cyber00Офіційні спецпідрозділи з кібербезпеки мають десятки держав. Ще більше країн інформацію про своє кібервійсько тримають в секреті. За оцінкою спеціалістів з кібербезпеки, Росія знаходиться на п'ятому місці в світі за чисельністю і фінансуванням кібервійськ. Фахівці оцінюють чисельний склад російських кібервійськ приблизно в 1 тисячу осіб, на фінансування яких щорічно може виділятися близько $300 млн. Що відомо про російські кібервійска та які завдання стоять перед ними?

 

Вважається, що історія утворення російських кіберпідрозділів має початок ще у 2012 році, коли тодішній очільник Російського фонду перспективних дослідницьких проектів в оборонній промисловості Дмитро Рогозін вперше публічно озвучив таку необхідність. А в 2014 рік РФ почала створення «військ інформаційних операцій», як зазначалося, для «порушення роботи інформаційних мереж ймовірного противника». Простіше кажучи, для здійснення протизаконних кібервтручань та інформаційних атак.

 

Перші підрозділи кібервійськ РФ були створені у форматі так званих «наукових рот» при військових частинах по всій Росії. Спецслужби почали проводити методичну роботу по пошуку та вербуванню на «государєву службу» здібних студентів та випускників технічних вишів. Зазначимо, що ще 2013 року міністр оборони РФ Шойгу оголосив про початок «великого полювання» на програмістів, інженерів і криптографів. Наприклад, Новосибірський державний технічний університет оголошував серед студентів набір в «наукову роту» ЦНДІ МО РФ в Сергієвому Посаді для участі в «застосуванні суперкомп'ютерних технологій». У вересні 2015 року при МО РФ відкрилася кадетська школа IT-технологій, а трьома місяцями пізніше Військову академію зв'язку закінчили перші випускники «наукової роти «спецназу інформаційної безпеки». Приміром, сьогодні одна з таких «наукових рот» входить до складу так званого «Міжвидового центру підготовки та бойового застосування військ радіоелектронної боротьби», що базується під російським Тамбовом.

 

cyber01

Ще 2013 року міністр оборони РФ Шойгу оголосив про початок «великого полювання» на програмістів, інженерів і криптографів.

 

За повідомленнями різних джерел, такі формування дійсно були створені в системі Збройних Сил Росії як новий рід військ, але донедавна ніяких офіційних повідомлень чи доступних доказів з цього приводу не було. Але вже у квітні 2015 року в російському державному інформагентстві ТАСС було повідомлено про розгортання підрозділу російських «військ інформаційних операцій» на території Криму.

 

Читайте також: ЧИ СПРОМОЖУТЬСЯ В РФ ВЗЯТИ ІНТЕРНЕТ ПІД ПОВНИЙ КОНТРОЛЬ

 

В той же час, російська влада вперто заперечувала існування кібервійськ. Так, ще у січні 2017 року голова комітету з оборони та безпеки Ради Федерації Федеральних Зборів РФ Віктор Озеров, стверджував, що в Росії таких підрозділів не існує. Втім, зазначив він, відповідно до доктрини інформаційної безпеки РФ, має бути створена система захисту інформації. Чиновник зазначив, що в разі збройного конфлікту, Росія повинна бути готова до того, що її система управління військами може наражатися на небезпеку і спробам виведення з ладу. При цьому Озеров зазначив, що немає жодного епізоду, де б російська влада цілеспрямовано руйнували систему управління і займалися добуванням інформації у незаконний спосіб.

 

Подібні заяви робили й інші високопоставлені російські чиновники, пов'язані із забезпеченням безпеки і масовими комунікаціями. Зокрема, перший заступник голови комітету по обороні Держдуми Олександр Шерін зазначив, що в усіх країнах, які претендують на роль наддержав, такі розробки ведуться, оскільки їм необхідно мати в своєму арсеналі, в тому числі й такі засоби боротьби з противником. Проте наявність кібервійськ і РФ депутат також заперечив. У свою чергу заступник міністра зв'язку і масових комунікацій РФ Олексій Волін повідомив у січні російським ЗМІ, що у нього немає інформації про наявність у МО РФ кібервійськ. При цьому у відомстві заявили, що ймовірність цього становить 50\50: може, вони є, а може, їх і немає.

 

Як бачимо, чиновники й у цьому питанні досить довго продовжували гратися в улюблені російські ігри «ихтамнет» та «вывсеврете».

 

Нарешті, завісу таємності відкрив у лютому цього року сам міністр оборони РФ Сергій Шойгу у своєму виступі в Держдумі. Зокрема, відповідаючи на питання про необхідність відтворення управління, яке займалося б контрпропагандою, він оголосив про створення в його відомстві військ для інформаційних операцій (кібервійськ). Шойгу підкреслив, що, «сьогодні пропаганда повинна бути розумною, грамотною та ефективною», а новий підрозділ буде набагато ефективнішим за відділ контрпропаганди часів СРСР.

 

Публікація по темі: КИТАЙСЬКИЙ ЩИТ НАД КРЕМЛІВСЬКИМИ ЗОРЯМИ

 

Цікавим є коментар з цього приводу заступника голови комітету з оборони та безпеки Ради Федерації Федеральних Зборів РФ Франца Клінцевича. Зокрема, чиновник зазначив, що основним завданням кібервійськ має бути розкриття підривної діяльності з боку іноземних розвідок в електронних та паперових ЗМІ, а також на телебаченні. Ще він заявив, що основною зоною відповідальності кіберсолдати буде протидія хакерським атакам.

 

Зазначимо, що МО РФ майже ніколи публічно не розповідає про структуру кібервійськ, їх розміри та кількість співробітників. При цьому в виданнях, близьких до міністерства, і на сайті самого відомства періодично з'являються матеріали про їхні досягнення. Для просування «наукових рот» телеканал МО «Звезда» навіть випустив в 2014 році 40-серійний серіал «Ботани» про новобранців, які потрапили в кібервійська.

 

cyber02

Для просування «наукових рот», які склали основу «кібервійськ РФ», телеканал МО «Звезда» навіть випустив в 2014 році 40-серійний серіал «Ботани» про новобранців, які потрапили в кібервійська…

 

Деяку інформацію про таємниці російських кібервійськ приводить в своєму дослідженні російська компанія Zecurion Analytics, яка працює в сфері інформаційної безпеки на ринках Росії, Європи, США та інших держав. Відповідно до її звіту, Росія входить в топ-5 країн по чисельності та фінансуванню кібервійськ, хоча точних оцінок компанія не надає. На думку експертів ринку інформаційної безпеки, чисельність російських кібервійськ сягає близько 1 тисячі, на фінансування яких щорічно може виділятися приблизно $300 млн. Як повідомляють в Zecurion Analytics, основними завданнями російських кібервійськ є шпигунство, кібератаки і інформаційні війни.

 

Втім, і ця оцінка може не відповідати реальним можливостям російських кіберсил. Завдяки введенню так званих «наукових підрозділів», а також залучення до кібероперацій хакерських груп, російські кібервійська можуть значно посилювати свої можливості. Окремо зазначимо, що крім студентів, МО та ФСБ не гребують послугами окремих хакерів та груп, особливо тих, які мали проблеми із законом. Відомі хакерські угрупування, яким приписують російське походження, почувають себе сьогодні в РФ досить привільно. Нахабність їх поведінки саме на російській території пояснюється просто — вони діють під керівництвом і прикриттям кураторів з ФСБ та ГРУ. При необхідності, в ході кібератак такі групи можуть змінювати назви, зникати та з’являтися знову, але їх цілі завжди залишаються незмінними — політико-економічна система інших країн, міжнародні та національні фінансові структури, або ж викиди компрометуючої чи пропагандистської інформації. Тобто, такі керовані хакерські групи є неофіційною частиною російських кібервійськ.

 

В останні роки стали відомі окремі, найбільш одіозні угрупування, які здійснили і продовжують здійснювати низку гучних кібератак як по всьому світу, так і в самій Росії. Це, зокрема, «APT28», «КіберБеркут», «Анонімний інтернаціонал» («Шалтай-Болтай») « Кіберджіхад» та інші.

 

Крім того, час від часу з’являються відомості щодо інших, менш відомих хакерських груп та окремих хакерів, в процесі розслідування діяльності яких виявляється їх причетність до РФ та, зокрема ФСБ. Загалом, наразі в РФ склалася ситуація, коли там діють кілька «категорій» хакерських угрупувань, які характеризуються ступенем відношення до спецслужб: правильні «патріотичні» хакери, неправильні «опозиційні» та взагалі «невідомі». Але всіх їх об’єднує те, що вони давно і щільно знаходяться під «чуйним» контролем ФСБ чи МО РФ. Завдяки міжнародним розслідуванням, «зливам» інформації та гучним скандалам з їх участю, можна з великою долею упевненості вважати їх такими, що діють у тісному співробітництві з спецслужбами РФ.

 

Публікація по темі: «ПАКЕТ ЯРОВОЇ» ТА РОСІЙСЬКА ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЯ – НАСИЛЬНИК ТА ЖЕРТВА

 

Насамкінець зазначимо, що події у світовому кіберпросторі за останні два роки лише підтвердили, що російські кібервійська були утворені як основний інструмент в інформаційній війні Росії проти інших держав.

 

tass 4491800

Події у світовому кіберпросторі за останні два роки лише підтвердили, що російські кібервійська були утворені як основний інструмент в інформаційній війні Росії проти інших держав…

 

Олександр ВИНОГРАДСЬКИЙ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues