img carousel Int EC635Польща проводить оновлення свого вертолітного парку. Польським збройним силам буде необхідно багато нових гвинтокрилів, бо Міністерство національної оборони Республіки Польща (МНО РП) планує зняти з озброєння 200 машин застарілих моделей. Найкритичнішим в цьому відношенні буде 2019 рік, коли у багатьох гвинтокрилів вичерпається технічний ресурс.

До 2019 року в строю залишиться лише половина з існуючого парку гвинтокрилів Мі-14ПЛ, а через два роки закінчиться технічний ресурс і в Мі-8. В 2031 році будуть виведені з експлуатації гвинтокрили Мі-17, а десь в 2040 році - і машини найпопулярнішої в Польщі моделі W-3.


Тож, відповідно до Плану технічної модернізації ЗС РП на 2013-2022 роки, Польща проведе тендер на постачання нових бойових гвинтокрилів KRUK в кількості 30-32 одиниць, які будуть закуплені для заміни існуючого парку з 29-ти гвинтокрилів Мі-24Д/В HIND.


На контракт претендують фірми Bell (з гвинтокрилом AH-1Z VIPER), Boeing (AH-64E GUARDIAN), Airbus Helicopter (EC-665 TIGER) і Turkish Aerospace Industries (T-129 ATAK).


В МНО запевняють, що закупівлі бойових гвинтокрилів KRUK розпочнуться за графіком, який передбачає початок поставок в 2019 році. Обсяг закупівлі буде визначений після вивчення пропозицій зацікавлених постачальників. Заявки на участь у програмі подали компанії AgustaWestland, Airbus Helicopters, Bell Helicopter, BIT SA, Boeing, Cenzin, Інститут кольорових металів в м. Глівіце, Польський оборонний холдинг PHO, Thales Polska і Turkish Aerospace Industries.
Поставки мають розпочатися в 2019 році – на рік раніше запланованого терміну (а при можливості вони можуть початися і в 2017 або 2018 рр).


Провідні виробники активно включились в боротьбу за отримання замовлень в рамках цієї програми, що оцінюються у суму приблизно в 3 млрд доларів США і яка є другою за розміром витрат, з числа тих, що будуть реалізовані в рамках Плану технічної модернізації ЗС РП на 2013-2022 роки. Дві з компаній, що включились у боротьбу (американська United Technologies та європейська Augusta Westland) вже мають власні виробничі потужності на території Польщі, придбавши раніше, відповідно, Polskie Zaklady Lotnicze Sp z o.o. у місті Мієлець та PZL Swidnik S.A. у Свіднику.


Тож тема закупівлі вертольотів за програмою «Крук» не могла не відобразитись на виставці оборонної промисловості MSPO-2015, що пройшла на початку вересня в польському місті Кельце. Основні претенденти на перемогу в тендері намагались якнайліпше продемонструвати переваги своїх вертольотів розмістивши їх на відкритих майданчиках виставки.


Цього року на MSPO можна було побачити турецький TAI - T129 ATAK (до речі – він був вперше представлений у Польщі), французький Tiger від компанії Airbus (вперше був показаний у Польщі на виставці MSPO 2014), американські AH-64 Apache від Boeing та UH-60 Black Hawk від Sikorsky Company. Airbus також показав багатоцільовий вертоліт Caracal H225M, що отримав перемогу у тендері на придбання багатоцільового вертольоту для потреб ЗС РП,  а також багатоцільовий вертоліт H145M.


Найцікавішою на тендері по програмі «Крук» може стати пропозиція від турецької TAI, яка розгорнула активну маркетингову роботу. Турки заявляють, що у разі, якщо Польща обере їх T-129 ATAK вони готові забезпечити максимальну «полонізацію» вертольота. В TAI готові залучити кілька польських компаній, у тому числі MESKO, WOJSKOWE CENTRALNE BIURO KONSTRUKCYJNO-TECHNOLOGICZNE, INSTYTUT TECHNICZNY WOJSK LOTNICZYCH та WZL-1 (WOJSKOWE ZAKŁADY LOTNICZE NR 1). Раніше, у травні 2015 року під час IDEF 2015, TAI підписала угоду щодо T-129 з Mesko і  WOJSKOWE CENTRALNE BIURO KONSTRUKCYJNO-TECHNOLOGICZNE. Під час MSPO 2015 TAI також підписала низку меморандумів про взаєморозуміння з вищезазначеними польськими компаніями.


В той же час в Airbus упевнені, що для поляків буде цілком логічним обрати їх EC665 TIGER в якості кінцевої заміни Мі-24 на додачу до Caracal H225M, який вже отримав перемогу в тендері на заміну вертольотів типу Мі-8/Мі-17. Поєднання пропозицій від французької компанії, на думку представників Airbus дозволить Польщі зберегти фінансові та часові ресурси в плані підготовки, логістики та технічного обслуговування вертольотів.


Раніше, 21 квітня 2015 року, Airbus Helicopter була оголошена переможцем тендеру на постачання нових багатоцільових гвинтокрилів з пропозицією гвинтокрила H225M (EC725 CARACAL). Після успішного завершення випробувань H225M в травні 2015 року контракт з Airbus Industries планується підписати в кінці цього року, а поставки мають бути звершені вже в 2017 році.


При цьому слід зазначити, що спочатку планувалося закупити 70 гвинтокрилів, однак згодом обсяг закупівлі був скорочений до 50-ти машин різних модифікацій, у тому числі 34 спеціалізованих версії для протичовнових, пошуково-рятувальних, спеціальних операцій і евакуації поранених, а також 16 транспортників. Це рішення було прийняте в тому числі і з метою економії коштів для закупівлі більшої кількості бойових гвинтокрилів KRUK. Крім іншого, це рішення також означає, що існуючий парк із 40-ка гвинтокрилів Мі-17 залишиться в експлуатації в польських збройних силах ще протягом наступного десятиліття.


Питання про рівень участі в проекті закупівлі багатоцільових гвинтокрилів підприємств польського ОПК поки не вирішене. Однак на початку 2015 року представники Airbus Helicopters повідомили про те, що в разі перемоги в тендері компанія має намір створити в Лодзі вертолітобудівний завод, а також лінію з виробництва основних вузлів і агрегатів. Вже в лютому того ж року Airbus Helicopters відкрила в Лодзі власне конструкторське бюро зі штатом близько сотні конструкторів і інженерів.


Тож реалізація Плану технічної модернізації польського війська приносить дивіденди не тільки військовим – польська промисловість також поступово отримує нові можливості за рахунок ін’єкцій західних технологій та має шанс потроху відійти від первинного шоку втрати, хоча і відсталих «радянських», але власних технологічних можливостей в галузі вертольотобудування.
І, якщо Польща вже впевнено крокує наміченою Планом технічної модернізації ЗС РП на 2013-2022 роки дорогою і поступово його виконує, то Україні ще потрібно визначитись, як з обліком власних збройних сил, так і з тим, на які ж матеріальні затрати країна може піти заради забезпечення безпеки українського суспільства та оборони держави від агресивних сусідів. І тут немає багато часу на довгі міркування – здається, що українські вертольоти можуть зупинитись ще раніше за польські. А тому треба терміново визначатись, чи вкладатись у власні модернізовані Мі (безперечно в кооперації із західними партнерами і на основі власних виробничих можливостей), фінансувати роботи по створенню власного вертольоту (достойним зразком якого міг би стати «Атаман», що заявлений АО «Мотор Січ»), чи витрачати кошти на бувші у використанні та модернізовані іноземні вертольоти (бо важко навіть уявити  можливість виділення Україною коштів на придбання новеньких західних зразків та розвиток інфраструктури їх експлуатації та обслуговування).


Хотілося б, щоб польський досвід тут став в нагоді, однак навіть побіжне порівняння ситуації в Україні та Польщі говорить про те, що нам прийдеться іти своїм, як завжди «унікальним» шляхом. Нехай буде так – аби він привів до Перемоги…

 

Валерій РЯБИХ 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues