а1007001287бо кадрові проблеми російської армії

 

Нещодавно президент Росії В.Путін вніс зміни в указ від 8 липня 2016 р. «Про штатну чисельність ЗС РФ». Згідно з документом, з липня цього року чисельність російської армії повинна становити 1,903 тис. чоловік. На перший погляд кількісні показники вражають, проте з упевненістю сказати, що вони одразу, або ж часом переростуть в якісні, на сьогодні не є можливим. Ба більше, на фоні існуючих кадрових проблем в російській армії, рішення про збільшення її чисельності носить скоріше пропагандистський характер, аніж реальні наміри підвищити її боєздатність.

 

На початку минулого місяця в Москві відбулося спеціальне засідання російського військового керівництва, на якому розглядались  проблеми з комплектування особовим складом ЗС країни. В ході даного засідання, зокрема, було визнано, що в ЗС Росії на сьогодні існує некомплект офіцерського складу. Для його усунення на сьогодні вживаються екстрені міри серед яких: призов звільнених у запас офіцерів, скорочення терміну навчання у вищих військових навчальних закладах (ВВНЗ) та організація спеціальних «офіцерських» курсів для військовослужбовців рядового та сержантського складу. При цьому слід зазначити, що результати даних заходів впливають, в основному, на кількісні показники комплектування ЗС РФ, в той час як якісні – залишаються на низькому рівні.

 

Так, в рамках зазначеного спеціального засідання, начальник Головного управління по роботі з особовим складом Міноборони Росії генерал-полковник В.Горемикін, зокрема, повідомив, що в 2016 р. через некомплект офіцерського складу до лав ЗС Росії було призвано 11000 офіцерів. За його словами, основою цього процесу був призов офіцерів запасу. В свою чергу, 22 лютого ц.р., виступаючи перед Державною Думою, Міністр оборони Росії С.Шойгу пояснив, що в 2015 р. через брак особового складу, 15000 військовослужбовців, які раніше були звільнені з лав ЗС РФ, були призвані назад на військову службу. З огляду на це, можна зробити висновок, що ця практика тривала і протягом 2016 р.

1 0d7b6862df6f

Поряд з цим на сьогодні в провінційних газетах все частіше зустрічаються оголошення, в яких міститься інформація, що військові частини приймають на службу раніше звільнених з лав російської армії. Також є інформація, що керівництво військових округів відправляє в регіони спеціальних вербувальників для того, щоб переконати офіцерів запасу повернутися до лав збройних сил.

 

На додаток до зазначених заходів комплектування, відбулись зміни і в системі військової освіти. Так, період навчання для курсантів російських ВВНЗ було скорочено з п'яти до чотирьох років. Крім того, були створені спеціальні короткострокові курси для рядового та сержантського складу, по завершенню яких, випускникам присвоюються офіцерські звання.

 

Що стосується некомплекту офіцерів по видах російських ЗС, то найбільшим він є у військово-повітряних сил. Так, на сьогодні некомплект офіцерів-пілотів становить 1300 чоловік. Для вирішення даної проблеми термін проходження військової служби пілотами ВПС було продовжено на п'ять років. Крім того, в ВПС організовано спеціальні 1,5-річні курси пілотів для найбільш підготовлених офіцерів зі складу технічного персоналу. Минулого року відбувся випуск 49 пілотів, підготовлених за такими курсами, а на сьогодні їх пройшли ще 50 офіцерів.

pilots1

Що стосується причин такого плачевного стану з комплектуванням ЗС Росії офіцерським складом, то основною з них є т.з. «сердюковські реформи». Справа в тому, що в рамках пакету військових реформ, колишній МО РФ А.Сердюков, зокрема, наказав припинити у 2009-2011 рр. нові набори курсантів у ВВНЗ. Своє рішення він тоді мотивував тим, що в той період російська армія була перевантажена великим надлишком офіцерського складу. Зокрема, вакантні посади для лейтенантів були практично відсутні, а випускники ВВНЗ, як правило, призначались на сержантські посади. У 2012 р. в МО Росії вважали, що річний обсяг випуску в 8500 лейтенантів буде достатнім для того, щоб задовольнити потреби армії в офіцерах. В свою чергу, на сьогодні річна потреба МО РФ у лейтенантах становить 1600 чоловік.

 

Також рішення А.Сердюкова стосовно скорочення кількості офіцерів у ЗС Росії було спрямоване на збільшення ефективності і можливостей щодо швидкого розгортання збройних сил. Основою даного процесу була відмова від концепції комплектування ЗС за рахунок масової мобілізації населення. В рамках цих заходів, тоді були ліквідовані всі кадрировані військові частини. Не останню роль для прийняття такого рішення відіграла російсько-грузинська війна 2008р. Тоді офіцерам кадрованих частин пропонувались командирські посади в новостворених бойових частинах і підрозділах. Проте вони в основному відмовлялись від таких призначень, оскільки не мали досвіду командування лінійними військовими частинами. Як результат, дані офіцери першими попали під скорочення в рамках «сердюковських реформ».

754598797807748

В той період А.Сердюков оптимізував чисельність ЗС РФ під завдання щодо захисту національних інтересів Росії на пострадянському просторі. Проте на сьогодні Росія протистоїть НАТО, яка перевершує її за всіма кількісними показниками як стосовно ОВТ, так і особового складу. Це вимагає від вищого керівництва російської армії збільшення чисельності особового складу, й зокрема, офіцерського. Основним способом реалізувати дане завдання є повернення до неефективної і вкрай громіздкої системи масової мобілізації. Що, зокрема, сьогодні і відбувається.

 

Як зазначив МО Росії С.Шойгу, в ЗС повинне бути завершене формування чотирьох дивізій. При цьому, з огляду на те, що в 2016 р. загальна чисельність російської армії була збільшена лише на 10000 чоловік, це може означати, що на сьогодні в РФ повертаються до розгортання кадрированих військових частин і підрозділів. Враховуючи некомплект офіцерського складу та намагання російського МО будь-яким чином заповнити його, не виключено, що сьогодні офіцерські посади в цих та інших військових частинах і підрозділах комплектуються й за рахунок офіцерів кадрированих частин, звільнених в ході «сердюковських реформ».

 

Загалом, як показують останні події в російській армії, вона на сьогодні відчуває кадровий голод. Для усунення проблеми її некомплекту на сьогодні вживаються ряд спішних заходів, покликаних в першу чергу вирішити кількісні показники. Однак кількість не завжди означає якість. Тому боєздатність, на приклад, військових частин, укомплектованих офіцерськими кадрами, сформованими в рамках вищезазначених заходів, в реальних бойових умовах навряд чи буде високою. В той же час, наслідком нинішніх спішних заходів з комплектування ЗС Росії може стати збільшення кількості подій у військах, таких як, втрата живої сили чи техніки.  

 

Тому, на фоні вже існуючих кадрових проблем, збільшення чисельності російської армії носить в першу чергу пропагандистський і маніпулятивний характер і спрямоване на місцеве населення для збереження теперішнього рівня підтримки діючого в країні режиму, а також використовується для залякування «противників» з НАТО. 

 

Олег Вiнер, для Defense Express

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues