DSC 0046 1Переваги на полі бою визначаються не лише якістю і міццю озброєння та навичками особового складу. Не менш важливо максимально швидко діставати правильні уроки з практики бойових дій, враховувати нові технологічні виклики і потреби, випереджаючи в цьому ворога. Конкуренція умів, концепцій, підходів і рішень - невід'ємна складова нашої оборони проти російського агресора.


На цю тему розмовляємо з начальником Воєнно-наукового управління Генерального штабу Збройних Сил України, доктором військових наук, полковником Юрієм Гусаком. У лютому 2017 році ця структура відзначає 20 років з дня утворення.

 

Копия IMG 8844
Юрій ГУСАК, начальник Воєнно-наукового управління ГШ ЗС України

- Юрію Аркадійовичу, яка зона відповідальності вашого управління?

 

 

- До зони відповідальності Воєнно-наукового управління Генерального штабу Збройних Сил України (ВНУ ГШ ЗС України) належить вирішення кола завдань, які пов'язані з питаннями організації, планування і координації наукової і науково-технічної діяльності в Збройних Силах України. Управління підпорядковане начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України та наділене організаційними, дослідницькими і контрольними функціями у галузі воєнної науки.

 

До складу СНУ ГШ входять структурні підрозділи, які відповідають за планування наукової роботи, вивчення проблем воєнної науки і проведення експертизи отриманих результатів, організацію розробки і проведення випробувань перспективних зразків озброєння і військової техніки, в тому числі, безпілотних авіаційних комплексів і роботизованих систем, а також вивчення бойового досвіду і військово-історичних аспектів розвитку воєнного мистецтва.

 

На даний момент керівництвом Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України проводиться велика робота з розвитку Збройних Сил України. Результати цієї роботи було наочно видно в 2016 році. ВНУ ГШ проводиться робота з наукового забезпечення цього процесу і створення наукової бази для подальшого розвитку як власне Збройних Сил України, так і військово-теоретичних основ їх підготовки, застосування та всебічного забезпечення. У цій роботі беруть участь всі наукові організації Міністерства оборони та Збройних Сил України, вищих військових навчальних закладів. При цьому, останні три роки ця робота має чітку практичну спрямованість - створення Збройних Сил України, які здатні протистояти будь-якому агресорові.

 

ВНУ ГШ організовує наукову роботу за трьома напрямами: воєнно-теоретичний, військово-технічний та військово-історичний. За кожним з цих напрямів доводиться вирішувати вкрай актуальні для наших Збройних Сил завдання. При цьому, якість їх виконання завжди повинна бути високою, незважаючи на людські і часові обмеження. Воєнна наука зараз робиться в полях. Те, що відбувається на полі боля, одночасно є як результатом попередньої підготовки, так і матеріалом для подальшого аналізу і узагальнень.

 

DSC 0028 1

 

Необхідно максимально оперативно враховувати слабкі і сильні сторони супротивника як в тактиці застосування військ, так і в його оснащенні озброєнням і військовою технікою, узагальнювати цей досвід для того, щоб забезпечити власну перевагу в ході подальших бойових зіткнень.

 

- Як на практиці реалізується робота з воєнно-теоретичного напряму?

 

- Збройні Сили України протистоять розумному і підступному противнику, який дуже уважно вивчив досвід попередніх воєн, досвід військових конфліктів за участю збройних сил країн НАТО, а також останні воєнно-теоретичні напрацювання західних військових теоретиків, пов'язані з так званими операціями, побудованими на створенні ефектів (впливів). Якщо проаналізувати дії РФ по відношенню до України, стає очевидним, що РФ хоче досягти стратегічного результату завдяки синергетичному, мультиплікативному і кульмінаційному застосуванню всього спектру військових та інших можливостей, діючи як на тактичному, оперативному, так і на стратегічному рівнях. Так, під час анексії Криму, в ході окупації Донбасу, а також в інших регіонах світу, Російська Федерація реалізовує нові форми і способи боротьби в умовах глобалізації.

 

Тому наші військові експерти дуже уважно вивчають зміни, які відбуваються в тактиці дій противника в зоні проведення антитерористичної операції та інших регіонах. Для цього створена система збору, аналізу, узагальнення та впровадження бойового досвіду, в рамках якої щотижня і щомісяця здійснюється збір інформації з зони АТО, починаючи від передової.

 

ВНУ ГШ аналізує і розсилає цю інформацію в науково-дослідні установи, військові навчальні заклади, органи військового управління, командування видів і так далі. Якщо це стосується тактики застосування артилерійських підрозділів, то цю інформацію отримує Національна академія сухопутних військ. Якщо це стосується питань безпілотних літальних апаратів, то це, наприклад, Житомирський військовий інститут або Харківський університет повітряних сил.

 

Так що аналіз оцінки характеру і рівня військових загроз, визначення тенденцій розвитку засобів збройної боротьби, форм і способів ведення військових дій, розробка нових форм і способів застосування сил та засобів ведеться на постійній основі.

 

DSC 0014 1

 

Як підсумкові заходи проводяться науково-практичні конференції. Зокрема, в минулому році відбулась конференція з аналізу гібридної війни, розв'язаної РФ проти України. За результатами конференції видані рекомендації, які були направлені в усі органи військового управління, а також в усі силові відомства України. А всі інші матеріали зараз активно вивчаються нашими науково-дослідними установами, військовими навчальними закладами, командуваннями видів.

 

Набутий досвід вже впроваджується в підготовку наших підрозділів. Рекомендації використовуються в повсякденній практиці з тим, щоби перебудувати Збройні сили, зробити їх адекватними загрозам, які виникають.

 

- Як приклад, мені розповідали, що коли російсько-окупаційні війська після Мінських угод почали використовувати квадрокоптери з бойовим навантаженням для полювання за нашими складами з технікою і боєприпасами, то досить швидко вдалося випрацювати модель протидії такій загрозі.

 

- Так, це лише один з прикладів. Було проведено ряд організаційних та технічних заходів, щоб істотно мінімізувати такі ризики. І зараз ми не чуємо про те, щоб випадки атак на наші склади повторювалися. Наприклад, були створені фальшиві склади, а справжні певним чином укриті. Самі боєприпаси і все інше були розсортовані і розміщені. Також були поставлені на регулярну основу планові дії з виявлення операторів БПЛА, придушення роботи «безпілотників» засобами радіоелектронної боротьби.

 

DSC 0160 1

 

Хочу відзначити, що саме наше управління було активним прихильником розробки і застосування на полі бою вітчизняних систем РЕБ, починаючи з комплексу «Анклав» від «Укрспецтехніки». Хоча спочатку у нашої ініціативи було більше противників, ніж прихильників, практика підтвердила правильність нашого підходу.

 

- Військово-історична робота також має прикладний характер?

 

- Військово-історична робота має дві складові. Перша - це військово-історичні описи бойових дій або операцій Збройних сил, які були проведені і проводяться в зоні АТО. Це, скажімо так, наша актуальна історія з важливим практичним узагальненням. У цьому напрямку ведеться кілька науково-дослідних робіт. Друга складова - вивчення досвіду минулих воєн і конфліктів, включаючи новітній період. Цей досвід аналізується з прицілом на використання тих чи інших рішень вже для нашої армії.

 

- Що робиться у військово-технічному напрямі?

 

- Військова тактика залежить від рівня військової техніки. Сучасна військова наука розвивається швидко, внаслідок чого не виключена поява в майбутньому і інших засобів нападу і захисту. Однак необхідно відзначити, що бойові дії в зоні антитерористичної операції починалися тими технічними засобами боротьби, на які могли розраховувати збройні сили до початку війни і тактико-технічні дані яких більш-менш відомі, а способи застосування і захисту від яких вивчені. По мірі розвитку військового конфлікту з'явилися нові технічні засоби боротьби, а існуючі засоби змінюються і удосконалюються. Тому військово-технічному напряму приділяється виняткова увага. На даний момент обсяг роботи в цьому напрямі складає більш ніж 60% від загального обсягу роботи ВНУ.

 

DSC 0168

 

У довоєнні роки фахівці ВНУ ГШ супроводжували реалізацію таких проектів як «Сапсан», військово-транспортний літак Ан-70 та інші великі проекти. Зараз управління координує роботи зі створення і оснащення Збройних Сил сучасними безпілотними авіаційними комплексами різного класу, розробки дослідних зразків наземних роботизованих систем і комплексів, а також інших перспективних напрямів досліджень.

 

DSC 0203 1

 

Відмінною рисою роботи ВНУ з військово-технічної тематики є те, що роботи виконуються без фінансових витрат з боку Міністерства оборони за рахунок фінансових коштів підприємств, які виділяються на перспективні дослідження.

 

- Фахівці ВНУ ГШ традиційно присутні на всіх випробуваннях нових зразків озброєнь і військової техніки. Яка динаміка в цьому сегменті?

 

- У 2014-16 рр. кількість проведених випробувань істотно збільшилася. Це було викликано тим, що, по-перше, необхідно було в терміновому порядку доводити дослідні зразки до стадії виробництва, а, по-друге, необхідно було перевірити велику кількість пропозицій від приватних підприємств з модернізації існуючої техніки і прийняття на озброєння нової. Як відомо, вийшла постанова Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 року № 345, яка стала юридичною основою для проведення «визначальних відомчих випробувань», в тому числі і для розробок, які виконані в ініціативному порядку для задоволення потреб наших військ в зоні АТО. До нас почали звертатися різні приватні підприємства зі своїми розробками, а також вищі навчальні заклади, наприклад, Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Національний авіаційний університет, Київська та Харківська «політехніки» та інші. Крім того, ми отримали і отримуємо пропозиції від науково-дослідних інститутів Національної академії наук України. Але для того, щоб зрозуміти, наскільки пропоновані ініціативні розробки відповідають заданим характеристикам, необхідне проведення випробувань за затвердженими методиками.

 

Безпосередньо нам підпорядкований Державний науково-випробувальний центр ЗС України, який дислокується в Чернігові. Навантаження на офіцерів, весь особовий склад і ГНИЦ, і нашого управління, коли мова йде про випробування, вельми значна. Але за результатами наших спільних зусиль досить велика кількість зразків озброєння і військової техніки вже пройшла різні етапи випробувань - від відомчих до державних, а частина зразків прийнята на озброєння.

 

Так що з усією відповідальністю можна стверджувати, що Воєнно-наукове управління Генерального штабу робить істотний внесок в підвищення бойової ефективності наших військ, аналізуючи практику дій агресора, і, за умови функціональної взаємодії з усіма науково-дослідними структурами Збройних сил, забезпечує раціональну стратегію нашого переозброєння.

 

Розпитував Сергій ЗГУРЕЦЬ, Defense Express

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues