161228 5 1В рамках міжнародної виставки, конференції та семінару IDEAS-2016, яка в період з 22 по 25 листопада 2016 р. пройшла в пакистанському місті Карачі, місцевою приватною компанією Blitzkrieg було вперше представлено ББМ типу MRAP з колісною формулою 8х8 HAMZA.

 

Особливістю даної ББМ є те, що вона є одночасно і MRAP, і БТР з досить великим внутрішнім об’ємом. Про решту ізюминок пакистанської розробки – далі в матеріалі.

 

Для початку слід зазначити, що хоча ББМ HAMZA і є ініціативною розробкою, інженери з компанії Blitzkrieg підійшли до її розробки на основі двох основних вимог пакистанських військових. По-перше, починаючи з 2014 р. в ЗС Пакистану виникла гостра потреба в ББМ з колісною формулою 8х8, які б могли забезпечувати швидке перекидання підрозділів піхоти не тільки на Федерально керованих племінних територіях (регіон на північному заході Пакистану, який значною мірою контролюється рухом Талібан), але й по території всієї країни. По-друге, для виконання завдань на вищезазначених Федерально керованих племінних територіях пакистанські військові також гостро потребували ББМ типу MRAP.

 

ББМ Hamza має ряд конструкційних особливостей. По-перше, це неординарний зовнішній вигляд: верхня надбудова нагадує звичайний вантажний автомобіль чи MRAP з фронтально-розміщеним двигуном, в той час, як форма решти корпусу нагадує БТР з колісною формулою 8х8. Наявність такої верхньої надбудови свідчить про те, що внутрішнє планування ББМ є практично ідентичним великим ББМ типу MRAP: водій розміщений за двигуном в невеликому відсіку (кабіні), в той час як екіпаж і десант розміщені в десантному відсіку.

 

161228 5 4

 

Огляд механіку водію вздовж лобової дуги на 180° забезпечують велике двошарове лобове скло, а також два вікна на кожній стороні кабіни.  Зліва від водія знаходиться робоче місце командира. Воно обладнане цифровим екраном та елементами управління, які знаходяться на передні панелі кабіни. Позаду водія встановлено додаткове сидіння для оператора бойового модуля. Дах над двома сидіннями кабіни (для водія і командира) обладнаний двома люками. Два інших люки (для аварійного десантування) розміщені тильній частині ББМ. На лівій і правій сторонах надбудови розміщені десять вікон невеликого розміру (по п'ять з кожного боку) з бійницями під ними. В середній і тильній частинах надбудови ББМ розміщені один навпроти  одного два ряди протимінних сидінь для десанту. Для забезпечення швидкого десантування з ББМ, в її тильній частині розміщена гідравлічна рампа.

 

Що стосується бронезахисту ББМ, то як зазначають розробники, він здатний витримувати попадання бронебійної кулі Б-32 калібру 14,5 мм з відстані 200 м. Також, за їх словами до складу броні ББМ входять керамічні та арамід/кевларові елементи, які розташовуються в такій послідовності: керамічна плитка з кевларовою підкладкою встановлюється на основній броні.

 

161228 5 6

 

Як більшість ББМ з колісною формулою 8х8 відповідної вагової категорії, основою корпусу ББМ Hamza є сталь. Однак на відміну від більшості інших сучасних ББМ, Hamza має гладку зовнішню поверхню. Це означає, що броня є або інтегрованою в стальний корпус, або покривається ще одним шаром сталі чи іншого матеріалу, який використовується в якості покриття.

 

Що стосується протимінного захисту, то як зазначають в компанії, ББМ повинна витримувати вибух еквівалента 10 кг тротилу під днищем корпусу. Це може досягатись за рахунок використання V-подібного днища, а також великого кліренсу.

 

На виставці ББМ Hamza була представлена з дистанційно керованим бойовим модулем, на який встановлено 30-мм гармату і спарений з нею кулемет. В той же час розробники заявляють, що завдяки великому корисному навантаженню, існує можливість встановлення на ББМ бойових модулів з нарізними гарматами калібрів 90 мм та 105 мм, що робить її не тільки бронетранспортером, а й засобом вогневої підтримки.

 

Порівняльна характеристика ББМ Hamza з іншими зразками даного класу

ББМ Hamza БТР-4 БТР Patria AMV
Розміри (Д х Ш х В), м 7,5 х 2,6 х 2,6 7,65 х 2,9 х 2,86 7,7 х 2,8 х 2,3
Екіпаж, чол 3+10 3+7-9 2-3+8-12
Бойова маса, т до 26 18 до 27
Двигун (потужність), к.с. до 600 450 543
Підвіска повністю незалежна незалежна торсійного типу незалежна гідропневматична
Швидкість, км/год 110 110 100
Запас ходу, км 600 690 800
Кут підйому, % 60 60 60
Боковий крен, % 30 40 30
Кліренс, мм 500 460
Вертикальна перешкода, м 0,5 0,7 0,7
Ширина рову, м 1 1,8 2

Захист:

Балістичний

Протимінний

STANAG 4569 level 5

до STANAG 4569 level 4b

від куль калібру 7,62 мм з макс. рівнем захисту лобової проекції від куль 12,7 мм

до STANAG 4569 level 3

модульний комбінований з макс. рівнем захисту лобової проекції від 30-мм БОПТС

до STANAG 4569 level 4b

 

Продемонстрована в рамках виставки IDEAS-2016 ББМ є другим дослідним зразком даної техніки. Протягом  найближчих декількох місяців обидва зразки будуть проходити польові випробування, після чого буде прийняте рішення про прийняття ББМ Hamza на озброєння ЗС Пакистану.

 

Слід зазначити, що якщо вимога пакистанських військових до нових ББМ буде зберігатись, то Hamza буде у них в пріоритеті. Це пояснюється, по-перше, тим, що вибір даних ББМ не вимагатиме від військових додаткового замовлення великої кількості власне ББМ типу MRAP для застосування на Федерально керованих племінних територіях. Крім того, у разі, якщо потреба в ББМ типу MRAP відпаде (через згортання операцій на вищезазначених територіях), ЗС Пакистану зможуть їх використовувати як звичайні БТР.

 

По-друге, закупівля ББМ Hamza відповідало б політиці Міністерства оборонної промисловості та ЗС Пакистану щодо розвитку місцевої оборонної промисловості. У разі закупівлі ББМ Hamza, це може стати найбільшим оборонним замовленням для приватного сектору пакистанської оборонної промисловості. Це в свою чергу, може стимулювати діяльність приватних оборонних компаній в країні та залучити іноземних виробників ОВТ, які можуть бути зацікавлені в отриманні доступу до пакистанського ринку.

 

Загалом, ББМ Hamza є першою машиною, яка може повноцінно використовуватись як MRAP, так БТР. Окрім суто експлуатаційних переваг такого рішення, є й економічні, а саме: економія коштів на закупівлю ББМ (не потрібно окремо закупляти БТР і ББМ типу MRAP).

 

Якщо ЗС Пакистану, які відомі своєю вимогливістю, приймуть ББМ Hamza на озброєння, то це означатиме, що концепцію, запропоновану компанією Blitzkrieg щодо поєднання в одній ББМ БТР і MRAP, можна використовувати при виготовленні колісної бронетехніки.

 

Ситуація з ББМ HAMZA є також показовою для України, оскільки показує, що приватний сектор оборонної промисловості, за наявності відповідної мотивації (доступ до державних оборонних замовлень на рівні з державними компаніями) здатний запропонувати набагато кращі рішення, ніж державні структури – такі, як «Укроборонпром».

 

Ігор Федик, Defense Express

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues