00У 2017 р має розпочатися реалізація кількох найбільш важливих і коштовних програм модернізації ЗС РП, в т.ч. ПРО-ППО та ракетних комплексів далекого радіусу дії. Вартість підписаних контрактів може складати кілька десятків мільярдів злотих, що зумовить найближчим часом збільшення оборонних видатків понад 2% від ВВП. На процес модернізації може вплинути також оприлюднення і запровадження рекомендацій Стратегічного Обороного Огляду – як стосовно системи придбання озброєнь, так і стосовно потреб ЗС РП.


За повідомленнями міністерства національної оборони (МНО) РП, у 2017 році має розпочатися реалізація ключових модернізаційних програм, в т.ч. ППО середнього радіусу дії Wisła. В рамках термінової потреби також тривають заходи щодо придбання багатоцільових вертольотів, що є одним з пріоритетів. Протягом ц.р. також буде продовжено закупки для потреб Територіальної Оборони (ТО). Крім того, має розпочатися реалізація програм з придбання ракетного комплексу класу «земля-земля» Homar, корабля берегової оборони Miecznik або ударного гелікоптера Kruk.

 

Реалізація значної частини пріоритетних програм мала розпочатися вже у 2016 р (а деяких навіть раніше), проте, ці процеси затягнулися в часі з різних причин, в т.ч. через недооцінку першого варіанту Плану Технічної Модернізації, структурні недоліки системи придбання озброєнь та внутрішніх факторів. Наприклад, термін впровадження у виробництво системи управління ППО IBCS, яка вважається істотним елементом програми Wisła, було перенесено, що не могло не вплинути на весь процес його придбання Польщею. Нижче представлено модернізаційні програми, які мають розпочатися у 2017 р.:

 

1.Програма ППО середньої дальності Wisła. Як відомо, минулого року американській стороні направлено запит (Letter of Request) щодо можливості закупівлі восьми батарей Patriot, оснащених саме системою IBCS. Водночас, надіслано запит щодо системи MEADS. Передбачається підписання угоди у 2017 році. Якщо цього не відбудеться, процес запровадження ключового елемента безпеки Польщі чергового разу буде відсунуто в часі.

 

Новина по темі: УКРАЇНА ТА ПОЛЬЩА СТВОРЯТЬ НОВУ ЗЕНІТНО-РАКЕТНУ ТЕХНІКУ

 

2. Вертольоти в рамках термінової оперативної потреби. Tриває процедура з придбання вертольотів для Спеціальних Військ і ВМС РП. Після провалу переговорів щодо придбання 50 багатоцільових вертольотів Caracal, на чому наполягало попереднє керівництво МО, міністр Антоні Мацеревіч запропонував до кінця 2016 р придбати для Спеціальних Військ вертольоти Black Hawk, але цього не відбулося. Крім того, нові вертольоти мали потрапити на озброєння ВМС, на заміну застарілих вже машин Mi-14. До переговорів з цього питання було спочатку долучено компанії PZL Świdnik, PZL Mielec i Airbus Helicopters, а пізніше, за словами міністра, також Bell.

 

Публікація по темі: ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ ГЕЛІКОПТЕР: ЧИ Є ПЕРСПЕКТИВИ?

 

3. Реактивна Ракетна система Homar. Початок реалізації програми з придбання реактивної ракетної системи класу «земля-земля» перенесено також на 2017 р. Вона має на меті забезпечення здатності ураження наземних цілей щонайменше, на дальності до 300 км і вважається суттєвою з огляду на загрозу з боку ракетних систем потенційного противника. Лідером в програмі є Polska Grupa Zbrojeniowa, eлементи системи постачатиме Hutа Stalowa Wola у співпраці з іншими польськими і закордонними партнерами. Розглядається можливість закупівлі американської (HIMARS) або ізраїльської системи. Homar буде також доповненням поточного етапу модернізації Ракетних Військ і Артилерії – після підписання у 2016 році угод на поставку систем Rak i Regina.

 

Новина по темі: УКРАЇНО-ПОЛЬСЬКА КОМІСІЯ З ПИТАНЬ СПІВРОБІТНИЦТВА В СФЕРІ НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ ВІДНОВИТЬ СПІВПРАЦЮ

 

4. Територіальна Оборона. Черговим пріоритетом перегляду Плану Технічної Модернізації є закупывлі для Територіальної Оборони, як п’ятого роду військ. Вже минулого року підписано перші контракти з польськими виробниками щодо поставок стрілецької зброї та оптоелектронних приладів, зв’язку, легкої бронетехніки тощо. В свою чергу, нові ПТУР, придбання яких передбачається програмою Pustelnik, польська армія отримає пізніше, як і щонайменше частину транспортних засобів, призначених для ТО.

 

Як повідомив держсекретар МНО РП Бартош Ковнацький, на реалізацію центральних майнових планів, пов’язаних з формуванням ТО (в т.ч. закупівлі оснащення, матеріальних засобів, будівельні інвестиції) у 2017 р виділяється 831 млн злотих. На відміну від програм Wisła або Homar, закупівлі для нового виду військ повязує низка менших, проте, істотних контрактів.

 

5. Kruk, Miecznik, Orlik... MO також повідомило, що в ц.р. має розпочатися реалізація програм Miecznik (корабель берегової охорони) або Kruk (бойовий вертоліт). Також йдеться про можливе підписання угоди на придбання БПЛА ближньої дії в рамках програми Orlik.

 

01

Кошти на модернізацію ЗС Польщі напередодні і після перегляду Плану Технічної Модернізації / Графіка: Defence24.pl.

 

Вирішення визначених на 2017 р питань, а також укладення відповідних угод і початок підготовки до поставчання є вкрай важливими з точки зору забезпечення операційних потреб ЗС РП. Кожне чергове перенесення термінів негативно впливатиме на бойові можливості армії, тим більше, що – як вже зазначалося вище – переважна більшість заходів і так відбуватиметься з запізненням в порівнянні з початковими термінами.

 

На практиці це означатиме, що перед МНО повстане необхідність укладення контрактів на закупівлю озброєння і військової техніки вартістю у кілька десятків мільярдів злотих. Вартість лише програми Wisła, за повідомленням Б.Ковнацького, має складати щонайменше 30 млрд злотих. У свою чергу це може призвести до виникнення ризику «концентрації» коштів модернізаційних програм наступними роками. Не йдеться про брак коштів, адже вони передбачені бюджетом на 2017 р, проте, мова про здатність реалізувати чергові програми і придбати ОіВТ у відповідному темпі.

 

Новина по темі: ВІСІМ КРАЇН НАТО ЗРОБИЛИ СПІЛЬНЕ ЗАМОВЛЕННЯ ВИСОКОТОЧНОЇ ЗБРОЇ

 

Минулого року бюджет реалізовано в т.ч. за рахунок підписання угоди на поставку системи Regina (вартістю понад 4,64 млрд зл), Piorun (понад 32 млн зл), озброєння для F-16 (940 млн зл) або Pilica (746 млн зл). Очевидно, що реалізація матиме багаторічну перспективу, в т.ч. фінансування контрактів, тому в польському міністерстві національної оборони минулого року зважились на виплату резервних запасів аби уникнути невиконання бюджету.

 

Поточного року має розпочатися фінансування угод зі значно більш коштовних поставчань. Водночас, МНО стоїть перед необхідністю реалізації інших програм, що також значно впливатимуть на бойові можливості ЗС РП. Йдеться передусім про дуже потрібну, проте затриману відносно планів систему ППО або ж нову БМП. Поставки зазначених систем можуть розпочатися не зламі декад – коли програми Wisła, Homar або Regina все ще будуть перебувати у стані реалізації.

 

02

Минулого року було підписано угоду щодо поставок для ЗС РП ПЗРК Piorun / Фото: J.Sabak

 

Під час перегляду Плану Технічної Модернізації (ПТМ) новим керівництвом МНО було наближено до реальних показників квоти, що раніше планувалися на реалізацію ПТМ, з огляду на значне недооцінення програм (вартість) і надмірний оптимізм щодо фінансових показників, що впливають на державний бюджет (зростання ВВП, інфляція). План було доповнено новими пріоритетами, в т.ч. пов’язаними зі створенням ТО.

 

Існують значні сумніви що реалізація модернізаційних планів в теперішньому вигляді дозволить достатньо швидко здійснити переозброєння ЗС РП і вивести з експлуатації значну кількість пострадянської ОіВТ.

 

Наприклад, ПТМ до 2022 р не передбачає отримання нових багатоцільових літаків (хоча не виключає початок заходів в цьому напрямку), натомість, терміни початку постачання до війська передбачених ОіВТ часто переносяться. Очевидно, що рівень видатків в межах 2% ВВП – на основі якого переглянуто ПТМ – скоріше за все є недостатнім для здійснення «генераційного» стрибку в польських ЗС, з уваги на багаторічне занедбання питання модернізації останніх.

 

Представники польського уряду декларували, що видатки на оборону мають бути поступово підвищені від рівня 2% ВВП. У Проекті Стратегії на користь Відповідального розвитку витрати на оборону мають зрости до 2,2% ВВП до 2020 р і до 2,5% до 2030 р, натомість, Антоні Мацеревіч наголошував навіть на бажанні досягти рівня 3% ВВП. З доповідей прем’єр-міністра Республіки Польща Беати Шидло та міністра оборони Антоні Мацеревіча виникає, що процес збільшення оборонних видатків має розпочатися з 2018 р – тобто наступного року має бути запланований перший бюджет МНО, в якому будуть закладені зазначені вище ліміти.

 

03

Питання придбання багатоцільових вертольотів, в т.ч. в рамках термінових потреб Спеціальних Сил і ВМС РП залишається невирішеним / Фото: Andrzej Hładij/Defence24.pl

 

Якщо реалізація цих обіцянок буде перенесена в часі, це вплине на темпи модернізації в цілому. Перший крок в цьому напрямку, зрештою, вже зроблено, це придбання VIP-літаків вартістю 1,7 млрд злотих у 2016-2021 рр, яке має здійснюватися за рахунок коштів поза лімітом у 2%, що визначений угодою про перебудову, технічну модернізацію та фінансування ЗС РП,

 

Потреби ЗС РП є значно ширшими. Здається, що рівень видатків на оборону в бюджеті 2018 року буде суттєвим для наступного впорядкування процесу модернізації, в т.ч. в контексті забезпечення відповідних засобів. Залишається відкритим питання впливу на доступність додаткових коштів (що не планувалися заздалегідь) для МНО РП інших ініціатив уряду, наприклад, щодо змін пенсійної системи.

 

Черговим фактором, який цього року може мати суттєве значення для модернізації, буде Стратегічний Оборонний Огляд (СОО). Як повідомив голова комісії Сейму з питань оборони Міхал Ях, в рамках Огляду системою придбання озброєння займатиметься ціла команда, оскільки існуюча система є неефективною структурно, а це впливає на здійснення процесу модернізації. За словами депутата, суттєве значення має не зише закупівля озброєння, але й технічна підтримка під час експлуатації або модернізації систем, що вже знаходяться на озброєнні. Не виключено, що у 2017 р будуть ініційовані структурні зміни в системі придбання ОіВТ. Експерти зазначають, що це має спричинити створення структурного «центра важкості» процесу модернізації, можливо, за допомогою створення нової інституції (робоча назва – «Агенція Озброєнь»).

 

Новина по темі: ТРИСТОРОННЯ БРИГАДА ЛИТПОЛУКРБРИГ НАБУЛА БОЙОВИХ СПРОМОЖНОСТЕЙ ВІДПОВІДНО ДО СТАНДАРТІВ НАТО

 

Черговим фактором, що повязаний з СОО і впливатиме на процес модернізації, може бути фактор вдосконалення структури або дислокації ЗС РП. На разі ПТМ грунтується на засадах, що існували до початку збройного конфлікту в Україні, хоча й дещо модифікованих пізніше. Минулого року в ньому визначено нові пріорітети, наприклад, щодо кібербезпеки.

 

Не можна виключати, що СОО вимагатиме ще більших змін, що по суті також збільшить, а не обмежить період модернізації. Експерти згодні, що пріорітети, що було закладено до ПТМ у 2012 р, мають бути реалізовані ЗС РП. Втім, питання щодо першочерговості реалізації частини пріорітетів залишається відкритим. Тим більшого значення в цих умовах набуває можливість поступового збільшення оборонних видатків більше 2% ВВП.

 

В якості напрямків витрат потенційних додаткових коштів варто зазначити насамперед ППО, окрім програми Wisła (прискорення/збільшення обсягів робіт за програмою Narew, a можливо й початок програми створення мобільних засобів ППО для бронетанкових та механізованих частин) або ж протитанкових засобів (тут певні надії пов’язують з програмою Pustelnik). У першому випадку йдеться про заміну застарілих, навіть після модернізації, ЗРК Kub i Newa.

 

04

В деяких частинах ЗС РП БМП-1 залишаться на озброєнні також і після 2025 р. / Фото: Kpt. Ariadna Wołyńska.

 

Натомісць, створення багатошарової протитанкової оборони має бути одним з основних пріорітетів ЗС РП. Це стосується як різних типів протитанкових засобів – ПТРК, РПГ– так і наявних та перспективних артилерійських боєприпасів, в т.ч. танкових, а також мінних загороджень. Попередні заходи в цьому плані слід визнати незадовільними і недостатніми. Прикладом цього є оприлюднена наприкінці 2016 р декларація щодо впровадження нових гранатометів після 2021 року

 

Не можна виключасти, що основою до змін буде СОО. Специфіка протитанкового озброєння (переносні комплекси, боєприпаси тощо) зумовлює його впровадження ще до прийняття на озброєння нових платформ, наприклад, БМП, що у разі необхідності дозволить відносно швидко підвищити бойові можливості, до рівня що може бути необхідним в сьогоденній геополітичній ситуації. A значна частина пострадянського озброєння, з уваги не лише на терміни початку постачання нових систем, але й також на необхідність часу для завершення поставок принаймні до більшості підрозділів, буде залишатися на озброєнні ще й після 2025 р.

 

Публікація по темі: ЯК РОЗМІНУВАТИ УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКУ ІСТОРІЮ?

 

В 2017 р МНО стоїть перед необхідністю початку реалізації кількох ключових і коштовних програм. Значною мірою це вони визначатимуть процес модернізації ЗС РП на наступні роки. Для його успішного продовження та розширення на нові проекти, що дозволять замінити пострадянські танки та літаки, бажано одночасно розпочати також процес підвищення оборонних видатків. Нарешті, довготривалі підстави процесу модернізації мають бути переглянуті в рамках СОО.

 

З огляду на необхідність вирішення цього року щонайменше двох важливих питань, що стосуються стратегічних за визначенням ракетних технологій (Wisła i Homar), 2017 рік може стати переломним для спроможностей ЗС РП у цій сфері. Для цього МНО РП має уникати потенційних ризиків, в т.ч. процедурних в частині фіналізації програм (підписання угод).

 

В свою чергу, продовження процесу модернізації буде зумовлене створенням відповідних умов структурного порядку і довготерміновим фінансуванням. Лише після виконання цих умов можна буде говорити про «генераційний» стрибок в оснащенні ЗС Польщі.

 

Якуб ПАЛОВСЬКИЙ,
Defence24.pl

Переклад з польської:
Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

Публікація по темі: ПРИВАТНИЙ СЕКТОР ПОЛЬСЬКОЇ «ОБОРОНКИ»: ПОТЕНЦІАЛ І ПЕРСПЕКТИВИ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues