4 170119 5 1Коротко про стан та перспективи розвитку безпілотних авіаційних систем в Україні

 

 

Безпілотні літальні апарати (БПЛА) сьогодні стали чи не головною ознакою сучасного війська. За їх кількістю та якістю у бойових порядках можна легко визначити технологічний рівень армії тієї чи іншої держави.

 

 

Безпілотні авіаційні комплекси (БпАК) спроможні вирішувати широкий спектр завдань у мирний та кризовий час. Особливу вагу та значення БпАК набувають у ході бойових дій. За час проведення антитерористичної операції на сході України безпілотні авіаційні комплекси продемонстрували високу ефективність у виконанні розвідувальних завдань в інтересах усіх родів військ і завдань інтересах Ракетних військ та артилерії. Це суттєво підвищило інтерес усіх силових відомств України до оснащення своїх частин та підрозділів різними типами БпАК з урахуванням специфіки застосування.

 

 

Новина по темі: ВІДБУЛИСЬ ВИПРОБУВАННЯ БЕЗПІЛОТНОГО МІНІ-БТР "ФАНТОМ" ТА УДАРНИХ БПЛА (ФОТО, ВІДЕО)

 

Після трьох років війни, на рубежі 2016-2017 р. у зоні АТО українськими військовими, спецпризначенцями та гвардійцями використовувались безпілотні авіаційні комплекси, які можна розділити на три групи.

1. Комплекси вітчизняного виробництва, які були закуплені за державним оборонним замовленням у 2015 р. і нині знаходяться на підконтрольній експлуатації в зоні АТО, або перебувають у арсеналах військових частин. У подальшому ці комплекси можуть бути прийняти на озброєння (постачання) Збройних сил.

2. Комплекси зарубіжного виробництва, які були закуплені силовими відомствами за державні гроші, або поставлені в рамках військово-технічної допомоги.

3. Безпілотні апарати і комплекси, які були виготовлені, закуплені і передані в силові відомства волонтерами та спонсорськими організаціями.

 

За період 2008-2016 рр. в Україні нараховувалось до 50 державних та приватних компаній, які у різні части заявляли про свій інтерес до створення безпілотної техніки і демонстрували зразки. При цьому найбільшу динаміку у розвитку вітчизняних БпАК в Україні забезпечують приватні компанії.

 

Публікація по темі: ЦІКАВІ ЧАСИ: НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ПРИВАТНОЇ ІНІЦІАТИВИ

 

До лідерів вітчизняних виробників роботизованої безпілотної авіатехніки, які системно вдосконалюють своєї продукцію, можна віднести наступні компанії: Науково-виробниче підприємство «Атлон Авіа», м.Київ; «Укрспецсістемс», м.Київ; Науково-виробниче підприємство «Спайтек», м.Одеса; «Карболайн», м.Харьків; Авіаційна виробнича компанія СГ «Скаетон», м Київ; Виробничо-інноваційна компанія «DeViRo», м. Вінниця.

 

Досвід та практика застосування БпАК на Донбасі

Під час бойових дій на сході України найбільш активно для виконання розвідувальних завдань в українській армії застосовувалися та застосовуються безпілотний літальний апарат PD-1 («Укрспецсістемс», м.Київ), який може перебувати у повітрі до 5 год і здійснювати розвідку на тактичну глибину позицій противника; БпАК «Лелека-100» (виробничо-інноваційна компанія «DeViRo», м.Вінниця), БпАК «Мара-2М» (ТОВ «Карболайн», м.Харьків), БпАК «Валькірія» від «армії SOS».

 

Публікація по темі: "ВАЛЬКІРІЯ" У НЕБІ ДОНБАСУ

 

 

4 170119 5 4

Рис. БПЛА PD-1

 

При цьому слід відмітити, що якщо на початку війни тематика мультикоптерів ігнорувалася, то нині інтерес до БпЛА вертикального зльоту та посадки класу мікро та міні як з боку підрозділів Сил спеціальних операцій, так і Високомобільних десантних та Сухопутних військ, зріс.

 

Публікація по темі: ДОНБАС - ПОЛІГОН ДЛЯ ЗБРОЇ РФ (ЧЕРГОВА ПІДБІРКА)

 

Що стосується тактичних БпАК поля бою, то в Україні вони активно використовуються для пошуку цілей, визначення їхніх координат та коригування вогню в інтересах Ракетних військ та артилерії. Характер цих місій поступово виокремив з загальної шеренги українських «безпілотників» ті зразки, які найкраще підходять для такої роботи. Поступово сформувалося переконливе розуміння, що тактичний БпАК поля бою для завдань розвідки в інтересах піхотних підродів і безпілотний комплекс для задоволення потреб артилеристів – це комплекси, які мають відмінності у своєму оснащенні, способах застосування, функціональних можливостях.

 

Київське Науково-виробниче підприємство «Атлон Авіа» - вітчизняний лідер у розробці та серійному виробництві безпілотних авіаційних комплексів поля бою. Понад два роки комплекси БпАК А1-С Фурія застосовуються у зоні антитерористичної операції. Компанія поставила більше 40 літальних апаратів Збройним Силам, Національній Гвардії, Службі безпеці, волонтерським організаціям. Загальний наліт комплексів - понад 2500 годин. За допомогою «Фурій», які на війні широко застосовуються для артилерійської розвідки, військові виявили та знищили сотні ворожих цілей.

 

4 170119 7 6

Рис. БПЛА А1-СМ «Фурія» 

 

У 2016 р. компанія представила Збройним силам України глибоко модернізовану версію комплексу «Фурія» з індексом А1-СМ, яка пройшла визначальні відомчі випробування та неодноразові перевірки на навчаннях артилеристів. Нова «Фурія» рівня А1-СМ за функціональними можливостями не поступається провідним комплексам закордонного виробництва.

 

Публікація по темі: БЕЗПІЛОТНИЙ КОМПЛЕКС ФУРІЯ. РЕВОЛЮЦІЯ МОЖЛИВОСТЕЙ

 

Серйозним конкурентом «Фурії» на українському ринку нині є БпАК «Flу Eye», який розроблено та серійно виготовляється польською компанією від WB Electronics. Збройними силами та Національною гвардію у 2016 р. використовувалось 4 комплекси тактичного БпАК поля бою «Flу Eye», які були поставлені в Україну як в рамках волонтерської підтримки, так і в рамках закупок для Міноборони через ДК «Укрспецекспорт». Правами на проведення гарантійного та післягарантійного обслуговування БпАК «Flу Eye» в Україні, на підставі відповідних угод з виробником, має чернігівське ПАТ «ЧеЗаРа».

 

Для виконання місій з забезпечення роботи артилерії і зоні АТО застосовуються і інші безпілотні комплекси українські розробки, проти вони поступаються можливостями БпАК «Фурія» з індексом А1-СМ та «Flу Eye». Щонайменше доти, доки зворотне не буде доведено випробуваннями та реальною практикою.

4 170119 5 2

 

Рис. БПЛА FLY Eye

 


Новина по темі: НА ПОЛІГОНІ ЗСУ ВІДБУЛАСЬ ПРЕЗЕНТАЦІЯ НОВИХ ТА МОДЕРНІЗОВАНИХ ЗРАЗКІВ ОЗБРОЄННЯ (ФОТОРЕПОРТАЖ)

 

 

Створення ударних БпЛА для застосування у тактичній ланці

За час війни на сході України з російсько-терористичними військами в державі також суттєво зріс інтерес до ударних БпЛА. Виявилось, що пристосування тактичних «дронів», які головно виконують завдання розвідки у різних частотних діапазонах, до виконання також і ударних функцій, не є простим питанням. Обмеження ваги корисного навантаження у тактичних БпЛА висуває особливі вимоги боєприпасів, які будуть використовуватися для враження цілей. Вони мають бути достатнього легкими, аби «безпілотник» міг їх підняти і діяти без суттєвого зменшення бойового радіусу.

 

В Україні вже є певні напрацювання в питанні створення вітчизняного тактичного ударного безпілотного комплексу. Так 29 серпня 2016 р. під час презентації продукції ДК «Укроборонпром» у Києві, була представлена аеродинамічна модель комплексу АН-БК-1 «Горлиця», який розробляється ДП «Антонов» у кооперації з провідними підприємствами України. Як заявляють виробники, АН-БК-1 «Горлиця» - це багатофункціональний комплекс, призначений для ведення повітряної розвідки вдень та вночі; а також ураження цілей бортовим озброєнням. При створенні комплексу ДП «Антонов» взяв за орієнтири можливості американського БпЛА RQ-7 Shadow 200.

4 170119 5 3

Рис. БПАК АН-БК-1 «Горлиця»

 

В той же час слід відмітити, що пріоритети у розвитку тактичних БпАК з ударними амбіціями надзвичайно тісно пов’язані не стільки з тривалістю та дальністю польоту, а й з можливостями цільового навантаження щодо ідентифікації, визначення координат цілі та наведення високоточних боєприпасів. Виконання завдань повітряної розвідки за допомогою БпЛА становить інтерес, якщо виявлений «дроном» об’єкт може бути віднесений до одного з типів військової техніки: танк, автомобіль, літак, РЛС. Це найпростіший рівень, так звана «загальна ідентифікація». Зокрема, для ударного БпЛА потрібні сучасні гіростабілізовані платформи, які інтегрують у єдиному блоці ТВ та ІЧ-камери, лазерний далекомір і лазерний підсвітлювач цілі, які необхідні для наведення боєприпасів. Крім того, необхідно, щоб повітряна платформа могла піднімати боєприпаси вагою понад 20 кг. Нині в Україні немає жодного БпЛА, який спроможний підняти таку вагу. Звісно, окрім існуючого у вигляді демонстраційного макетного зразка «Горлиці». У разі, якщо АН-БК-1 буде реалізований як діюча платформа, що зможе підняти заявлене навантаження у 50 кг (засоби ураження плюс багатофункціональна гіростабілізована оптико-електронна платформа) підстав для оптимізму буде більше.

 

Новина по темі: «ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА 2016»: КОМПАНІЯ «UKRSPECSYSTEMS» ПРЕЗЕНТУВАЛА БАК PD-1 ТА РС-1

 

Розробка одноразових ударних БпЛА

В Україні вже демонструвалися безплотні комплекси, які претендували та претендують на роль «розумних гранат». Серед вітчизняних проектів українських проектів «дронів-камікадже» - безпілотний літальний апарат «Ятаган-2» та багатофункціональний БпЛА «Гайдамака» М-49.

 

Також для ЗС Україні пропонуються ударні «дрони-камікадзе» закордонного виробництва – як для закупки, так і для спільного виробництва разом з українськими компаніями. В експозиції ПАТ «ЧеЗаРа») на виставці «Зброя та безпека 2016» був продемонстрований малий безпілотний літальний апарат Warmate розробки та виробництва польської приватної компанії WB Electronics SA. Warmate, який здатний нести 1200-грамову бойову частину, є зразком ударних БпЛА одноразової дії. Офіційні представники ПАТ «ЧеЗаРа» заявили про готовність до виробництва ударного БпЛА Warmate на потужностях власного підприємства на підставі ліцензійної угоди з польською фірмою, яка була підписана 18 березня 2016 р.

 

4 170119 5 6

Рис. БПЛА Warmate

 

Мультикоптери також достатнього традиційно використовуються у конфліктах низької інтенсивності для виконання ударних завдань. У якості готових бойових частин можуть використовуватися ручні та кумулятивні гранати. Також були спроби пристосовувати квадрокоптери для пострілу по цілі за допомогою вертикально закріпленого одноразового реактивного гранатомету.

 

«Ударні» квадрокоптери з імпровізованим бойовим навантаженням застосовувались як з українського, так і російського боку у зоні АТО. Зокрема, за допомогою квадрокоптера, де у якості бойового елементу застосовувалися ручна кумулятивна граната, диверсійна група намагалася знищити українські системи РСЗО, які, згідно з Мінськими угодами, були відведені на певну відстань від лінії зіткнення і знаходились в укритті, але під легким дахом.

 

Проте в усіх випадках суттєвою вадою залишається низька точність влучення у ціль з квадрокоптеру – навіть при спроможності «дрона» зависати над об’єктом атаки, чутливість від бокового вітру, невелика дальність дії, значно менший час перебування у повітрі у порівнянні з БпЛА виконаних за літаковою схемою, мала швидкість, а відтак - вразливість від огню зі стрілецької зброї.

 

Новина по темі: ЗС США ПРОВЕЛИ ПРАКТИЧНІ ВИПРОБУВАННЯ КОНЦЕПЦІЇ АВТОНОМНОГО РОЮ БЕЗПІЛОТНИХ ЛІТАЛЬНИХ АПАРАТІВ (ВІДЕО)

 

Висновки

Аналіз досвіду застосування збройними силами безпілотних систем різних класів підтверджує високу ефективність цього виду озброєння в умовах сучасних військових дій будь-якої інтенсивності. Протистояння України російській агресії також є ще одним підтвердженням цієї нової реальності. Кількість БпАК у військах, а також коло розв’язуваних ними завдань будуть неухильно зростати.

 

Державна програма розвитку озброєнь ЗС України на період до 2020 р. передбачає закупівлі БпАК різних класів, які відмінні за вагою, бойовим радіусом, і відтак, оперативними можливостями. Загалом йдеться про потребу від 50 до 100 комплексів різного класу для Сухопутних військ Збройних Сил, майже така потреба - для Сил Спеціальних операцій. Також певна кількість має бути закуплена в інтересах  Повітряних сил та Військово-морських сил.

 

Незадоволений, відкладений та потенційний попит з боку силових структур України на роботизовані системи відкриває значні можливості як перед вітчизняними, так і закордонними розробниками та постачальниками безпілотної техніки. Цей напрям є і буде перспективним з точку зору бізнес-інтересів розробників, виробників та постачальників на ринок України технологічної продукції. 

 

Сергій Згурець, Ігор Федик

Defense Express

 

Новини по темі:

 

В США ПРОВЕЛИ ВИПРОБУВАННЯ БПЛА AVENGER ER


США МОДЕРНІЗУЮТЬ ЛЕГКІ БПЛА SHADOW

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues