social mediaВтручання в американську президентську кампанію є лише видимою частиною російської кібервійни. Наразі одним із головних способів впливу на інформаційне поле США є проникнення в американські соціальні мережі. Від банальних зломів акаунтів користувачів росіяни перейшли до розсилки шкідливих програм, публікації завідомо провокаційних, недостовірних даних та розповсюдження усіляких конспірологічних теорій.

 

За повідомленнями впливового американського видання Time, у березні 2017 року американська контррозвідка склала звіт щодо втручання РФ у соціальні мережі та медіа США, окремі деталі якого стали відомі ЗМІ. Як зазначає Time, хоча в американському суспільстві ще не стихло обговорення втручання Росії в президентські перегони, ситуація виявляється набагато серйознішою.

 

У звіті стверджувалося, що сьогодні Росія переходить від застарілих зломів поштових скриньок, як це було, приміром, в період виборів, до більш витончених способів впливу через популярні в Штатах соцмереж, зокрема, Twitter. Для початку російські хакери розіслали більш ніж 10 тисячам користувачам цієї мережі шкідливі програми. Причому, такі розсилки робилися з урахуванням інтересів певних груп користувачів. Так, вони могли були заховані, наприклад, в повідомленнях про церемонію «Оскар» чи якісь події в країні і світі, що могли зацікавити користувачів та не викликати зайвих підозр. Але після переходу за посиланням цих повідомлень, встановлювалася програма, яка дозволяла хакерам контролювати смартфон, або комп'ютер користувача, а також його аккаунт в Twitter. А оскільки ця мережа влаштована таким чином, що «твіти» швидко розповсюджуються між користувачами, то масштаби проникнення дійсно вражають. Завдяки контролю над гаджетом, зловмисники можуть від імені власника аккаунта розповсюджувати будь-яку необхідну їм інформацію, яка буде сприйматися іншими користувачами за достовірну і розповзатися по всій мережі.

 

Спецслужби США вважають це серйозною загрозою, оскільки подібний прийом Росія вже використовувала у 2016 під час президентських виборів, коли тисячі прихованих ботів почали масово поширювати неправдиву інформацію про одного з кандидатів. Зараз контррозвідка обмірковує сценарії того, що буде, якщо Росія таким чином зможе отримати контроль над записами на офіційних сторінках Пентагону, Держдепу чи інших офіційних структур в соцмережах. Маючи доступ до них, РФ зможе використовувати їх під час будь-яких подій, техногенних катастроф, або ж терористичних атак, що неминуче призведе до паніки та хаосу.

 

Експерти відзначають, що Росія, нарешті, знайшла те, що довго шукала і не змогла з відомих причин задіяти під час «холодної війни», а саме: впливати на події в США, використовуючи маніпуляції з громадською думкою. Величезна відкритість і водночас анонімність соцмереж відкрили для неї нові можливості, небезпечні для демократичних країн. Як зазначає один із керівників дослідницької програми Пентагону щодо встановлення загроз пропаганди з боку соціальних медіа Ренд Вальцман, сьогодні підірвати будь-який демократичний уряд з використанням новітніх технологій стає з кожним днем все легше.

 

«Російський друг» бачить все?

 

Сьогодні «інформаційні війська» Росії використовують соцмережі для швидкого поширення своїх пропагандистських матеріалів. Щоб максимізувати охоплення різних аудиторій, російські «тролі» присутні практично в усіх соцмережах США. Американські експерти з інформаційної безпеки вважають, що близько 20% внутрішніх новин проходять «корегування» з боку російських спеціалістів по соцмережах. Крім того, вони максимально поширюють повідомлення другорядних американських ЗМІ, які публікують неперевірену інформацію, або відверто конспірологічні теорії.

 

Тривога американців небезпідставна, оскільки, з усього видно, що має місце розгортання нової форми інформаційної війни. Американський обиватель тісно «підсів» на соцмережі і любить висловлювати там свої думки, водночас поглинаючи інформацію від інших користувачів. Таким чином через соцмережі, американці створюють величезний масив інформації про суспільство: з їх «постів» і «твітів» цілком зрозуміло, що вони думають і як реагують на ті чи інші події та ідеї. Всі їх емоції і роздуми сотнями тисяч щосекунди з’являються в соцмережах. Всі ці оцифровані переконання збираються і зберігаються, а більша частина цих даних доступна кожному, у кого є достатня обчислювальна потужність, щоб скористатися ними у своїх цілях.

 

Американські дослідники виявили, що «тролі»-пропагандисти можуть вручну створювати повідомлення, щоб впливати на певну аудиторію чи групу користувачів, в надії змінити їхню поведінку, або спровокувати на певні дії. Як зазначає Time, кремлівські боти моніторять соцмережі і бачать, що подобається конкретному користувачу, які кнопки він натискає і які ресурси любить відвідувати. На сьогодні важко судити, наскільки вони дійсно змогли змінити поведінку американців, але, проаналізувавши події 2016 року, спецслужби виявили, що Кремль розробив та проводить в американських соцмережах складну операцію. Для її реалізації Росія використовує різні методи охоплення інформаційного поля. Крім соцмереж, російський слід можна знайти в журналах, газетах і в телешоу. Це може бути й конкретний представник медіа — журналіст, репортер, який схильний під тиском різних факторів,в тому числі й фінансових, продукувати чи ретранслювати фейкові новини.

 

Протидія є

 

Незважаючи на те, що Росія продовжує розширювати свою кіберпропаганду, США та їх союзники лише починають вибудовувати систему протидії. І одна з головних проблем у цьому процесі — страх перед діями російського впливу, який може бути більш руйнівним, ніж самі кібероперації Кремля. Однак, напевне, чи не єдиний, «нетехнічний» спосіб перемогти у протистоянні з російською пропагандою — максимальна правдивість. Також, важливу роль відіграватимуть і спеціальні закони, які дадуть можливість відстеження масових потоків інформації від анонімних користувачів і ботів, а також прослідкувати переміщення грошей, які йдуть на її оплату. Втім, сьогодні в США визнають, що російські кібератаки вже встигли завдати величезної шкоди. Мається на увазі, що після втручання в президентські вибори, РФ створила прецедент, після якого американський виборець тепер буде думати, що хтось сторонній може також втрутитися у нові вибори. Цим Росія підірвала довіру до демократичної системи США та її репутацію в очах американських громадян.

 

Наразі в США спецслужби проводять роботу з визначення «тролів» та бот-мереж і формують їх базу. До цієї кампанії починають підключатися й власники соцмереж. Вони починають розуміти, що їм необхідно вжити заходів, щоб убезпечити своїх користувачів від по стороннього впливу. Так, у квітні 2017 року Facebook опублікував звіт, в якому визнається, що на його сторінках було поширено багато дезінформації, тож компанія має намір посилити свою безпеку. А Google, хоча й стверджує, що не має достатніх доказів маніпуляцій його пошуковою системою, але на всяк випадок оновив свої алгоритми безпеки. В свою чергу, Twitter зазначив, що зменшив кіберпропаганду, змінивши свої алгоритми для блокування «розумних» роботів. Як заявили його представники, на даний час компанія застосовує алгоритми, які дозволяють виявляти маніпулювання та корегування записами Twitter.

 

Більшість експертів сходяться на тому, що кращий спосіб конкурувати з новою російською моделлю пропаганди в інформаційному полі — якісний і правдивий інформаційний контент в ЗМІ. При цьому, певна відповідальність має покладатися й на користувачів, посилання яких в соцмережах мають бути більш відповідальними та заснованими на правдивих даних. Решту роботи з протидії, і перш за все технічної, мають взяти на себе спецслужби та компанії, яким належать популярні соцмережі.

 

Олександр Виноградський

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues