170120 00Технологічне відставання РФ від провідних західних країн стає все більш явним. Країна, яка залякує своїх опонентів іржавим залізяччям розробки та виробництва періоду розквіту радянської імперії насправді не витримує конкуренції в сфері мікро- та нано- розробок, а також в галузі створення штучного інтелекту, що є трендом сучасних оборонних розробок.

 

Показовий Perdix…

 

Наприкінці 2016 року ЗС США провели практичні випробування концепції автономної рою безпілотних літальних апаратів. 

 

Проект здійснювався під егідою Офісу стратегічних можливостей Департаменту оборони (DefenseDepartment'sStrategicCapabilities Office) у партнерстві з Командуванням Морських Авіаційних систем (NavalAirSystemsCommand). При цьому, враховуючи категорійність програми по доступу, інформаційні дані по ходу випробування керівництво Пентагону оприлюднило лише на початку січня 2017 року.

 

170111Perdix1

Наприкінці 2016 року ЗС США провели практичні випробування концепції автономної рою безпілотних літальних апаратів. Літаки F/A-18 Super Hornet під час скидання БПЛА Perdix (фото DOD)

 

Новина по темі: В США ПРОВЕЛИ ВИПРОБУВАННЯ БПЛА AVENGER ER

 

Зокрема, в жовтні 2016 року в ході тестів в районі Чайна-Лейк (штат Каліфорнія) зі спеціальних підвісних контейнерів літаками F/A-18 SuperHornet було випущено 103 міні-БПЛА Perdix 6-го покоління, які у подальшому самостійно здійснили формування рою та виконували встановлені завдання у його складі, здійснюючи при цьому відповідні переміщення керуючись системою штучного інтелекту. ДрониPerdix під час випробувань поводились як рій у природному середовищі являючи собою не передпрограмовані, синхронізовані індивідууми, комунікуючись між собою та співробітничаючи з іншими дронами. Рой не мав лідера і безпілотники могли налаштовуватися на інші машини, які входили до рою, чи його залишали.

 

 170111perdix swarm 2

Формування рою БПЛА Perdix (фото DOD)

 

Практичне застосування зазначених безпілотників у складі роїв може бути реалізовано під час виконання розвідувальних завдань в інтересах наземних військ (виявлення о/с та техніки противника), пошкодження та блокування систем комунікації та зв’язку противника, знищення окремих об’єктів чи цілей (дрони-камікадзе з вибухівкою), засліплення авіаційних РЛС та РЛС ППО противника, блокування ракетних ударів по власним ЛА (приймаючи удар на себе).

 

Новина по темі: США МОДЕРНІЗУЮТЬ ЛЕГКІ БПЛА SHADOW

 

 170111perdix in flight

БПЛА Perdix (фото DOD)

 

Довідка Defense Express:

 

БПЛА Perdix являють собою автономні низьковисотні мікро-дронибіпланної схеми, що застосовуються для виконання завдань зі спостереження, розвідки (ISR) та інш.

 

Розроблений MIT LincolnLaboratory в 2013 році.

 

При виробництві використовуються загальнодоступні в комерційному продажі компоненти (кевлар та карбон) та 3D-друк.

 

Можуть запускатися з наземних, морських чи повітряних платформ і при виконанні завдань оперувати в малих і великих роях.

 

ЛТХ: довжина фюзеляжу - 165 мм, розмах крила – 300 мм, діаметр пропелера: 66 мм, вага – 290 г, тривалість польоту - більше 20 хв., швидкість польоту – 75-110 км/год.

 

 170111PERDIX Collage

БПЛА Perdix (фото americanmilitaryforum)

 

Таким чином ЗС США було здійснено черговий значний крок до створення повністю автономних систем озброєння в рамках реалізації третьої стратегії Пентагону (Pentagon'sThirdOffsetStrategy) з протидії потенційному противнику, в якості якого перш за все розглядається РФ, за рахунок досягнення технологічної переваги.

 

 

Відео випробування рою БПЛА Perdix

 

За поребриком глухо…

 

Російське відставання в розвитку подібних високотехнологічних та високоінтелектуальних озброєнь майбутнього обумовлено перш за все відсталістю науково-технічного потенціалу країни і, відповідно, необхідністю постійно «наздоганяти» опонента по мірі доступності технологій.

 

Спершу, при міністрі оборони Сердюкові була здійснена ставка на отримання іноземних високих технологій безпілотної авіації, але агресія проти України обмежила доступ до цих технологій внаслідок введення санкцій. Власна ж оборонка за словами воєнного аналітика Олександра Гольца суттєво відстала від потреб ЗС РФ. «Нажаль, в россійской оборонній промисловості не було таких самих суворих реформ, як в збройних силах, тож військові підприємства в Россії більше схожі на пародію радянського воєнно-промислового комплексу», стверджує О.Гольц.

 

 170120 33

Російський воєнний аналітик Олександр Гольц: «…військові підприємства в Россії більше схожі на пародію радянського воєнно-промислового комплексу»

 

СЄ всі підставив вважати, що ситуація залишиться незмінною і в майбутньому. Так, за словами нинішнього міністра оборони РФ Сергія Шойгу, «нова держпрограмма озброєнь на 2018-2025 рр. буде скорочена на вимогу Мінфину – вона буде майже вдвічі дешевше діючої». При підготовці в 2014-2015 рр. держпрограми озброєнь на період до 2025 р. в умовах макроекономічної нестабільності, незрозумілості в області економічного прогнозування, санкцій і викликаного ними імпортозаміщення було вирішено відкласти затвердження нової програми на 1,5 роки до кінця першої половини 2017 р.

 

Публікація по темі: ПРОКЛЯТЬЕ РОССИЙСКОГО «ИМПОРТОЗАМЕЩЕНИЯ»

 

Так, при підготовці програми-2025 Міністерство оборони в 2015 г. заявляло, що скоротило свою первинну заявку з 55 трлн до 30 трлн руб., при цьому Міністерство фінансів готово було погодитися на суму не більше 12 трлн руб. Розробка нової держпрограми озброєнь затягнулась в том числі і тому, що первинні обіцянки промисловості по імпортозаміщенню як західної, так і української продукції виявились занадто райдужними, - відмічає директор російського Центру аналізу стратегій і технологій Руслан Пухов.

 

 170120 22

Директор російського Центру аналізу стратегій і технологій Руслан Пухов: «…обіцянки промисловості по імпортозаміщенню як західної, так і української продукції виявились занадто райдужними»

 

В докризовий період Росія за своїми воєнними розходами займала третє місце в світі в доларовому еквіваленті, а зараз, перемістилась на сьоме/восьме місце.

 

В той же час за даними Департаменту інформації і масових комунікацій МО РФ, в 2016 році в ЗС країни поставлено 105 авіаційних безпілотних комплексів, що включають 260 БПЛА. Загальна кількість БПЛА різного призначення в ЗС РФ складає близько 2 тис. одиниць. Лише в 2016 році було сформовано 36 військових частин і підрозділів безпілотної авіації.

 

Публікація по темі: ВІРТУАЛЬНИЙ СВІТ ПУТІНА. ЧИ СПРОМОЖНА РОСІЯ ВІДРОДИТИ РАДЯНСЬКІ ВІЙСЬКОВІ БАЗИ

 

При цьому на думку керівництва Воєнної академії військової ППО ЗС РФ зенітні комплекси військ ППО мають дуже обмежені можливості з виявлення та обстрілу повітряних цілей типу міні-БПЛА, Класичні ЗРК (ЗАК, ЗРГК) розроблялись для вирішення багатьох завдань, в тому числі і для ураження малорозмірних цілей, однак бурний розвиток засобів повітряного нападу в черговий раз випередили розвиток систем озброєння ППО, переходячи до застосування БПЛА с надзвичайно малими значеннями ЕПР.

 

Епілог

 

Поява на озброєнні армій країн НАТО мікро- та нано БПЛА виявилась черговим неочікуваним і доки нерозв’язаним «сюрпризом» для сучасної російської системи ППО військ та об’єктів. Окрім цього, перспективи для РФ, хоча б і у най віддаленому майбутньому наздогнати тих, кого в РФ вважають своїми ворогами є вкрай мізерними. Між іншим як і взагалі, будь яки перспективи на подальше існування цієї країни – головне, щоб своїм іржавим залізяччям ця країна-непорозуміння не поставила під сумнів і саме існування людства...

 

Петро СУПРУН,
Спеціально для Defense Express

 

Публікація по темі: КРЕМЛЬ ДЕЛАЕТ ОТКАТ – ПОЧЕМУ ОБОСТРЕНИЕ МЕЖДУ РОССИЕЙ И УКРАИНОЙ ОТМЕНЯЕТСЯ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues