tank t 80 perevernulsya 1«Ефективне» управління російською оборонкою та широко розрекламоване «импортозамещение» призвело до того, що на сьогодні виготовлення бронетехніки в Росії знаходиться під загрозою.

З регулярною періодичністю в російських ЗМІ появляються новини про численні проблеми флагмана російського танкобудування – АТ «Уралвагонзавод», однак, насправді ситуація на інших важливих підприємствах бронетанкової галузі подекуди є й гіршою, що дає підстави говорити не тільки про її занепад, але й про поглиблення загальної кризи в ОПК. В даній статті Defense Express пропонує читачам ознайомитись з ситуацією на головному підприємстві з виготовлення БМП (зокрема, й «Курганец-25») – ВАТ «Курганський машинобудівний завод».

 

ВАТ «Курганський машинобудівний завод» (КМЗ) – одне з найбільших підприємств ОПК Росії. Спеціалізується на виробництві і ремонті бронемашин сімейства БМП, «Хризантема-С», САУ «Вена». Входить до складу концерну «Тракторні заводи» (КТЗ).

 

На початку цього року на офіційному сайті КМЗ було опубліковано результати проведеної на ньому аудиторської перевірки, в яких, зокрема, йдеться про те, що чисті поточні зобов'язання заводу станом на 31 грудня 2016 р. перевищували оборотні активи на 5 млрд. 426 млн 100 тис. руб. (для порівняння, на кінець 2015 р. дана різниця становила 375,5 млн. руб.). У своєму висновку аудиторська комісія, зазначила, що «даний факт, а також інші обставини вказують на наявність суттєвої невизначеності, яка здатна зумовити значні сумніви в здатності КМЗ продовжувати свою діяльність безперервно».

 

В свою чергу, відповідно до даних «Російських стандартів бухгалтерського обліку» за 2016 р. КМЗ збільшив чистий збиток в 4,5 рази в порівнянні з 2015 р. – до 3,6 млрд руб. Дебіторська заборгованість підприємства скоротилася з 23,8 до 22 млрд руб., в той час, як кредиторська – зросла з 25,6 до 26,2 млрд. руб. Зокрема, КМЗ повинен виплатити московській лізинговій компанії «ТрансФін-М» борг в розмірі 129 млн. руб. Більш того, на сьогодні в Арбітражному суді Курганської обл. знаходиться заява компанії «ТрансФін-М» про банкрутство КМЗ через наявність боргу в розмірі 129 млн. руб.

 

Крім того, в кінці 2016 р. прокуратура Кургану порушила стосовно КМЗ справу про адміністративне правопорушення за порушення терміну і порядку оплати товарів, що поставляються за державним оборонним замовленням з Міноборони Росії. Причина порушення полягає в тому, для того щоб забезпечити свої зобов'язання в рамках контрактів з військовим відомством, КМЗ уклав договори на поставку продукції зі співвиконавцями, отримав від них продукцію в повному обсязі, при цьому, через проблеми з фінансами, не розрахувався за неї.

ff98a5b4e458300c76e4039c1218921f4fe28a3f

 

Через складну фінансову ситуацію на КМЗ відмічаються постійні затримки загробної платні, що змусило робітників заводу звернутись в ЗМІ для вирішення проблеми. Позиція керівництва підприємства: робітники повинні увійти в положення і не скаржитися в прокуратуру.

 

Що стосується власне причин складної фінансової ситуації на КМЗ зокрема, та на КТЗ загалом, то як зазначають ряд російських експертів, одною з основних є розкрадання коштів. В даному контексті слід зазначити, що КТЗ належить нідерландській компанії MACHINERY & INDUSTRIAL GROUP N.V., якою, в свою чергу, володіє «Внешэкономбанк». Це, за словами експертів, дозволяє проводити різного роду фінансові махінації на підприємствах КТЗ. Зокрема, вони наводять приклад однієї з «популярних» схем, які там практикуються: КМЗ отримує кошти в рамках держоборонзамовлення, які потім розподіляються на збиткові підприємства КТЗ. Далі гроші виводяться в Нідерланди на рахунки MACHINERY & INDUSTRIAL GROUP N.V., після чого кінцевий власник КТЗ – «Внешэкономбанк» фіксує збитки і списує активи.

 

Окрім фінансових проблем, на КМЗ відзначається також і висока плинність кадрів і дефіцит кваліфікованих спеціалістів. З огляду на це, на заводі доводиться організовувати роботу в понадурочний час і роботу у вихідні дні.

IMG 7182

 

Також великою проблемою на КМЗ є застарілість його виробничих потужностей. На сьогодні відсоток їх оновлення становить лише 0,08% замість визначених нормами 10%. В результаті, за прогнозами місцевих технологів, до 2017-2019 рр. КМЗ устаткування повністю виробить свій амортизаційний термін. Крім того, морально застарівають системи числового програмного управління вітчизняного та імпортного обладнання. Через кризу в російському ОПК, збільшити капітальні вкладення в об'єкти основних засобів в 2016 р., як і протягом попередніх років, не вдалося. Фізично зношене обладнання виводили з експлуатації, а те, яке було непотрібним у виробництві  продавали.

 

Загалом, як зазначають технологи, для того щоб забезпечити виконання планових завдань, на КМЗ протягом 2017-2018 рр. необхідно купити нове високотехнологічне обладнання. Однак, з огляду на складну фінансову ситуацію на підприємстві, а також відсутність у Росії через санкції доступу до провідних західних технологій, модернізація виробничих потужностей на КМЗ протягом найближчого часу навряд чи відбудеться.

4046423 original

На додаток до всього, для розуміння складності ситуації з КМЗ та російським ОПК в цілому, слід також зазначити, що на одному з провідних підприємств галузі протягом минулого року відмічались періодичні проблеми з постачанням газу через відсутність у заводу коштів для його оплати. Зокрема, у січні і травні минулого року ТОВ «Газпром Міжрегіонгаз Курган» подавало заяви до Арбітражного суду на адресу КМЗ з вимогою стягнути багатомільйонні борги за поставлений газ.

 

Слід відмітити, що складна фінансова ситуація на КМЗ негативно впливає й на інші підприємства КТЗ. Так, борги по зарплаті і по податках вже накопичили ВАТ «Спеціальне конструкторське бюро машинобудування» (проектно-конструкторська організація, яка займається створенням і модернізацією БМП і машин на їх базі) і підрозділ групи компаній «Інформ Стандарт». КМЗ, який є для цих організацій основним замовником, не розраховується з ними за договорами.

 

Як зазначають представники КТЗ, ситуація з заборгованістю партнерам КМЗ відмічається вже протягом останніх декількох років. За їх словами, сума за договором може виплачуватися не в повному обсязі, а лише в тому, який необхідний для погашення зарплати. При цьому не вся сума йде на зарплату – частина може йти на розвиток та інше. В той же час відмічається, що вирішити цю проблему на сьогодні не має можливості, оскільки для того, щоб отримати від замовника гроші, компанія повинна відкрити спецрахунок, але відкрити його вона не може, оскільки у неї є борги по податках (заплатити які вона могла б, отримавши гроші від замовника).

 

Для вирішення складної фінансової ситуації з КМЗ, і забезпечення виконання держоборонзамовлення, керівництвом російського ОПК було прийнято такі рішення: перенести частину виробничого процесу КМЗ (складальне і корпусне виробництво БМД-4) на ВАТ «Волгоградська машинобудівна компанія» (ВМЗ) а також включити КМЗ та ряд інших підприємств КТЗ («Липецький завод гусеничних тягачів», ВМЗ, «Зауральський ковальсько-ливарний завод», а також «Спеціальне конструкторське бюро машинобудування») до складу ДК «Ростех». Однак з огляду на ряд причин на сьогодні це зробити не можливо.

 

По-перше, що стосується часткового перенесення виробництва з КМЗ на ВМЗ, то його планувалось завершити до 2018 р. При цьому комплектуючі для БМД-4, зокрема, трансмісію, все, що стосується ходової частини та механічний модуль, планується як і раніше виготовляти на КМЗ оскільки потужностей ВМЗ не вистачить для того, щоб виготовити комплектуючі в себе. Однак, оскільки єдиним виконавцем державного оборонного замовлення є КМЗ, то фактично він єдиний, хто отримує гроші і розпоряджається ними. Тобто спочатку кошти повинні потрапити на КМЗ, а звідти – на його структурний підрозділ ВМЗ. Виходячи з цього, а також із складної фінансової ситуації на КМЗ, перспективи виготовлення БМД-4 на ВМЗ є досить низькими.  

 

Ще одною причиною, яка свідчить про те, що запуск виробництва БМД-4 на ВМЗ на сьогодні є малоймовірним, є те, що даний завод на сьогодні знаходиться в напівзруйнованому стані. Більш того, за свідченням очевидців, територія ВМЗ розпродується під забудову офісних приміщень і торгівельних точок.

22

По-друге, що стосується передачі КМЗ ДК «Ростех», то якщо це і відбудеться, то концерн зможе його отримати лише в управління. Повна ж передача підприємства ДК «Ростех» можлива лише за умови розрахунку КМЗ з кредитами, взятими його нинішніми власниками. Однак, через те, що власники КМЗ не в змозі розрахуватись з кредитами, «Внешэкономбанк», який їх видавав, змушений забрати цей завод в рахунок тих кредитів. В свою чергу, ДК «Ростех» не планує давати поручительство за кредитами КМЗ.

        

В цілому, з огляду на вищесказане є очевидним, що складна фінансова ситуація на КМЗ ставить під загрозу процес переозброєння ЗС Росії новою і модернізованою технікою, зокрема, за такими напрямами, як БМП-1, БМП-2, БМП-3, «Курганец-25», а також БМД-4. Більш того, складана ситуація на КМЗ тягне за собою на дно й інші підприємства російського ОПК, які є його партнерами в процесі виготовлення ОВТ, зокрема заводи-постачальники комплектуючих та конструкторське бюро.

 

Заходи ж, які приймаються керівництвом ОПК для нібито виходу з ситуації, що склалась (перенесення виробництва на інші підприємства чи передача збиткових підприємств на керівництво в «Ростех»), в умовах процвітаючої корупції в російському ОПК та відсутності альтернативи діючому в країні політичному режиму, не мають перспективи і носять виключно пропагандистський характер з тим, щоб показати що ситуація в ОПК, а з ним – й весь процес переозброєння російської армії знаходиться під контролем. 

 

 

Олег Вінер, для Defense Express

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues