170505 IDEF9 травня 2017 року в Стамбулі стартував черговий, 13-й за рахунком, збройовий салон IDEF-2017. З огляду на поточну ситуації в регіоні, цьогорічна турецька оборонно-промислова виставка очікувано привернула до себе уваги з боку виробників та споживачів продукції військового та спеціального призначення. IDEF вкотре демонструє, що по праву входить в десятку провідних збройових форумів світу ...

 

 

Турецький збройовий форум вже традиційно проводиться під патронатом Президента Туреччини, за організаційної підтримки Міністерства національної оборони та Фонду підтримки збройних сил Туреччини (TAFF) на території найбільшого національного виставкового центру країни - TUYAP Fair, Convention and Congress Center.

 

170505 IDEF 2
На виставці IDEF впродовж чотирьох днів буде представлений широкий спектр продукції військового та подвійного призначення. Точні цифри щодо учасників цьогорічного форуму поки організаторами виставки не оголошується, називається лише орієнтована – близько 800 компаній з більше ніж 50 країн світу. Крім того, військовий ярмарок відвідають 493 іноземних делегати високого рівня, включаючи міністрів, заступників міністрів, начальників генеральних штабів, воєначальників і військових чиновників з питань закупок з 76 країн світу.


Найбільш потужно на цьогорічному збройовому шоу представлений турецький оборонно-промисловий комплекс (ОПК). І зрозуміло чому, адже оборонна промисловість країни сприймається вищим військово-політичним керівництвом Туреччини не лише як ключовий і найбільш високотехнологічний сектор національної економіки, а й як дієвий інструмент оборонної політики держави. Такий стратегічний підхід дає свої практичні результати, як в питанні переозброєння турецької армії, так і стосовно успіхів на світовому ринку озброєнь.

 


Слід зазначити, що останні кілька років оборонний бюджет Туреччини стрімко зростає. Це зумовлено не лише бажанням збільшити роль країни в якості регіонального центру сили, а й бойовими діями проти ІДІЛ в Сирії та Іраку. Так, витрати безпосередньо міністерства оборони Туреччини зросли на 16,7% з 22,7 млрд лір у 2015 році до 26,4 млрд лір у 2016. У поточному році на турецьке оборонне відомство виділено вже 28,6 млрд лір, а на майбутній 2018 рік планується взагалі - 30,7 млрд лір. При цьому, у витрати міністерства оборони не включена значна частина оборонних закупівель, що проходять через управління оборонної промисловості (SSM), а це теж значна суму. Наприклад, в минулому році вона склала трохи більше $6 млрд (близько 18,5 млрд лір).


При цьому, Анкара неухильно дотримується курсу на максимальне зниження залежності в оснащенні армії від закордонних поставок за рахунок використання власних ресурсів, планомірно заповнюючи прогалини у фундаментальній науці, технологіях створення найбільш сучасних зразків озброєнь, їх вузлів і підсистем. Сьогодні, можна констатувати, що ситуація в порівняння з 90-ми роками змінилася кардинально. На сьогодні Туреччина істотно наблизилася до однієї із стратегічних цілей в оборонно-промисловій політиці - створення замкнутих циклів виробництва систем озброєнь. Перш за все, це стосується таких сфер як ракетне озброєння/системи високоточної зброї, радіолокаційні системи, дистанційно керовані бойові модулі, включаючи уніфіковані стабілізаційні платформи для них, та ін.


Відповідно до оборонно-промислового стратегічного плану Туреччини до 2023 року країна має виключити зовнішню залежність від поставок техніки і озброєнь за рахунок існуючих проектів і вкладення інвестицій. Керівництво країни розраховує до цього часу не використовувати жодних готових іноземних систем, тільки вироби створені за участю національних виробників від проектування до виробництва.
Такий підхід, безперечно, сприяє тому, щоб турецькі виробники періодично в рамках виставки IDEF (і не тільки) дивували споживачів та професійних експертів новими розробками озброєння та військової техніки.


От і цього року в рамках IDEF-2017 місцевою компанією ROKETSAN вперше представлена турецька ракетна система KAAN. Ракета даної системи діаметром 610 мм призначена для нанесення ураження противнику з метою надання підтримки армійським підрозділам. Вона оснащена інерційною навігаційною системою і глобальною системою позиціонування (GPS) для нанесення точних ударів по цілям. За рахунок повністю автоматизованих систем позиціонування і наведення екіпаж ракетної системи складається з трьох осіб: командира, заряджаючого та водія.

 

170510 yerli fuze kaan

Ракетна система KAAN


Інша турецька компанія Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) вперше офіційно представляє нову 155-мм самохідну гаубицю Yavuz. Ствол довжиною 52 калібру, встановлено на шасі вантажівки-позашляховика з колісною формулою 6×6. За своїм компонуванням турецька гаубиця схожа на французьку САУ CAESAR і ідентична їй за багатьма параметрами. Yavuz буде оснащуватися напівавтоматичною системою перезарядки, що дозволить підтримувати темп стрільби на рівні 4-6 пострілів за хвилину. Боєкомплект складається з 18 снарядів. Турецька гаубиця сумісна зі стандартними НАТО і дозволяє вести прицільний вогонь на дистанції понад 40 км. Маса самохідки складає близько 30 т., екіпаж - п'ять осіб.

 

170510 гаубица

155-мм самохідна гаубиця Yavuz


Турецький автомобільний гігант BMC представляє п’ять своїх нових броньованих автомобіля, серед яких ББМ Vuran і Amazon, які практично завершили етап тестування і їх масове виробництво почнеться в другій половині цього року. Машини здатні може нести дев'ять і сім чоловік, відповідно. Також на виставці представлена ББМ Kirpi, яка спроектована в якості військової машини швидкої допомоги для туніської армії.


Відома в світі турецька компанія FNSS на IDEF-2017 року вперше презентує лінійку з п'яти нових гусеничних і колісних транспортних засобів власного виробництва. За заявами представників компанії дані машини представлятимуть нове покоління бойових броньованих машини, призначених для виконання завдань в сучасних збройних війнах та конфліктах.

 

Kaplan 30

Kaplan M3

Pars 3 6x6

Pars 6x6 Scout

pars 8X8

 П'ять нових гусеничних і колісних транспортних засобіввід FNSS


Вперше на виставці презентується перший вертоліт Т-625, який цілком розроблений і виготовлений турецької Aerospace Industries, Inc. (TUSAŞ) Макет Вертоліт на 12 пасажирів призначений для виконання військових завдань та обслуговування цивільних. Він має два двигуни та злітну вагу 5 тонн. Перший тест-драйв вертольота запланований на 6 вересня 2018 року.


T-625 замінить вертольоти UH-1H, які до цих пір використовуються збройними силами Туреччини. Вертоліт буде мати сертифікат Європейського агентства з авіаційної безпеки для експорту.

 170510 T625

Вертоліт T-625


Українська сторона на IDEF-2017 представлена достатньо потужно. Державний сегмент презентує ДК «Укроборонпром», який зібрав в Стамбулі в рамках об'єднаної експозиції продукцію 15 підприємств та 5 спецекспортерів. На стенді Концерну демонструються безпілотний мінібронетраспортер «Фантом», бронетранспортери БТР-3Е1 та «Дозор-Б», БМ «Оплот», танкові двигуни та агрегати, ракетне та артилерійське озброєння, вогнепальна зброя та багато іншого. Збоку державних компаній участь в заході беруть такі провідні українські підприємства-розробники і виробники озброєнь, ДККБ «Луч», ДП «Завод ім. Малишева», ДП «КБ «Артилерійське озброєння», ДП «Київський завод «Радар», ДП «Антонов», ДАХК «Артем», ДП «Науково-виробничий комплекс «Фотоприлад», ДП «Конотопський авіаремонтний завод «Авіакон», ДП «Дослідно-проектний центр кораблебудування», держкомпанія «Укрспецекспорт» та інш.


Вперше цього року під час виставки окремо представлений приватний сектор оборонної промисловості України. Нещодавно створена Ліга оборонних підприємств України зібрала під собою низку українських компаній, серед яких ПрАТ «Науково-виробниче об’єднання «Практика», ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Атлон Авіа», «Техімпекс», ІКК «Defense Express», ТОВ «Радіонікс» «UA.RPA», Omega Consulting Group, ХК «Укрспецтехника» та низка інших, які презентують на IDEF 2017 продукцію власного виробництва – бронетехніку, безпілотну авіацію, радіоелектронні засоби, системи управління та інше.


Такий потужний український десант, скоріш за все, зумовлений тим, що як Україна, так і Туреччина мають певні інтереси до розвитку військово-технічного співробітництва. Про це зокрема свідчить той факт, що в кінці квітня 2017 року під час зустрічі секретаря РНБО України Олександра Турчинова з керівником державного оборонного сектора Турецької Республіки Ісмаїлом Демираом було заявлено, що обидві країни досягли вагомі результати у військово-технічному співробітництві, що сприяють обороноздатності держав. Турецька сторона навіть запросила О.Турчинова особисто відвідати Міжнародну оборонну виставку IDEF-2017.


Україна може взяти участь у низці оборонних програм Туреччини, серед яких створення основного бойового танка (ОБТ) третього покоління Altay. Турецькій стороні доводиться відмовлятися від спроб отримати японські або австрійські технології для розробки «національного двигуна». Натомість трансмісійна система 5TDMI1 українського двигуна вже розроблена для силової установки турецької 155-мм САУ Firtina, створеної на основі САУ К9 Thunder південнокорейської компанії Samsung Techwin.


«Укроборонпром» та турецька Aselsan відпрацьовують можливість налагодження технологічного співробітництва в галузі виробництва оптико-електронних приладів. Восени 2016 року входить в «Укроборонпром» госфірма «Укрінмаш» і турецька Havelsan Hava Elektronik Sanayi підписали угоду про спільну розробку засобів радіотехнічної розвідки (РТР).


Не варто забувати про можливості співпраці з Туреччиною по системам динамічної і активного захисту броні. Представники місцевих компаній проявляють зацікавленість до українських розробок компанії «Мікротек» - «Дуплет», «Заслон» та «Ніж».
Що стосується авіаційного сегмента, то Туреччина давно придивляється до літаків ДП «Антонов». В травні 2016 року під час 10-го засідання міжурядової двосторонньої комісії з торговельно-економічного співробітництва навіть було досягнуто домовленості в сфері розробки та виробництва пасажирського літака TAN-158 на базі літака Ан-158; транспортного літака на базі Ан-178 і літака на базі Ан-70.


Як буде розвиватися співпраця між країнами в практичній площині, покаже час, а поки що, триває одна з найбільших виставок в регіоні - IDEF-2017, яка, безумовно, має бути багатообіцяючою….


Антон Міхненко, Defense Express,
Київ-Стамбул

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues