160914 5 1Використання БПЛА в процесі розмінуванні місцевості

 

Під час бойових дій та після їх завершення гостро постає проблема знешкодження мін, що були залишені сторонами конфлікту в зоні зіткнення. Ці міни становлять загрозу як для мирного населення цих територій, так і для військових формувань. Традиційні методи виявлення мін та боєприпасів, що не розірвалися потребують значних витрат часу на локалізацію та знешкодження. Для прискорення цього процесу можливо використання безпілотних авіаційних комплексів.

160914 5 2Для вирішення завдань з пошуку, виявлення та ідентифікації мін, а також саморобних вибухових пристроїв (СВУ), корисне навантаження безпілотного літального апарату (БПЛА) повинно включати до свого складу спеціальне обладнання, а саме: мультиспектральну та інфрачервону камери, або радіолокаційний підповерхневий локатор. Мультиспектральна камера дає змогу виявляти аномальні зміни ґрунту, що характерні для місць встановлення мін. Характерними ознаками у цих випадках є осадка ґрунту, горбки, свіжозорана земля, поритий сніг, розріз дерену, засохла трава на зеленому фоні, нагромадження соломи. Зображення, отримане у певному спектрі дає змогу виявити такі аномалії з дуже високою точністю.

 

Використання тепловізійного способу виявлення дозволяє отримати зображення міни в ІЧ-діапазоні, що дає можливість ідентифікувати виявлений об'єкт за його формою, розмірами і глибиною залягання.

 

160914 5 3

Дуже перспективним засобом виявлення заглиблених об'єктів є підповерхневий локатор, який дозволяє виміряти глибину залягання і габаритні розміри виявленого підповерхневого об'єкта, оцінити матеріал, з якого він виготовлений. При наявності скануючої антенної системи і багатоканального пристрою обробки відбитого сигналу можна визначити форму виявленого об'єкту і, використовуючи сукупність виміряних параметрів, ідентифікувати об'єкт (міна, її клас або об'єкт, що заважає). Існує два основних види підповерхневих локаторів: імпульсні, що використовують зондувальні імпульси наносекундної або пікосекундної тривалості і надширокосмугові локатори із ступінчастою перебудовою частоти. Кожен із запропонованих локаторів має свої переваги і недоліки.

 

Найбільш перспективним, з точки зору інформативності відбитого від підповерхневого об'єкта сигналу і простоти практичної реалізації, є локатор із ступінчастою перебудовою частоти. Ступенева зміна частоти зондуючого сигналу дозволяє скорегувати помилки, що виникають через недосконалість широкосмугової антенної системи, і затухання, що викликані нелінійністю частотної залежності поглинання електромагнітної хвилі в ґрунті.

 

Використання вищезазначених пристроїв у поєднанні із геоінформаційною системою наземної станції керування дає змогу виявляти міни з дуже високою точністю, визначати їх координати, тип, глибину залягання, створювати карту їх розташування у автоматичному режимі та у масштабі часу, близькому до реального.

 

160914 5 5На сьогодні в країнах Заходу на даному напрямку активно ведуться роботи і є вже певні результати. Так, наприклад, австрійська компанія Schiebel Technology розробила БПЛА Camcopter, який призначений для інтеграції і розгортання найрізноманітніших сенсорів, що забезпечують операції боротьби не тільки з військовими мінами, а й з СВУ.

 

До складу комплексу Camcopter входять:

• малогабаритний дистанційно керований вертоліт, оснащений телевізійною камерою і підфюзеляжною платформою, на якій встановлюються необхідні датчики;

• наземна станція управління, що включає модулі управління польотом, навігації і управління платформою.

 

Під час роботи БПЛА, на екран монітора станції управління постійно виводяться зображення з вбудованої на ньому телекамери і цифрова карта місцевості, на якій відображаються поточний стан літального апарату, запрограмований маршрут і дані розвідки - місце розташування міноподібних об'єктів. Оператор аналізує взаємне розташування відміток від ймовірних мін і приймає рішення про приналежність мінного поля до того чи іншого типу, враховуючи при цьому особливості постановки мінних полів різними способами: з повітря, системами залпового вогню або вручну. Остаточним результатом повітряної розвідки є точні географічні координати мінного поля.

 

На сьогодні спеціалістами американської компанії JIEDDO спільно з дослідницькою лабораторією армії і бюро захисту ВПС США ведуться роботи з мініатюризації різної сенсорної апаратури з метою підвищення можливостей БПЛА Camcopter а також й інших моделей безпілотних літальних апаратів, що використовуються американськими військовими.

 

160914 5 6В свою чергу, компанія General Atomics пропонує свій асортимент бортової апаратури і сенсорних рішень, які забезпечують ефективне виконання завдань щодо боротьби з мінами і СВУ. Сімейство безпілотних авіаційних комплексів компанії, серед яких PREDATOR, PREDATOR B/MQ-9 REAPER, GRAY EAGLE, PREDATOR C, AVENGER зі встановленим на них комплектом обладнання, заснованого на новітніх технологіях виявлення та ідентифікації мін та СВУ, активно використовується ЗС США під час виконання ними військових операцій. Крім того, спеціалісти General Atomics постійно відстежують потреби військових, які виникають в процесі виконання завдань з розмінування. Зокрема, компанія підтримує безперервний зв'язок з замовником та продовжує інвестувати в технології і розробляти рішення, покликані забезпечити більш швидке і ефективне розмінування.

Загалом, можна констатувати, що оскільки БПЛА мають змогу проводити розвідку та аналіз значної площі за короткий проміжок часу, універсальні у використанні, і не можуть бути знищенні через раптовий підрив міни, використання безпілотних авіаційних комплексів у рамках бойового та гуманітарного розмінування є перспективним напрямком розвитку засобів інженерної розвідки та забезпечує безпеку інженерних служб при виявленні мін та боєприпасів, що не розірвалися.

Олег Вінер

за матеріалами науково-практичної конференції

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues