161129 0 T 80UD 23 листопада 2016 року в Пакистані було підписано Меморандум про співробітництво між ДК «Укрспецекспорт» та пакистанською компанією Heavy Industries Taxila.


Це відбулось рівно за 20 років після підписання знакового для України Пакистанського Танкового Контракту.

 

Домовленості стосуються технічного обслуговування та модернізації танків і забезпечать українські підприємства військово-промислового комплексу замовленнями на суму понад 600 млн. доларів США.

 

Підписання цього Меморандуму можна оцінювати як підтвердження високої якості продукції українського танкобудування та довіри до неї найбільшого у світі її споживача. Пакистан, до того ж, як свідчить історія, є «щасливим квитком», що вже допоміг Україні ствердитись у якості вагомого гравця світового ринку та, можна сподіватись, сприятиме подальшому зростанню технологічних та експортних можливостей української оборонки.

 

Танковий прорив 1996-го

 

У 2016 році минуло 20 років від підписання широко відомого свого часу «Танкового контракту» на поставки до Пакистану 320 нових танків Т-80УД українського виробництва.

 

Контракт 1996 року став проривом української «оборонки» в цілому і у сфері бронетехніки зокрема, створивши передумови подальших успіхів на зовнішніх ринках. Робота в рамках контракту дозволила створити власну виробничу кооперацію, незалежну від імпорту з РФ, насамперед, в частині виготовлення ключових комплектуючих компонентів, в т.ч. 125-мм танкової гармати КБАЗ. Гармата була створена Державним науково-технічним центром артилерійсько-стрілецького озброєння у 1996 році. Її зборку здійснювали на харківському заводі ім. Малишева, стволи виготовляло сумське виробниче об’єднання ім. Фрунзе, спеціальні гарматні сталі поставляло запорізьке підприємство «Дніпроспецсталь». Це – мало відомі факти, адже російська пропаганда вже тоді активно розповсюджувала брехливі чутки про нібито неспроможність України власними силами будувати танки, власну відмову постачати для них гармати (хоча насправді їх про це ніхто і не просив) тощо.

 

161129 1 T 80UD

125-мм танкова гармата для пакистанських Т-80УД створена Державним науково-технічним центром артилерійсько-стрілецького озброєння, ствол гармати виготовляло сумське виробниче об’єднання ім. Фрунзе / Фото В.Заблоцького

 

Підписанню важливого експортного контракту на постачання танків Т-80УД передувала участь України в міжнародному тендері, який оголосив Пакистан, багатотижневі натурні випробування двох Т-80УД в жорстких умовах 55-градусної спеки пустелі Тар на індійсько-пакистанському кордоні. До речі, команду у складі 13 українських фахівців, що брала участь в цих складних змаганнях, особисто очолював генеральний конструктор ХКБМ, генерал-майор Михайло Борисюк.

 

Внаслідок реалізації танкового контракту Україна спромоглася не лише зберегти свій потенціал у сфері виробництва сучасної бронетехніки, але й заявила про існування самодостатньої української танкової школи, яка по деяких напрямках навіть залишила позаду багатьох потенційних конкурентів, в т.ч. з РФ.

 

Публікація по темі: ОСНОВНІ ТАНКИ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

 

Як зазначив у своїх мемуарах «Моє життя в розвідці» Олександр Шарков, колишній начальник Головного Управління Розвідки СБУ: «Сам факт укладання такого крупного контракту на поставку сучасної військової техніки уперше висвітив Україну на світовій арені, як потужну, високо розвинуту європейську країну із сучасною виробничою базою»…

 

Танки Т-80УД, виготовлені в рамках контракту, після випробувань партіями поставлялися замовнику. З Харкова до Миколаєва вони транспортувалися залізницею, а звідти – морем, на борту спеціально зафрахтованих пакистанських транспортних суден, пристосованих для перевезення важкої техніки.

 

161129 2 T 80UD

161129 3 T 80UD

161129 4 T 80UD

Виготовлені в рамках Пакистанського контракту Т-80УД після випробувань партіями транспортувались з Харкова до Миколаєва залізницею, а звідти – морем, на борту спеціально зафрахтованих Пакистаном транспортних суден / Фото В.Заблоцького

 

Після відправки у 1999 році останньої партії з 320 замовлених танків, Україна залишилася партнером Пакистану, крім гарантійного обслуговування Т-80УД українська сторона також брала участь у створенні силової установки для китайсько-пакистанського танку Al-Khalid (MBT-2000, розвиток китайського танку Типу 90-II). Внаслідок такої співпраці серійні танки Al-Khalid отримали українські двигуни 6TД-2 (модифікація агрегатів 6TД-1, якими оснащено танки Т-80УД).

 

Нова сторінка танкової історії

 

Символічно, що через 20 років після підписання відомого контракту, 23 листопада 2016 року, під час проведення в м. Карачі оборонної виставки IDEAS-2016 відбулося підписання Меморандуму про співробітництво щодо здійснення ремонтів і модернізації в Україні пакистанської бронетанкової техніки на суму 600 млн доларів США.

 

Новина по темі: УКРАЇНА ПІДПИСАЛА З ПАКИСТАНОМ ЗБРОЙОВИЙ МЕМОРАНДУМ НА $ 600 МЛН

 

Меморандум підписали Генеральний директор Державної компанії «Укрспецекспорт» Павло Букін та Керівник пакистанської компанії Heavy Industries Taxila (HIT) Ваджит Саїд Хуссейн, в присутності Міністра оборони України генерала армії України Степана Полторака, Першого заступника Секретаря Ради національної безпеки та оборони України Олега Гладковського та міністра оборонної промисловості Пакистану Рана Танвір Хуссейна. Також відбулися переговори щодо можливого спільного виробництва танків і протитанкових систем озброєння. Якість української продукції в Пакистані добре знають, з огляду на це, підписання чергового великого контракту у сфері бронетанкової техніки є логічним продовженням багаторічної співпраці з нашою країною.

 

mem

Меморандум про співробітництво підписали Генеральний директор Державної компанії «Укрспецекспорт» Павло Букін та Голова правління Підприємства важкої промисловості HIT TAXILA генерал-лейтенант Ваджит Саїд Хусейн

 

Експерти вважають, що на фоні посилення ВТС Індії і РФ в т.ч. в напрямку оновлення і модернізації парку бронетанкової техніки індійської армії, українсько-пакистанська співпраця в оборонній сфері може охоплювати широке коло питань. Перш за все, це модернізація пакистанських танків Т-80УД до стандарту Al-Khalid i українського Т-84 «Оплот». До того ж, пакистанська сторона на переговорах в Карачі висловила свою зацікавленість українськими танками Т-84 «Оплот-М», засобами активного і пасивного бронезахисту, а також керованими протитанковими боєприпасами українського виробництва.

 

Публікація по темі: УКРАЇНСЬКА БРОНЕТЕХНІКА В БОЯХ НА СХОДІ УКРАЇНИ

 

Підписання Меморандуму з Пакистаном переконливо свідчить про визнання значного потенціалу України на міжнародному ринку озброєнь і високий попит на високотехнологічні вироби українського виробництва. В умовах фактичної агресії РФ проти нашої країни реалізація нового контракту сприятиме подальшому розвитку потенціалу і створенню нових високотехнологічних зразків бронетехніки, в т.ч. для потреб ЗС України.

 

Далі буде…

 

Експерти не виключають, що наслідком підписання нового пакистанського контракту може бути активізація ВТС України з іншими країнами, які можуть в якості потенційних субпідрядників запропонувати власні напрацювання у сфері розробки та виробництва бронетехніки та комплектуючих до неї. Не виключено, що мова може йтись і про українсько-польську співпрацю у сфері оптоелектроніки.

 

Публікація по темі: ЯЦЕК ДУЛІНСЬКИЙ: «МИ ПРОПОНУЄМО ДЛЯ АРМІЇ УКРАЇНИ СВОЇ НАЙКРАЩІ РОЗРОБКИ»

 

Є ще багато напрямів, де можна бути взаємовигідно корисними Україні та перевіреним партнерам, підсилюючи одне одного та впевнено крокуючи до кращого майбутнього.
Як буде? Подивимось вже незабаром…

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

Новини по темі:
ЗС УКРАЇНИ ОТРИМАЛИ ПАРТІЮ МОДЕРНІЗОВАНИХ ТАНКІВ Т-84

НОВИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ТАНК “ТІРЕКС” КРАЩЕ “ОПЛОТУ” І “БУЛАТА”

В ПОЛЬЩІ РОЗРОБИЛИ НОВУ ВЕРСІЮ МОДЕРНІЗАЦІЇ Т-72

 

161129 5 T 80UD

Завантаження танків Т-80УД на пакистанське судно, Миколаїв, 1999 р. / Фото В.Заблоцького)

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues