170613 002017 рік оголошено роком Військово-Морських Сил України, а 2 липня 2017 року, саме на свято – День ВМС ЗС України відзначатиметься дуже важлива дата - 1110 років української морської сили. Розвиток морської сили на наших землях бере свій початок ще у V, VI століттях. Це відлік від часу походу київського князя Олега на Константинополь і відомого прибиття щита на воротах тодішнього Цареграду. Відтоді Київська Русь 30 років користувалася правом безоплатного проходження своїх суден через протоки Босфор і Дарданели, що безумовно сприяло розвитку її торгівельних відносин з країнами Середземномор’я.

 

Що означає для нашої держави доступ до моря? Передусім, це комунікація із зовнішнім світом, експорт та імпорт, адже Україна належить до клубу потужних світових виробників і експортерів продовольчих товарів, передусім, зернових. Експорт постійно зростає. Це також народногосподарська діяльність в межах виключної морської економічної зони. На жаль, внаслідок агресії Росії, сьогодні посилюється цілком реальна загроза морським інтересам нашої держави.

 

170613 01

Оволодіння Цареградом мало наслідком не лише військові, але й важливі економічні  здобутки, адже Київська Русь відтоді протягом 30 років користувалась правом безоплатного проходу своїх торговельних суден протоками  Босфор і Дарданелли

 

24-25 травня 2017 року в Національному Університеті оборони ім. Івана Черняховського відбувся Міжнародний науковий форум: «Морська стратегія держави. Розвиток та реалізація морського потенціалу України» за участі представників ВР України, керівництва Міністерства оборони і Генерального штабу України, командування ВМС ЗС України, керівництва морської охорони ДПС України, керівництва та викладацького складу Університету, військово-морських аташе посольств низки іноземних країн в Україні, представників промисловості, громадянського суспільства тощо. Зокрема, в роботі Форуму взяли участь перший заступник Міністра оборони України Іван Руснак, командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Ігор Воронченко, начальник управління організації морської охорони ДПСУ капітан 1 рангу Владислав Смірнов та інші державні, військові та незалежні експерти.

 

170613 03

24-25 травня 2017 року в Національному Університеті оборони ім. Івана Черняховського відбувся Міжнародний науковий форум: «Морська стратегія держави».

 

Метою Форуму було визначення основних проблем розвитку морського потенціалу України та розробка рекомендацій щодо шляхів їх вирішення з урахуванням іноземного досвіду.

 

Новина по темі: РОЗВИТОК ТА РЕАЛІЗАЦІЮ МОРСЬКОГО ПОТЕНЦІАЛУ ДЕРЖАВИ ОБГОВОРЮЮТЬ УЧАСНИКИ МІЖНАРОДНОГО НАУКОВОГО ФОРУМУ В НУОУ

 

В рамках першого дня роботи Форуму відбулася Міжнародна науково-практична конференція: «Морська стратегія держави. Теорія та практика», два семінари якої були присвячені розгляду таких важливих питань, як «Проблеми розвитку та реалізації морської стратегії України в умовах гібридної війни Російської Федерації» та «Шляхи вирішення проблем розвитку і реалізації морської стратегії держави з досвіду іноземних країн». Також пройшов Круглий стіл на тему «Розвиток військово-морського потенціалу України», присвячений проблемним питанням застосування та розвитку ВМС ЗС України та розвитку вітчизняної системи військово-морської освіти та підготовки ВМС ЗС України в сучасних умовах.

 

170613 04

Командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Ігор Воронченко: «Прийнято рішення про виділення фінансування на добудову корвета «Володимир Великий» і я зроблю усе можливе, щоб наш флот отримав новий корабель!».

 

В рамках другого дня роботи Форуму відбулася Міжнародна Науково-практична конференція «Розвиток морського озброєння і військової техніки та військово-технічної політики держави: сучасний стан та перспективи», на двох сесіях якої розглядалися проблемні питання розвитку морського озброєння та військової техніки і проблем розвитку кораблебудування в Україні. Останнім заходом Форуму став Круглий стіл «Розвиток міжнародного співробітництва у військово-морській галузі: сучасний стан і перспективи». Головним напрямком стало обговорення у двосторонньому порядку з представниками іноземних держав пріоритетів розвитку міжнародного співробітництва у військово-морській сфері в сучасних умовах.

 

Передусім, слід відзначити критичну важливість морської проблематики для виживання України в умовах війни. І чи достатньо усвідомлюється на урядовому рівні необхідність укріплення саме морської, точніше, військово-морської складової безпеки України?

 

Після анексії Криму агресор створив на півострові потужне ударне угруповання військ і систематично нарощує його потенціал. В порівнянні з початком 2014 року лише Чорноморський флот РФ, без урахування інших частин і підрозділів ЗС РФ, дислокованих на окупованому півострові, посилено на 40%. Це не випадково, адже в стратегічному плані саме на ЧФ покладається завдання забезпечення військової інтервенції Кремля в Сирії, головна мета якої – виключити або відтермінувати заплановане ще у 2011 році спорудження Катаром конкурентного для «Газпрому» експортного газогону до ЄС.

 

Після анексії Криму агресор створив на півострові потужне ударне угруповання військ і систематично нарощує його потенціал

 

Довідкова інформація: МІЛІТАРИЗАЦІЯ ОКУПОВАНОГО КРИМУ ЯК ЗАГРОЗА МІЖНАРОДНІЙ БЕЗПЕЦІ

 

За планами ГШ ЗС РФ, одним з мотивів дестабілізації України була потреба позбавити Київ можливості контролю над Кримом і Севастополем, з огляду на заплановану Кремлем ще у 2013 році участь в сирійській війні. Адже використання військово-морської бази ЧФ у Севастополі на правах оренди, як показав досвід російсько-грузинської війни 2008 року, виключало можливість участі ЧФ у війні проти третьої країни.

 

Саме для цього Путін зважився на анексію Криму, завдяки чому ЧФ для безперервних поставок морем («Сирійський експрес») військ, техніки та усього необхідного до Сирії з весни 2014 року володіє на Чорному морі вже не однією, а двома військово-морськими базами (Новоросійськ і Севастополь). Для військових перевезень постійно, незважаючи на вичерпаність ресурсу і необхідність частих ремонтів, залучаються переважно великі десантні кораблі (ВДК) як самого ЧФ, так і решти флотів РФ, що переконливо свідчить про виключну важливість операції для інтересів Кремля.

 

Окупація та анексія Криму була лише складовою більш масштабної операції Кремля по забезпеченню своїх експортно-сировинних інтересів шляхом роздмухування війни в Сирії

 

Публікація по темі: ЛИЦЕМІРСТВО: ВИКОРИСТАННЯ РФ ТЕРОРИЗМУ В ХОДІ ГІБРИДНОЇ ВІЙНИ З ЛЮДСТВОМ

 

Отже, ЧФ РФ одночасно бере участь у двох війнах, в Сирії і в Україні. Втім, ЧФ зберігає значну кількісну і якісну перевагу над ВМС України, які через брак ударної ракетної зброї не мають можливості для симетричної відповіді. Користуючись цією обставиною, агресор третій рік поспіль фактично домінує на морі, блокує нам доступ до економічних ресурсів і водночас здійснює незаконний видобуток газу у виключній морській економічній зоні України з використанням захоплених українських платформ.

 

Кораблі ЧФ РФ постійно проводять біля українських берегів у південно-західній частині Чорного моря демонстративні дії для підтримання напруженості. Водночас, противник веде активну розвідку, в т.ч. з використанням сил спеціального призначення, а ЧФ отримав на озброєння два нових швидкісних катери типу «Раптор», призначених в т.ч. і для прихованої доставки ДРГ спецназу на узбережжя.

 

Наступним кроком може стати вже захоплення прибережних територій як на Азовському (для забезпечення сполучення з Кримом суходолом) , так і на Чорному (сполучення з дислокованим в Придністров’ї російським військовим угрупованням) морях. Свого часу Крим було захоплено саме з морського напрямку! То ж небезпека з моря сьогодні є більш, ніж реальною. За умов домінування на морі агресор володіє ініціативою, маючи можливість обирати час, місце і засоби нанесення ударів з морського напрямку.

 

На думку незалежного експерта Ігоря Кабаненка, адмірала у відставці, для опрацювання напрямку та шляхів відродження бойового потенціалу ВМС потрібна широка суспільна дискусія, розуміння проблематики керівництвом держави тощо. Адже створення нових бойових кораблів – це коштовний і довготривалий процес, який вимагає прийняття низки нормативних і законодавчих актів, насамперед, Морської доктрини України.

 

На глибоке переконання адмірала, за умов прийняття військово-політичним керівництвом держави відповідного рішення щодо пріоритетності розвитку «москітного флоту», тобто, створення багатоцільового формування у складі бойових катерів різних типів, це цілком реально навіть за наявного ресурсу вже до 2020 року. Отже, таке угруповання дійсно буде здатне у взаємодії з іншими силами ефективно вирішувати бойові завдання в межах ближньої морської зони. До того ж, на відміну від кораблів більшої водотоннажності, катери не вимагатимуть для базування розбудованої портової інфраструктури, якої нам зараз також бракує.

 

З іншого боку, невеликі водотоннажність, дальність плавання, морехідність обмежать дії катерів навіть в Чорному морі. Тому ВМС потребують кораблів більшої водотоннажності з відповідно більш широкими можливостями. Адже сучасний військовий флот-це не лише катери, а завдання, що на нього покладені не обмежуються лише захистом власної берегової лінії. Що маємо зараз і які реальні перспективи поповнення корабельного складу?

 

Віце-адмірал Ігор Воронченко наголосив на необхідності добудови багатоцільового корвета пр.58250 «Володимир Великий» і повідомив про рішення Уряду виділити для цього у 2017 році 1 млрд 200 млн грн. Створення корабля здійснюється на підставі “Державної цільової оборонної програми будівництва кораблів класу “корвет” за проектом 58250” від 09.11.11 року № 1150. З 2014 року фінансування програми припинено. Завершення  добудови корвета при наявності фінансування реально можливе не раніше 2022-2023 років.

 

170613 08

Віце-адмірал Шгор Воронченко та військово-морський аташе посольства США в Україні командер Шон Стівенс: «Я хотів би, щоб шановні союзники зрозуміли, у нас іде війна і сучасні бойові кораблі нам потрібні вже тут і сьогодні, а не колись в далекій перспективі!»...

 

Поки що поповнення корабельного складу ВМС триває лише за рахунок нових катерів, придатних для дій на річках та на Азовському морі. Це морські броньовані катери (МБАК) пр.58155, десантно-штурмові катери пр.58503, на базі цієї платформи планується також будівництво 2-х протидиверсійних катерів.

 

На жаль, дуже повільно створюється ударна компонента, все ще триває розробка технічного проекту РКА пр.. 58261 типу «Лань», не готова і морська версія ПКР «Нептун»,  необхідна для озброєння як РКА, так і нового корвета. У 2016 році успішно пройшли випробувальні пуски макетів ракет,  у 2017 році відбудеться пуск ПКР на максимальну дальність.

 

Особливої уваги вимагає питання мінної загрози на морі, з огляду на вразливість підхідних фарватерів до наших основних портів від мін. Мінна блокада наших портів противником здатна навіть без застосування сили завдати нам значної економічної шкоди через примусове обмеження українського експорту, імпорту і міжнародного транзиту, а також занепад морської діяльності одразу в 5 приморських областях: Донецькій, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській та Одеській.

 

В зоні АТО мінна загроза вже є реальністю, після підриву на ворожій міні біля Маріуполя пошкоджено один з катерів Морської охорони ДПС.  З огляду на це, штаб ВМС вважає за необхідне посилити протимінні спроможності, передусім, шляхом придбання дистанційно керованих роботизованих протимінних комплексів (вітчизняної або іноземної розробки).

 

В свою чергу, Володимир Блінцов, проректор з наукової роботи Національного університету кораблебудування ім.. адмірала С.Макарова (м.Миколаїв) розповів про вітчизняні досягнення у сфері безекіпажної підводної робототехніки: апаратів типу «Інспектор», ПАР-Т, «Пошук», в т.ч. з урахуванням бойового досвіду в зоні АТО на Азовському морі. Використання таких систем можливе з будь-якої платформи-носія, що створює реальну альтернативу використанню принаймні в ближній морській зоні спеціалізованих протимінних кораблів.

 

Наступним кроком може стати використання для вирішення протимінних завдань підводних роботів з борту дистанційно керованих безекіпажних надводних платформ-носіїв, що відповідатиме світовому тренду.

 

170613 09

Начальник кафедри ВМС капітан 1 рангу Степан Якім’як: «Аналіз досвіду гібридної війни  РФ проти України  чітко свідчить, що Крим був захоплений Росією саме з морського напрямку»...

 

За повідомленням вченого секретаря ДП «Київський НДІ гідро приладів» Ігоря Фалеєва, Україна має просунуті сучасні розробки у сфері гідроакустики, в т.ч. станцій спеціального і протидиверсійного призначення («Олімп», «Олімп-1», «Тронка» тощо), що користуються міжнародним попитом (Китай, США, Бразилія) і цілком можуть бути використані для потреб технічного переоснащення ВМСУ та Морської охорони ДПСУ.

 

За модель розвитку командування ВМС ЗС України обрало для себе турецьку, яка за словами Ігоря Воронченка: «…найбільш відповідає нашим потребам» з огляду на спільну морську акваторію, наявність спільних підходів щодо створення нових зразків ОВТ тощо.

 

Відповідно, для поповнення корабельного складу вважається за необхідне передусім будувати, по можливості, кораблі і катери силами вітчизняної промисловості, проте, як виключення, зразки кораблів і ОВТ, що у нас не виробляються, варто придбати за кордоном. Символічно, але вперше крім традиційних західних союзників і партнерів, які і надалі навряд чи будуть постачати Україні летальну зброю, серед потенційних постачальників військово-морських озброєнь (корабельна артилерія) згадувався Китай.

 

На жаль, Уряд вже рік розглядає і досі не затвердив нову редакцію Морської доктрини України, цього, без перебільшення, наріжного каменю діяльності ВМС ЗС України. Відтак, прийняті в різний час документа та законодавчі акти не працюють через брак системності, яку має забезпечити саме впровадження Морської доктрини України.

 

На відміну від ВМС, які втратили під час окупації Криму до 80% корабельного складу, морська охорона ДПС спромоглася вивести переважну більшість своїх кораблів до портів материкової України. Зараз ця структура налічує 70 прикордонних кораблів і катерів, та реалізує власний план оновлення корабельного складу, розрахований до 2020 року (3 ПСКР, 7 ПСКА, 14 малих катерів тощо). Потребують модернізації 18 одиниць, проте, бракує фінансування.

 

Планується побудувати низку нових берегових постів РЛС, які працюватимуть в рамках спільної з ВМС ЗС України системи контролю надводної і повітряної обстановки в прибережних водах Чорного і Азовського морів.

 

Стан вітчизняної суднобудівної промисловості експерти вважають складним, але не безнадійним. Проте, майже усі наголошували не відсутності на урядовому рівні розуміння важливості розвитку морської галузі як такої, адже суднобудівна галузь не існує сама по собі, вона потребує замовлень, реалізація яких вимагає часу і відповідного фінансування. Це її унікальна особливість.

 

Під час дискусії учасники форуму висловлювались різні думки щодо можливих шляхів відродження суднобудівельної галузі, в т.ч. шляхом створення Об’єднаної суднобудівельної корпорації, за прикладом РФ, активізації державно-приватного партнерства, більш широкого залучення іноземного капіталу та ліцензій (турецький приклад) тощо. Але не слід очікувати державного замовлення, як це було за часів колишнього СРСР. Змінилися умови, особливо під час війни на виснаження, яка може тривати довго.

 

Втім, орієнтація на використання для відродження українських ВМС саме вітчизняного потенціалу вимагатиме також системних заходів на державному рівні щодо відродження вітчизняного морського і річкового судноплавства та суднобудівної галузі. Адже Україна має величезний експортний потенціал продовольства та виробів важкої промисловості, який постійно зростатиме.

 

Потребує зміни і порядок фінансування потреб ВМС, адже сьогодні питання розвитку ВМСУ вирішується не тими, хто за них відповідає. Тобто, командувач не є розпорядником коштів першої категорії, не є замовником озброєння тощо. Існуюча система управління ВМС також потребує змін і вдосконалення. Тим більше, що в умовах війни потрібна постійна присутність командування флоту в столиці, в структурах МО і ГШ ЗС України для лобіювання інтересів ВМСУ. Командувач ВМС має бути представлений в ГШ та у Раді безпеки України і це слід зробити вже сьогодні. Для цього потрібен лише Указ Президента України.

 

Також доцільно створити в Києві Морську комісію, координаційну раду або комітет з політики морської безпеки, на зразок подібних структур, що вже діють в інших морських країнах, в т.ч. в США, Великобританії або РФ. Інтереси держави потребують саме міжвідомчої координації. Інакше питання розбудови українського флоту і забезпечення морських інтересів України надалі залишатиметься заручником сухопутного мислення керівних структур, яке значно відрізняється від морського.

 

Вимагають змін також структура ВМС ЗС України, система підготовки кадрів усіх рівнів. Підготовка офіцерського складу має здійснюватись в рамках окремого від Одеської Морської Академії військово-морського навчального закладу. На проблемних питаннях підготовки кадрів в своїй доповіді зосередився капітан 1 рангу Петро Гончаренко, начальник Інституту ВМС Національного університету «Одеська морська академія». Він зробив наголос на важливості виховання у майбутніх офіцерів почуття особистостей, а не простих виконавців наказів. Йдеться про свідомий вибір в умовах війни.

 

Держава має зробити висновки з прорахунків військово-патріотичного виховання в Криму та підняти престижність професії морського офіцера, створивши для цього відповідні привабливі матеріальні і соціальні умови.

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

Подробиці щодо планів переозброєння ВМС ЗС України, що обговорювались під час заходу шукайте в найближчому номері журналу Defense Express.

 

Публікації по темі:

ВІЙСЬКОВО-МОРСЬКІ СПРОМОЖНОСТІ УКРАЇНИ: ДОСВІД ТА ПЕРСПЕКТИВИ

РЕФОРМУВАННЯ ВМС ЗС УКРАЇНИ – ПОГЛЯД ЗСЕРЕДИНИ

ЧИ СПРОМОЖНА УКРАЇНА БУДУВАТИ СУЧАСНІ БОЙОВІ КОРАБЛІ?

И ВНОВЬ О «МИСТРАЛЯХ» - НЕ ПРОПУСТИТЬ МНОГОХОДОВОЧКУ КРЕМЛЯ

 

Новини по темі:

ТРИВАЄ РОБОЧИЙ ВІЗИТ ДЕЛЕГАЦІЇ ВМС УКРАЇНИ ДО ЛИТВИ

В ІТАЛІЇ ЗА УЧАСТІ ПРЕДСТАВНИКІВ ВМС ЗС УКРАЇНИ ПРОХОДИТЬ ЕКСПЕРТНА ЗУСТРІЧ З ПИТАНЬ АМФІБІЙНИХ ОПЕРАЦІЙ

У ВМС ЗС УКРАЇНИ ТРИВАЄ КУРС З ПЛАНУВАННЯ ОПЕРАЦІЙ ПІД КЕРІВНИЦТВОМ ЕКСПЕРТІВ НАТО

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues