161205 02 грудня в Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація дослідження Алана Райлі, професора, експерта Атлантичної Ради «Північний потік-2»: Аналіз законодавства та політики». На думку експерта, проект «Північний потік-2» становить безпосередню загрозу для України. Як зазначили експерти, його реалізація загрожує Україні втратою не лише до 2 млрд доларів прибутку від транзиту, але й стратегічної ваги для Європи, що посилить загрозу з боку Росії. Проект містить стратегічні загрози також для енергетичної безпеки самого ЄС, а також суперечить принципам Енергетичного співтовариства.


Михайло Крутіхін, експерт RUSENERGY, зазначив, що «Північний потік – 2» є проектом суто політичним. Це продовження давніх спроб Росії постачати газ до Європи в обхід України (і Польщі). З економічної точки зору це аж ніяк не прибутковий проект, а скоріше прямий приклад використання поставок газу в якості енергетичної зброї задля забезпечення інтересів РФ. Адже вже зараз російський газ на кордоні з Німеччиною продається нижче за собівартість. (!) За оцінками одного з провідних аналітиків, Тьєрі Бро, лише у поточному році Росія втратить 1 мільярд 300 мільйонів доларів. Щоправда РФ, імовірно, сподівається виграти від цього проекту, коли на європейський ринок почне активніше надходити зріджений природний газ.

 

Які ж ризики несе реалізація проекту для України? Перш за усе, «Північний потік-2» є серйозною загрозою для України як з економічної, так і з геополітичної точки зору.

 

По-перше, зазначив Алан Райлі, внаслідок спрямування російського газу через «Північний потік – 2» Україна щорічно втрачатиме до 2 млрд доларів США за транзит, при тому, що її економіка і без цього потребує фінансової допомоги. Поряд з цим, підкреслив експерт, поява «Північного потоку-2» дозволить «Газпрому» блокувати реверсне постачання газу до України, обмежуючи обсяги вхідних поставок газу до ЄС через новий трубопровід. Це, на його думку, не теоретична загроза, адже у 2014-2015 рр «Газпром» намагався зробити саме це. А у разі появи «Північного потоку-2», це буде зробити простіше.

 

Не можна недооцінювати ризики, що позбавлення України стратегічної ролі транзитної країни щодо поставок газу «розв’яже руки» Російській Федерації. Адже варто згадати, зазначила Олена Павленко, керівник DiXiGroup, що «Північний потік-2» – це один із аргументів, чому Росія поки що утримується від ведення повномасштабної війни в Україні. Транспортування газу через її територію до Європи – це важливий аргумент для європейських партнерів. Це питання нашої щоденної безпеки, підкреслила експерт.

 

Протиріччя і ризики для ЄС: на думку Алана Райлі, будівництво «Північного потоку-2» прямо суперечить принципам Енергетичного співтовариства. Проект призведе до концентрації шляхів поставок і збільшенню залежності Німеччини та усієї Північно-Західної Європи від російського постачальника-монополіста – при тому, що «Газпром» і зараз постачає 40% газу, який отримує, наприклад, Німеччина. Більш того, завдяки підвищенню пропускної здатності трубопроводів OPAL та EU-GAL проект дозволить «Газпрому», який не випадково називають «гаманцем Путіна» (від експорту газу дуже залежить наповнення бюджету РФ) зміцнити свої позиції на ринках країн Центральної та Східної Європи. Тобто, «Газпром» фактично буде контролювати газопроводи із пропускною спроможністю 86 мільярдів кубічних метрів буквально у центрі Європи. Це, вважає експерт, не просто суперечить принципам конкурентності – це підриває саму концепцію єдиного ринку і Енергетичного співтовариства.

 

161205 1

Алан Райлі

 

Алан Райлі зауважив, що за підрахунками шведського аналітичної агенції з питань оборони (Swedish Defense Research Agency), у період із 1991 по 2004 року Росія 40 разів (!) перекривала постачання газу країнам ЦСЄ та Балтії за діючими контрактами саме з політичних мотивів. До того ж, підтримка російського проекту суперечить наміру ЄС та США надавати підтримку Україні в умовах прямої військової та економічної загрози з боку РФ.

 

Як заявила Ганна Гопко, народний депутат України: «У нас в Україні і наших партнерів із Вишеградської четвірки є чітке розуміння що «Північний потік- 2» задуманий Кремлем саме для того, щоб знищити українську економіку, газотранспортну систему і поставити Європу в геополітичному аспекті під велику загрозу. Ми повинні нагадати Європі, що першочерговими мають бути цінності, на яких будується Європа як континент, а не економічні інтереси, які в короткотерміновій перспективі є вигідними, але на перспективу поколінь – ні, бо створюють небезпеку по різних напрямках». Ганна Гопко наголосила, що ці фінансові наповнення бюджету РФ потім спрямовуються у тому числі на військові операції у різних точках світу і створення зон нестабільності.

 

Головне завдання для України, на думку експертів, полягає у послідовному і своєчасному проведенні усіх необхідних реформ газотранспортної системи і підтверджувати свою здатність бути надійним і прогнозованим партнером. Основними бар’єрами, як зазначалося, є корумпована бюрократична система і олігархічне лобі в політиці. Саме вони стримують розвиток економіки, не дозволяють нормально розвиватися суспільству і блокують надходження іноземних інвестицій.

 

За словами заступника міністра закордонних справ України Олени Зеркаль: «Поки ми не будемо привабливими з точки зору бізнесу, вся наша дипломатія буде залежати від проведення реформ і від того, яке внутрішнє середовище ми зможемо створити. Деякі кроки, які у нас відбуваються, є не тільки сумнівними, а й шкідливими». Це, наприклад, спроби переглядати статут «Нафтогазу», що створюють турбулентність. А Михайло Крутіхін зазначив, що європейські інвестори обурені рішенням значного підвищення ватості транзиту, що фактично, це штовхає їх до табору прихильників «Північного потоку -2».

 

161205 2

Олена Зеркаль

 

«70% того, що ми можемо зробити для протидії цьому проекту, потрібно зробити в Україні. Нам потрібно просто виконувати те, що вже ухвалено і доводити свої власні рішення до кінця», – підкреслила Альона Осмоловська, речник НАК «Нафтогаз України». Зокрема, це вже ухвалені документи, такі, як Закон України про ринок газу, Проект реформи корпоративного управління НАК «Нафтогаз»України і Проект відокремлення діяльності з транспортування та зберігання природного газу від «Нафтогазу».

 

161205 3

Альона Осмоловська

 

Важливими сигналами для ЄС будуть створення біржі для торгівлі газом, зменшення ренти на видобуток газу, розробка послідовної енергетичної стратегії та залучення до реформ і як інвесторів європейські компаній. Як зазначила Олена Павленко, якщо ми правильно вибудуємо ці маячки і донесемо інформацію, що це працює, що інвестори можуть заходити – європейські компанії будуть швидше відмовлятися від російських, більш ризикованих проектів, яким і є «Північний потік- 2».

 

Наталія Кацер-Бучковська запропонувала розробити закон про енергетичну безпеку, у якому були б прописані імовірні загрози і механізми протидії, а також передбачити єдиний центр для координації усіх, хто займається питанням енергетичної безпеки.

 

Олена Зеркаль зазначила, що у зовнішніх відносинах для лобіювання своїх інтересів Україна може посилатися також на положення Угоди про асоціацію згідно зі ст. 305, ініціювавши проведення формальних консультацій щодо «Північного потоку- 2». «Нам потрібні продуктивні стосунки із Енергетичним співтовариством, вони мають бути нашим основним партнером у цьому випадку», – додала вона.

 

Алан Райлі підкреслив, що найкращим виходом для України має бути якісне проведення необхідних реформ і дотримання усіх зобов’язань: «Ми говоримо про те, що ЄС має дотримуватися власного законодавства, але щоб цей аргумент працював, Україна зі свого боку також має дотримуватися усіх правил». Це допоможе не лише протидіяти проекту «Північного потоку -2», але й суттєво покращити ситуацію в країні. Експерт зазначив, що усі країни, які максимально лібералізували ринок нафти і газу, демонополізували контроль над мережами і дотримуються правил, отримавши в результаті зниження ціни на газ, більше альтернатив з точки зору джерел постачання і підвищення вартості активів інвесторів.

 

Володимир Заблоцький

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues