ключовими гравцями-власниками ядерного озброєння – США та РФ. При цьому, сторони намагаються дотримуватися визначених Договором СНО-III обмежень.


Слід нагадати, що Договір між Російською Федерацією і Сполученими Штатами Америки про заходи стосовно подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-III) був підписаний президентами Дмитром Медведєвим і Бараком Обамою 8 квітня 2010 року в Празі і набув чинності 5 лютого 2011 року.


Договір розрахований на 10 років з можливим продовженням за взаємною домовленістю сторін на 5 років. Договором передбачено скорочення ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників - до 700 одиниць. Договір змінив попередній СНО-1, який завершився в грудні 2009 року.


За станом на жовтень 2017 року Сполучені штати вже досягли визначених угодою меж для всіх категорій зброї - повітряного, наземного та морського компонентів, а Росія – наближається до цих показників.


Останні дані, опубліковані Державним департаментом США на початку жовтня 2017 року, а також оцінки FAS, свідчать про те, що Сполучені Штати вперше після набуття чинності у 2011 році СНО-ІІІ досягли межі розгорнутих та нерозгорнутих стратегічних пускових установок. Так, США мають 660 розгорнутих пускових установок, що знаходяться нижче межі договору, де визначена їх кількість у 700 одиниць, та 1393 розгорнутих боєголовок, що менше за межу у 1550. Таким чином, за оцінками FAS Сполучені Штати на заразі технічно дотримуються вимог договору. Останнє скорочення США є результатом денуклеаризації бомбардувальників та скорочення пускових установок на підводних човнах класу Огайо.


В свою чергу FAS зазначає, що Росія за останні 12 місяців також скоротила свої розгорнуті стратегічні боєголовки на 235 і зараз перевищує визначений ліміт у 1550 боєголовок лише на 11 одиниць. Однак у Кремля поки є час до лютого 2018 року, щоб досягти визначених меж.

 

 

171124 СНО
Зростання в Росії кількості розгорнутих стратегічних боєголовок у період з 2013 по 2016 рр. свого часу викликало претензії американських експертів до Москви і звинувачення у посиленні російських ядерних сил. Сьогодні фахівці FAS зазначають, що це було результатом тимчасових коливань пов’язаних з модернізацією ядерний арсеналу РФ.


Останні дані показують, що Сполучені Штати мають значні переваги над Росією в питанні застосування стратегічних пускових установок - 660 проти 505. Диспропорція у 155-пускових означає, що Росія робить акцент на використанні корисного навантаження на багажну частину своїх міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), тоді як Сполучені Штати завантажують свої МБР для перевезення лише однієї бойовою частиною. У майбутньому договорі, на думку фахівців FAS необхідно буде подолати цю диспропорцію, яка є нездоровою для довгострокової стратегічної стабільності.


Незважаючи на те, що Сполучені Штати та Росія зараз знаходяться в районі або нижче межі нового Договору СНО-ІІІ, боєзаряди, що підраховуються договором, складають лише невелику частину загальних запасів боєголовок двох країн. Так, за оцінками FAS Росія має військовий запас у 7000 боєголовок, з яких 4300 готових до використання боєголовок, а решта або списаних, або виведених в резерв. В той же час, у Сполучених Штатах є військові запаси в обсязі 6800 боєголовок, з яких 4000 готових до використання.


Ці арсенали значно перевищують рівні ядерної сили, що зберігаються іншими державами, і становлять понад 90% світового арсеналу ядерного озброєння - близько 15 000 ядерних боєголовок.


Більше того, СНО-ІІІ не обмежує 2350 нестратегічних ядерних боєголовок, які, за оцінками FAS, поєднують в своїх арсеналах РФ та США. Обидві сторони активно модернізують свої нестратегічні ядерні сили.


Термін дії СНО-ІІІ закінчується у 2021 році, якщо його не буде продовжено ще на п'ять років. Адміністрація президента США Д.Трампа раніше висловила заперечення стосовно подовження договору, хоча не виключається, що в результатів конструктивних переговорів з Росією ситуація може змінитися. Наступний договір на думку FAS є малоймовірним, якщо врахувати нинішній політичний клімат, але можливий шляхом досягнення компромісу в питанні скорочення надлишкових ядерних сил Росії та Сполучених Штатів.


Фактично, оцінки експертів Федерації американських науковців - FAS, вказують на те, що на сьогодні підписанти СНО-ІІІ дотримуються визначених угодою положень і приводять розмір ядерного потенціалу у визначені межі. Одночасно з цим з огляду на існуючу військово-політичну ситуацію в світі має місце висока ймовірність того, що подовження даної угоди ще на п’ять років, так само як і підписання чергового договору СНО, не відбудеться.

 

Джерела

https://fas.org/blogs/security/2017/10/new-start2017-2/
https://www.state.gov/t/avc/newstart/274550.htm
https://fas.org/issues/nuclear-weapons/status-world-nuclear-forces/

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues