170704 ВОЇН УКРАЇНИ 0.docРеволюція гідності, а по тому і військова агресія Росії прискорили процес формування в Україні сучасної української політичної нації. Фактично, мова йде про єднання громадян України різних національностей та релігійних уподобань довкола ідеї захисту української державності та оборони її незалежності і територіальної цілісності. І у ці важкі, трагічні дні, місяці і роки, у лавах Збройних сил та Національної гвардії, у підрозділах спецпризначенців та добровольчих батальйонах формується багатонаціональна мультирелігійна європейська нація – українська.

 

 

Від Єврейської сотні Майдану – до Єврейської чоти УДА

 

Чи не найчастіше на очі журналістам потрапляють українські вояки з єврейської спільноти. Власне, важко на звернути увагу на шеврон – зірка Давида на тлі червоно-чорного прапора. Серед тих, хто носить такий шеврон – офіцер Збройних сил України, один із засновників проекту «Аеророзвідка», у мирному житті бізнесмен Натан Хазін. Коли почалась Революція гідності, Хазіна, за його словами. «напружували» її гасла «Слава нації – смерть ворогам». Але сталось так, що, потрапивши в одну з годин протистоянь на Майдан, Натан там і залишився й упродовж пари днів сформував Єврейську сотню Самооборони. «А потім «ввічливі зелені чоловічки» прийшли до Криму, на Донбасі з’явилися спершу агітатори за «Новоросію», а потім росіяни – і я зрозумів, що на Сході України починається війна за існування самої України, як це відбувалося свого часу в Ізраїлі». – розповідає Хазін. Разом з побратимами (Ярославом Гончаром, одним з координаторів «АвтоМайдану», та майданівцем Володимиром Кочетковим-Сукачем, котрий загинув у березні 2015 року в АТО) Хазін заснував волонтерський проект «Аеророзвідка», який на сьогодні увійшов як окремий підрозділ до Збройних сил України (C4ISR Ukraine).

 

Chazin2 Натан Хазін 01

Засновник волонтерського проекту «Аеророзвідка»Натан Хазін: Спочатку Майдан, «А потім «ввічливі зелені чоловічки» прийшли до Криму, на Донбасі з’явилися спершу агітатори за «Новоросію», а потім росіяни – і я зрозумів, що на Сході України починається війна за існування самої України, як це відбувалося свого часу в Ізраїлі» / Фото: з приватного архіву

 

«Спершу як волонтери, а нині вже в якості «бойових ботанів» ми купуємо, монтуємо, розміщуємо на передовій, обслуговуємо безпілотні апарати та камери відео спостереження, встановлені на лінії зіткнення на Донбасі», - повідомив Хазін. БПЛА дозволяють, не наражаючи на небезпеку українських вояків, вести спостереження і цілодобовий нагляд за діями супротивника. На сьогодні генеральний штаб поставив перед «бойовими ботанами» ще одне завдання – навчати силовиків управлінню безпілотниками.

 

А з лінії розмежування за діями супротивника спостерігають бійці Єврейської чоти Української добровольчої армії (УДА), яку заснував й очолює Дмитро Ярош. Ротний Макс «Хорин» розповідає, що єврейський підрозділ сформовано упродовж 2015 року, і для його бійців на Новий 2016 рік стало подарунком легалізація його у складі УДА. «Комбат Ярош підписав наказ і ми стали офіційним підрозділом. На сьогодні нас близько двадцяти осіб. Ми представляємо єврейську українську спільноту з різних куточків країни. Я сам родом з Донбасу, але давно живу на Хмельниччині, звідти пішов на Майдан і потім на Донбас. Коли ми стояли поблизу Широкина, у старому покинутому будинку зробили маленьку синагогу, щоб проводити там молитовні години. Адже надворі війна і, наприклад, дотримуватись суботнього шабату нереально, то ми бодай Тору читаємо і відправляємо релігійні обряди», - каже боєць.

 

Maks Макс Хорин 02

Ротний єврейської чоти Української добровольчої армії (УДА під керівництвом Дмитра Яроша)  Макс «Хорин»: « На сьогодні нас близько двадцяти осіб. Ми представляємо єврейську українську спільноту з різних куточків країни» / Фото: з приватного архіву

 

Доброволець з Ізраїлю, боєць «Айдару» Григорій Пивоваров вважає Україну своєю вітчизною – його родина походить з території сучасної України, тож Григорій готовий її боронити аж доки Росія не забере свої війська з Донбасу й не де-окупує Крим. «Я жив в Іспанії, коли у Києві почалась Революція гідності. Зв’язався з місцевими знайомими і приїхав глянути, що то воно таке. Прийшов на Майдан, походив по барикадах, отримав порцію сльозогінного газу – і залишився. Після того. Коли Віктор Янукович втік, я допомагав українським студентам і хлопцям з Самооборони утримувати будівлю міністерства освіти. Потім у межигірській команді був, але не витримав – записався в «Айдар», з цією командою добровольців дислокувався на Донбасі. Я полюбив Україну – мабуть, не лише побачене і пережите тут дається взнаки, а ще і родинна генетична пам’ять спрацювала», - пояснює Пивоваров. На сьогодні він подав документи на отримання громадянства України і сподівається, що ця процедура не затягнеться надовго.

 

Активну участь українців єврейської національності у житті сучасної України політв’язень радянських часів, засновник Конгресу національної громад та голова об’єднання єврейських громад ВААД Україна Йосиф Зісельс пояснює так: «Я вважаю це якраз феноменом українських євреїв, як із єврея совєцького утворювався спершу єврей України, а потім – український єврей» (книга «Господи, Ти відкриєш уста мої… Йосиф Зісельс у розмовах з Ізою Хруслінською», - К.: «Дух і літера», 2017).

 

170704 НАЦІОНАЛЬНІСТЬ ВОЇН 03

Активну участь українців єврейської національності у житті сучасної України  голова об’єднання єврейських громад ВААД Україна Йосиф Зісельс пояснює так: «Я вважаю це якраз феноменом українських євреїв, як із єврея совєцького утворювався спершу єврей України, а потім – український єврей» / Фото: vaadua.org

 

Мусульмани України: Крим – наш!

Чимало кримських татар опинились у вирі боротьби з російською пропагандою ще з кінця 2013 року, коли активно підтримали Революцію гідності: хтось – приїхавши на Майдан до Києва, хтось – беручи участь у проукраїнських мітингах у Криму. А коли Росія анексувала Крим, сотні кримських татар у складі добровольчих батальйонів «Айдар», «Донбас» та військових підрозділів ЗСУ пішли боронити Україну, з надією якнайшвидше повернути рідний Крим в Україну. Айдарівці Гайде Різаєва та Енвер Веліляєв вірили, що війна не буде довгою, але… «Я воювала недовго, з травня до липня 2014 року, потім потрапила у полон. Після обміну на якогось сепаратиста, я повернулася до Києва і зрозуміла: війна не скінчиться ні за рік, ні за два. Росіяни перетворили Крим у військову базу з ядерною зброєю, і найближчим часом військових потужностей України не вистачить, щоб де-окупувати півострів. Тож маємо нарощувати міць, знесилювати Кремль економічно і працювати з населенням, яке опинилось по той бік лінії розмежування – це стосується і Криму, і Донбасу», - вважає Різаєва. Серед іншого, на її думку, влада у Києві повинна більш активно діяти на міжнародній арені і реально заборонити працювати в Україні російському капіталу та російським підприємствам. За словами Гайде, важко сказати, скільки кримських татар у ці дні перебувають на передовій, адже бійці з кримськотатарського народу воюють і у ЗСУ, і у Нацгвардії, і у прикордонних військах.

 

170704 НАЦІОНАЛЬНІСТЬ ВОЇН 04

Волонтер Гайде Різаєва: «важко сказати, скільки кримських татар у ці дні перебувають на передовій, адже бійці з кримськотатарського народу воюють і у ЗСУ, і у Нацгвардії, і у прикордонних військах» / Фото: Facebook

 

Залишатись на передовій до перемоги України готовий узбек Реїмбай Мадемінов, який у 1981 року приїхав в Україну з Туркменистану, а у 1990-ті роки з гордістю отримав паспорт громадянина України. «Я у 1989 році вступив до Народного руху України, брав участь в акції «Україна без Кучми», у Помаранчевій революції та у Революції гідності. Не пійти на захист України не міг, як би я потім дітям та онукам в очі б дивився? З 2014 року я у складі батальйону «Миротворець», починав як доброволець, нині я є офіційно у команді підрозділу. Я би так сказав: Україну боронять люди різних національностей і релігійних конфесій, ми не ділимо себе на християн чи мусульман. На росіян чи українців – ми є українськими воїнами», - наголошує Мадемінов.

 

Mamedov Рейїмбай Мамедов 05

Реїмбай Мадемінов: «Україну боронять люди різних національностей і релігійних конфесій, ми не ділимо себе на християн чи мусульман, на росіян чи українців – ми є українськими воїнами» / Фото: з приватного архіву

 

«Європейський набір цінностей для українців – більш прийнятний від російського» - український болгарин.

 

Етнічний болгарин Кирило Желев - боєць батальйону імені Кульчицького, раніше воював у добровольчому батальйоні «Донбас». Желев повністю змінив життя з початком російської військової агресії проти України. Кирило навчався в Італії, у мирному житті він перекладач (з англійської та італійської мов), має чотирьох дітей. Учасник Революції гідності, він фактично з нуля навчався військовій справі у батальйоні територіальної оборони «Донбас» (нині це батальйон у складі НГУ). «Я вийшов на Майдан під гаслом «Україна – це Європа!» і тепер бороню європейський вибір України, за який на Майдані загинули хлопці з Небесної Сотні. Це – те, що не забути і не пробачити, як і те, що виробляють на Донбасі російські найманці. Я думаю, Болгарія, при всій любові до Росії, вступила до Євросоюзу і НАТО саме тому, що більшості болгар європейські цінності припали до душі – так само, як і більшості українців. І за це доводиться боротись» - пояснює Желев. Водночас, він наголошує на тому, що вважає себе українським націоналістом: «Український націоналізм – це любов до своєї нації, яка не перероджується у ненависть до інших».

 

Давід Вагнер належить до німецької спільноти України. Уродженець Мелітополя, він служив за контрактом у Збройних силах України, його підрозділ базувався на території АРК (зенітно-ракетний дивізіон на Фіоленті). Тож Вагнер та його побратими одними з перших зустріли «ввічливих зелених чоловічків» і тривалий час утримували свою військову частину від їхнього нападу та від провокацій з боку проросійськи налаштованих і доволі агресивних кримчан. Коли надійшов наказ залишати частину, Вагнер поїхав за речами: «Я приїхав у свою частину, хотів речі забрати, але в дивізіон не пустили. Грубою фізичною силою стали випихати, і після цього зав’язалася бійка. Ми відстоювали своє, скільки могли, скільки було сил. Сили, зрозуміло, були нерівними. Підсумок цього — звичайно, госпіталь», - неохоче згадує боєць. Після вивезення з госпіталя на материкову Україну, Вагнер залишився в армії.

 

До червня 2017 року Вагнер служив у 72 бригаді, наразі проходить військову комісію після отримання контузії. Олександр Беккер, заступник голови ГО «Товариство німців м. Києва «Відергебурт», опікується проблемами Вагнера та інших військовослужбовців, які мають німецьке коріння. На думку Беккера, німецька спільнота у цей складний час проходить або вже пройшла шляхом внутрішнього визначення себе, як українських німців, які є частиною великої країни, українського суспільства. «Донедавна у середовищі українських німців розглядали себе виключно в історичному контексті, де всіх німців пострадянських країн називали руськими або російськими, періодично з’являлось словосполучення радянські німці. Як наслідок цього, у Німеччині усіх мігрантів-німців з пострадянських країн, незалежно від того, звідки вони приїхали, називають «русаками». Однак, з початку російської агресії у 2014 році картина змінилась. Ті, хто свідомо залишаються в Україні, - вважають себе українськими німцями. Додам, що у російсько-українській війні на початку 2014 року, під час захоплення російськими терористами будівлі у Маріуполі, загинув український німець Олег Ейсмант з міста Дніпро. Хтось ще проходить цей шлях внутрішньої ідентифікації, щоб подолати нав’язані стереотипи і стати громадянином незалежної України, де пліч-о-пліч живуть українські німці, болгари, поляки, євреї, киримли і багато інших», - розповідає Беккер. Він також повідомив, що від 2014 року серед емігрантів з України у ФРН формуються волонтерські групи на підтримку України. Фактично, саме вони створюють нову діаспору українських німців, які підтримують Україну, каже Беккер.

 

Коментарі експертів

Той факт, що на захист України встануть представники різних національних спільнот, включно з етнічними росіянами, і що усі релігійні конфесії (включно із більшістю священиків і вірних УПЦ МП) підтримають Україну, - Росія та її керівники до уваги не приймали, каже київський публіцист, дослідник історії України Сергій Грабовський. «Кремль сподівався на міжетнічні конфлікти, на міжрелігійні свари.

 

170704 НАЦІОНАЛЬНІСТЬ ВОЇН 06

Сергій Грабовський: «Сучасна практика функціонування суспільства підтвердила теорію, що можна бути українським націоналістом будь-якої національності та віросповідання» / Фото: Andriy Bashtovyy (RFE/RL)

 

Кремль і досі намагається через свої ЗМІ та своїх агентів і симпатиків в Україні й поза її межами розіграти то міжетнічну, то міжконфесійну «карти». Але більшість українців збагнули, що «карти» - «краплені», більшість українців різних національностей та релігійних уподобань асоціюють себе саме з Україною. Ба більше: сучасна практика функціонування суспільства підтвердила теорію, що можна бути українським націоналістом будь-якої національності та віросповідання».

 

Науковець, волонтер, один із засновників Першого мобільного шпиталю ім. Пирогова (ПМШП) Геннадій Друзенко додає: саме російська збройна агресія, гібридна війна Кремля проти України і на її території проти європейських цінностей, змусили українців різних національностей забути про старі образи і конфлікти, і єднатись у боротьбі проти зовнішнього агресора.

 

170704 НАЦІОНАЛЬНІСТЬ ВОЇН 07

Геннадій Друзенко: «Саме російська збройна агресія, гібридна війна Кремля проти України і на її території проти європейських цінностей, змусили українців різних національностей забути про старі образи і конфлікти, і єднатись у боротьбі проти зовнішнього агресора» / Фото: Radio Svoboda (RFE/RL)

 

«Тепер Україна стає сучасною модерною державою. Як у Франції, що вважають, що всі – французи, так і тут вважають, що всі – українці. Україна – це прикордонна держава європейської цивілізації. Як і будь-який фронтир, тобто що в Америці, яка була таким фронтиром у 17-18 століттях, що у нас під час козаччини, то це суміші, які ґрунтуються не на крові і не на території, що є підставою будь-якого традиціоналізму. Він ґрунтується на якійсь більшій пасіонарності, більшій ступені свободи, більших можливостях себе реалізувати», - наголосив Друзенко.

 

Богдана КОСТЮК

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues