P101000528 вересня в Українському кризовому медіа-центрі відбувся прес-брифінг «Співпраця Україна-НАТО після Варшавського саміту у сфері протидії інформаційним війнам: перспективи і недоліки», організатором якого виступив ГК «Атлантичний інформнаступ».

 

 

В роботі заходу взяли участь Сергій Пархоменко, координатор ГК «Атлантичний інформнаступ», диектор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД, радник міністра освіти і науки України, Вадим Трюхан, голова Правління ГО «Європейський рух України», Михайло Колібабчук, секретар депутатської групи з міжпарламентських зв’язків між Україною та Латвійською Республікою, президент ГО «Українсько-Словацький Центр партнерства» Андрій Шийкан і Вікторія Самойненко, представники Координаційного центру допомоги учасникам АТО (м.Дніпро), представники громадянського суспільства та ЗМІ.

 

Учасники дискусії насамперед зазначили, що як НАТО, так і Україна багато втрачають від необізнаності населення. З одного боку, це необізнаність населення України стосовно НАТО, як інституції, реальної допомоги Альянсу Україні у боротьбі з агресією Росії, а відтак-недооцінка значення важливості вступу України до цієї організації. Зокрема, відзначається зменшення до 44% загального відсотку тих, хто підтримує таку перспективу, а також, що викликає тривогу-зростання аж до 38% тих, хто висловлюється за позаблоковий статус України. Безумовно, це наслідки бездіяльності державних структур і громадянського суспільства, адже навіть в умовах війни протягом вже двох з половиною років значна кількість громадян України не зробила критичних висновків щодо причин та наслідків того, що відбувається. З іншого боку, населення країн-членів НАТО не до кінця обізнане в тому, що насправді відбувається в Україні, чому активно заважає відверта брехня та дезінформація путінського Кремля, який розгорнув інформаційну війну не лише проти України, але й проти Заходу в цілому. Тим не менше, 57% громадян на Заході хотіли б бачити Україну членом НАТО, бо розуміють, що сильна, стабільна і незалежна Україна може бути запорукою від подальшого поширення агресії Росії, а її позитивний приклад здійснення економічних реформ – прикладом для решти країн на пострадянському просторі, насамперед, для самої Росії.

 

Найбільш схильні бачити Україну в НАТО громадяни таких країн, як Канада, США, Польща, Іспанія, Великобританія та країни Балтії. В той же час, викликають стурбованість низький рівень підтримки ідеї членства України в НАТО серед громадян Німеччини, Франції, Бельгії, Італії тощо.

 

На думку експертів, на європейському рівні критично не вистачає об’єктивної інформації стосовно перебігу подій в сучасній Україні, зокрема, щодо того, як проводяться реформи і в чому полягатиме політичний бонус Заходу від членства України в Альянсі. Там повинні знати – і це першочергове завдання уряду, експертного середовища і громадянського суспільства разом з партнерами в країнах-членах НАТО – що Україна – це не якийсь бідний родич, не країна-проблема, а держава, яка спроможна принести вагому «додаткову вартість» для НАТО, для Європи і в цілому для європейської системи безпеки.

 

Вадим Трюхан

Вадим Трюхан

 

Вадим Трюхан наголосив, що підтримка Альянсу має для нас виключно важливе значення. Рішення про допомогу Україні, прийняті на липневому саміті НАТО у Варшаві, не мають прецедентів, жодній країні будь-коли НАТО навіть не пропонувалася жодній країні. Втім, не слід спекулювати на темі вступу України до Союзу, пріоритет і перспектива цього напрямку залишаються і ніхто нам в цьому не відмовляє.

 

За даними ГК «Атлантичний інформнаступ», загальний обсяг допомоги США з 2014 р складає 600 млн доларів, що включає поставку обладнання та нелетальної зброї, 350 військових інструкторів, а НАТО ухвалив під час Варшавського саміту комплексний пакет допомоги Україні, в т.ч. в частині боротьби з гібридними загрозами і інформаційними атаками з боку Росії.

 

Нам надається величезна допомога, проте, Україна потребує координації всередині країни, систему якої було фактично знищено Януковичем. На жаль, влада зволікає зі створенням відповідних структур, до цього часу навіть не призначено Посла України в НАТО!

 

Таке зволікання на фоні втоми від війни, економічних проблем та агресивної інформаційної війни Росії, що має на меті розхитування ситуації всередині України, є небезпечним для країни.

 

Сегрій Пархоменко
Сергій Пархоменко

Гідною відповіддю на інформаційну війну мають стати скоординовані дії України і НАТО в напрямку відсічі агресору шляхом проактивних дій на упередження, викриття підступності Кремля та більшої і системної інформованості західного суспільства про події в Україні і українського суспільства-щодо реальних фактів допомоги НАТО і переваг, які надає країні членство в Альянсі. Це допоможе подолати радянські стереотипи про «агресивний імперіалістичний блок НАТО» і переконати частину українських євроскептиків на користь вступу до Альянсу. За словами Сергія Пархоменка, в Україні існують лише 3 інформаційні сайти з інформацією про НАТО і представив пробний випуск НАТО-Дайджесту, що висвітлює тему допомоги країн-членів НАТО Україні. Він також наголосив на необхідності створення нових медіа-ресурсів.

 

Михайло Колібабчук розповів про проект NATO QUEST, в якому поєднали соціальну мережу, блоги та створили власну соціальну мережу, яка є майданчиком для висловлення молоддю України своїх думок та ідей. NATO QUEST представлений вже у 20 регіонах України, і він користується попитом. За 100 днів, у результаті своєї діяльності, люди набирають бали і відповідні призи за них. Минулорічні переможці відвідали штаб-квартиру НАТО у Брюсселі. Так, цьогоріч троє переможців також матимуть таку можливість.

 

Вікторія Самойленко розповіла про інформаційну роботу з різними верствами населення, зокрема зі студентами, молоддю, а також родинами воїнів АТО. Андрій Шайкан, в свою чергу, розповів, що на базі центру працюють фахівці-історики, соціологи, а також волонтери, які ідентифікують різну інформаційну зброю противника та методи її використання і відпрацьовують рекомендації з ефективної протидії.

 

На думку експертів, на фоні слабкості і пасивності державних структур має працювати громадянське суспільство, активісти і волонтери, варто залучати бізнес, який вже навчився фінансувати нашу «оборонку», то ж, слід використати його можливості і для протистояння агресору в інформаційній війні, адже інформація-це теж сильна зброя. За попередніми оцінками Сергія Пархоменка, для ефективної протидії противнику на інформаційному фронті потрібні кошти в розмірі близько 100 млн грн. на рік. То ж, якісь кошти може надати НАТО, проте левову частку цієї суми маємо знайти всередині України.

 

Проти нас діє потужна система, що має більше 70 центрів підготовки фахівців та проведення інформаційних операцій різного рівня, на що витрачаються сотні тисяч доларів. Операції, в яких задіяні тисячі висококваліфікованих фахівців, військових і цивільних, зазвичай проводяться масовано та вибірково по відношенню до обраної аудиторії і в багатьох випадках досягають тактичної мети.

 

Дійсно, на жаль, Україна все ще програє в інформаційному просторі. Та й НАТО не має власної стратегії протидії РФ у цій сфері, бо багато хто в бізнесових колах Німеччини і Франції все ще сподівається повернутися до бізнесу з РФ «as usual» і це з точки державних інтересів України також небезпечно. Між тим, прикладів інформаційних атак і цілеспрямованих антиукраїнських інформаційних вкидів з боку Кремля дуже багато.

 

Варто згадати хоча б такий відомий приклад, як знищення російськими військовими малазійського «боїнга» рейсу МН-17 на Донбасі у 2014 р. Так сталося, що брифінг співпав з оприлюдненням саме 28 вересня Слідчою комісією в Нідерландах проміжних результатів розслідування загибелі літака, але потужна російська система дезінформації вперто відмовляється визнати навіть очевидні доведені факти, намагаючись перекласти вину на Україну. Це показовий приклад з чисельними спробами Кремля уникнути відповідальності та дискредитувати результати міжнародного розслідування. Про цей переконливий приклад варто повідомити світову спільноту, навіть попередні висновки комісії вже дають обнадійливі результати і змушують громадян за кордоном критично замислитися над тим, що насправді уявляє собою Росія з її небезпечними амбіціями.

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues