161212 0 Польсько укр вертолітВ середині жовтня міністр національної оборони Республіки Польща Антоній Мацеревіч оприлюднив факт перемовин щодо спільного створення польсько-українського гелікоптеру, який відповідатиме вимогам Польщі та інших країн Східної та Центральної Європи. Базою для нової машини можуть бути в т.ч. корпус та лопаті, що виробляються в Польщі. Українська сторона зробить вклад у вигляді двигунів, що виробляє компанія «Мотор Січ».


Про те які можуть бути перспективи співпраці України та Польщі в сфері модернізації та будівництва гелікоптерів йдеться в матеріалі, що був оприлюднений на польському ресурсі Polukr.Net.

 

Після анексії Криму і початку війни на Донбасі Україна припинила військово-технічне співробітництво з РФ. З того часу почався пошук нових ринків збуту для військової продукції власного виробництва. Не є таємницею, що представники АО «Мотор Січ» протягом кількох років намагаються налагодити бізнесові контакти з польськими фірмами, що працюють в авіаційній сфері. У 2015 р керівник української компанії В’ячеслав Богуслаєв запропонував польській стороні підтримку під час модернізації гелікоптерів Mi-2 і Mi-8, a також W-3 „Sokół”. Перші позитивні сигнали щодо можливості співпраці з’явилися, однак, тільки нещодавно, напередодні зриву переговорів щодо закупки французьких гелікоптерів Caracal. І стосуються вони заміни двигунів на польських гелікоптерах Mi-8 i Mi-24.

 

Публікація по темі: АТ «МОТОР СІЧ»: 100 РОКІВ ВІД ДАТИ ВИПУСКУ ПЕРШОГО ДВИГУНА

 

Нова, краща пропозиція

 

Нові двигуни фірми «Мотор Січ» відрізняє збільшений ресурс та кращі, ніж раніше, робочі характеристики, ніж на польських гелікоптерах Mi-8/17 або Mi-24. Дальність польоту збільшується на близько 80 км, робоча висота збільшується удвічі і становитиме близько 8000 м. Середня крейсерська швидкість машини на висоті 1000 м збільшиться на 30 км/год. Зміна льотних характеристик не обмежує максимальної вантажопідйомності машини і не впливає на склад бортового озброєння.

 

161212 1 expir mi8 1

Щонайменше, декілька модернізованих машин Mi-8T вже знаходяться на озброєнні ЗС та Нацгвардії України під назвою Mi-8MСБ-В

 

Публікація по темі: ДОСВІД ДОНБАСУ В МОДЕРНIЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКИХ MI-8

 

Щонайменше, декілька модернізованих таким чином машин Mi-8T вже знаходяться на озброєнні ЗС та Нацгвардії України під назвою Mi-8MСБ-В. Натомість, на 4-х модернізованих бойових гелікоптерах Мі-24П концерн «Мотор Січ» також замінив двигуни. Ці машини належать до Повітряних Сил ЗСУ під назвою Mi-24ПУ-1. Приклад ЗСУ чітко вказує на ефективність ремоторизації – заміни старих двигунів на нові і більш потужні. Таким чином, польська армія може швидше і дешевше отримати бойову техніку з підвищеними ТТХ.

 

Новина по темі: МОДЕРНІЗАЦІЯ МІ-8: ПЕРСПЕКТИВНІ НОВАЦІЇ ВІД "АВІАКОНУ"

 

Час на розвиток, час на зміни

 

Модернізовані гелікоптери не зможуть замінити відсутність у складі ВПС сучасних видів авіатехніки. Вона і надалі потребуватиме більш сучасних машин. Умовою подальшого розвитку конструкції є отримання концерном «Мотор Січ» нових технологій з виробництва редукторів і лопатей для нових гелікоптерів. Такі know-how має польський закордонний відділ фірми PZL Świdnik, де виробляють низку композитних елементів корпусів та лопатей. В той же час, фірма PZL Rzeszów, що належить американському концерну Pratt&Whitney, займається в т.ч. виробництвом редукторів для польських гелікоптерів „Sokół”. Втім, сумнівно, щоб західні концерни погодилися на використання свого know-how для створення потенційно конкурентних машин.

 

Публікація по темі: В УКРАЇНІ СТВОРЕНО НОВУ ГАЛУЗЬ – ВЕРТОЛЬОТОБУДУВАННЯ

 

Що на заміну?

 

Зазначене свідчить, що Польща не має в цій сфері жодних технологій, які вона могла б вільно використовувати. Тому, на думку нашого східного сусіда, базою для створення першого польсько-українського гелікоптеру міг би стати гелікоптер W-3 „Sokół”. Проблемою є брак ліцензії на випуск машини з новим двигуном. Представники концерну «Мотор Січ» кілька років намагаються здобути її у італійського власника PZL Świdnik, фірми Leonardo Helicopters (колишня Agusta Westland).

 

161212 2 w3Sokol

 

Сьогодні конструктори «Мотор Січ» працюють з двома екземплярами гелікоптеру “Sokoł”, які вони придбали в Кореї. Вже відпрацьовано бортові підсистеми, здатні взаємодіяти з новими двигунами. Експортний варіант має відрізнятися високими ТТХ, збільшеним ресурсом, низькими експлуатаційними витратами – завдяки використанню передових технологій, використанню монокристалів або керамічних елементів.

 

Новина по темі: СОКОЛ З ДВИГУНАМИ MOTOR СІЧ

 

Модифікований варіант гелікоптеру „Sokoł” може бути оснащений двома типами двигунів. Насамперед, це двигун MС-500У, який раніше вже використовувався на машинах Ansat-U та Mi-54. Другий – практично вдвічі більш потужний - MС-14В. Для його використання необхідно створити цілком новий редуктор значно більшої потужності та нові композитні лопаті. Усі ці елементи виробляє PZL Świdnik. Питання, а чи погодяться його власники на співпрацю і використання нових технологій? Це також малоймовірно, як і у попередньому випадку, про який йшлося вище.

 

161212 3 w3Sokol

Моторно-трансмісійне відділення гелікоптера W-3 Sokół з двигунами Мотор Січ MС-500В-3 / Мал. Мотор Січ

 

Новини по теммі:

«МОТОР СІЧ» ОТРИМАЛО СЕРТИФІКАТ НА НОВИЙ ДВИГУН МС-500В-01

НА АТ «МОТОР СІЧ» ЗДАТНІ СТВОРИТИ УКРАЇНСЬКИЙ ВЕРТОЛІТ, - В.МУЖЕНКО

ЗА ДВА-ТРИ РОКИ В УКРАЇНІ БУДЕ СТВОРЕНО ЗАМКНЕНИЙ ЦИКЛ ВИРОБНИЦТВА ВЕРТОЛЬОТІВ, - ВОЛОДИМИР СЕМЕНОВ

 

„Sokół” i що далі?

 

Навіть омолоджений „Sokół” не вирішить проблем армії РП, він може становити скоріше експортний товар для ринків Азії та Африки. Це буде надійна і відносно дешева у порівнянні із західними аналогами конструкція, з двигуном, добре пристосованим для роботи в умовах високих температур, якщо коли-небудь буде створений... На жаль, нова конструкція на базі W-3 „Sokół” скоріше за усе не відповідатиме вимогам потенційних замовників у Східній та Центральній Європі, які налаштовані на придбання більш сучасних машин, що легко буде пристосувати до вимог спільної платформи НАТО.

 

161212 5 w 3sokol 660x330

Вертоліт W-3 “Sokół” на виставці MSPO в Кельцах / Фото: polukr.net)

 

Публікація по темі: МОТОР СІЧ МАЄ ПРОПОЗИЦІЮ ДЛЯ ПОЛЬСЬКОЇ ПОЛІЦІЇ

 

Вивчення стану польських гелікоптерів свідчить, що ремонту вимагають саме двигуни та інші системи, пов’язані з забезпеченням руху машин. Решта елементів корпусу та авіоніка ще здатні служити. Тому пропозиція щодо співпраці, запропонована компанією «Мотор Січ», може бути рішенням гарячого вже питання заміни двигунів цих машин, що вичерпали свій ресурс. В той же час, створення «з нуля» нового польсько-українського гелікоптеру є мало реальним. В найкращому випадку, він міг би з’явитися лише через 10-15 років. І цей період може збільшитися, якщо підтвердяться чутки про відтік українських фахівців на роботу до російських проектних організацій.

 

Новини по темі:

«МОТОР СІЧ» ПОБУДУЄ НА ТЕРИТОРІЇ КИТАЮ ЗАВОД З ВИПУСКУ ДВИГУНІВ ДЛЯ ВЕРТОЛЬОТІВ

КИТАЙ ЗАДОВОЛЕНИЙ СПІВПРАЦЕЮ З "МОТОР СІЧ" У ПРОЕКТУВАННІ, РОЗРОБЦІ ТА ВИРОБНИЦТВІ АВІАЦІЙНИХ ДВИГУНІВ

 

Це в поєднанні з далекою від європейських стандартів практикою управління в промисловості нашого східного сусіда могло б цілком унеможливити реалізацію надзвичай амбітного проекту, оголошеного міністром національної оборони Республіки Польща Антоніем Мацеревічем в середині жовтня 2016 року.

 

Рома БОЯНОВІЧ (Roma Bojanowicz)
Оприлюднено на Polukr.Net
Переклав з польської: Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

Публікації по темі:

ВЕРТОЛІТНА СІЧ: В УКРАЇНІ СТВОРЮЄТЬСЯ ЗАМКНЕНИЙ ЦИКЛ ВИРОБНИЦТВА ВЕРТОЛЬОТІВ

«НЕБЕСНІ ЯНГОЛИ» ПОСПІШАЮТЬ НА ДОПОМОГУ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues