170504 0027 квітня 2017 року, в готелі Fairmont Grand Hotel Kyiv під патронатом Міністерства оборони України відбувся ІІ Український форум з оборони і безпеки '17 з фокусом на залучення інвестицій в сектор оборони. Організатором Форуму виступила компанія A7 CONFERENCES за підтримки Міжнародної юридичної фірми Dentons, Представництва НАТО в Україні та ряду українських та закордонних компаній. Defense Express традиційно виступив у якості Генерального спеціалізованого медіа-партнера.


Участь в Форумі, що вже вдруге став міжнародним майданчиком для обговорення актуальних питань і вирішення нагальних проблем української оборонної промисловості і безпеки, взяли понад 500 представників державних структур, оборонних підприємств, бізнесу, фінансових установ, експертного середовища та ЗМІ з більш ніж 20 країн світу.

 

Серед учасників та доповідачів Форуму були: заступник Міністра оборони України (2015-2016)Юрій Гусєв; заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі України Юрій Бровченко; президент UA.RPA, заступник Міністра оборони України з євроінтеграції (2014) Ігор Кабаненко; Представник України в групі з питань безпеки в мінській ТКГ, прем’єр-міністр України (1995-96) Євген Марчук; заступник Міністра оборони України Ігор Павловський; директор з корпоративних прав та інвестиційних проектів, МОТОР СІЧ Володимир Семенів; керівник проекту «Реформа системи житлового забезпечення» Проектного офісу реформ, Міністерства оборони України Глен Грант; директор Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець, Партнер Dentons Warsaw Даріуш Олещук; директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, виконавчий директор Ліги оборонних підприємств України Валентин Бадрак та інші.

 

Серед важливих тем, що розглядалися на Форумі, були національна стратегія розвитку оборони та безпеки України, ключові реформи сектору та результати їх впровадження, інвестиційні можливості державно-приватного партнерства, підвищення інвестиційної привабливості підприємств військово-промислового комплексу, потенціал, технології та перспективи розвитку Повітряних та Наземних сил ЗС України, кібер-безпека, інформаційні технології тощо.

 

Учасники Форуму відверто говорили про сучасний стан української «оборонки», проблеми та перспективи розвитку з огляду насамперед, на існуючі та прогнозовані загрози Україні, які створює агресивна політика Росії. Експерти ретельно проаналізували тенденції та динаміку розвитку обстановки, стратегію і тактику дій агресора, його можливості, а також можливості України, потреби ЗСУ в новому озброєнні, шляхи вирішення проблемних питань розвитку галузі, підвищення її інвестиційної привабливості тощо. Багато уваги експерти приділили вивченню іноземного досвіду, аналізу наявних організаційних, законодавчих та інших недоліків, що стоять на заваді створення в Україні сучасних зразків ОВТ світового рівня тощо.

 

Зокрема, характеризуючи сучасні загрози безпеці України, Євген Марчук, учасник мінської ТКГ, прем’єр-міністр України (1995-96); звернув увагу на серйозне зміщення агресором акценту у гібридній війні проти України у бік спеціальних операцій. Навіть в переговорному процесі в рамках ТКГ російська сторона використовує специфічні форми тиску на Україну, непросту аргументацію тощо, зазвичай це має наслідком протипоставлення ресурсів двох країн. Втім, войовнича риторика Кремля вже не спрацьовує, ми багато чому навчилися за три роки війни і спроможні ефективно протидіяти агресору.

 

Проте, зазначив експерт, і ми, і наші західні союзники, все ще відстаємо в протидії інформаційній агресії РФ, яка витрачає на пропаганду значні кошти. Зокрема, експерт наголосив на необхідності значного покращення наших можливостей в цій сфері, назвавши боротьбу за свідомість населення ОРДЛО, що внаслідок постійного перебування під тиском агресивної та антиукраїнської за змістом російської пропаганди вимагатиме після звільнення території складної реабілітації, одним з важливих завдань.

 

170504 01

Євген Марчук, Кремль не потребує жодних приводів для своїх дій, він діє за власною логікою злочинця, який широко використовує власну агентуру впливу всередині України для розхитування ситуації

 

З огляду на складну обстановку в зоні проведення АТО і загрозу ескалації агресії, Євген Марчук задався актуальними запитаннями:
чи готове населення України до введення режиму воєнного або надзвичайного стану, а українська влада - до реінтеграції Донбасу і що саме вона має робити для посилення свого впливу на населення тимчасово окупованих територій?

 

Експертна частина суспільства та представники влади повинні знати відповіді на ці запитання та планувати відповідні дії, поки більшість населення України продовжує жити суто мирним життям, не дуже переймаючись війною.

 

Експерт торкнувся і питання можливості запровадження воєнного стану, який, до речі, може суттєво обмежити як громадянські свободи, так і сповільнити розвиток економіки і реформи. Чи готово наше суспільство на такий крок? Між тим, указ про це вже підписаний Президентом, але для остаточного вирішення питання потрібне ухвалення ВР. Запровадження воєнного стану може бути спровоковане агресором, який здатний штучно створити умови для прийняття ВР України «правильного рішення». Причому, зазначив Євген Марчук, Кремль не потребує жодних приводів для своїх дій, він діє за власною логікою злочинця, який широко використовує власну агентуру впливу всередині України для розхитування ситуації, в т.ч. парамілітарні формування.

 

170504 02

Юрій Бровченко: в рамках програми імпортозаміщення в оборонній промисловості вже досягнута майже 100% незалежність від підприємств РФ

 

Юрій Бровченко, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України, повідомив, що в рамках програми імпортозаміщення в оборонній промисловості вже досягнута майже 100% незалежність від підприємств РФ. Проте, основні фонди підприємств ОПК зношені на 70% і потребують відновлення. А збільшенню відрахувань на нові розробки має сприяти рішення про зменшення відрахувань з прибутку з 75% до 30%. Поряд з цим, впровадження цього року (вперше!) практики довгострокового планування дозволить збалансувати роботу підприємств.

 

Заступник Міністра оборони України Ігор Павловський назвав одним з основних завдань державного значення створення ефективного сектору безпеки та оборони, здатного відновити територіальну цілісність України та забезпечити безпеку суспільства та оборону країни.

 

Характеризуючи обстановку, він зазначив, що основну загрозу Україні на цей час становлять агресивні дії РФ, спрямовані на знищення української державності та її розшматування (в т.ч. шляхом окупації частини території, анексії АР Крим, створення та утримання квазідержавних утворень, нарощування військових угруповань довкола кордонів України та на окупованих територіях, розміщення тактичної ядерної зброї на території анексованої АР Крим).

 

Він назвав проведення оборонної реформи одним з важливих завдань Міністерства оборони України. Це викликано специфікою сучасної війни з РФ, яку генерал визначив, як війну ресурсів на знекровлення. Противник має більші можливості, проте, маємо дати асиметричну відповідь. Тут одним з наших пріоритетів є глибока модернізація ОВТ. Відтак, головними завданнями МО України на сьогодні є підтримання високого рівня боєздатності військ, проведення оборонної реформи.

 

Україна має стратегію забезпечення безпеки та підвищення обороноздатності. Основна перевага надається економічним перетворенням та розвитку сектору безпеки та оборони. Прийнято низку важливих документів, в т.ч. Державну цільову програму створення ОВТ до 2020 р, в ЗСУ створено нові структури, в т.ч. інформаційну, в МОУ сьогодні працюють 40 іноземних фахівців-радників з 10 західних країн. Генерал запевнив, що ЗСУ готові діяти в умовах можливого запровадження в країні або на частині її території воєнного стану і мають для цього усе необхідне.

 

До кінця п.р. мають завершитися випробування нових зразків РЕБ, БПЛА, активно йдуть роботи зі створення ударного безпілотника, що відповідає тренду дистанційних бойових дій тощо. Є зрушення і в напрямку поповнення ВМСУ новими кораблями і катерами, поряд з будівництвом корвета та серії бойових катерів вивчається можливість спільного будівництва нових кораблів за стандартами НАТО спільно з партнерами, що буде пріоритетом галузі кораблебудування. Представник МОУ наголосив на особливій важливості взаємодії і співпраці ЗС і ОПК України в умовах війни.

 

170504 03

Ігор Павловський: Україна має стратегію забезпечення безпеки та підвищення обороноздатності. Основна перевага надається економічним перетворенням та розвитку сектору безпеки та оборони

 

Що стосується економіки, то тут залишаються питання нормативно-правового плану. Також слід посилити роботу з роз’яснення наслідків та умов впровадження воєнного стану серед населення.

 

Під час дискусії виникло питання, як має збільшитися реальний оборонний бюджет, аби гарантувати забезпечення ЗСУ усім необхідним для перемоги над агресором. Руслан Корж, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України (2015-2016) вважає, що реально це має бути десятикратне збільшення, чого на жаль ми не можемо собі дозволити. А така реальність впливає на решту-ціни виробів, терміни тощо. Тому необхідні реформи, передусім, ДК «Укроборонпром», який має позбавитись зайвих для нього функцій квазіміністерства та монополіста ОПК, потрібно розвивати корпоративне управління.

 

Олег Висоцький , Голова Ради директорів НВО «Практика», в якості однієї з проблем, що стоять на заваді експорту української ОВТ, назвав складність сертифікації виробів та відсутність власної сертифікаційної бази. Він запропонував терміново вирішити питання створення власної сертифікаційної бази озброєння та військової техніки - це питання збереження можливостей української оборонної промисловості, як на зовнішніх ринках, так, в перспективі і на власному ринку. За умов відсутності такого органу виробники змушені звертатися для сертифікації в закордонні установи, проте, це вимагає значних витрат, адже іноземцям не потрібні конкуренти. Сьогодні порядок цін, що виставляють нашим виробникам за кордоном, наступний: відстріл зразка – 45 000 євро, випробування зразка ОВТ на підрив – 900 000 євро (!!!). Відтак, держава повинна, за підтримки партнерів, створити власну сертифікаційну базу, бо вітчизняні виробники можуть втратити навіть власний український ринок.

 

Зі свого боку, Голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков наголосив на Форумі, що сприяння прозорості та впровадження корпоративних стандартів допоможе розвитку оборонної промисловості України.

 

На його думку, сприяння прозорості та впровадження корпоративних стандартів допоможе розвитку оборонної промисловості України.

 

Альянс підтримує амбітні плани України щодо переходу до 2020 ру на стандарти НАТО, прогрес тут очевидний. З огляду на зазначене, Україна має всі шанси на успішні зміни та досягнення високих західних стандартів за підтримки партнерів. Експерт також наголосив на важливості зміни менталітету.

 

170504 04

Голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков: сприяння прозорості та впровадження корпоративних стандартів допоможе розвитку оборонної промисловості України

 

Інгвар Парнамає, Генеральний директор естонської Асоціації оборонної промисловості, поділився власним досвідом створення в країні «з нуля» оборонного сектору, в якому зараз працює понад 100 підприємств і фірм. Він наголосив на важливості реалізації слогану «Зроблено в Україні», який має усі шанси для ствердження на світових ринках. Для цього потрібна стратегія розвитку та наявність відповідної структури, роль якої в Естонії, наприклад, відіграє очолювана експертом Асоціація.

 

Глен Грант, керівник проекту «Реформа системи житлового забезпечення» і перший радник МОУ у 2014 р, наголосив на відсутності в Україні стратегії та на наявності конституційної проблеми, що створює системну проблему управління. Тому в деяких випадках Президент виходить на певні структури і рішення в обхід МОУ. Недосконалість системи управління та схильність багатьох керівників старої школи до вирішення питань в ручному режимі створює основу для корупції і нецільового використання коштів. Для усунення цього має бути створена структура з управління контрактами. Також чиновники зловживають таємністю там, де її немає бути, проте, таким шляхом приховуються певні недоліки та зловживання не на користь справі тощо.

 

170504 05

Глен Грант: Недосконалість системи управління та схильність багатьох керівників старої школи до вирішення питань в ручному режимі створює основу для корупції і нецільового використання коштів

 

Співголова Правління Української асоціації оборонної та безпекової промисловості Євген Рокитський підкреслив, що для України відкриваються можливості доступу до ринку ЄС з набагато більшим оборонним замовленням, а це потенційно – колосальні можливості для українських виробників ОВТ. Існуючі технічні проблеми можуть бути вирішені шляхом діалогу між Україною та ЄС, зокрема щодо зняття технічних бар'єрів в торгівлі.

 

Директор з корпоративних прав та інвестиційних проектів АТ Мотор Січ Володимир Семенов зазначив, що підтримка вітчизняних виробників, розробників та фундаментальної науки з боку Держави, а також взаємовигідне співробітництво з іноземними партнерами, повинні стати основою для підвищення обороноздатності України. Він розповів про перспективи участі його підприємства в створенні нових вертольотів, а також нових авіаційних двигунів. Водночас, на його думку, у випадку з новим транспортним літаком Ан-132 держава з незрозумілих причин погодилася на оснащення машини імпортними двигунами.

 

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак, що також представляв на Форумі Лігу оборонних підприємств України, повідомив що лібералізація ринку озброєнь в Україні є життєвою потребою забезпечення безпеки та оборони України, реалізація якої може допомогти забезпечити ЗС та інші військові формування України сучасними ОВТ лише на 50%. Решту можна забезпечити лише за рахунок ВТС із західними країнами. Тому необхідно створювати історію успіху в питанні розвитку ВТС з країнами ЄС та НАТО та оснащення за рахунок цього ЗСУ та ІВФ передовими високотехнологічними зразками ОВТ іноземного виробництва.

 

В той же час, підкреслив експерт, незважаючи на розвиток ВТС з окремими країнами, воно досі спрямоване на експорт ОВТ українського виробництва, тоді як сьогодні існує необхідність імпорту ОВТ і нових технологій в Україну. Але за три роки війни не було жодного реалізованого проекту в галузі ВТС в інтересах української армії, хоча і можливості, і умови для цього є. Немає необхідної гнучкості державних структур, внаслідок чого, в т.ч., виникли проблеми ВТС з французькими компаніями щодо добудови корвета і модернізації ударного вертольота Мі-24. Наприклад, Туреччина пропонує нам вигідний контракт на умовах офсету у сфері систем військового зв’язку. Маємо використати цей шанс.

 

170504 06

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак: лібералізація ринку озброєнь в Україні є життєвою потребою забезпечення безпеки та оборони України

 

Член правління Асоціації виробників озброєння та військової техніки Денис Кравченко звернув увагу на необхідність здійснення демонополізації та лібералізації ринку ОВТ в Україні, створивши рівних можливості для всіх гравців ринку по експорту ОВТ, що сприятливою умовою підвищення обороноздатності України. З іншого боку, держава спроможна лише частково фінансувати розробки в рамках ДОЗ, причому нестабільно. А для можливості ведення ЗСУ активних бойових дій необхідно забезпечити можливість відновлення або нового виробництва щонайменше 15% ОВТ щомісяця. І над цим також слід працювати. Один з резервів-імпортозаміщення, яке дозволяє знизити витрати в 4 рази! А бюджет МОУ має бути щонайменше збільшений втричі, з перспективою подальшого збільшення, коли дозволить економічна ситуація.

 

Заступник Генерального директора ДК «Укроборонпром» із зовнішньоекономічної діяльності Денис Гурак представив зростаючі можливості державного сектору оборонної промисловості України. Головним в діяльності Концерну є трансформація в напрямку гнучкості структури, кластерізація, корпоратизація, розвиток виробництва, підвищення рівня технологічності кінцевого продукту, забезпечення ЗС та ІВФ України сучасними високотехнологічнимим зразками ОВТ, розширення можливостей українських виробників озброєнь на зовнішніх ринках.

 

Знаковим можна вважати виступ Дани Дж.Піттарда, генерал-майора ЗС США у відставці, віце-президента із оборонних програм компанії Allison Transmission (США). На прикладі боротьби США за незалежність він підкреслив важливість розбудови сильного війська, з яким буде рахуватися агресор, в нашому випадку – РФ. Він високо оцінив потенціал ОПК нашої країни та наголосив на необхідності його модернізації. Свою присутність в Україні генерал пояснив бажанням укласти стратегічну угоду з ДК «Укроборонпром», що само по собі є переконливим аргументом, адже йдеться про перспективи поставок інноваційних двигунів для бронетехніки!

 

170504 07

Віце-президент із оборонних програм компанії Allison Transmission (США)Дана Дж.Піттарда високо оцінив потенціал ОПК нашої країни та наголосив на необхідності його модернізації

 

Даріуш Олещук, представник польської кампанії Dentons Warszawa відзначив унікальність обстановки, в якій Україна змушена проводити реформи. За його словами, реформи війська в Польщі йдуть значно повільніше. Експерт високо оціни нив наявний у нас потенціал, насамперед, у сфері ІТ, ракето-, авіа-, та машинобудування, дуже привабливі для потенційних іноземних партнерів.


Проте, залучення останніх вимагає більшої прозорості, подолання корупції, більш активної корпоратизації ОПК тощо.

 

Ігор Кабаненко, Президент UA.RPA, заступник Міністра оборони України з питань Євроінтеграції (2014) представив пілотний проект з моніторингу імплементації Стратегічного оборонного бюлетня, метою якого є незалежна оцінка його виконання. Результати моніторингу експерт пообіцяв оприлюднити у вересні п.р.

 

З огляду на актуальність, багато уваги учасники Форуму приділили питанням розвитку інформаційних технологій, кібербезпеки. Адже лише за попередніми даними, лише у 2016 р було зафіксовано понад 70 кібератак на об’єкти критичної інфраструктури, енергетики, державного управління України тощо.

 

Експерти розглянули такі питання, як потенціал України на сучасному полі бою,можливості державно-приватного партнерства і співпрацю з іноземними партнерами у цій новій сфері. Зазначалося, зокрема, що питання кіберзахисту є актуальним і знаходиться на контролі РНБОУ, а МО України створює відповідні організаційні структури для протидії противнику у кіберпросторі.

 

В ході панельної дискусії обговорювалися проблемні питання та перспективи в розбудові Національної системи кібербезпеки України. Також було приділено увагу інформаційній безпеці та протидії в умовах гібридної війни.

 

Так, начальника управління інформаційних технологій МО України Костянтин Соколов підняв проблемні питання правового характеру. що стосуються застосування ЗС в кіберпросторі. Адже на законодавчому рівні порядок застосування ЗС в сфері кіберзахисту у мирний час досі не вирішене. Також, залишається не зрозумілим, які дії відносити саме до кіберагресії та як ідентифікувати безпосередньо військовий характер кібератак.

 

З іронією Костянтин Соколов зауважив, що ЗС Украйни є «найбільш захищеними від кіберзагроз завдяки відсутності сучасних інформаційно-технічних систем, як таких».

 

Бела Тецелі, Радник з питань автоматизованих систем управління військами та озброєнням (офіс НАТО в Україні) зазначив, що плідна співпраця України з Альянсом у сфері кіберзахисту почалася в грудні 2014 р., коли було створено спеціальний трастовий фонд з кібербезпеки для України, за участі 6 країн НАТО, на чолі з Румунією. На жаль, до цього часу основні зусилля докладалися на подолання бюрократичних перешкод в країнах-учасниках, а також в самій Україні, відтак, відповідне устаткування все же не передано українській стороні. Але вже наступного тижня, зазначив експерт, воно має надійти до України.

 

170504 08

В роботі ІІ Українського форуму з оборони і безпеки '17 взяли понад 500 представників державних структур, оборонних підприємств, бізнесу, фінансових установ, експертного середовища та ЗМІ з більш ніж 20 країн світу

 

В свою чергу, Менеджер з інформаційної безпеки CISCO Володимир Ілібман акцентував проблематику кадрового голоду в Україні стосовно спеціалістів з кібербезпеки. Все більше українських ІТ спеціалістів ”перетікають” в іноземні компанії, залишаючи локальні українські компанії, які, в свою чергу, обслуговують і державний сектор.

 

Єгор Аушев, Керівник Проекту зі створення Центру з кібербезпеки при ДК "Укроборонпром", повідомив про стан справ в реалізації Проекту. За його словами, сьогодні ведеться активна робота в формуванні команди Центру та проводиться планування закупівель необхідної матеріальної та технічної бази. Проте, цього недостатньо, в Україні, за прикладом інших країн, мають діяти десятки таких галузевих центрів з питань кібербезпеки.

 

Андрій Пасічний, представник Української Асоціації оборонної і безпекової промисловості, навів позитивні приклади використання нами кіберпростору для збору доказів збройної агресії РФ проти України, зокрема, 149 випадків масованих артилерійських обстрілів цілей в українських прикордонних населених пунктах з території Федерації. За його словами, в Ростові-на-Дону працює потужний інформаційний центр, орієнтований саме на кібер- та інформаційні спецоперації, спрямовані, до речі, не лише проти України. Тому Україна має поєднати свій потенціал з партнерами та союзниками для спільної протидії кіберзагрозі з боку Кремля.

 

Також, цікавим був виступ Заступника Міністра інформаційної політики (2015 -2016 р.р.) Тетяни Попової. Вона наголосила про важливість інформаційної безпеки, поряд з кібербезпекою, в умовах протидії гібридній агресії. За її словами, війна в інформаційному просторі триває постійно. І не лише в кіберпросторі. Це глобальна війна РФ з рештою цивілізації. Причому, за її словами, Україна і Захід в цілому поки що програють Кремлю, який кинув на інформаційну війну значні ресурси. Але поступово ситуація змінюється на нашу користь.

 

Тетяна Попова наголосила на необхідності підвищення можливостей України з інформаційного впливу в світі за рахунок збільшення кількості та якості українських інформаційних міжнародних каналів. За її словами, ця війна вийшла з телевізора і інформаційний фронт для її зупинення і знищення передумов матиме важливе, якщо не вирішальне значення.

 

На окремих панелях розглядалися питання сучасного стану та перспектив розвитку озброєнь Сухопутних військ, а також Повітряних Сил ЗСУ. На відповідних панелях «Земля», яку модерував директор з розвитку Інформаційно-консалтнгової компанії «Діфенс Експрес» Валерій Рябих та «Повітря» (модератор – директор Інформаційно-консалтнгової компанії «Діфенс Експрес» Сергій Згурець) обговорили можливості державно-приватного партнерства, впровадження нових технологій, співпрацю з іноземними колегами: експорт, імпорт, інвестиційні можливості. Дискусії під час панелей були конструктивними та цікавими – в тому числі і для аналізу та врахування відповідними посадовими особами. Зокрема і тими, хто повинен реагувати на випадки нанесення шкоди державі та відвертого саботажу. Найбільш цікаві виступи з тих, що прозвучали на панелях «Земля» та «Повітря» Defense Express оприлюднить протягом найближчих тижнів.

 

В цілому, організатори, підводячи підсумки ІІ Українського форуму з оборони і безпеки '17 зазначили, що вважають, що Форум заклав міцну основу для успішної співпраці між ключовими гравцями сектору безпеки та оборони та Держави. Будемо готуватися до наступної знакової події, що стосується безпеки та оборони - XIV Міжнародної спеціалізованої виставки ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА – 2017, що 10-13 жовтня 2017 року пройде в Києві. Благо, що тепер безпековий та оборонний «годинник» держави можна звіряти двічі на рік...

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues