240317 spike launch 1021Defense Express вже неодноразово звертався до теми боротьби з безпілотними літальними апаратами (БПЛА), описуючи низку засобів створених провідними світовими виробниками.
Сьогодні нашим читачам пропонується чергова порція новинок в даній сфері, адже провідні країни світу продовжують створювати все нові і нові засоби протидії безпілотним загрозам з повітря.

В грудні 2016 року спеціалісти дослідницького центру Naval Air Warfare Center Weapons Division (NAWCWD) при Міністерстві оборони США спільно з представниками ізраїльської компанії Rafael провели випробування модифікованої мініатюрної облегшеної ізраїльської ракети Spike для ураження повітряних цілей.

240317 3spike launch 1021

 

240317 spike launch 1021

Модифікована мініатюрна облегшена  ракета Spike від Rafael


В результаті тестів, які були проведені на випробувальному полігоні Чайна-Лейк, розташованому в пустелі Мохаве (штат Каліфорнія), співробітники NAWCWD збили два безпілотника-мішені MQM-170 Outlaw, виробництва кампанії Griffon Aerospace, витративши на кожен з них по одній ракеті. Вогонь по цілях вівся зі спеціальної радіолокаційної установки, яка забезпечували захоплення цілі в полі зору ракети, в той час як оператор здійснював супроводження та відкривав вогонь.

Матеріал за темою: БОРОТЬБА З БПЛА

 

Особливістю нової ракети Spike є малі габаритні розміри та вага, оновлений детонатор, який передбачає підрив або біля цілі, або при зіткненні з нею, а також нові матеріали та програмні рішення, що раніше ніколи не застосовувалися під час розробки та виготовлення подібних ракет.
Робота зі створення «протиповітряних» ракет Spike розпочалася ще у 2013 році співробітники NAWCWD і ARDEC (Army Armament Research, Development and Engineering Center). Пізніше, в ході доопрацювання фахівці NAWCWD оснастили ракету Spike радіопідривачем. Таке рішення дозволило домогтися стовідсоткового (на етапі випробувань) ураження повітряних цілей, оскільки навіть у випадку промаху активувався радіопідривач і ціль знищувалася вибуховою хвилею та осколками ракети.


Розробка облегшеної версії Spike відбувається в інтересах Сухопутних військ та підрозділів Морської піхоти США. Метою проекту є забезпечення захисту армійських конвоїв від можливого виявлення та знешкодження безпілотними засобами противника. Передбачається встановлення Spike на автоматизовану платформу, що буде розміщена на транспортному засобі.


Одним із завдань проекту є створення засобу враження повітряних цілей, який би зміг забезпечити захист наземних об’єктів від удару із залученням рою безпілотних апаратів. Крім того, розробники переслідують ідею створення такої модифікації ракети на базі та досягнень вже діючих засобів, яка б дозволяла піхоті мати єдину легку потужну ракету здатну вражати бронетехніку, укриття, а також надводні і повітряні цілі.
В даний час американські та ізраїльські спеціалісти завершують налагодження електронних систем та впровадження оновлених алгоритмів для покращення експлуатаційних можливостей ракети.

 

Матеріал за темою: ПРОТИ РОСІЙСЬКИХ ДРОНІВ У «ДЕСНІ» ВИСТАВЛЯЮТЬ ЗЕНІТКИ


Тим не менш, попередні оцінки міні-ракети Spike для боротьби з БПЛА вказують на те, що в тій конфігурації, яка пропонується, ракети будуть достатньо коштовними та вражатимуть переважно безпілотники на незначній висоті. Однак важливою обставиною є той факт, що на сьогодні, завдяки появі нового Spike, намітилася тенденція максимальної уніфікації переносних компактних засобів враження з метою розширення спектру цілій по яким вони можуть бути застосовані.

 

На початку лютого 2017 року американська компанія SRC отримала контракт на суму $ 65 млн від СВ Збройних сил США на розробку системи для виявлення, супроводження та виведення з ладу невеликих повільних та низько літаючих БПЛА.

240317 silent archer counter

Тактичний комплекс боротьби з БПЛА Silent Archer від SRC


Скоріш за все мова йде про тактичний комплекс боротьби з БПЛА Silent Archer, розроблений компанією і вперше презентований під час міжнародної конференції AUSA 2016 (Association of the United States Army), яка проходила 3-5 жовтня 2016 року у Вашингтоні (США).
Silent Archer призначений для боротьби з ворожими БПЛА (будь то один апарат або кілька). Він складається з трьох ключових складових: системи візуального денного/нічного спостереження на основі оптико-електронного комплексу, станції радіоелектронного подавлення AN/VLQ-12 та радарної установки AN/TPQ50, що вдосконалені для боротьби з безпілотниками.
Фактично, у Silent Archer об'єднані перевірені в реальній експлуатації радари та системи радіоелектронної боротьби, камера та тривимірний дисплей.


Комплекс здійснює радіочастотне і оптичне спостереження з метою виявлення, відстеження, класифікації та ідентифікації повітряних цілей. Після цього він видає електронні сигнали подавлення каналів зв'язку між оператором та апаратом. Результати тестів на навчаннях Black Dart, що пройшли 2016 року, допомогли лабораторії Syracuse R&D підготувати програмне забезпечення, що пов'язує разом три пристрої з метою створення базової системи боротьби з безпілотниками.

 

Матеріал за темою: В РФ РОЗРОБИЛИ КОМПЛЕКС РЕБ «ШИПОВНИК-АЕРО» ДЛЯ БОРОТЬБИ З БПЛА


Тобто в результаті SRC поєднала свій контрбатарейний радар AN/TPQ-50, призначений для виявлення та відстеження атакуючих артилерійських, мінометних снарядів і ракет, зі своєю ж системою радіоелектронної боротьби AN/VLQ-12 Crew Duke, яка глушить і визначає місце розташування пристроїв дистанційного керування підривом.


Крім того, компанія SRC інтегрувала всі свої сенсори з малорозмірним безпілотником Switchblade компанії AeroVironment, який може нести заряд вибухової речовини розміром з ручну гранату. В результаті була отримана система, яка може або глушити, або брати контроль над ворожим БПЛА, або просто збивати його.

Попередньо відомо, що компанія має поставити до СВ ЗС США 15 комплексів боротьби з БПЛА Silent Archer.


Швейцарська компанія SCG Security & Counterintelligence Group впродовж 2016 року активно працювала над просуванням на ринку комплексу боротьби з міні-БПЛА DroneRANGER. У вересні 2016 року їй вдалося перемогти в конкурсі Countering Unmanned Aircraft Systems (C-UAS) і отримати приз у розмірі $80 тис. Захід проводився дослідницькою організацією MITRE Corporation, яка працює в інтересах забезпечення аналітичною інформацією, в тому числі, Міністерство оборони та Федеральне управління цивільної авіації США. SCG Security & Counterintelligence Group вдалося стати переможцем серед 42 компаній, які приймали участь в заході, серед яких був і Lockheed Martin.

24032017 DroneRANGER

 

Комплекс боротьби з міні-БПЛА  DroneRANGER від SCG Group


DroneRANGER призначений для виявлення та ураження будь-якого виду безпілотного літального апарату від мікро до великих БПЛА. Він являє собою модульну систему, яка складається із системи радіоелектронного подавлення, радарної установки та оптико-електронної системи візуального спостереження. При цьому, кожен елемент комплексу може бути використаний для виявлення або захисту безпілотних літальних апаратів незалежно один від одного. В поєднанні з радарної установкою DroneRANGER є максимально ефективним та може успішно застосовуватися для захисту критично важливих інфраструктур, військових об’єктів, тощо.


Система радіоелектронної протидії функціонуванню БПЛА включає в себе засоби РЕП, що здійснюють глушіння сигналів управління апаратом та сигналів глобальної навігаційної супутникової системи, які дозволяють безпілотнику літати в режимі автопілот. Антени РЕП з високим коефіцієнтом посилення встановлені на платформі Pan-Tilt, яка забезпечує поєднання з системою візуального супроводу цілі та радіолокаційного виявлення.
Виявлення та знешкодження БПЛА може здійснюватися як в ручному режимі, так і автоматично без участі оператора.
DroneRANGER здатний автоматично відстежувати декілька повітряних об'єктів за допомогою радіолокатора.

 

Під час II Міжнародного військово-технічного форуму «Армія 2016», який проходив з 6 по 11 вересня в парку «Патріот» в підмосковній Кубинці, російське підприємство АТ «НТЦ РЕБ» презентувало наземний комплекс радіоелектронної боротьби з малорозмірними БЛА «Репелент-1», виробництва АТ «НТЦ РЕБ».

240317 Репелент 1

Наземний комплекс радіоелектронної боротьби з малорозмірними БЛА «Репелент-1», виробництва АТ «НТЦ РЕБ


Комплекс призначений для вирішення завдань радіотехнічної розвідки і радіоелектронного придушення малорозмірних безпілотних літальних апаратів та їх наземних пунктів управління


«Репелент-1» здатний самостійно виявляти і знешкоджувати дрони-розвідники, шляхом подавлення сигналів управління загороджувальними або спрямованими завадами. Комплекс здатний забезпечити прикриття стаціонарних об'єктів, таких як військові бази, аеродроми, парки військової техніки, а й надати підтримку військам на полі бою. Комплекс виконаний на базі тривісного вантажівки «МАЗ-6317», на який встановлені мобільний пункт управління і довга телескопічна щогла.


До складу комплексу входять: колісне шасі; платформа з системою автоматичного горизонтування; антенно-підйомний пристрій; апаратний контейнер; антенно-щогловий пристрій лінії зв'язку; система управління платформи; станція радіотехнічної розвідки; камера кругового огляду.
Пункт управління комплексом знаходиться в броньованому кунгу, який забезпечує захист військовослужбовцям під час перебування всередині від стрілецької, хімічної і бактеріологічної зброї. На робочому місці оператора комплексу розташовані два монітори, на яких відображається радіоелектронна обстановка в районі дії комплексу, а також наявність БПЛА в радіусі дії.
За оцінками російських експертів комплекс має забезпечити виявлення тих малорозмірних БПЛА, які фактично є не помітними для комплексу «Москва».


За станом на грудень 2016 року на АТ «НТЦ РЕБ» роботи над комплексом були завершені. Він пройшов весь цикл випробувань, в тому числі і під егідою Міноборони РФ, і повністю підтвердив характеристики, закладені на етапі розробки. Підприємство планує в подальшому створити портативну версію комплексу, пристосовану для перенесення силами кількох людей по частинах і придатну для швидкого розгортання в місцях масового скупчення людей.

 

На фоні зростання кількості безпілотних авіаційних комплексів, які використовуються противниками для вирішення різного роду завдань, триває тенденція створення сучасних засобів боротьби з ними. Лише за другу половину 2016 - початок 2017 року на ринку озброєнь з’явилося низка конструктивних рішень, які передбачають боротися з БПЛА, в тому числі, шляхом створення засобів ураження на основі досягнень, які вже застосовуються у військах, але потребують певних вдосконалень.

 

Олексій Сердюк, спеціально для Defense Express

 

Список використаних джерел:
http://defense-update.com/20170202_spike-cuav.html
https://www.mitre.org/news/press-releases/mitre-names-c-uas-challenge-winners
https://scgroup-ltd.com/
http://politikus.ru/industry/88554-minoborony-rf-vytravit-vrazheskih-vrediteley-repellentom.html
http://www.4erevolution.com/en/drones-anti-drones-milipol-2015/
http://foto-i-mir.ru/repellent-1/
http://www.uasvision.com/2016/10/06/silent-archer-detects-and-destroys/
http://www.uasvision.com/2017/02/03/src-wins-65-m-us-army-anti-drone-contract/

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues