170511 00Незважаючи на те, що в світі панує стереотип стосовно всесильності Газпрому та успіху економічної політики російського нафто-газо видобувного та розподільчого монополіста, який в більшості сформовано в аудиторії через російську пропаганду.

 

Проведене польським порталом Energetyka24 свідчить про те, що наразі в Газпромі прогресують проблеми, що спричинені падінням цін на енергоносії та міжнародними санкціями, що було введено проти РФ в звязку з її агресією проти України. Зокрема портал Energetyka24 оприлюднив дослідження під назвою УСІ ПОРАЗКИ ГАЗПРОМУ (Wszystkie porażki Gazpromu) в якому аналізується реальний стан російського монополіста та його поточних проектів, а також наведено приклади поразок Газрому.

 

Останнім прикладом поразок Газпрому є Грузія. Міністр енергетики цієї країни повідомив на тому тижні, що до кінця 2017 року країна не буде підписувати жодних умов щодо закупки російського газу. За даними Міністерства енергетики Грузії, в період січень-березень 2017 року ця країна придбала 100 млн кубометрів, з яких лише в лютому – 70 млн. Місце Газпрому в Грузії займе Азербайджан (спілка SOCAR). До того ж, Грузія має можливість закупати газ також в Ірані. За прогнозами Міністерства  енергетики Грузії, у 2017 році імпорт газу має становити до 2,347 млрд кубометрів, що забезпечить 95,5% національних потреб у цій сировині.

 

170511 01

Литовський термінал LNG / Фото: Energetyka24

 

Наступним ринком, де Газпром втрачає вплив і можливості, є Литва. Тут це відбувається внаслідок будівництва плавучого терміналу LNG, який почав діяти у січні 2015 року. У першій половині 2016 року скраплений газ становив аж 73% потреб країни. За поставки решти поки що відповідає Газпром. Тим не менше, за доволі короткий період часу спілка втратила статус домінуючого гравця на литовському ринку. Наслідком цього може бути поступове витіснення російського газу з країн Балтії на користь поставок більш дешевого LNG, який постачається головним чином з Норвегії.

 

170511 02

Норвезький газовий коридор до Польщі / Схема: Energetyka24

 

Скраплений газ також витісняє Газпром з Польщі. Тут ключову роль також відіграє запуск терміналу LNG у Свіноуйсці, завдяки чому над Віслою почали отримувати «блакитне паливо» з різних частин світу (в т.ч. з Норвегії і Катару). Більш того, якщо уряд у Варшаві реалізує проект Baltic Pipe, то вже з 2022 року до Польщі щороку буде надходити до 10 млрд кубометрів норвезького газу. Тим самим, ямайський контрактна поставки газу з Росії не буде подовжено, тобто, Газпром втратить позиції ще в одній європейській країні.

 

170511 03

LNG-Терминал iм. Леха Качинського / Фото: Energetyka24

 

Проблеми Газпрому стосуються також китайського ринку. У 2014 р росіяни підписали з китайським CNPC угоду на поставку 38 млрд кубометрів газу протягом 30 років. Цена на сировину не повідомлялася, Алексей Міллер при цьому посилався на торговельну таємницю. На думку експертів, вона може становити  350 $ за 1 тис кубометрів, що означає для російської сторони межу окупності усієї угоди. Мабуть тому про кремлівські коментатори називають цифру у 380-390 $. Втім, сторони погодилися індексувати ціни на газ відповідно до цін на нафту, що для російської сторони дуже невигідно. Звертає увагу та обставина, що розрахунки в угоді здійснено в доларах, хоча внаслідок запровадження проти РФ західних санкцій мав би перейти на розрахунки в рублях. Це може свідчити про наявність значних труднощів, з якими зіштовхується ідея Москви щодо послаблення американської валюти.

 

Певні проблеми Газпром має і в Туреччині. Хоча його дочірня компанія South Stream Transport B.V. підписала в лютому п.р. угоду щодо будівництва другої нитки газогону Turkish Stream, варто зауважити, що Анкара буде для Москви дуже непростим партнером для переговорів.

 

У грудні 2016 р Туреччина  націоналізувала найбільшого приватного імпортера російського газу Akfel Holding, це відбулося внаслідок запровадження спеціального декрету, як фірма, що була пов’язана з терористами. Bтім, саме вона приносила росіянам найбільші на турецькому ринку прибутки.

 

170511 04

Певні проблеми Газпром має і в Туреччині / Схема: Energetyka24

 

Така поведінка Анкари виникає, в т.ч. на підґрунті того, що за обсягами газу для Газпрому Туреччина є другим після Німеччини клієнтом. До того ж, РФ розраховує на будівництво другої нитки газогону Turkish Stream, яка дозволить їй транспортувати свій газ до Європи в обхід України. Тому, скоріше за усе, Газпром не буде загострювати відносин з країною Ердогана.

 

Але найбільшою втратою для Газпрому на сьогодні є ринок України.  Від листопаду 2015 р у відповідь на дії Москви в Криму і на Сході України Київ припинив імпорт російського газу. Раніше, 1 квітня 2014 р, Газпром оголосив про підвищення з другого кварталу 2014 р ціни на газ для України  з 268,5 до 385,5 USD за 1000 кубометрів. Україна не визнала зміну ціни.

 

Обігрівальний сезон 2016-2017 був першим, коли Київ не купував російський газ ані для поточного використання, ані для заповнення підземних сховищ. Сезон пройшов успішно, незважаючи на холодну зиму і промислове зростання на 2,3%.

 

Оголошена Урядом України Енергетична Стратегія України передбачає на 2020–2025 досягнення «максимального рівня» самодостатності в газовій сфері. Це означає інтенсифікацію власного видобутку, який зараз становить 18 млрд кубометрів на рік. Експерти вважають, що підвищення цього показника до 28-30 млрд (як передбачає Стратегія) нереальне. Однак, це підтверджує обрання курсу на власні резерви газу, що тільки зменшить вірогідність повороту Газпрому на український ринок.

 

170511 05

Проект Nord Stream 2 спрямований проти України – немає раціонального пояснення необхідності його побудови коли вже існує побудована наземна транзитна інфраструктура  / Схема: Energetyka24

 

На думку експерта Сімона Пірані (Інститут Енергетичних досліджень, Оксфорд), Україна може обійтися без російського газу, якщо обсяги використання цієї сировини не перевищуватимуть 40 млрд кубометрів на рік.

 

Наведені вище приклади свідчать, як все більше країн намагаються обмежити вплив росіян на власних ринках газу і навіть вигнати звідти Газпром. Головним чином, це пов’язано з тим, що Кремль використовує Газпром в якості політичної зброї. Країни, що імпортують газ, мають намір шукати постачальників, що діють на ринкових засадах. Чисельність останніх збільшується, свою роль в цьому відіграє розвиток технологій LNG.  Збільшення поставок сланцевого газу до Європи матиме наслідком подальше зростання стран росіян. Не на користь Газпрому  діє і постійне зниження цін на газ.

 

Зазначені чинники призводять до обвального падіння експортних прибутків російського монополіста. За даними Федеральної Митної Служби РФ, у 2016 р прибутки Газпрому від експорту газу склали 31,28 млрд доларів, що означає падіння в порівнянні з 2015 р на 25%!

 

Післямова: Оприлюднений порталом Energetyka24 спричинив жваві відгуки та коментарі з боку читачів та експертів. Коментуючи зміст статті, польські експерти до стратегічних поразок Газпрому експерти також додали рішення про відмову розробки і освоєння величезного газового родовища Штокмана на Баренцевому морі – внаслідок браку коштів і передусім-передових західних технологій, доступ до яких закритий для РФ внаслідок дії міжнародних санкцій.

 

В цілому в Польщі дійшли висновку – «… чим менше газу ми будемо купувати у Газпрому», тим менше танків зможе побудувати Путін»…

 

А тим часом курс акцій Газпрому протягом останніх 3-х років упав на 40% - і це, за одностайною оцінкою спостерігачів і є реальною вартістю російської політики. Тож чекатимемо на подальшу девальвацію – аж до повного політичного та економічного дефолту – з такими темпами до фінальної розв'язки залишилось недовго…

 

 

Автор дослідження: Якуб Виех ( Jakub Wiech),

редактор спеціалізованого порталу Defence24, журналіст спеціалізованого ресурсу Energetyka24. Магістр права.

 

Джерело

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues