74bМодернізована версія стратегічного бомбардувальника Ту-160 - Ту160М2 в ЗС Росії може так і не з’явитись 

 

 

Defense Express продовжує знайомити своїх читачів з реальною ситуацією з переозброєнням ЗС Росії. На черзі «успіхи» російського ОПК в модернізації однієї зі складових ядерного кулака Росії – повітряного компоненту її стратегічних ядерних сил.

 

 

На сьогодні процес модернізації Стратегічних ядерних сил Росії супроводжується численними проблемами, свідченням чому є ситуація з модернізацією стратегічного бомбардувальника Ту-160 до рівня Ту-160М2.

 

Відповідно до планів російського військового керівництва, до ЗС Росії повинні отримати від 30 до 50 літаків Ту-160М2. Що стосується технічних особливостей модернізованої версії Ту-160, то його планер і силова установка залишаться без змін, але в конструкцію і комплектацію літака, а також в технологію його виробництва будуть введені істотні зміни. Зокрема, на модернізованому літаку планується:

  • встановити комбіновану систему управління озброєнням, що забезпечує застосування крилатих ракет всіх типів (Х-55, Х-55СМ, Х-55ОК, Х-555, Х-101, Х-102 з ядерними і звичайними бойовими частинами) і авіабомб;
  • встановити нове оптичне прицільне обладнання з підвищеною точністю, що взаємодіє з інерційною і супутниковою навігаційними системами та БРЛС літака, для забезпечення бомбометання з вільного маневру;
  • встановити нове навігаційне обладнання з підвищеною точністю;
  • встановити нову супутникову систему зв'язку з підвищеною завадостійкістю і новою апаратурою засекречування зв'язку;
  • встановити новий бортовий комплекс оборони;
  • замінити елементну базу БРЕО і авіаційного обладнання.

Початок серійного виробництва Ту-160М2 заплановано на 2022 р. 

TU 160 MAKS 2015 26

Збирання літаків Ту-160М2 повинне відбутись на Казанському авіаційному заводі (КАПО) і вимагатиме тісної співпраці між декількома різними заводами, які повинні постачати для нього комплектуючі. І вже тут починаються проблеми. Справа в тому, що в радянські часи для виробництва літака Ту-160 залучалось велика кількість підприємств-виробників комплектуючих. На сьогодні багатьох з них немає, а інші перепрофільовані, мають проблеми з фінансуванням, або ж знаходяться поза територією Росії. Тому, для того, щоб запустити виробництво, яке було зупинене на початку 90-х рр. треба заново розгортати ліквідовані потужності, оскільки планер та інші вузли і агрегати літака унікальні і не мають аналогів. Як зазначають самі російські експерти, серед найбільш проблемних місць сучасного виробництва літаків Ту-160М2 є авіоніка, приціли, системи наведення ракет та двигуни.

 

Однак найбільшою проблемою не тільки у виробництві модернізованих Ту-160М2, але й у ремонті і модернізації Ту-160, є ситуація на основних підприємствах, які беруть участь в даних процесах.

 

ПАТ «Туполев»

Основною проблемою ПАТ «Туполев» є те, що на ньому працює багато молодих спеціалістів, які не мають досвіду роботи з такими великими військовими проектами, як літак Ту-160. Як наслідок, в процесі створення літака Ту-160М2 на підприємстві зіткнулись з банальною проблемою підготовки робочого і інженерно-технічного персоналу, а також створення цифрової технологічної та конструкторської документації.

Крім того, серійне виробництво літаків типу Ту-160М2 на ПАТ «Туполев» буде складно запустити через відсутність на ньому дослідного виробництва, яке було ліквідоване в кінці 90-х рр. минулого століття. Більш того, нинішня ситуація на підприємстві, а також проблеми з фінансуванням ОПК в цілому, породжують великі сумніви щодо його відновлення.

 

КАПО

Протягом останніх років завод КАПО втратив здатність виробляти багато високотехнологічних авіаційних вузлів та агрегатів. Основною проблемою для нього на сьогодні залишається необхідність заміни продукції, яка раніше постачалась з України. Документація на українське обладнання майже повністю втрачена. Прототипи, необхідні для тестування, також втрачені. Таким чином, більша частина роботи по модернізованому Ту-160М2 повинна починатись «з нуля», що вимагає додаткового часу та фінансових ресурсів.

 

Крім того повний цикл виробництва Ту-160 вимагає комплексної модернізації виробничих потужностей КАПО. За прогнозами російських експертів, модернізація заводу, обійдеться в цілому в десятки мільярдів рублів і триватиме до 2020 р. Перший ж етап його реконструкції оцінюється в 4,3 млрд. руб. Однак, з огляду на складну економічну ситуацію в країні і ОПК зокрема, є малоймовірним, що у найближчій перспективі фінансові ресурси для цього будуть знайдені.

 

Загалом, паралельна робота над створенням нової версії літака Ту-160 і модернізацією підприємства призводить до поспіху, який негативно впливає на обидва процеси. Наслідком цього, зокрема є те, що на сьогодні КАПО не в змозі впоратися з замовленням МО Росії щодо капітального ремонту і модернізації літаків типу Ту-160. Підтвердженням цьому є те, що наприкінці березня ц.р. МО Росії висловило ПАТ «Туполев» (до складу якого входить КАПО) незадоволення неотриманням модернізованих і відремонтованих 23 літаків Ту-160. 

921149 1291793987502514 7930835544584752688 o 1 1120x0Крім того, на КАПО, як в цілому і на всьому ПАТ «Туполев», на сьогодні існує й кадрова проблема. Покоління спеціалістів на підприємстві, яке мало досвід виробництва Ту-160, покинуло його під час реформ в 90-х рр., а у молодого, яке на сьогодні становить основу робітників заводу, немає досвіду створення і виробництва таких літаків. Тобто молоді кадри підприємства потребують додаткової підготовки, яка, в свою чергу, вимагає додаткового часу і впливає на терміни виготовлення літаків.

 

Крім якісних кадрових проблем, на КАПО присутні й кількісні. Так, за деякими даними, для відновлення виробництва літаків Ту-160 КАПО потребує додатково до 1,5 тис. нових спеціалістів.

 

ПАТ «Кузнецов»

ПАТ «Кузнєцов», на якому повинні виготовлятись двигуни НК-32-02 для Ту-160М2, на сьогодні ніяк не може впоратись вирішити проблеми, які як сніжний ком, накопичувались на ньому протягом останніх десятиліть.

 

Так, відповідно до фінансового звіту підприємства, ПАТ «Кузнєцов» завершив 2016 р. зі збитком в 4 млрд. руб. (що є збільшенням в 4 рази в порівнянні 2015 р.). Чиста виручка підприємства в минулому році становила 9,66 млн. руб., що на 600 млн руб. менше, ніж в 2015р. Чисті активи підприємства на кінець 2016 р. становили 2 млрд. 300 млн. руб., що майже на 2 млрд. руб. нижче показників попереднього періоду. Слід також відмітити про наявність великої кредиторської заборгованості підприємства, яка на 31 грудня 2016 р. становила 7,88 млрд. руб.

 

В цілому, відповідно до висновку аудиторів, ПАТ «Кузнецов» не зможе нормально функціонувати без стабільної фінансової підтримки та державних контрактів від МО Росії та свого основного акціонера – Об'єднаної промислової корпорації «Оборонпром».

3451d4a760427befa80f8217beafedf0

Окрім суто фінансових проблем, на підприємстві також присутні й типові для всього російського ОПК технологічні, зокрема, застарілість виробничих потужностей, без оновлення яких серійне виробництво нових двигунів для літака Ту-160М2 буде неможливим. Як, зокрема, зазначають самі представники підприємства, компанія повинна замінити не менше 40% своєї техніки і реконструювати випробувальні стенди заводу.

 

Для забезпечення технічного переоснащення підприємства, Міністерство промисловості і торгівлі Росії вже виділило 8 млрд. руб. Приблизно ту ж суму повинне виділити АТ «Об'єднана двигунобудівна корпорація». Загальна сума коштів, затверджена для технічного переоснащення  ПАТ «Кузнецов» до 2020 р., становить 17 млрд. руб. Проте, через проблеми з фінансуванням дані кошти можуть бути скорочені, що в свою чергу, відкладе виробництво двигунів НК-32-02 на більш пізніші терміни.

 

Для забезпечення виконання держоборонзамовлення щодо виготовлення літаків Ту-160М2, ПАТ «Кузнецов» повинне передавати КАПО 12 двигунів щороку. Однак, підприємство на сьогодні не може забезпечити виконання даного завдання, тим самим змушуючи МО Росії змінити терміни передачі літаків у війська або ж зменшити їх кількість. Підтвердженням цього є те, що до кінця 2016 р. завод повинен був передати МО Росії перші чотири двигуни НК-32-02 та один для проведення кваліфікаційних випробувань. Однак досі інформації про передачу цих двигунів а також про їх випробування не було, що дає підстави зробити висновок, що у ПАТ «Кузнецов» є суттєві проблеми з їх виробництвом.

 

В цілому, з огляду на проблеми на підприємствах російського ОПК, плани МО Росії щодо переоснащення своїх Стратегічних ядерних сил за рахунок літаків Ту-160М2, можуть бути суттєво скориговані: або шляхом перенесення термінів постачання нових літаків у війська, або за рахунок скорочення їх кількості.

 

При цьому не виключено, що сам процес серійного виробництва стратегічних бомбардувальників Ту-160М2 взагалі може бути зірваний через те, що для вирішення існуючих на підприємствах, які залучені до їх виробництва, фінансових, кадрових і технологічних проблем, на сьогодні не приймається відповідних рішень. Як результат – жодної інформації про успішне просування у виробництві Ту-160М2 та проблеми з передачею у війська відремонтованих і модернізованих Ту-160.

 

Олег Вінер, для Defense Express 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues