161222 ukr nato 00Відносини України та НАТО останнім часом відіграють важливу роль в забезпеченні обороноздатності України. Подальший рух України до повної взаємосумісності з Альянсом виглядає безальтернативним в умовах міжнародної та регіональної безпекової обстановки, що склалась на цей час. Минулого тижня в Києві на експертному рівні обговорили стан та перспективи відносин нашої країни з НАТО та за наслідками обговорення ухвалили Резолюцію про створення Української Євроатлантичної Платформи.

 

16 грудня 2016 року у Посольстві Литовської Республіки, яке є також контактним Посольством НАТО в Україні, відбулася Конференція «Україна - НАТО: залучення через діалог», організаторами якої виступили Посольство Литовської Республіки, Центр інформації та документації НАТО в Україні та ГО «Європейський Рух України». Захід проведено для обговорення шляхів посилення діалогу та координації між громадянським суспільством та урядом, а також для офіційного створення Української Євроатлантичної Платформи, до складу якої мають увійти громадські організації та експерти з різних регіонів України.

 

В роботі конференції брали участь Марюс Януконіс, Посол Литовської Республіки в Україні, Наталія Немилівська, Директор Центру інформації і документації НАТО в Україні, Вадим Трюхан, Голова Правління ГО «Європейський Рух України» Вадим Трюхан, представники урядових структур, дипломатичного корпусу, громадянського суспільства, бізнесових кіл, експертного середовища, військові, ЗМІ тощо.

 

Новина по темі: «УКРОБОРОНПРОМ» ОБГОВОРИВ З НАТО НАМІРИ СТВОРЕННЯ СПІЛЬНОГО ТРЕНІНГОВОГО ЦЕНТРУ

 

Марюс Януконіс повідомив про підтримку його країною євроатлантичної перспективи України і наголосив на необхідності прискорення реформ, які допоможуть не лише дати поштовх в економічному і соціально-політичному розвитку України, але й дозволять залучати іноземні інвестиції, а також, що суттєво, переозброїти українську армію новими ефективними видами озброєння. Посол розповів, що свого часу, коли його країна вирішувала для себе питання вступу до НАТО, громадянське суспільство за ініціативи Руху за ініціативи руху «Саюдіс» також активно співпрацювало з контактним посольством НАТО в Литві і це сприяло успіху-у 2004 р Литва стала членом НАТО і ЄС.

 

161222 01 ukr nato

Марюс Януконіс, Посол Литовської Республіки, повідомив про підтримку його країною євроатлантичної перспективи України

 

Наталія Немилівська запевнила в готовності Альянсу розвивати контакти з громадянським суспільством в Україні. Вона зазначила, що в Україні саме громадянське суспільство є провідною рушійною силою трансформації суспільства.

 

Вадим Трюхан також підкреслив важливу роль громадянського суспільства в захисті країни і проведенні реформ. В той же час, на його думку, існує об’єктивна потреба в об’єднанні зусиль держави, яка все ще залишається слабкою, і активного громадянського суспільства, передусім в напрямках інтеграції з НАТО і ЄС. З огляду на це, громадянське суспільство має перебрати на себе роль ведучої сили і мотиватора інтеграції, стати гарантією незворотності шляху, яким рухається наша країна. Він підкреслив, що громадянське суспільство... «розраховує на конструктив з владою».

 

Новина по темі: «УКРОБОРОНПРОМ» ВПЕРШЕ ПРЕЗЕНТУЄ НАТО СВОЇ МОЖЛИВОСТІ: ДНІ УКРАЇНСЬКОГО ОПК В ШТАБ-КВАРТИРІ АЛЬЯНСУ

 

В рамках роботи конференції відбулися дві панельні дискусії: «Синергія зусиль уряду та громадянського суспільства» та «Роль громадянського суспільства в популяризації євроатлантичних цінностей».

 

Експерти висловили стурбованість уповільненням реформ в Україні, відсутністю помітних успіхів у боротьбі з корупцією, зростанням нестабільності всередині країни, яку намагається використати Кремль. На фоні цього ще більшого значення набирають питання прискорення євроатлантичних процесів, які, на відміну від євроінтеграційних, значно відстають. Проте, на думку переважної більшості українців, саме вступ до НАТО гарантуватиме нам безпеку, адже це означатиме не лише військову, але й військово-технічну та іншу підтримку країни з боку Альянсу.

 

Як підкреслив Ігор Кабаненко, в минулому заступник Міністра оборони України з питань євроінтеграції, на жаль, Україна досі принципово навіть не визначилася з євроатлантичною інтеграцією. В жодному офіційному документі ми навіть не ставимо питання про майбутне членство в Альянсі. Адже задекларована мета досягнення стандартів НАТО – це один із факторів, що має сприяти членству, але аж ніяк не може його замінити. Така невизначеність з цього важливого питання з боку Президента викликає в суспільстві певні питання. Тобто, якщо ми самі не ставимо перед собою таку мету, яким чином її можна досягти? Варто просувати на ключові посади в ЗСУ офіцерів, що пройшли навчання і підготовку на Заході, а в суспільстві-поширити інформованість щодо НАТО. Сучасна війна має технологічну основу, а гібридна війна – це війна за розум і серця людей і вона завжди передуватиме гарячій фазі і навіть зумовлює її можливий перебіг. В цьому плані держава і суспільство мають поєднати зусилля.

 

Віталій Купрій, народний депутат України, зробив наголос на необхідності посилення боротьби з корупцією в оборонній сфері, що особливо важливо під час війни. Він навів приклади масштабних крадіжок в ДК «Укроборонпром», за які ніхто не покараний, і припустив, що ймовірно процес «кришується « на рівні керівництва держави. Інакше не можна пояснити дивну пасивність численних правоохоронних структур. Також дивною є система оборонного виробництва, коли найбільші оборонні замовлення чомусь отримують пропрезидентські або аффільовані з ними фірми. Про якість та взагалі відповідність їхньої продукції потребам війська навіть мови бути не може. Це і бронеавтомобілі від КРАЗа, і бронекатери, непотрібні флоту, і однострої, що не витримують тривалого користування і добре горять тощо. Відсутня чітка система планування оборонзамовлення, все робиться в ручному режимі, а це лише сприяє корупції. Народний депутат закликав до боротьби з цим ганебним явищем.

 

Новина по темі: УКРАЇНА ВПЕРШЕ ПРЕДСТАВИЛА ЗБРОЮ ТА ТЕХНІКУ У ШТАБ-КВАРТИРІ НАТО

 

Генадій Максак, Голова Ради зовнішньої політики «Українська призма», зазначив, що євроатлантична інтеграція України вимагає координації зусиль, контролю дій уряду з боку суспільства, поширення роботи з країнами-членами НАТО, тому важливо створити потужну суспільну платформу у сфері зовнішньої політики. Адже і в Альянсі, в свою чергу, мають сприймати наше громадянське суспільство в якості субєкта процесу євроатлантичної інтеграції.

 

Сергій Джердж, Голова Координаційної Ради Громадської Ліги Україна-НАТО повідомив, що зараз за вступ до НАТО, за різними оцінками, вже висловлюється від 45% до 76% українців, що свідчить про неабияку підтримку і розуміння важливості питання громадянами країни. Проте, варто чітко визначитися з євроатлантичною перспективою України, а саме – з набуттям членства в Альянсі. На сьогодні такої чіткості немає, що у світлі існуючих загроз несе небезпеку для існування нашої країни, як такої.

 

161222 02 ukr nato

Сергій Джердж, Голова Координаційної Ради Громадської Ліги Україна-НАТО: "Варто чітко визначитися з євроатлантичною перспективою України, а саме – з набуттям членства в Альянсі"

 

В якості важливого інструменту реалізації планів економічного і військового розвитку України в складних умовах, що складися, пропонується використати також державно-приватне партнерство. Проте, на жаль, воно в Україні фактично заблоковане і не працює. Експерт зазначив, що критичну масу для змін пострадянської системи мають створити нові люди.

 

Скайстіс Аудріус, представник Литовської асоціації Північно-Атлантичного Договору, поділився досвідом підготовки Литви до членства в НАТО, розповів, яку роль відіграло громадянське суспільство для поширення в країні інформації про Альянс, дуже відмінної від того, що роками повідомляла раніше радянська пропаганда. Він зазначив, що принциповим є створення якісно нового виміру відносин у суспільстві, економічні реформи тощо, що забезпечить цивілізований розвиток. На думку експерта, корупцію не можна знищити цілком, проте, її можна суттєво обмежити, особливо коли це стосується питань безпеки країни, що перебуває у стані війни.

 

Що заважає Україні скористатися досвідом Литви? Насамперед, це відсутність протягом 25 років процесу десовєтізації і декомунізації.

 

Петро Конана, представник Міністерства Оборони України, наголосив на важливості більш широкого використання потенціалу молоді, створення соціальних «ліфтів», що дозволятиме просувати на керівні посади не корумпованих і мотивованих офіцерів. Це справедливо і для цивільних установ.

 

Експерт зазначив, що Україна кілька разів втрачала нагоду отримати ПДЧ в НАТО, незалежно від того, хто тоді був президентом. Кожного разу причиною була «неготовність суспільства. Сьогодні українці кардинально змінюють своє бачення НАТО і того, що діється навколо питання перспективи нашого вступу до Альянсу. На думку експерта, складається враження, що АП намагається грати з громадянами, коли не визначається чітко з метою нашої євроатлантичної інтеграції або ж раптом переносить потенційні терміни вступу з 2020 на 2022 рік. Адже навіть Грузія, в якої агресор окупував 20% національної території, отримала ПДЧ! А Україна через 20 років після початку роботи в двосторонньому форматі з НАТО все ще залишається на самому початку. Отже, треба визначатися, куди ми рухаємось. І важливою складовою є інформаційна. Для того, щоб мати підтримку з боку суспільства, воно має розуміти, що саме діється і яку перспективу країна матиме у випадку членства в НАТО.

 

Новина по темі: НАТО ПІДТВЕРДИЛО ПІДТРИМКУ РЕФОРМУВАННЯ “УКРОБОРОНПРОМУ” – ПРЯМА МОВА ЗІ ШТАБ-КВАРТИРИ АЛЬЯНСУ

 

Володимир Горбач, аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва, висловив думку, що приклад з «безвізом» для України свідчить про небажання певних кіл в ЄС бачити нас своїми партнерами і тому не лише від нс залежить наше майбутнє. До того ж, в умовах перехідного становища і перехідного стану самої України існує багато зовнішніх факторів, які не залежать від нас. Відтак, і в ЄС, і в НАТО матимуть можливість постійно затягувати вирішення питань на нашу користь, вишукуючи чергові причини відмови. Так, це зрадницька по відношенню до України позиція певних кіл, але маємо розуміти, що іншого виходу, ніж набуття членства в НАТО, для нас немає. Тому, нам слід продовжувати наші зусилля, бути прагматичними і змінювати свій імідж на краще, ми країна з великим потенціалом, який маємо використати!

 

Сергій Пархоменко, Директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД, звернув увагу на недосконалість українських підходів до питання інформаційної боротьби, відсутності єдиної стратегії в цій сфері тощо. Насамперед, маємо підвищити поінформованість наших громадян щодо НАТО, що дуже важливо, адже саме Альянс серед усіх міжнародних організацій надав найбільшу допомогу Україні - близько 1 млрд. доларів, які пішли на розвиток нашого війська і які на відміну від кредитів МВФ, не потрібно повертати. Пересічні громадяни знають про такі факти дуже мало, в т.ч. через поширення російської пропаганди навіть українськими ЗМІ на сході, все ще підконтрольні колишнім регіоналам. Вони наполягають, що інтеграція в НАТО нібито ще більше посилить конфронтацію з Росією, тому Україні треба повернути «позаблоковий статус». Чим це загрожує державі, ми знаємо з подій 2014 р.

 

161222 03 ukr nato

Сергій Пархоменко, Директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД, звернув увагу на недосконалість українських підходів до питання інформаційної боротьби

 

Більшість ЗМІ, особливо середнього рівня, взагалі ухиляється від відкритого висвітлення питань інтеграції в НАТО і ЄС. Особливо це відчувається в зоні АТО, в умовах гібридної, в т.ч. інформаційно-пропагандистської агресії РФ. Відтак, свобода слова в Україні перетворюється на свободу брехні і дезінформації, що лише сприяє противнику і олігархам маніпулювати суспільством на власну користь. На думку експерта, з огляду на особливу небезпеку для України у військовий час, потрібно передбачити відповідальність за розповсюдження заздалегідь брехливої інформації, а також дезінформації, які направлені проти державних інтересів і обороноздатності країни. В цьому плані варто було б створити комплексну державну програму щодо захисту українського інформаційного простору. А громадянське суспільство має сприяти збільшенню українського контенту в ЗМІ, а також в Інтернет-середовищі. Мають бути створені нові, щонайменше 25-30 українські тематичні сайти і т.п.

 

Марія Подобайло, волонтерка з Маріуполя, розповіла про особливості інформаційного протистояння в зоні АТО, суттєве зростання свідомості громадян регіону на користь України, що свідчить про народження навіть там потужного громадянського суспільства. Сьогодні там дуже сприятлива обстановка для просування українських цінностей широкого інформування населення стосовно перспектив інтеграції України з НАТО і ЄС тощо. Особливого значення матиме робота на середньому рівні.

 

Новина по темі: НАТО АНАЛІЗУЄ МОЖЛИВІСТЬ РОЗШИРЕННЯ ПРИСУТНОСТІ У ЧОРНОМУ МОРІ

 

Павло Жовніренко, Голова Правління Центру Стратегічних Досліджень, коментуючи попередніх експертів в частині необхідності для України бути насамперед стабільною, потужною економічно і військово, зазначив, що це просто нереально без вступу до НАТО. Жодна країна не в змозі протистояти наодинці РФ з огляду на потенціал агресора. Тому ми відмовилися від позаблокового статусу і перебуває зараз у перехідному стані. Тож, за логікою Кремля: «...нічия Україна має бути нашою». Це логіка нащадків Орди, які розуміють лише мову сили. Вони будуть сунутися далі, аж поки не отримають по зубах-така вже логіка протистояння злочинцям. Експерт зазначив, що НАТО і ЄС – це наш цивілізаційний вибір, який маємо зараз відстоювати. Не менш небезпечним є інший ворог, наша досить сильна п’ята колона, насамперед, олігархат, які блокують реформи, розвиток економіки і загрожують Україні із середини. Адже проблеми, наприклад, того ж Донбасу, почали накопичуватися давно, з часів, коли у 1998 р Київ віддав цей регіон на відкуп місцевим олігархам Ахметову і Єфремову. Переконливі наслідки цього спостерігаємо сьогодні. І нікого за це не було покарано.

 

Сергій Шутенко, директор департаменту міжнародної безпеки МЗС України, порушив питання стратегічної комунікації, важливості залучення до цього громадянського суспільства.

 

За наслідками роботи конференції її учасники ухвалили Резолюцію про створення Української Євроатлантичної Платформи, яка покликана залучити громадянське суспільство і об’єднати зусилля усіх небайдужих до подальшої долі України для пришвидшення євроатлантичної інтеграції і діалогу з НАТО. А у перспективі – і залучення нашої країни до Альянсу через діалог.

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

Публікація по темі:

САМІТ НАТО У ВАРШАВІ – ПІДСУМКИ Й УРОКИ

НЕОБЪЯВЛЕННАЯ ВОЙНА ПУТИНА: РОССИЙСКИЕ АРТИЛЛЕРИЙСКИЕ УДАРЫ ПО ТЕРРИТОРИИ УКРАИНЫ ЛЕТОМ 2014 ГОДА

 

161222 04 ukr nato

За наслідками роботи конференції ухвалено Резолюцію про створення Української Євроатлантичної Платформи

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues