Army Recognition appointed by MSPO 2015 as Official Foreign Online Show Daily News Web TV Television 640 001В продовженні аналізу двох ключових для України виставки озброєнь - ХII Міжнародної спеціалізованої виставки «Зброя та безпека – 2015»   (м. Київ)  та  23-я Міжнародної виставки оборонної промисловості «MSPO-2015» (м. Кельце), що  відбулись у  вересні цього року, увагу приділено польській виставці. Читач також знайде роздуми та висновки, що навіяні спостереженнями за цими ключовими для розуміння шляхів підвищення обороноздатності України заходами.

MSPO - польський досвід для України


Цьогорічна виставка MSPO, що відбулась з 01 по 04 вересня ц.р. в  м. Кельце (Польща) на території виставкового центру  Targi Kielce, проходила під знаком усвідомлення як керівництвом Польщі, так і західних країн в цілому, загрози для регіональної та міжнародної безпеки безвідповідальних дій керівництва РФ з підриву існуючої системи світоустрою та підриву засадничих положень забезпечення міжнародної безпеки. Тема загрози для країн-членів ЄС та НАТО з боку Кремля підіймалась та обговорювалась під час більшості заходів, що проводились в рамках MSPO 2015. Також на тематиці та масштабах виставки відбилось суттєве пожвавлення на європейському ринку ОВТ, що стало наслідком збільшення більшістю країн Європи витрат на оборону.


Не в останню чергу ажіотаж довкола MSPO був також спричинений оголошенням польським урядом початку процедур щодо придбання широкого спектру нових систем озброєнь для потреб польського війська. Системи ППО, вертольоти, безпілотні авіаційні системи, артилерійські системи, бронетанкова техніка, транспортні засоби, військові кораблі, засоби розвідки, системи зв’язку та бойового управління – це невичерпний перелік того, що найближчим часом мають отримати Польські військові. Польща стає все більш цікавим ринком у порівнянні з іншими європейськими країнами, що не так динамічно підвищують свої військові витрати.


З огляду на це, на сьогоднішній день MSPO займає третю позицію в європейському рейтингу оборонно-промислових виставок, поступаючись за своїм розмахом і авторитетом лише лондонській DSEI і паризькій Eurosatory.


Нинішня ж 23-я з моменту її заснування, виставка стала найбільшою за всю історію її існування – експозиція була розгорнута на площі у 27,5 тис. кв.м. (в 2014 році – 25 тис. кв.м.). У виставці взяли участь 568 компаній з 30-ти країн світу. Експоненти з Польщі склали найбільшу групу - 299 компаній. Найбільш чисельно на заході були представлені компанії з США (46), Німеччини (35), Франції (22), Великої Британії (18) та Норвегії (18).


Велика кількість компаній з провідних країн світу відображає основний тренд, що відчувається в питанні виконання закупівель для потреб ЗС РП, де, незважаючи на запевнення польського керівництва в тому, що при прийняті рішення про закупівлі ОВТ перевага буде віддаватись польським виробникам, частіше перемогу отримають потужні західні компанії. Тому найбільші оборонні компанії світу мали своє представництво на заході. Серед них – Lockheed Martin, Boeing, BAE Systems, Raytheon, General Dynamics, Finmeccanica, Airbus Defence and Space, Thales та MBDA.


Зросла і кількість відвідувачів, що ознайомились з експозиціями виставки – 20 000 цього року проти 15 000 у 2014 році, що може відображати тенденцію до зростання інтересу польського суспільства до тематики безпеки та оборони свої країни, зростання патріотичних настроїв у польському суспільстві на фоні зростання загроз для міжнародної та регіональної безпеки.
Програма виставки включала проведення близько чотирьох десятків науково-практичних конференцій і семінарів з обміну досвідом та напрацюваннями у сфері створення новітніх оборонних технологій. Серед виступаючих було багато відомих представників світового оборонно-промислового співтовариства. Крім того, учасники заходів отримали можливість встановити контакти і провести переговори з представниками оборонних компаній, збройних сил і урядів різних країн світу.


Паралельно з MSPO-2015 на тому ж майданчику відбулася 21-а спеціалізована міжнародна виставка логістики «LOGISTYKA», на якій були представлені останні досягнення в сфері матеріально-технічного забезпечення військ, а також логістичних рішень та систем захисту, що можуть використовуватись, як для загальних потреб та потреб забезпечення національної безпеки так і для забезпечення рятувальних служб.


Традиційно в рамках MSPO цього року також пройшла виставка збройних сил Республіки Польща. Вона організовувалась під девізом «Сучасне озброєння – для протистояння загрозам, Сучасне військо – для забезпечення майбутнього». Участь у виставці взяли 25 військових частин та музеїв. Проект координувався Інспекторатом підтримки ЗС РП. На виставці були представлені сухопутні сили, військово-морський флот, військово-повітряні сили, спеціальні сили, військова поліція а також військові навчальні заклади та військові музеї з Дебліна, Гдині, Кракова та Познані. У 2015 році на виставці була представлена важка техніка, що не представлялась в минулі роки, зокрема танки Т-72М і РТ-91 і Leopard 2A4 і Leopard 2A5, машини інженерно-технічного забезпечення BPz2 і СТМ-3.


Не в останню чергу на зростання показників MSPO відбивається і те, що виставка проходить під почесним патронатом президента Республіки Польща. Цього року знову обраний президент Анджей Дуда також особисто відвідав виставку в останній день проведення заходу. Програма візиту передбачала відвідування національної виставки Норвегії, обхід стендів турецького національного павільйону, стендів польського оборонного концерну PGZ, де були представлені пропозиції 6 потенційних партнерів по програмі створення системи протиповітряної оборони короткого радіусу дії «Narew» (Thales, Rafael; Kongsberg Raytheon; IAI Israel Aerospace Industry Air Defense Solution, Diehl Defence, Aselsan).


Візит президента на виставку в Кельце завершився церемонією вручення щорічної відзнаки для польських оборонних компаній Defender. Статуетка польського президента була присуджена Консорціуму, що складається з компаній Huta Stalowa Wola SA та WB Elektronic SA за створення дистанційно-керованої баштової системи з інтегрованим протитанковим ракетним комплексом SPIKE для бронетранспортера Rosomak.


У своєму виступі А.Дуда говорив про зміцнення військово-промислового потенціалу країни і відзначив значення MSPO для розвитку оборонної галузі. «Оборонна промисловість має величезне значення для нашої економіки. Польський ОПК має всі можливості для відродження своєї колишньої могутності, заснованої на наших кращих традиціях. Виставка має величезний успіх, і я особисто не можу цим не пишатись. Якість інфраструктури виставки, рівень підготовки, а також виставкові експонати, які мені довелося побачити, вселяють великий оптимізм і гордість», - сказав Президент Польщі.


У відкриті ж цьогорічної MSPO взяли участь міністри оборони Польщі Томаш Семоняк (Tomasz Siemoniak) та Норвегії Іне Еріксен Сьорейде (Ine Eriksen Søreide), а також міністр закордонних справ Республіки Польща Гжегош Схетина (Grzegorz Schetyna).


Виступаючи на церемонії відкриття, міністр оборони Норвегії Іне Еріксен Сьорейде, говорячи про сучасні виклики міжнародній безпеці зазначила: «Росія показала готовність і здатність використовувати військову силу для досягнення своїх стратегічних цілей», визначивши одну з найбільших загроз, що повстала перед західним співтовариством. Вона також вказали на небезпеку, яку на Півдні Європи становлять дії ісламської державу в Сирії та Іраку. «Ця нестабільність загрожує не лише регіону, але Європі в цілому», - підкреслила міністр оборони Норвегії. Підсумовуючи Іне Еріксен Сьорейде зазначила, що «адаптація Альянсу до нових викликів повинна стати предметом для обговорення на саміті НАТО, що наступного року відбудеться у Варшаві».


Вторячи колезі, міністр національної оборони Польщі зазначив, що «Норвегія і Польща однаково ставляться до «подібної уразливості» у питаннях безпеки». Погоджуючись зі словами міністра оборони Норвегії стосовно необхідності зміцнення НАТО, Томаш Семоняк нагадав, що уряд і парламент Польщі вирішили збільшити витрати на оборону до майже 2 % від ВВП. «Ми хочемо, витрачати гроші наших платників податків на кращі системи озброєнь», - зазначив він. Міністр національної оборони РП наголосив на тому, що, «маючи впевненість у можливостях нашої оборонної промисловості, ми також одночасно встановлюємо більш високі вимоги до ОВТ, що мають постачатись на озброєння польського війська».
В подібному ж ключі, також говорив міністр закордонних справ Гжегош Схетина. «Ми тут, у місті Кельце, зібрались для того, щоб через призму історії, дивитися на майбутнє і визначити, що ми можемо зробити для того, щоб поліпшити нашу спільну безпеку», - сказав він.


І ця єдність, у висловлюваннях та оцінках, а також у виборі інструментів для забезпечення національної безпеки чи не найліпше ілюструє те, чого так потрібно прагнути нашій країні та українському керівництву.


Основними сегментами ОВТ, на яких була акцентована робота виставки стали такі: вертолітна техніка; системи ППО/ПРО; безпілотні авіаційні комплекси (БпАК); системи розвідки, спостереження, а також управління озброєнням; бронетанкова/автомобільна техніка спеціального призначення. В основі виставки було покладено представлення потенційних продуктів, з якими провідні світові збройові гравці та польські компанії намагаються вийти на тендери в рамках реалізації Програми розвитку збройних сил Республіки Польща на 2013-2022 роки та Плану технічної модернізації ЗС РП на 2013-2022 роки. Тут відзначено подальше зростання ступеню кооперації між польськими виробниками та провідними західними оборонними компаніями з метою створення нових конкурентних продуктів, щоб відповідати вимогам міністерства оборони РП, що пред’являються до систем ОВТ, що мають надходити на озброєння до ЗС РП, а також для просування міжнародний ринок оборонної продукції.

 

Між минулим та майбутнім - висновки та роздуми


Виставка оборонної промисловості MSPO-2015 пройшла на фоні зростаючої підтримки організаторів з боку Польської держави та амбіційних планів уряду Республіки Польща по переозброєнню власних збройних сил та приведення їх у відповідність до сучасних загроз. Це достойний приклад для України, яка потребує ще більш ретельного ставлення до проблеми забезпечення оборони та безпеки. Однак, поки що, можна констатувати, що потрібної уваги з боку українських високопосадовців до комплексного вирішення проблеми забезпечення українського війська сучасною номенклатурою озброєнь та розширення можливостей української оборонної промисловості за рахунок розширення кооперації з носіями сучасних технологій – провідними західними компаніями, досі не спостерігається. Це засвідчили і результати виставки «Зброя та безпека 2015». Виставка не була відзначена увагою ні Президента України, ні Міністра оборони України і складається враження, що була потрібна лише для вітчизняних виробників оборонної продукції та окремих західних компаній, що розуміють – рано чи пізно повинен статись перелам свідомості українців у справі забезпечення власної безпеки. Як наслідок – український ринок ОВТ повинен ожити, а український уряд повинен встановити загально прийняті правила, які б сприяли як забезпеченню війська передовою технікою та озброєнням, так і отриманню Україною новітніх

технологій та створенню на території країни сучасних виробництв.

 

Слід відмітити, що виставка MSPO-2015 відзначилась загостренням конкурентної боротьби, як між польськими та іноземними компаніями так і між провідними світовими виробниками оборонної продукції (в сегментах де суто польські національні виробники не представлені) за отримання основних контрактів в рамках реалізації державної Програми розвитку збройних сил Республіки Польща на 2013-2022 роки та Плану технічної модернізації ЗС РП на 2013-2022 роки. Результати виставки засвідчили, що потенціал оборонної промисловості Республіки Польща поступово зростає на фоні цілеспрямованих заходів уряду РП щодо консолідації польських виробників продукції оборонного призначення. Крім того, збільшується кількість спільних проектів в рамках яких відбувається співпраця польських компаній з провідними виробниками оборонної продукції. Поряд з цим, на фоні поступової відмови Польщі від радянської технологічної бази продовжується поглинання польських виробників великими західними оборонними компаніями, в першу чергу американськими та європейськими.


На противагу MSPO-2015, «Зброя та безпека 2015» проходила тоді, коли в нашій країні ще не завершена робота над Державною цільовою оборонною програмою розвитку озброєння та військової техніки (ОВТ) та Програмою розвитку оборонно-промислового комплексу (ОПК) (обидві мають охоплювати період до 2020 року). І в цих умовах про якусь системність в сегменті забезпечення обороноздатності нашої країни говорити не доводиться. Від того відчувається сумбурність у пропозиціях для українського війська, де нерідко, а останнім часом все частіше, можна зустріти пройдисвітів з відверто авантюрними проектами та спостерігається обережність іноземних виробників оборонної продукції, інтерес яких до нашого ринку  лише зростає.


Підсумки виставки MSPO-2015, а також польський досвід свідчать про те, що в найближчі 5 років в Україні відбуватимуться процеси поступового відходу від використання радянської технологічної бази, що неминуче призведе до поступового відмирання ряду українських оборонних виробництв, часткового придбання найбільш технологічних виробництв західними компаніями, поступового заходу на український ринок західних виробників та зміни структури та змісту власного виробництва продукції оборонного призначення.


На цьому тлі українському керівництву слід взяти на озброєння польський досвід – в тому числі і негативний, що пов'язаний з втратою власних технологічних та виробничих можливостей у низці галузей (в першу чергу в авіабудуванні). Україні слід врахувати, що, прагнучи отримати нові технології та сучасні озброєння – необхідно  створити умови для того, щоб не втратити власний оборонно-промисловий потенціал та зберегти можливість контролювати основні сфери, що забезпечують обороноздатність країни.


Хочеться сподіватись, що насамкінець в сфері забезпечення потреб війська та розширення можливостей власної оборонної промисловості все ж з’явиться тверда рука держави, а також канва інтересів забезпечення обороноздатності країни та готовності українського війська до відсічі будь-якої агресії.


Тож - так і кортить закликати: «Пане Президенте, візьміть виставку «Зброя та безпека», українське військо та оборонну промисловість під свій особистий патронат та проведіть через терени невизначеності до парасольки колективної безпеки!»


Мудрості Вам та Божого покровительства Україні…

 

Валерій РЯБИХ, Defense Express

 

Більше фото на https://www.facebook.com/DefenseExpress/posts/923092937756067

Огляди виставок «Зброя та безпека 2015» та MSPO-2015 та представлених на них озброєнь шукайте в журналі «Defense Express Експорт озброєнь та оборонний комплекс України» № 10 за 2015 році, що має надійти передплатникам до кінця цього місяця.! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues