17052017 флагиСкладність та плинність поточних подій в Європі, невизначеність зовнішньої політики США після виборів Дональда Трампа та підвищена настороженість стосовно діяльності Росії в Європі, підштовхує європейців до поліпшення архітектури безпеки та оборони. В результаті чого, питання ролі двох основних структур в Європі – Європейського союзу (ЄС) та НАТО, розподілу повноважень між ними та врегулювання розбіжностей в пріоритетах окремих держав та союзників, набули більшої актуальності.

 

 

З огляду на це аналітична структура European Leadership Network (Європейська мережа лідерства) нещодавно оприлюднила дослідження під назвою «What future for European Defence?» («Яка перспектива європейської оборони?»). Документ представляє собою результат аналізу відповідей отриманих в ході опитування членів ради експертів, яка представляє собою різнорідну групу з 45 осіб (колишніх і теперішніх політичних діячів, військових та дипломатів) з 16 країн Європи - Албанії, Австрії, Болгарії, Хорватії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Угорщини, Італії, Латвії, Литви, Румунії, Швеції, Туреччини та Великобританії.

 

17052017 лидеры

  

Так, на переконання опитаних експертів, якщо європейці хочуть поліпшити власну безпеку, то однією з найбільших перепон в цьому є подолання розбіжностей у питанні оцінки найбільшої небезпеки для континенту, яка існує на сьогодні. Без досягнення консенсусу буде неможливо прийняти та реалізувати політику, яка забезпечить серйозні зміни.


Опитування показало, що найбільша частина експертів European Leadership Network - 27%, називають регіональну нестабільність єдиною з найбільших небезпек для Європи. Неконтрольована міграція – як загроза посіла друге місце і становила 23%, а фінансова нестабільність і тероризм отримали по 16% голосів опитаних. Загроза державної агресії в Європі була підкреслена лише 9% експертів.

 

17052017 1
Важливо відзначити, що всі ці явища представляють серйозну загрозу для всього євроатлантичного простору і можуть бути пов'язані між собою. Однак способи їх вирішення, вимагають різних стратегій та інструментів, в залежності від можливостей і ресурсів окремих держав. Така різноспрямованість поглядів, на думку European Leadership Network, не сприяє прийняттю рішень за такими важливими напрямками, як стратегічна співпраця між ЄС і НАТО та інвестиціям в області оборони та розвитку технологій.


Відповідаючи на запитання стосовно доцільності та достатності тих заходів, які проводить ЄС (реструктуризація інституційних механізмів взаємодії з Європейською комісією, переоцінка власних сил і можливостей в секторі безпеки та оборони, реалізація планів щодо підвищення оборонних можливостей) в контексті сформульованої концепції стратегічної автономії, 40% респондентів погодилися, що ці пріоритети були встановлені правильно. 29% опитаних підтримали дух ініціатив, але вважають їх недостатніми. Важливо відзначити, що лише невелика група (9%), відкинула необхідність реалізації Спільної політики безпеки і оборони ЄС - CSDP (Common Security and Defence Policy). Трохи більше п'ятої частини опитаних не зайняли жодної позиції з цього питання, що може свідчити про те, що більше зусиль має бути спрямовано на роз'яснення поточних змін і планів CSDP для європейської громадськості та політиків.

 

17052017 2
Більшість експертів (74%) висловили переконання, що ЄС повинен розвивати обмежені можливості для кризового управління, спираючись в питаннях оборони на НАТО та національні збройні сили. Трохи менше десяти відсотків респондентів вважають, що ЄС повинен розвивати весь спектр оборонних можливостей прагнучи до цілковитої реалізації «стратегічної автономії». Лише 6% опитаних вважають, що ЄС повинен мати цивільну владу, залишивши військові аспекти виключно НАТО та національним збройним силам.

 

17052017 3
Спірним питанням є створення спільного військово-цивільного штабу ЄС. Незважаючи на те, що ЄС недавно погодився на реалізацію оборонного планування та розвиток можливостей, пропозиція проведення операцій з єдиного командного центру ЄС поки є не прийнятною. Тільки третина опитаних підтримали цю позицію, натомість критична більшість були не згодні з огляду на низку причин, серед яких не розуміння необхідності створення нових регіональних структур, які будуть дублювати функції НАТО, а також думка, що створені оперативні центри в державах-членах є цілком достатніми.


Центральним серед усіх питань європейської безпеки і оборони є питання про форму та обсяг співробітництва між ЄС та НАТО. Під час оцінки рівня амбіцій, встановлених у спільній декларації ЄС-НАТО, беручи до уваги поточні політичні обмеження, респонденти були майже рівномірно розподілені між прагматичною концепцією співпраці та більш амбітним баченням ще більш тісного партнерства. Так, 42% опитаних вважають, що рівень співпраці є недостатнім, а тому відносини мають трансформуватися. Натомість 40% респондентів називають рівень амбіцій в цьому напрямку не достатнім, а 16% взагалі вважають, що не потрібне нічого змінювати. Цей поділ показує в цілому позитивне ставлення до співпраці між ЄС та НАТО і вкотре наголошує, що безпека Європи має виглядати, як перерозподіл обов’язків між цими структурами в майбутньому.

 

17052017 4

 

Актуальною темою для обговорення серед європейських країн є підвищення витрат на оборону. Переважна більшість респондентів (71%), висловили тверду підтримку збільшення фінансування оборонних можливостей.

 

17052017 5
При цьому 69% опитаних переконані, що зміцнення та розширення оборонних можливостей країн європейського континенту слід розглядати через поглиблення співпраці в галузі наукових досліджень та розробок в інтересах військових. Респонденти вважають, що їх країни будуть готові співпрацювати в невеликих кластерах, з метою прискорення процесу розробки та поставки військової техніки. Це представляється ключовою можливістю для зміцнення довіри та взаємозалежності, що може привести, потенційно, до поліпшення оперативних можливостей і рівня співробітництва.

 

17052017 6
Серед безлічі криз та загроз, що охоплюють Європу, ключовим питанням майбутнього безпеки континенту в умовах обрання нового президента США Д.Трампа, є те, яким чином європейці повинні прискорити свою співпрацю в сфері оборони. Майже всі респонденти погодилися з необхідністю активізації зусиль щодо забезпечення безпеки та оборони. 55% вважають, що буде краще, якщо це буде зроблено в першу чергу за рахунок реалізації Спільної політики безпеки і оборони ЄС (CSDP - Common Security and Defence Policy) та ініціатив НАТО, шляхом покращення координації між цими двома структурами. Тим не менш, 31% переконанні, що питання безпеки має бути посилено лише в межах НАТО і 12% - лише через CSDP ЄС.


Окремим питання дослідження стала оцінка перспектив участі у європейських структурах безпеки Великобританії після Brexit. Більшість підтримує позицію про те, що країна має продовжувати співпрацю зі структурами ЄС. 42% опитаних експертів переконані, що така співпраця Великобританії та ЄС має відбуватися в межах спеціальної угоди про співпрацю, яка охоплюватиме конкретні сфери, а 38% респондентів вважають, що країна має залишитися в структурах безпеки ЄС, як і раніше. Альтернативна позиція, яка базується на пошуку нових шляхів співпраці Великобританії в рамках інших структур, наприклад НАТО, отримала невелику підтримку - 16%.


У підсумку дослідження експерти European Leadership Network констатували, що Європа повинна робити більше для своєї власної безпеки і оборони, аніж вона робить сьогодні. Незважаючи на те, що не має прагнень до будь-яких революційних інституційних змін, існує явна підтримка зміцнення координації та співпраці індивідуально та колективно в межах ЄС та НАТО. У всій Європі сприйняття політиками існуючих загроз змінюється, однак існуючі розбіжності буде не легко подолати. Перші кроки можуть бути здійснені шляхом підвищення можливостей реагувати на численні загрози (наприклад, як агресія та гібридна війна) та здійснення антикризового управління для вирішення широкого кола регіональних проблем. Особи, які приймають рішення в ЄС повинні надати громадськості чіткі меседжі, що їх дії підуть на користь всіх європейців і мають перспективу для майбутнього Європи, ЄС, НАТО та європейської спільноти загалом.

 

Довідка Defense Express:

European Leadership Network (ELN - Європейська мережа лідерства) є загальноєвропейською «think-tank» структурою, яка зосереджена на аналізі європейських питань зовнішньої політики, оборони та безпеки. 
ELN була заснована як платформа для діалогу з питань ядерної безпеки, освіти та науки. В кінці 2013 року ELN розширила свою спрямованість і сферу компетенції за рахунок аналізу питань зовнішньої політики і політики безпеки, що стоять перед Європою. З 27 березня 2015 року Корпорація Карнегі (Нью-Йорк, США) оголосила про те, що фінансуватиме ELN протягом 24 місяців, в рамках своєї благодійної діяльності. 
До складу експертів ELN входить мережа колишніх європейських політиків, військових і дипломатів, політологів, тощо, з ЄС, Росії, України, Туреччини, Грузії, Албанії, Норвегії та Сербії, які є спеціалістами кожен в своїй галузі.
ELN базуються в Лондоні (Великобританія). Директор ELN сер Адам Томсон - колишній постійний представник Великобританії в НАТО. Верховне керівництво ELN здійснюється Групою британських парламентарів з питань ядерного роззброєння і нерозповсюдження зброї.

 

Джерело

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues