00319 вересня ц.р. в готелі Radisson Blu Hotel відбувся круглий стіл «Брекзiт: якою має бути стратегія України?». На заході українські та закордонні експерти вирішили, що відповідь на британський виклик об’єднані Європі має полягати у незмінності стратегії України на побудову власної державності та подальшого руху до Європи.

 

Метою круглого столу «Брекзiт: якою має бути стратегія України?» було визначено розробку конкретних рекомендацій щодо стратегії зовнішньої політики України на євроінтеграційному напрямку з урахуванням наслідків Брекзиту, тобто очікуваного за наслідками національного референдуму виходу Сполученого Королівства з ЄС. Організатором круглого столу виступив Інститут світової політики (ІСП), який запросив для участі в ньому низку експертів, представників дипломатичного корпусу, громадського суспільства та ЗМІ.

 

Зокрема, участь в дискусії брали: сер Ніколас Соамс, депутат Палати громад Великобританії від Консервативної партії, міністр сільського господарства, рибальства та продовольства (1992-1994 рр.), міністр оборони (1994-1997 рр.) (онук прем’єр-міністра Вінстона Черчилля), Ніл Балфор, колишній депутат Європейського парламенту, британський банкір, фінансист та політик, Джудіт Гоф, Надзвичайний та Повноважний Посол Великобританії в Україні, Олена Зеркаль, заступник Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції, Наталія Микольська, Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі - Торговий представник України, Володимир Хандогій, Надзвичайний та Повноважний Посол України, Роман Шпек, член Наглядової Ради Інституту світової політики, Постійний представник України при Європейському Союзі (2000-2008), Олексій Рябчин, Народний депутат України, Співголова групи з міжпарламентських зв’язків із Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, Пітер Дікенсон, головний редактор "Business Ukraine Magazine" та інші особи.

 

Дискусія точилася навколо стану та перспектив подальших взаємовідносин Великобританії і ЄС та значення можливих змін, покликаних прогнозованим її виходом з Євросоюзу, для України з урахуванням існуючих і прогнозованих загроз та трендів розвитку міжнародної обстановки. Учасники згадували про підтримку Лондоном нашої країни в боротьбі з російською агресією, надання 50-млн фінансової допомоги, допомогу в підготовці наший військових та навіть передачу легкої бронетехніки (бронемашини «Саксон»). Адже війна і російська окупація частини української території тривають і на можливі наслідки майбутнього виходу Сполученого Королівства зі складу ЄС українська сторона дивиться насамперед з безпекової точки зору.

 

Ніколас Соамс зазначив, що Брекзiт, від наслідків якого він особисто не у захваті, не варто сприймати як щось завершене. Це тривалий процес, формальний початок якого ще навіть не визначено. Проте, вихід з ЄС не означатиме, що Лондон покине Європу і Україну напризволяще перед зростаючою агресією з боку Росії, адже Королівство залишається надалі провідним членом НАТО і одним із впливових гравців світової політики: «Вам потрібна економічна сила. Чим сильнішою буде Україна економічно, тим більшу вагу вона буде відігравати у міжнародній політиці. Чи буде це відбуватися через ЄС, чи через Велику Британію, не має такого великого значення».

 

004

 Ніколас Соамс: «Брекзiт не варто сприймати як щось завершене»

 

Його підтримав Ніл Балфор, зазначивши, що українцям потрібно зробити свою країну привабливішою для іноземних інвесторів, початок цьому має покласти прозорість політики і ефективна боротьба з корупцією. Фінансист наголосив, що сильна Україна, що стоїть на шляху агресора, важлива для Європи і Великобританія буде підтримувати її надалі як в питанні захисту територіальної цілісності, так і в питанні позитивних перетворень. Експерт вважає, що незалежно від Брекзіту Україні варто відстоювати власну незалежність і позбутися наслідків авторитарного минулого, для чого необхідно проводити проактивну політику.

 

005

Ніл Балфор: «Cильна Україна, що стоїть на шляху агресора, важлива для Європи»

 

Такої ж думки була і Пані Посол Сполученого Королівства Великобританії в Україні Джудіт Гоф, яка нагадала, що її країна завжди послідовно підтримувала Україну, незважаючи на власні зміни урядів та інші обставини. Так, Лондон надав Україні 50 млн євро фінансової допомоги, крім того, він сприяє розширенню двосторонніх економічних контактів, підготовці фахівців, в т.ч. військових, а також проведенню в Україні першочергових системних реформ. Пані Посол запевнила присутніх, що «Брекзит» ніяк не вплине на Україну, бо європейські справи залишатимуться в порядку денному британської дипломатії, санкції проти РФ мають залишатися в силі, бо Крим-це анексія, а корупція всередині України – це сприяння агресору. А коли не буде корупції, якісно зміняться і відносини України з Росією. За її словами, Росія постійно порушує усі міжнародні угоди, тому: «…ми будемо стояти поруч з Україною на її підтримку!»

 

002

 Джудіт Гоф: «Брекзит ніяк не вплине на Україну, санкції проти РФ мають залишатися в силі»

 

Віталій Скоцик, голова Аграрної партії України, на підставі власного досвіду повідомив про зростання двосторонніх британсько-українських контактів та про добре, майже дружне відношення британців до нашої країни. Проте, він не погодився з попередніми експертами, зазначивши, що Україна безумовно втратить з виходом з ЄС другої за обсягами економіки, адже це призведе до обмеження фінансових можливостей Євросоюзу. Лише минулого року Британія вклала 8,5 млрд. фунтів до бюджету ЄС. З іншого боку, це відкриє для нас нові перспективи і наше прагнення до Європи є незмінним. Адже наші союзники будуть допомагати нам, але не будуть робити щось за нас. На думку політика, Україні варто переймати британський досвід в різних сферах - від побудови дієвої системи правосуддя до створення надійних систем оборони і внутрішньої безпеки. До цього слід додати специфіку відносин з ЄС, хоча, зрозуміло, наші країни стоять на якісно різних позиціях, одна прагне стати членом ЄС, друга ж, навпаки, планує залишити Євросоюз.

 

Довідка Defense Express:
Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії – конституційна монархія, що має сучасні збройні сили, які складаються з сухопутних військ, військово-морського флоту та військово-повітряних сил. Збройні сили мають стратегічну ядерну зброю і засоби її доставки морського та повітряного базування. Чисельність населення складає 63,4 млн осіб, загальна площа 244046 кв.км, річний бюджет 1,2 трлн дол..США, це друга за обсягами економіка Європи. Держава є членом ООН, НАТО, ЄС, ОБСЄ та інших міжнародних структур.

 

Олена Зеркаль відзначила, що в ситуації, яка склалася, Україні слід зосередитись на здійсненні внутрішніх реформ, виходячи передусім з власних інтересів – розбудови власної економічно розвиненої держави. То ж, про зміни нашої стратегії не може бути мови.

 

006

Олена Зеркаль: «Україні слід зосередитись на здійсненні внутрішніх реформ»

 

Наталія Микольська зазначила, що на прагматичному рівні внаслідок Брекзіту ми втрачаємо серйозного прихильника і мотиватора вступу України до ЄС в особі Великобританії. Тому, хоч обіцяна Лондоном підтримка і буде тривати надалі, це безумовно важливо, але… відбуватиметься на якісно іншому рівні поза межами ЄС, а відтак і ефект буде вже далеко не той самий. Тому для України обєктивно вигідно, щоб процес виходу Сполученого Королівства з ЄС тривав якомога довше.

 

Роман Шпек підкреслив відому істину про наявність у Великобританії лише постійних інтересів і висловився на користь того, щоб Україна діяла таким же чином. Ми вже маємо розвинуте і просунуте громадянське суспільство, проте, не маємо діючої сили закону проти корупції і олігархату, які загрожують нам не менше зовнішнього агресора. Маємо ЗВТ з ЄС, але не можемо до кінця використати це з користю для держави, бо буксують реформи, приватизація землі тощо. Законодавство не адаптоване до європейського. Брекзіт має дати поштовх нашій владі замислитися над тим, як далі реалізовувати нашу євро стратегію. Адже одним з наслідків британського (і нідерландського) референдумів є підтримувана РФ активізація євроскептиків і правих націоналістів, перш за усе, в Німеччині, Франції та інших країнах ЄС. До речі, саме їх фінансує Кремль, який розгорнув проти всього світу інформаційну війну, використовуючи брудні методики, відверту брехню, шантаж і провокації.

 

В той же час, Брекзіт не можна вважати перемогою РФ, або наслідком дії проросійської пропаганди всередині ЄС і самого Сполученого Королівства. Все набагато складніше, процеси змін всередині ЄС тривають давно і там варто замислитися над проблемами власного виживання і реформування євро бюрократії, але це вже окреме питання. Для нас важливо не допустити перегляду вже підписаних угод, що стосуються інтересів України, аби європейська бюрократія під будь-яким приводом не ініціювала процес їхнього перегляду або блокування. Важливо, щоб і після завершення процесу і процедури Брекзіту діючі угоди, а також санкції проти РФ зберігалися в силі. Також важливо більше інформувати Європу і світ про те, що насправді відбувається в Україні. Ми маємо вистояти і на фронті, і в тилу, а також підняти економіку і реформувати країну, показавши приклад на пострадянському просторі, що Україна відбулася, як європейська країна.

 

Таким чином, на думку експертів, немає жодних підстав говорити про необхідність змін до стратегії України на побудову власної державності та подальшого руху до Європи, незважаючи на зміни всередині ЄС.

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ, Defense Express

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues