Бальцерович и Миклош06 вересня в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг співзасновників Стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні -Лєшека Бальцеровича (Польща) та Івана Міклоша (Словаччина) на тему: «Пакет ключових реформ в Україні. Бачення Стратегічної групи радників».

 

Лєшек Бальцерович і Іван Міклош представили своє бачення ключових напрямків реформ в Україні, а також найважливіших кроків, які необхідно здійснити для збереження макроекономічної стабільності, прискорення економічного зростання, протидії корупції та впровадження верховенства права, поліпшення структури і якості роботи державного апарату тощо. Над розробкою запропонованих рекомендацій працювали іноземні та українські експерти Стратегічної групи радників у співпраці з українськими урядовими та неурядовими організаціями.

 

Бальцерович  
 Лєшек Бальцерович

Як зазначив Лєшек Бальцерович, досвід Польщі, Словаччини і успішних країн регіону показує, що економічне зростання, і відповідно зростання добробуту людей, залежить від швидкого впровадження реформ. На жаль, Україна не використала можливості реформувати систему державного управління і економіку в перші роки Незалежності. Хибна економічна політика до 2013 року призвела до економічного спаду в 2014-2015 роках. Агресія Росії також ускладнила економічну ситуацію, але вона є додатковим аргументом на користь рішучих реформ в Україні. За його словами, це передбачає реформування державного апарату, публічних фінансів, енергетичного сектору, податкової системи, проведення прозорої приватизації, дерегуляції, демонополізацію, земельну реформу.

 

При цьому Україні необхідно ухвалювати реформи «пакетом» з гарантією необхідного взаємозв’язку та заощадження часу. У випадку погодження запропонованого пакету ефекту варто очікувати не раніше, ніж через 2,5 роки, тобто, саме перед черговими президентськими виборами.

 

Співголова Стратегічної групи радників і головний економічний радник Прем’єр-Міністра Іван Міклош відзначив позитивні зміни, про які не всім відомо. Зокрема, в Україні домоглися макроекономічної стабільності та часткової дерегуляції, вдалося стабілізувати ринок валюти, зупинити інфляцію, досягти певних результатів в енергетичному секторі. Наступний 2017 рік, за його словами, буде роком зростання української економіки. В той же час, ситуація ще дуже складна і вимагатиме значних подальших зусиль для швидкого впровадження ключових реформ.

 

До головних проблем Міклош відносить брак тісної співпраці та взаємодії між парламентом та урядом, аби реформи рухались швидко. Тому Верховна Рада минулого року підтримала лише 37% урядових пропозицій. А без підтримки з боку парламенту прискорити реформи просто неможливо.

 

Радник також підкреслив важливість скасування мораторію на продаж землі, зазначивши, що це є одним з найбільш вирішальних факторів не лише залучення інвестицій, але й економічного зростання, розвитку українського села. Але процес на користь суспільства має бути відкритим.

 

Миклош
Іван Міклош

Міклош наголосив на необхідності нової антикорупційної стратегії, оскільки чинна не відповідає реаліям і не підкріплена практичним планом дій. Тому найефективнішим антикорупційним засобом є прискорення реформ.

 

Щодо медичної реформи, то головним є запровадження цільового принципу «гроші йдуть за пацієнтом», а не виділяються на заклад.: дерегуляція, лібералізація, приватизація.

 

Пропозиції Стратегічної групи радників щодо ключових напрямків реформ, які будуть передані на розгляд Уряду, стосуються структури і процедури державного апарату: децентралізація, електронне адміністрування, реформа прокуратури та судової системи, антикорупція. Особливої уваги потребують публічні фінанси і структурні реформи, необхідні для зміцнення економічного зростання, включаючи приватизацію, дерегуляцію, демонополізацію, реформу енергетичного сектора, ринок землі. Останній визнано потенціалом України, який держава має використати, але для цього слід створити відповідні умови, що забезпечать прозорість приватизації та вільного продажу земель сільськогосподарського призначення, як це відбувається в інших країнах. Гарантувати це може відповідний закон та підзаконні акти, що обмежать вплив олігархів та забезпечать рівні можливості використання землі для усіх учасників аграрного ринку різних форм власності. Не можна з цим поспішати, але й не варто зволікати. Не дарма ж опоненти влади наполягають на консервації існуючого стану речей з вільним продажем землі, адже вони насправді добре розуміють, що це насправді означає.

 

Не стало виключенням під час брифінгу також важливе питання розвитку оборонних підприємств України, адже без міцної і сильної економіки не може бути міцної армії. На думку радників, оборонні підприємства не є виключенням і хворіють тими самими хворобами, що й решта економіки країни.

 

Відтак, лікування пропонується також шляхом приватизації, реструктуризації та залучення приватного бізнесу. Про ефективність такого кроку, на думку Бальцеровича, свідчить досвід не лише США, де немає жодного оборонного підприємства з державною формою власності, але й сусідніх з Україною Польщі і Словаччини. Приватизація сприятиме ефективності роботи підприємств, підвищенню якості продукції і зниженню її собівартості. З огляду на це, для України, яка знаходиться у складному стані гібридної війни реформування оборонного сектору промисловості матиме особливе значення.

 

Довідково:
Стратегічна група радників з підтримки реформ – команда з 12 іноземних та українських фахівців, під головуванням архітекторів успішних системних реформ Лєшека Бальцеровича (Польща) та Івана Міклоша (Словаччина). Групу створено у квітні 2016 року. Фінансується коштом міжнародних донорів.
Місією Групи є сприяння добробуту кожного українця через надання консультацій Уряду України щодо проведення реформ в найбільш ефективний спосіб, базуючись на реальному досвіді успішних економічних реформ Польщі та Словаччини.
Група перебуває в безпосередньому контакті з Кабінетом Міністрів України, Адміністрацією Президента, Верховною Радою. Група не підтримує жодні політичні партії чи політичних лідерів.


Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues