170110 0 polska oboronka1 22420 fot. KПитання, пов'язані з обороноздатністю, в значній мірі залишаються сферою діяльності державних органів. У багатьох країнах – і Польща тут не є виключенням – це стосується й оборонної промисловості – сектора економіки, який займається розробкою і виробництвом озброєнь. Проте, в цій сфері у Польщі відбуваються щоразу все більш динамічні зміни.

 

Центром управління сектором оборонної промисловості в Польщі є Міністерство Національної Оборони, яке, серед іншого, керує також діяльністю суб'єктів господарювання, завдання яких полягає в проведенні науково-дослідних робіт та виробництві ОВТ для потреб збройних сил. На сьогодні переважна більшість державних фірм оборонно-промислового сектору (33 компанії) функціонують в рамках Польської Групи Озброєння (PGZ). PGZ - це підприємство, яке виникло в 2013 році за ініціативою Державної казни з метою консолідації державного сектора оборонної промисловості. До його складу входять фірми, які займаються виробництвом зброї та амуніції, модернізацією, ремонтом, проектуванням та іншою підприємницькою діяльністю, що реалізується в сфері озброєнь та продукції подвійного призначенням, в тому числі, на експорт.

 

170110 05

На сьогодні переважна більшість державних фірм оборонно-промислового сектору (33 компанії) функціонують в рамках Польської Групи Озброєння (PGZ) / Фото: Defense Express

 

Публікація по темі: УКРАЇНА, ПОЛЬЩА ТА ЗБРОЯ СТРИМУВАННЯ

 

В той же час, попри те, що товариства, які належать державі, мають однозначно найбільшу частку на ринку оборонного сектора Польщі, із плином часу щоразу більш вагому роль на польському оборонному ринку відіграють приватні фірми. На даний момент в рамках недержавного сектора функціонують кільканадцять великих підприємств та декілька десятків невеликих фірм, які займаються передусім виробництвом запчастин і вузлів. В 2014 році рівень прибутків приватного сектора ОПК РП становив близько 900 млн. злотих (близько 220 млн. USD), а його потенціал і зиски демонструють постійну тенденцію зростання.

 

170110 01

Центром управління сектором оборонної промисловості в Польщі є Міністерство Національної Оборони / Фото: Defense Express

 

Дрони, куленепробивні жилети, зв'язок

 

Найбільшим і найвідомішим підприємством приватного сектора в системі ОПК Польщі є фірма WB Electronics. Це група компаній, яка займається передусім проектуванням і виробництвом безпілотних літальних апаратів (БПЛА, «дронів»). Вона виробляє також системи зв'язку та системи управління вогнем. Серед клієнтів WB Electronics є такі країни як США, Україна, Індія, Малайзія, Швеція та Угорщина. Фірма входить до концерну – науково-дослідного центру Flytronic, що серед іншого виробляє розвідувальні БПЛА Flyeye, прийняті на озброєння ЗС РП, які виконували завдання під час місії ISAF в Афганістані.

 

Публікація по темі: “УКРОБОРОНПРОМ” І ПОЛЬСЬКА WB ELECTRONICS ДОМОВИЛИСЬ ПРО НОВІ СПІЛЬНІ ПРОЕКТИ

 

170110 03

170110 04

Найбільшим і найвідомішим підприємством приватного сектора в системі ОПК Польщі є фірма WB Electronics / Фото: Defense Express

 

Публікація по темі: В ПОЛЬЩІ РОЗРОБИЛИ ЛІТАЮЧУ БОМБУ

 

Фірма також веде підготовчі курси для операторів дронів. Вузли, які виготовляє WB Electronics, використовуються також для модернізованої версії вертольота W-3 «Сокіл» (отримав позначення Gluszec) та в ракетно-артилерійських комплексах ZSU-23. На даний момент фірма працює над черговими моделями розвідувальних дронів, які у найближчий час можуть бути прийняті на озброєння польської армії, тим паче, що роль розвідувальних БПЛА постійно зростає (про що свідчить, зокрема, досвід збройного конфлікту на Донбасі). Тривають також дослідження із розробки проектів ударних безпілотних літальних апаратів.

 

170110 01 M

БПЛА виробництва WB Electronics успішно експлуатуються силовими сируктурами України в зоні АТО / Фото: Defense Express

 

Іншим великим приватним підприємством, продукція якого спрямована на потреби збройних сил, є фірма Lubawa, яка працює з 1951 року. Ця фірма спеціалізується на виробництві засобів індивідуального захисту, призначених перш за все для поліцейських служб. Це передусім різні куленепробивні жилети, каски і шоломи. Lubawa виробляє також захисне обладнання для саперних підрозділів і пожежної служби (в тому числі, одяг, який використовують рятувальні служби, що займаються ліквідацією наслідків впливу зброї масового ураження (хімічної, біологічної, ядерної тощо).

 

170110 08

Великим польським приватним підприємством, продукція якого спрямована на потреби збройних сил, є фірма Lubawa / Фото: Defense Express

 

Фірма виготовляє також маскувальні системи - традиційні (у формі маскувальних сіток) та більш прогресивні камуфляжі, які дають змогу зменшити помітність транспортного засобу чи людини в інфрачервоному діапазоні (коли противник використовує тепловізійні камери, тощо). На даний момент ведуться дослідження такого типу маскування, в т.ч. для польських бронетранспортерів «Росомаха». Існує потенційна можливість застосування цих технологій в інтересах Збройних Сил України. Не виключено також, що підприємство відкриє власне підприємство (філію) в Україні. З цією метою в Україні вже створене незалежне товариство – Lubawa Ukraine, що стало результатом підписаного в 2015 році меморандуму про співпрацю між правлінням фірми і українським держконцерном «Укроборонпром».

 

170110 001

В рамках участі української делегації у Міжнародній виставці MSPO-2015 ДК "Укроборонпром" та польска компанія Lubawa підписали Меморандум про створення спільного підприємства, але вже 2017 рік, а про практичну реалізаціюцього цього Меморандуму досі не чутно / Фото: Defense Express

 

Показовий момент: у зв'язку з війною на Донбасі та необхідністю покращення стану оснащення Збройних Сил і Нацгвардії в Україну вже потрапило принаймні декілька тисяч куленепробивних жилетів, виготовлених фірмою Lubawа.

 

170110 06

170110 07

На виставці Зброя та Безпека – 2016 ДК "Укроборонпром" намагався видавати бронежилети компанії Lubawa за свої - просто нашивши поверх лейбла Lubawa власний логотип / Фото: Defense Express

 

Паралельно в Польщі все активніше розвиваються також приватні фірми воєнного сектора IT, такі як TELDAT і KenBIT, що займаються виробництвом систем зв'язку, контролю, обміну даних тощо. Це пов'язано зі зростанням цифризації, підвищенням рівня «інтелектуалізації» бойових одиниць всіх рівнів – включно до окремого бійця. Так, компанії активно працюють в рамках концепції «солдат майбутнього» над створенням прогресивної індивідуальної бойової системи «Титан». Це буде комплекс обладнання, до складу якого увійде нове обмундирування, зброя, системи зв'язку та спостереження вдень і вночі, які значно підвищать можливості окремого солдата на полі бою. Перші комплекси мають надійти на озброєння Війська Польського в 2018 році.

 

Публікація по темі: ОЗБРОЇТИ УКРАЇНУ: ПОЛЬСЬКІ КОМПАНІЇ ХОЧУТЬ ПРОДАВАТИ КИЄВУ БІЛЬШЕ ЗБРОЇ

 

Сила інновацій

 

Потенціал приватних фірм зумовлений в значній мірі їхнім інноваційним підходом до діяльності. Зрештою, до цього їх примушують складні умови функціонування на ринку, зокрема, на внутрішньому, де традиційно дуже сильні позиції має державний сектор, що отримує дотації від держави. В цій ситуації приватні суб'єкти можуть вигравати лише за рахунок високої якості пропонованої продукції.

 

Польському приватному сектору не легко конкурувати з державними фірмами. … «Мушу визнати - ми реально розраховували на підтримку держави в розвитку безпілотників, але політика швидше спрямована на адаптацію національною державною промисловістю закордонних рішень», - зауважив Пьотр Войцеховський, голова WB Electronics в інтерв'ю газеті «Республіка», коментуючи результати тендеру на закупівлю БПЛА, проведеного кілька років тому в інтересах ЗС РП (наразі, що показово, остаточно скасованого).

 

170110 00 M

Польські приватні фірми послідовно займають щоразу сильніші позиції, виступаючи все частіше в ролі підрядників для фірм, які входять до складу Польської Групи Озброєнь / Фото: Defense Express

 

Незважаючи на це, приватні фірми послідовно займають щоразу сильніші позиції, виступаючи все частіше в ролі підрядників для фірм, які входять до складу Польської Групи Озброєнь. Це робить їх ключовими партнерами, без яких важко розраховувати на стабільний розвиток державної оборонної промисловості, яка відповідно до прийнятої урядом концепції має реалізовувати максимальну кількість замовлень в рамках програми модернізації Збройних Сил (бюджет програми - понад 140 млрд. злотих до 2022 року).

 

Публікація по темі: ЗУСТРІЧ МЗС ПОЛЬЩІ ТА ДК “УКРОБОРОНПРОМ”: ПОЛЬЩА Й УКРАЇНА ПОСИЛЯТЬ СПІВПРАЦЮ В ОБОРОННІЙ СФЕРІ

 

Такий підхід має не лише своє економічне обґрунтування, але й стратегічні орієнтири. На випадок серйозної кризи чи збройного конфлікту оптимально, щоб максимальна кількість підприємств оборонної галузі перебували на власній території, що мінімізує ризики в питанні поставок озброєнь та комплектуючих.

 

Даріуш Матерняк,
шеф-редактор порталу Polukr.net
(Республіка Польща)

 

Публікації по темі:

ЯЦЕК ДУЛІНСЬКИЙ: «МИ ПРОПОНУЄМО ДЛЯ АРМІЇ УКРАЇНИ СВОЇ НАЙКРАЩІ РОЗРОБКИ»

 

НОВІ РЕАЛІЇ СТВОРЮЮТЬ НОВІ МОЖЛИВОСТІ (Частина І) – ПРО СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКОГО ВТС


НОВІ РЕАЛІЇ СТВОРЮЮТЬ НОВІ МОЖЛИВОСТІ (Частина ІІ) – ПРО СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКОГО ВТС

 

170110 02

Розвиваючи нове, в Польщі не забувають і про збереження традицій та спадковість / Фото: Defense Express

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues