1Основою польської системи ППО Wisła можуть стати американські комплекси Patriot

 


 

 

На сьогодні в сусідній Польщі триває тендер на придбання комплексів ППО для національної системи ППО, яка має назву Wisła. Польське Міністерство національної оборони (МНО) зупинило свій вибір на двох пропозиціях, а саме: від американської компанії Raytheon та американсько-європейського консорціуму MEADS International. Однак, хід переговорів та характер пропозицій виробників вказують на те, що основу польської системи ППО Wisła складатимуть комплекси Patriot від компанії Raytheon.    

 

Ще в листопаді 2015 р. польський міністр оборони А.Марцевич негативно ставився до рекомендації свого попередника стосовно вибору пропозиції компанії Raytheon. Причиною цьому були її висока загальна вартість, великі терміни реалізації і недостатня участь в ній підприємств польського ОПК. Як наслідок, МНО прийняло рішення вести одночасно діалог з компанією Raytheon, а також з представниками адміністрації США, яким ставилось прохання про надання розширеної інформації про можливість придбання Польщею комплексів MEADS.

 

 

Проте уже в травні 2016 р. жорстка позиція польського уряду в даному питанні змусила виробників переглянути свої попередні пропозиції. Як результат, Raytheon  надала оновлену пропозицію, в якій зазначалось про 50%-участь підприємств польського ОПК у виготовленні комплексів ППО для системи Wisłа та можливість виготовлення польського варіанту комплексу Patriot Next Generation (Patriot Poland). Такий крок американської компанії був позитивно сприйнятий в Польщі і на сьогодні Raytheon являється фаворитом в тендері на постачання комплексів ППО для системи Wisła. 

2

 

При цьому слід зазначити, що польська сторона висловила американським виробникам ряд вимог, серед яких ключовою є передача підприємствам польського ОПК технологій виробництва комплексу Patriot за 69 напрямами. Основними серед них є технології виробництва систем управління програмами, РЛС, ракет (зокрема, систем наведення, які можуть бути використані у виробництві польських ракет нижчих класів), систем управління і контролю та зв'язку. На сьогодні Raytheon отримала згоду від уряду США на передачу зазначених технологій.

 

 

Відповідно до планів польського МНО, після передачі зазначених технологій (на що Raytheon вже отримала згоду від уряду США) як підприємства міністерства оборони, так і ОПК Польщі повинні набути можливості самостійно підтримувати, а також модернізувати комплекси Patriot в майбутньому. Крім того, слід зазначити, що в рамках офсету в Польщу повинні бути передані технології, які в перспективі дозволять їй стати експортером компонентів Patriot в інтересах інших користувачів даних комплексів.

 

Також однією з важливих вимог МНО Польщі, які були озвучені американській стороні, є оснащення польського варіанту комплексу Patriot елементами Єдиної системи бойового управління ППО/ПРО (IBCS). Слід зазначити, що ця вимога є одною з найважчих для виконання оскільки дана програма знаходиться в США ще в стадії розробки, що ускладнює її передачу польській стороні через процедуру Foreign Military Sales. Проте, не виключено, що після запланованого до кінця березня завершення етапу виробництва і розвитку, американська сторона може погодитися на продаж IBCS за допомогою унікальної процедури Yockey waiver (процедура, яка регулює порядок продажу ОВТ, які не пройшли повний цикл випробувань та дослідної експлуатації).

3

Що стосується часових параметрів передачі польській стороні комплексів Patriot, то відповідно до попередніх планів контракт з Raytheon повинен бути реалізований в три етапи.

 

 

На першому етапі Польщі повинні бути передані т.з. «перехідні» батареї Patriot, які на сьогодні доступні в конфігураціях PAC 3+ PDB-8 (остання конфігурація комплексу Patriot PDB-8 з програмним забезпеченням 3+), без всенаправленної РЛС і системи управління з відкритою архітектурою. В свою чергу, на підприємствах, що належать до ХК Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) повинні бути інтегровані основні компоненти системи, зокрема, пускові установки, пункти управління, частина РЛС AN/MPQ-65 а також обладнання зв'язку.

 

Протягом другого етапу повинні бути передані технології і організовані виробничі потужності на території Польщі. Також на даному етапі буде тривати розробка елементів кінцевої версії комплексів Patriot Poland, яка, зокрема, матиме систему управління з відкритою архітектурою, а також всенаправлену РЛС АФАР GaN (АФАР з модулями на основі нітриду галію).

 

Реалізація двох попередніх етапів необхідна для здійснення третього етапу, тобто, виробництва окремих компонентів системи Patriot на підприємствах PGZ та їх потенційного експорту в інші країни-користувачі комплексів Patriot.

 

 

Що стосується всенаправленої РЛС для системи Wisła, то вона пропонується польській стороні в трьох варіантах: РЛС, яка на сьогодні стоїть на озброєння комплексу Patriot, модернізована РЛС з фронтальною АФАР GaN, а також РЛС з трьома всенаправленими АФАР GaN. Кожен варіант РЛС має свою вартість і термін реалізації. При цьому що стосується РЛС з фронтальною АФАР GaN та РЛС з трьома всенаправленими АФАР то їх апаратне і програмне забезпечення буде однаковим. Тобто Raytheon пропонує польській стороні досить гнучкі варіанти.

4

Що стосується термінів передачі, то Raytheon планує завершити розробку і передачу Польщі першої всенаправленої РЛС АФАР GaN протягом 48 місяців з моменту підписання контракту. Раніше дані терміни становили близько 65 місяців, проте через зацікавленість даною РЛС з боку інших користувачів комплексу Patriot, компанія прискорила процес її розробки і випробувань.

 

 

Що стосується системи управління і контролю комплексами Patriot, то поки польська система ППО не буде інтегрована в систему IBCS, вона використовуватиме елементи системи управління і контролю CC2 (Common Command and Control), розробленої компанією Raytheon. Передача перших командно-штабних контейнерів з системою CC2 повинна відбутись протягом трьох років з моменту підписання договору, одночасно з першими двома комплексами Patriot. В рамках даної передачі відбудеться передача модернізованого обладнання для системи CC2, яке в майбутньому забезпечить інтеграцію польської системи ППО з системою управління IBCS.

 

Як наслідок, в перспективі установка елементів IBCS полягатиме лише у встановленні нового програмного забезпечення на переданій раніше апаратній платформі системи CC2. Також Ratheon разом з PGZ планують змінити архітектуру системи зв'язку ЗС РП з тим, щоб вона могла працювати як в системі СС2, так і IBCS.

 

Що стосується ракет для системи Wisła, то Польщі пропонується декілька їх варіантів, що є вигідним для неї з фінансової т.з. Зокрема, в комплексах Patriot Poland можуть бути використані найновіші, проте й найдорожчі ракети PAC-3 MSE, а також набагато дешевші GEM-T і SkyCeptor (варіант ракети Stunner ізраїльської системи ППО David’s Sling, розроблений компаніями Raytheon і Rafael і  адаптований до комплексу Patriot). При цьому, що стосується останніх двох ракет, то не виключено, що польській стороні буде передана значна частина технологій їх виробництва. Поряд з цим, що стосується ракети GEM-T, то єдиним обмеженням в даному питанні є передача технології виробництва ракетного двигуна, оскільки він підпадає під заборону уряду США стосовно передачі технології виробництва вузлів і агрегатів, які можуть бути використані при виробництві балістичних ракет. В той же час, щодо ракет SkyCeptor такого обмеження з боку уряду США та Ізраїлю не має.

5

 

Що стосується вартості системи Wisłа, то у 2016 р. представники польського військового відомства підтвердили, що вартість програми Wisłа буде становити від $30 млрд. до $50 млрд. Тим вони визнали, що для реалізації даної програми необхідно буде виділяти набагато більше фінансових ресурсів, ніж передбачалося раніше.

 

В свою чергу, що ж стосується термінів виконання контракту стосовно системи Wisłа, то польський уряд як і раніше розраховує, що перші дві батареї Patriot будуть передані в Польщу в 2019 р., а решта шість – поетапно до 2026 р. В той же час, з огляду на деякі причини, реальні терміни реалізації програми Wisłа можуть значно відрізнятись від офіційних розрахунків керівництва РП. Так, наприклад, за оцінками Raytheon, установка виробничої лінії нової РЛС в США буде займати до двох років, а виробництво і постачання до польських ЗС – 4-5 років з моменту підписання контракту. Реалізація ж подібних проектів на території самої Польщі може зайняти ще більше часу.

 

Поряд з цим слід зазначити, що на терміни виконання контракту стосовно системи Wisłа можуть вплинути і можливості підприємств польського ОПК. Так, незважаючи на те, що пропозиції компанії Raytheon передував аналіз можливостей більш ніж 100 польських компаній щодо участі в контракті, на сьогодні тільки дві з них – PIT RADWAR і TELDAT – гарантовано можуть надавати свою продукцію для комплексів Patriot. Також, для того, щоб могти постачати свої компоненти до американських комплексів, польські  компанії повинні адаптуватися до американських стандартів щодо якості та законодавства, зокрема, Federal Acquisition Regulation. Крім того, польські компанії повинні отримати й необхідні сертифікати, наприклад, такі, як стандарт Capability Maturity Model Integration.

Загалом, з огляду на вищезазначене слід зазначити, що можливість появи в Польщі власної системи ППО з комплексами Patriot в основі, а також умови, на яких ці комплекси планується передати польській стороні, є безумовно позитивним моментом не тільки для обороноздатності країни, але й для її економіки.

 

 

В той же час, через обмежені можливості, більшість підприємств польського ОПК на сьогодні не можуть долучитись до виконання робіт для системи Wisłа. Крім того, є й інші аспекти, які ускладнюють участь підприємств польського ОПК в пропозиції компанії Raytheon, зокрема, юридичні та сертифікаційні. З огляду на це, говорити про якісь конкретні терміни Patriotизації ППО Польщі на сьогодні поки зарано.

 

За матеріалами польської преси

Олег Вінер, Defense Express

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues