171117 fotogalereya ukrspetseksportРеформування військово-промислового комплексу України: проблеми та шляхи вирішення. Такою була тема комітетських слухань, які 2 листопада 2017 р. провів Комітет з питань національної безпеки і оборони. Пропонуємо вашій увазі виступ Ігоря ОДНОРАЛОВА, заступника генерального директора УкрІннМаш, члена правління Ліги оборонних підприємств України, який було підготовлено до цих слухань.

 

Сьогодні публікуємо першу частину, що стосується питань розробки та впровадження дієвого механізму підтримання та стимулювання, у тому числі фінансового, експорту продукції військового призначення та подвійного використання вітчизняного виробництва.

 

  1. Розробка та впровадження дієвого механізму підтримання та стимулювання, у тому числі фінансового, експорту продукції військового призначення та подвійного використання вітчизняного виробництва.

 

Підтримання та фінансове стимулювання експорту продукції це звісно дуже благе починання, яке звісно не реалізоване, проте на сьогодні мова йде перш за все про створення рівних умов на цьому ринку.

 

Аналіз нормативно-правових актів держави у сфері експортного контролю дозволяє зробити висновок про невідповідність окремих положень діючих нормативно-правових актів принципам “єдиного вікна” та забезпечення рівних прав підприємств усіх форм власності та прозорої конкуренції. Зазначене питання можливо викласти у вигляді трьох проблем.

 

Проблема 1:

          З однієї сторони, Законом України № 549-IV визначено, що реалізацію державної політики в галузі державного експортного контролю забезпечує спеціальний уповноважений центральний орган виконавчої влади, який має право залучати до участі в здійсненні заходів державного експортного контролю інші центральні органи виконавчої влади. Тобто, Законом України декларується принцип “єдиного вікна” при здійсненні заходів в галузі державного експортного контролю.

 

З іншої сторони, Положенням, затвердженим ПКМУ № 838 (зі змінами), встановлена вимога щодо надання суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності до Держекспортконтролю висновків від Мінекономрозвитку та Міноборони щодо можливості надання такому суб'єкту повноважень.

 

            Пропозиція:

            Вилучити з тексту Положення, затвердженого ПКМУ № 838 (зі змінами) вимогу щодо надання суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності до Держекспортконтролю висновків від Мінекономрозвитку та Міноборони щодо можливості надання такому суб'єкту повноважень.

           Встановити вимогу щодо підготовки таких висновків Мінекономрозвитку та Міноборони за письмовим зверненням Держекспортконтролю на підставі відповідної заяви від суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності.

 

Проблема 2:

           З однієї сторони, Законом України № 549-IV визначено, що для проведення експертизи в галузі державного експортного контролю для надання суб'єктам здійснення міжнародних передач товарів повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю не можуть призначатися представники фірм чи організацій, заінтересованих у висновках експертизи.

 

            З іншої сторони, Положенням, затвердженим ПКМУ № 838 (зі змінами), до зазначеної експертизи на різних її стадіях залучаються фахівці Державного концерну “Укроборонпром” та Державної компанії “Укрспецекспорт”, які зацікавлені у висновках експертизи, як суб’єкти господарювання та суб'єкти здійснення міжнародних передач товарів.

 

            Пропозиція:

            Вилучити з тексту Положення, затвердженого ПКМУ № 838 (зі змінами) вимогу щодо залучення будь-яких суб’єктів господарювання (Державного Концерну “Укроборонпром” та Державної компанії “Укрспецекспорт” тощо) до проведення експертизи в галузі державного експортного контролю для надання суб'єктам здійснення міжнародних передач товарів повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.

 

Проблема 3:

       Крім зазначеного, існують ризики упередженого відношення до суб’єктів господарювання, які надають документи для:

 

реєстрації як суб’єктів міжнародні передачі товарів, які підлягають державному експортному контролю;

 

надання повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю;

 

отримання дозволу чи висновку на право експорту, тимчасового вивезення, імпорту, тимчасового ввезення та реекспорту товарів військового призначення, товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю та товарів подвійного використання.

 

Зазначений ризик упередженого відношення полягає у відсутності чіткого переліку документів, які надаються уповноваженому центральному органу виконавчої влади. У переважній більшості нормативних документів існують положення, які не мають чіткого визначення кінцевого переліку необхідних документів та надають право Держекспортконтролю вимагати від суб’єктів господарювання додаткових відомостей або документів.

 

            Пропозиція:

            У нормативних актах, які врегульовують відношення центральних органів виконавчої влади та суб’єктів господарювання у сфері експортного контролю за міжнародними передачами товарів, чітко визначити перелік документів, які необхідні для державної реєстрації суб’єктів господарювання, надання їм повноважень, дозволів та висновків. У зазначених актах вилучити положення, які надають можливість Держекспортконтролю вимагати від суб’єктів господарювання додаткових відомостей або документів.

 

З метою створення конкурентного середовища та забезпечення рівних умов господарювання приватних і державних підприємств, Федерацією роботодавців України, за поданням Лігі оборонних підприємств України, сформовані та надані до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України пропозиції щодо внесення змін до діючих нормативно-правових актів з метою усунення вищезазначених проблем.

 

            Прошу Комітет з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України, реалізувати функцію депутатського контролю щодо внесення зазначених змін до нормативно-правових актів України.

 

Вважаю, що реалізація зазначених пропозицій дозволить:

 

            досягти позитивних зрушень в практичній реалізації державно-приватного партнерства у сфері виробництва спеціальної техніки і озброєння;

 

            підвищити інвестиційну привабливість підприємств оборонно-промислового комплексу з урахуванням міжнародного співробітництва у цієї сфері;

 

            підвищити ефективність використання бюджетних коштів при виконанні заходів державного оборонного замовлення.

 

Висновок за 3-м питанням:

Підтримання та фінансове стимулювання експорту продукції звісно є дуже важливим заходом, якого очікують виробники продукції оборонного призначення усіх форм власності, та сподіваються що рекомендації парламентських слухань у цьому напрямку будуть реалізовані Проте найважливішим питанням у цій царині є забезпечення рівних умов господарювання приватних і державних підприємств

           

4.Розроблення та впровадження в практику економічних механізмів стимулювання інноваційної діяльності в оборонній промисловості.

 

5.Створрення умов для нарощування оборонного потенціалу держави, у тому числі через налагодження ефективного державно-приватного партнерства.

 

Розгляд 4 та 5 питань, на мій погляд, доцільно об’єднати. Справа в тому що і впровадження економічних механізмів стимулювання, і налагодження ефективного державно-приватного партнерства у оборонному секторі економіки можливе лише при детальній та структурованій організації цього сектора, де і державні і приватні підприємства мають рівні права та доступ до державних активів, наприклад у питаннях підготови виробництва, та координацію діяльності підприємств усіх форм власності здійснює державний орган, основна мета якого не отримання прибутку, а вирішення державних завдань із зміцнення обороноздатності країни.

 

Публікації по темі:

 

РЕФОРМУВАННЯ ВІЙСЬКОВО-ПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ: ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ Ч.1

 

РЕФОРМУВАННЯ ВІЙСЬКОВО-ПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ: ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ Ч.2

 

ПРОЙШЛИ СЛУХАННЯ КОМІТЕТУ ВРУ З ПИТАНЬ НБІО З РЕФОРМУВАННЯ ВПК УКРАЇНИ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues