14062017 1РФ активізувала свої дії в Лівії. Кремль вбачає в цій країні черговий важіль можливого впливу на країни Заходу з метою руйнування їх єдності. Це має сприяти вирішенню власних інтересів, зокрема, підвищенню ролі РФ, як геополітичного гравця та організації тиску Європи на Україну. Про це йдеться, зокрема, в статті «Moscow’s Presence in Libya Is a New Challenge for the West» («Присутність Москви в Лівії – новий виклик для Заходу») запрошеного експерта Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House Миколи Кожанова, оприлюднену в кінці травня 2017 року. Ось окремі тези з неї.

На думку автора статті, у той час як увага Заходу в значній мірі орієнтована на дії Росії в Сирії, Москва поступово зміцнює свої позиції в інших країнах Близького Сходу та північної Африки, зокрема в Лівії. Метою цього є посилити власну роль в якості ключового міжнародного гравця. Участь Росії в лівійській громадянській війні здійснюється через забезпечення політичної і військової підтримки верховного головнокомандувача Збройних сил Лівії Халіфа Хафтара, який контролює східну частину Лівії і який, фактично, сприяв зриву початку процесу примирення під егідою ООН у 2015 році. Крім цього, Москва також бере участь в дипломатичному врегулюванні конфлікту між основними гравцями – Лівійською національною армією Халіфа Хафтара та Урядом національної єдності (GNA - Government of National Accord), який підтримується ООН.


При цьому підвищений інтерес Москви до присутності в цій частині Близького Сходу, за оцінками автора, зумовлений ані питаннями безпеки, ані економічним зиском. Реальні рушійні сили участі Росії в Лівії є «сумішшю честолюбства, опортунізму та антизахідних настроїв». Перш за все, лівійський Уряд національної єдності розглядається в Кремлі як сила, яка підтримується Заходом і, яка ігноруватиме інтереси Росії в Лівії, якщо Москва не матиме свого власного важелю впливу на її поведінку та дії спонсорів. Кремль стурбований тим, що може бути виключений від участі у врегулюванні кризи в країні, а також більше того - від політичного та економічного життя у після війни. Москва побоюється, що зв'язки між Халіфом Хафтаром зі США можуть бути відновлені через президента Єгипту Абдель Фаттах Саїд Хусейн Халіл Ас-Сісі. Тому Кремль намагається позиціонувати себе в якості головного прихильника Хафтара за межами регіону.

 

14062017 2
За оцінками автора статті, участь Росії в Лівії є частиною «глобальних ігор» із Заходом. Увійшовши до лівійського конфлікту, Москва намагається продемонструвати Європі та США, що вона не «обмежена» Сирією та Україною, і що умовний «успіх» в Сирії не є випадковим. Крім того, це також є певним способом запобігання міжнародній ізоляції РФ. Кремль не бачить причин обмежувати себе у підтримці Хафтара, з огляду на можливість говорити з усіма сторонами в лівійській громадянській війні. Збільшуючи свою підтримку Халіфа Хафтара, Москва одночасно намагається підтримувати добрі відносини з головою Уряду національної єдності Фаїзем Сарраджі в Тріполі та представниками інших впливових сил. Кремль планомірно та впевнено намагається утвердити себе в якості посередника і тим самим створити новий козир для переговорів з ЄС. Ця тактика працює. Кремль навіть вже доклав дипломатичних зусиль у забезпеченні травневої зустрічі між Халіфом Хафтаром і Фаїзем Сарраджі, де сторони продемонстрували готовність до досягнення консенсусу. Тобто Москва намагається створити умови для того, щоб європейці почали говорити з РФ. На сьогодні Європа відноситься до цього з певною недовірою, яку Росія намагається зламати.


На думку автора статті, РФ намагається створити діалог, який вимагатиме послугу за послугу. Москва чекатиме на гнучкість Заходу щодо Лівії, пов’язуючи його з діями в Сирії. Встановлюючи діалог з Європою по Лівії та експлуатуючи заклопотаність ЄС питанням міграційної кризи, Москва намагається поглибити розкол на Заході щодо підходів до Росії. Кремль генерує «вплив», шукає слабких гравців в ЄС та перевіряє готовність Заходу чинити тиск на Україну.


Також Кремль використовує свою участь в Лівії з метою зміцнення співробітництва з ключовими регіональними гравцями, в першу чергу з Єгиптом та ОАЕ. До того дії Кремля в Лівії є дешевшими, адже не вимагають істотних витрат. Халіф Хафтар відвідав Москву три рази (хоча тільки дві зустрічі були офіційно підтверджені російською владою) у 2016 році, і Росія погодилась забезпечити його зброєю і друком банкнот для лівійського центрального банку на контрольованих Хафтаром територіях.

 

14062017 3
Однак, Москва стурбована тим, що Халіф Хафтар хоче грати власну гру, адже це несе певні ризики. Кремль розчарований його відмовами у проведенні зустрічей зі своїми політичними противниками, а також його амбіціями стати «другим Каддафі», адже він намагається поставити всю Лівію під одноосібний контроль. Крім того, Москва хвилюється за те, що Хафтар намагається поліпшити свої відносини із Саудівською Аравією, дозволяючи саудівським проповідникам-салафітам діяти на лівійських територіях, що знаходяться під його контролем, а також включати салафітські угруповання до своєї армії. У цих умовах російські контакти із лівійським урядом Фаїза Сарраджі становлять «План Б», і забезпечують присутність Москви у пост конфліктній Лівії. Тобто, фактично, РФ на сьогодні має значну свободу маневру в Лівії. З одного боку Кремль може запропонувати допомогу в якості посередника, а з іншого - спровокувати подальший конфлікт за рахунок Хафтара.

 

Фактично, оцінка запрошеного експерта Chatham House свідчить про те, що військово-політичне керівництво РФ продовжує проводити активні заходи спрямовані на створення нових осередків нестабільності з метою руйнування єдності ЄС. Метою цього є запропонувати Європі або допомогу в якості посередника у врегулюванні конфлікту, або спровокувати подальший конфлікт в залежності від позиції ЄС з відповідними наслідками (посилення міграційної кризи в Європі). І той факт, що за деякими джерелами Росія розмістила в Лівії власний спецназ, який в будь-який момент можна використати за призначенням, лише доводить цю думку. Кремль розраховує на те, що Захід, розуміючи роль РФ у Лівії (після Сирії), піде на поступки у питаннях санкцій та змінить характер міжнародного ставлення до Росії. Однак, час покаже, як спрацює чергова «многоходовочка» Кремля....

 

Використані матеріали статті «Moscow’s Presence in Libya Is a New Challenge for the West» 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues