самолетыДержавний науково-випробувальний центр Збройних Сил України (ДНВЦ ЗСУ), що нині дислокується у м. Чернігів – один з ключових закладів держави у системі оснащення української армії потрібними, сучасними та ефективними зразками військової техніки та озброєння.

 

Центр має глибоке історичне коріння. Точкою відділку є 4 березня 1932 р., коли наказом по Управлінню Військово-Повітряних Сил Робітничо-Селянської Червоної Армії (ВПС РСЧА) № 001 у Науково-випробувальному інституті ВПС РСЧА була сформована морська випробувальна станція з базуванням у Севастополі.

 

Відтоді змінювалися назви, проте залишалася незмінною суть роботи фахівців, які працювали у цій установі – дати армії якісну техніку. Так було і у роки Великої вітчизняної війни, і за часів Радянського Союзу, і в незалежній Україні. Наказом Міністра оборони України від 10 лютого 1992 р. на базі третього управління Державного льотно-випробувального центру імені В.П.Чкалова було створено Державний авіаційний науково-випробувальний центр Збройних Сил України.

 

P1420722

Володимир БАШИНСЬКИЙ, Начальник Державного науково-випробувального центру ЗС України, полковник: «Патріотизм, мужність і витримка – на цьому тримається наш колектив»

 

До завдань центру почали відноситись завдання, вирішенням яких раніше займались цілі інститути і спеціалізовані випробувальні заклади Радянського Союзу. Серед них випробування, направлені на продовження ресурсу авіаційної техніки; освоєння методів експлуатації і підвищення надійності авіатехніки; участь в дослідженнях по військово-економічному обґрунтуванню програми розвитку авіаційної техніки і озброєння, підготовка льотчиків і штурманів-випробувачів для Військово-Повітряних Сил Збройних Сил України. За результатами роботи, проведеної спільно з підприємствами промисловості України, протягом 90-х років ХХ століття були продовжені ресурсні показники і терміни служби більш, ніж 50 зразків озброєння і військової техніки.

 

У 2006 р. Центр був перетворений в базову міжвидову структуру Міністерства оборони України – Державний науково-випробувальний центр Збройних Сил України і визначений головною організацією з проведення випробувань усіх видів озброєння і військової техніки та забезпечення навчань військ. За фінансовими розрахунками, роботи із продовження ресурсу ОВТ, які були проведені у період з 1996 по 2014 рр. призвели до економії більш ніж 1,7 млрд. грн. бюджетних коштів.

 

Проте головним випробування для колективу Центру у новітній історії стали агресивні дії Російської Федерації. 27 лютого 2014 р. підрозділи спецназу Збройних сил РФ захопили приміщення Верховної Ради та Ради Міністрів Автономної республіки Крим. Військові частини Збройних Сил України стали об’єктом провокаційних нападів російських військ. 17 березня 2014 р. в Україні вперше оголошена мобілізація. У цих умовах 23 березня 2014 р. відбулось перебазування 98 військовослужбовців Центру і їх родин з Криму. Виїзд здійснювався транспортом, що був наданий підприємством «Мотор Січ».

 

Наприкінці травня 2014 р., відповідно до рішень вищого керівництва України щодо передислокації військових частин (підрозділів) установ та організацій Збройних Сил України з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Державний науково-випробувальний центр Збройних Сил України розташувався у м. Чернігів. Передислокація здійснювалась під керівництвом доктора технічних наук, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки України – полковника Володимира Георгійовича Башинського, який очолив діяльність Центру на материковій частині території України. Було збережено головну складову Центру – науково-випробувальні підрозділи: 70% провідних фахівців, у тому числі 8 із 10 начальників відділів залишились вірними військовій присязі.

 

вертолет

Евакуація ДНВЦ ЗСУ з Криму в 2014 році здійснювався транспортом, що був наданий підприємством «Мотор Січ»

 

При виконанні передислокації Центр зберіг у боєготовому стані літак Ан-26, два вертольоти типу Ми-8. Щоб унеможливити зліт та посадку українських літаків, російські окупанти заблокували злітну смугу несправною авіаційною та іншою технікою. Але під покровом ночі у суворій таємниці усі перешкоди зі смуги були прибрані, нашим військовослужбовцям вдалось заправити повітряні судна та перебазувати їх на материк.

 

Після передислокації у 2014-2016 рр. фахівцями Державного науково-випробувального центру Збройних Сил України в інтересах забезпечення дій сил Антитерористичної операції на сході України проведено понад 80 заходів науково-випробувальної діяльності. Під час цих заходів були задіяні: 4 полігони Збройних Сил України, 4 аеродроми, фахівці більш ніж 30 підприємств промисловості України.

 

Понад 50 військовослужбовців Центру брали участь в АТО. Льотним складом Центру з метою забезпечення Антитерористичної операції на літаках Су-24М, Су-24МР, Ан-26 «Vita», вертольотах Ми-8 виконано понад 110 польотів. Військовослужбовці Центру брали участь в бойових діях, виконували місії спостерігачів Спільного центру координації та контролю, працювали в штабах та на пунктах управління. Вагомі результати бойової діяльності багатьох військовослужбовців відмічено державними нагородами.

 

Нині основними напрямами наукової і науково-технічної діяльності Державного науково-випробувального центру ЗС України є проведення досліджень, спрямованих на прискорений перехід до стандартів НАТО на озброєння і військову техніку, впровадження стандартів НАТО у Збройних Силах України; розвиток та вдосконалення лабораторно-експериментальної та полігонно-випробувальної бази Збройних Сил України; наукове супроводження розроблення та реалізації державних цільових оборонних програм та державних програм розвитку озброєння та військової техніки Збройних Сил України; розвиток авіаційної, броньованої автомобільної та корабельної техніки, ракетно-артилерійських систем, високоточного озброєння і боєприпасів, безпілотних літальних апаратів та засобів розвідки, роботизованих систем, зброї з нетрадиційними принципами дії нелетального впливу, інформаційних, комп’ютерних моделюючих систем для всіх ланок військового управління, фортифікаційних споруд і засобів маскування; дослідження щодо визначення граничних термінів експлуатації зразків озброєння і військової техніки, які планується утримувати у бойовому складі до 2030-2040 рр.

 

Продовжується виконання заходів щодо організації всебічного забезпечення функціонування інфраструктури аеродрому «Півці», полігонно-випробувального комплексу на базі полігонів «Гончарівський» і «Десна», створення лабораторно-експериментальної бази Центру та навчальної бази парашутно-десантної, аварійно-рятувальної та водолазної підготовки фахівців Збройних Сил України.

 

Структура та наявний науково-технічний потенціал Центру дозволяють вирішувати завдання по випробуванням і сертифікації нових зразків техніки як в інтересах Збройних Сил України, так і інших структур оборонного сектору держави та підприємств промисловості.

 

Люди

В ДНВЦ ЗСУ збережено головну складову – науково-випробувальні підрозділи: 70% провідних фахівців, у тому числі 8 із 10 начальників відділів залишились вірними військовій присязі

 

За підтримки Генеральних конструкторів України за напрямами ОВТ, керівництвом Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України вирішується питання створення на базі ДНВЦ Державного науково-дослідного інституту випробувань озброєння та військової техніки Збройних Сил України, одним із завдань діяльності якого є забезпечення єдиного концептуального та системного підходу до реалізації військово-технічної політики у сфері випробувань, спрямованої на забезпечення ефективного функціонування національної системи розробки і постановки на виробництво ОВТ та підтримання її у боєздатному стані протягом усього життєвого циклу зразка озброєння.

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues