ter oboron plМіністерство національної оборони РП протягом 2016-2021 рр. планує створити компонент військ територіальної оборони (далі - ВТО). Основним завданням підрозділів ВТО у разі виникнення збройного конфлікту буде ведення бойових дій спільно з регулярною армією з метою знищення або зупинення сил потенційного противника. У мирний час підрозділи ВТО будуть виконувати завдання, пов’язані із захистом цивільного населення від наслідків стихійних лих, протистояти проведенню спеціальних інформаційних операцій та кібератак. Крім того, підрозділи ВТО мають на постійній основі активно співпрацювати з елементами сектору безпеки і оборони, державними органами та органами місцевого самоврядування. Оборонним відомством вже розпочато підготовку до набору особового складу.

 

Слід зазначити, що в сучасній історії Польщі подібні воєнізовані формування вже існували. Війська територіальної оборони країни (ВТОК) були створені у ПНР у 1965 р. на базі військових частин Корпусу внутрішньої безпеки і призначались для діяльності у рамках Об’єднаних Збройних сил Організації Варшавського договору. У 1991 р. після зміни соціально-політичної системи розпочався процес відбудови ВТОК як підрозділів, призначених для підтримки бойових частин виключно на території РП. У 1997 р., з врахуванням досвіду НАТО, прийнято «Концепцію розвитку територіальної оборони», яка передбачала створення до 2003 р. у кожному з воєводств бригади ВТОК. Однак, з огляду на недостатність фінансування та процес скорочення Збройних сил РП, ці плани не були повністю реалізовані. Після прийняття у 2008 р. програми професіоналізації Війська Польського бригади ВТОК були розформовані.

 

Поштовхом до перегляду окремих підходів до системи забезпечення національної безпеки РП стала ситуація навколо України, а додатковими чинниками - доповіді Верховної контрольної палати РП: «Реалізація органами державної влади завдань у сфері кризового управління» та «Підготовка структур цивільної оборони до реалізації завдань у воєнний період і мирний час». У представлених результатах контролю звертається увага, зокрема, на наступні проблеми:

• цивільна оборона в Польщі не готова на належному рівні до виконання жодного зі своїх завдань ні у разі виникнення стихійного лиха, ні під час війни;

• не створено цілісної системи вирішення надзвичайних ситуацій, повноваження структур кризового управління і формувань цивільної оборони дублюються, а її ключові елементи мають серйозні недоліки;

• структура і організація цивільної оборони не відповідає реаліям сьогодення, кількість її формувань та персоналу невпинно скорочується;

• недостатність та застарілість обладнання, яке є у розпорядженні цивільної оборони;

• недосконалість нормативно-правового забезпечення (при тому, що МВС працює над законопроектом про захист населення з 2006 р.);

• плани управління кризовими ситуаціями і плани цивільної оборони країни формуються окремо, хоча вони мають відношення до вирішення схожих проблем.

 

Новий уряд Польщі взяв до уваги виявлені проблеми і вживає відповідних заходів. Так, 1 липня 2016 р. розпочало свою діяльність Бюро у справах створення територіальної оборони, яке наприкінці 2017 р. має бути перетворене у Командування територіальною обороною зі штаб-квартирою у Варшаві.

 

Згідно з планами МНО РП, всього створюється 17 бригад ВТО із загальною чисельністю 45 тис. осіб, володіння зброєю якими буде врегульовано змінами до чинного законодавства.

 

У першій половині 2017 р. будуть сформовані 3 бригади ВТО з дислокацією у східних воєводствах РП (на кордонах з Україною та Білоруссю) зі штабами у містах Люблін, Жешув та Білосток. Наприкінці наступного року - 2 бригади на території Мазовецького воєводства та 1 – в районі Ольштина. У 2018 р. – 5 бригад ВТО зі штабами у містах Бидгощ, Гданськ, Кєльце, Краків, Лодзь. У 2019 р. – 6 бригад ВТО, дислокованих у Сілезькому воєводству та у районах міст Ополе, Познань, Щецин, Вроцлав, Зелена Гура.

 

Таким чином, протягом трьох років у кожному повіті Польщі з’явиться одна рота (майже 100 осіб), яка становить найнижчий рівень організаційної системи територіальної оборони. Усього планується сформувати 364 роти, об’єднаних у 86 батальйонів (по 4-5 рот), підпорядкованих воєводським бригадам (по 3-4 батальйони).
За оцінками МНО РП, створення системи територіальної оборони завершиться у 2021 р. Однак, формування останніх бригад ВТО не буде означати закінчення їх подальшого розвитку.

 

Близько 10 % особового складу ВТО складатимуть професійні військові (головним чином, офіцери), які знаходяться на службі чи перебувають у запасі. Натомість, решту становитимуть резервісти-добровольці, які підпишуть контракт на проходження служби у цьому виді ЗС РП.

 

Згідно з Концепцією створення ВТО, службу в них можуть проходити усі придатні за станом здоров’я громадяни РП - як цивільні особи, так і військові, як чоловіки, так і жінки.

 

Процес набору на службу у ВТО пристосований для різних категорій кандидатів. Наприклад, військовослужбовець має просто звернутися до кадрового підрозділу своєї військової частини, де йому визначать нову посаду у ВТО. Колишні військовослужбовці, резервісти та особи, які не мають військової підготовки, повинні звертатися до відповідної військової комендатури у справах поповнення (далі - ВКП) і отримати направлення на обстеження до районної військово-лікарської комісії. Після отримання довідки про придатність до служби у ВТО з кандидатами підписується контракт терміном від 2 до 6 років. У разі, коли кандидат не має військової підготовки, його направляють на 16-денні підготовчі курси для рядового складу. Після їх завершення кандидат підписує контракт і отримує призначення до конкретної військової частини.

 

У разі, коли кандидат претендує на офіцерську посаду, він може взяти участь у конкурсі на підготовку офіцерських кадрів для ВТО. Для цього у Вищій офіцерській школі Сухопутних військ у м. Вроцлав, за рішенням Міністра національної оборони РП від 1 червня 2016 р., виділено 150 місць, 130 з яких призначено для випускників цивільних ВНЗ (виключно за спеціальностями: оборона і національна безпека; управління кризовими ситуаціями; суспільні та гуманітарні науки; фізичне виховання; педагогіка; економіка). Ще 20 місць зарезервовано для військовослужбовців сержантського складу, придатних для служби у танкових та механізованих підрозділах. Для цивільних осіб така підготовка триває один рік, для сержантського складу – півроку.

 

Служба у ВТО триває від 2 до 6 років, залежно від підписаного кандидатом контракту з ВКП. Професійна підготовка буде проводитися на базі військових частин Збройних сил РП у вихідні дні 1-2 рази на місяць (від вересня до червня) – у середньому 20 днів на рік, а також протягом 10 днів у період відпусток. Один раз на рік, влітку, кожний батальйон буде брати участь у бойовій підготовці, яку проводитимуть у військових навчальних центрах.

 

Хоча служба у ВТО, головним чином, є добровільною, однак їх особовий склад буде отримувати грошове забезпечення, еквівалентне тому, яке отримують військовослужбовці-резервісти під час військових зборів. Крім того, особа, яка проходить службу у ВТО, може отримувати також додаткові виплати за участь у військових навчаннях. Попередньо відомо, що це буде сума у межах 450 злотих на місяць (для добровольця у званні рядового). Офіцерський склад, який проходить службу у ВТО на постійній основі, буде отримувати грошове забезпечення, еквівалентне їхнім посадам у інших видах ЗС РП. Натомість, добровольці-офіцери запасу отримуватимуть грошову винагороду під час військових навчань у залежності від їх військового звання та періодичності участі у маневрах.

 

МОН РП підготувало зміни до законодавства, які мають забезпечити права працівника та захистити його від можливого звільнення з приводу відбування служби у ВТО (крім випадків, коли працівник перебуває на посаді з випробувальним терміном чи з вини працівника, або у разі банкротства або ліквідації підприємства).

 

З метою нейтралізації можливих конфліктів між працедавцем та працівником (який служить у ВТО) більшість навчань буде проводитися у вихідні дні, а працедавець завчасно отримуватиме перелік навчань, запланованих на поточний рік.

 

Передбачається також, що працедавець може отримувати від держави грошову компенсацію, якщо він на період перебування його працівника на навчаннях ВТО тимчасово візьме на цю посаду іншу особу.

 

Володимир Паливода,

старший науковий співробітник

відділу проблем національної безпеки НІСД

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues