ГюрзаПісля анексії Криму та захопленні Росією низки кораблів ВМС України, виникла гостра потреба у відновлені українських можливостей на Чорному морі. Частковим виходом із ситуації могла б стати практична реалізація на вітчизняних суднобудівних заводах розробок, що пропонуються ДП «Дослідно-проектний центр кораблебудування» (ДПЦК) (м.Миколаїв), яке сьогодні є єдиною в Україні організацією, що спеціалізується на проектуванні бойових кораблів, катерів та допоміжних суден для потреб ВМС України, Державної прикордонної служби України, а також виконання експортних замовлень.


Серед проектів ДПЦК – 1200-тонний корвет «Гайдук-М», 455-тонний ракетний катер «Каракал», 54-тонний малий бронекатер «Гюрза-М» (до 2017 р. заплановано побудувати 9 одиниць), 54,5-тонний штурмовий катер «Кентавр» (серійне будівництво заплановане на 2016 р.), а також низка інших.

 

Багатоцільовий корвет «Гайдук-М» призначений для вирішення широкого кола завдань, включаючи ураження надводних, підводних, повітряних і берегових цілей.

 

Гайдук МБагатоцільовий корвет «Гайдук-М»

 

До складу озброєння корабля входять: 2х4 протикорабельні крилаті ракети ММ40 Блок 3, 8х1 підпалубних пускових установок вертикального старту ЗКР МІКА VL, одна універсальна 76-мм АУ OTO Melara, одна 35-мм артилерійська установка (АУ) Millenium, два-12,7 мм кулемети і два двотрубні 324-мм торпедні апарати. За необхідності додатково можуть бути встановлені дві реактивні установки типу РБУ. На кораблі також передбачено постійне базування одного середнього вертольоту масою до 8 тонн, для чого в кормовій частині передбачені штатний закритий ангар і злітно-посадковий майданчик.

 

Радіоелектронне озброєння корвету включає трикоординатну РЛС виявлення надводних і повітряних цілей SMART-Mk2 та РЛС загоризонтного виявлення і цілевказання. Корабель комплектується оптико-електронною та оптико-радіолокаційною системами управління стрільбою. Також, передбачені комплекс РЕБ з ПУ постановки перешкод, комплекс протидії зброї з лазерним наведенням, навігаційна РЛС та інтегрований місток.

 

Залежно від побажання замовника, корвет може оснащуватися дизельною (CODAD конфігурація) або дизель-газотурбінною головною енергетичною установкою (CODAG), які забезпечуватимуть йому максимальну величину швидкості ходу не менше 28 і 32 вузлів відповідно, а економічного - 14 вузлів. Дальність плавання 14-вузловим ходом - 3500 миль.

 

Швидкохідний ракетний катер «Каракал» являє собою розробку для закритих акваторій, наприклад, Каспійського або Чорного моря. Його основне призначення - знищення надводних, берегових і повітряних цілей. Озброєння катера становить 2х4 пускові установки протикорабельних крилатих ракет, ЗРК ближнього рубежу, 57 мм або 76-мм АУ, а також 30-мм або 35-мм АУ та ПУ постановки перешкод.

 

КаракалШвидкохідний ракетний катер «Каракал»

 

У складі радіоелектронного оснащення катера передбачені РЛС виявлення надводних та повітряних цілей, РЛС дальнього загоризонтного цілевказання, оптико-радіолокаційна та оптико-електронна системи управління стрільбою АУ, навігаційна РЛС і інтегрований місток.

 

Максимальна швидкість ходу - не менше 28 вузлів, економічного - 14. Розрахункова величина дальності плавання економічним ходом - 2000 миль, автономність - 25 діб, чисельність екіпажу - 35 чоловік.

 

Бронекатер проекту 58155 «Гюрза-М» є подальшим розвитком катерів проекту 58150 («Гюрза»). У 2004 р. два його зразки були побудовані «Ленінською кузнею» для прикордонної служби Узбекистану.

Гюрза

Бронекатер проекту 58155 «Гюрза-М»

 

«Гюрза-М» більший за свого попередника і має повну водотоннажність 50,7 т, довжину 23 м, ширину 4,8 м та осадку 1 м. Максимальна швидкість ходу катеру становить до 25 вузлів, дальність плавання економічним ходом 700 миль, автономність п'ять діб. Екіпаж – всього п'ять чоловік.

 

Озброєння катеру становлять два дистанційно керованих морських бойових модулі БМ-5М.01 «Катран-М», виробництва ДП «Миколаївський ремонтно-механічний завод», які є варіантом бойового модуля БМ-3 «Штурм», що встановлюється на бронетехніку. Кожен модуль «Катран-М» має 30 мм автоматичну гармату ЗТМ-1, 30-мм автоматичний гранатомет та 7,62-мм кулемет, а також дві ПТКР «Бар'єр» з лазерною системою наведення. На катер також планується встановити оптико-електронну систему управління вогнем і спостереження «Сова» та комплект ПЗРК.

 

Спуск на воду перших двох бронекатерів БК-01 (заводський номер 01023) і БК-02 (заводський номер 01024) був здійснений в Києві в листопаді 2015 р., після чого вони були переправлені для доукомплектування і проведення випробувань в Одесу. Випробування обох катерів були розпочаті в Одесі 3-4 лютого 2016 р. На початку літа 2016. обидва бронекатери вже були практично укомплектовані штатним обладнанням і отримали бортові номери ВМС України U174 (назва «Білгород-Дністровський») та U175 (назва «Аккерман»). 3 липня Президент України передав бронекатери «Гюрза-М» ВМС України, а вже у вересні катери брали участь у виконанні завдання з недопущення російського корабля «Сметливий» до морського кордону України.

 

На сьогодні, в інтересах ВМС України на київському суднобудівному заводі «Ленінська кузня» відбувається будівництво одразу чотирьох серійних малих броньованих артилерійських катерів «Гюрза-М». Це відбувається відповідно до затвердженого Державного оборонного замовлення на 2016 р. і є продовженням будівництва серії малих броньованих артилерійських катерів проекту 58155 в рамках Державної цільової оборонної програми розвитку озброєння і військової техніки на період до 2020 року.

 

Десантно-штурмовий катер «Кентавр», який є продовженням лінійки броньованих катерів «Гюрза» та «Гюрза-М», призначений для несення патрульної служби на річках і прибережних морських акваторіях, доставки та висадки десантів.

 

КентаврДесантно-штурмовий катер «Кентавр»

 

Порівняно з іноземними аналогами – шведським СВ-90 та російським 03160 «Раптор», «Кентавр» має більшу місткість десанту (26-28 осіб) та дальність плавання, але при цьому він не поступається перед ними швидкістю. Катер виготовлений зі сталі та має броньовану рубку для п'яти членів екіпажу, в якій розташовані всі навігаційні прилади, засоби зв'язку і спостереження, прилади управління енергетичною установкою та комплекс управління бойовими модулями. Озброєння катера становлять 2 бойові модулі у складі 12,7-мм кулемету та 40-мм гранатомету.

 

«Кентавр» має максимальну швидкість 35 вузлів і дальність плавання не менше 500 миль при русі в 11 вузлів.

 

Конструкція «Кентавра» дозволяє використовувати його не лише на морі, а й на річках, де багато рослинності. Також передбачена можливість перетворення десантно-штурмового «Кентавра» в катер спеціального призначення або вогневої підтримки. Для цього катер оснащується модифікованою системою «Град» (під авіаційний некерований реактивний снаряд С-8).

 

Загалом, з огляду на вищезазначене, можна з упевненістю сказати, що незважаючи на анексію Криму, Україна продовжує залишатись морською державою, з усіма можливостями для розробки і виготовлення різних морських платформ.

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues