160809 5 1Дещо про перспективи окремих європейських систем ППО


Протягом багатьох десятиліть країни НАТО мали чітке уявлення про загрозу з повітря, якій вони будуть протистояти у разі, якщо холодна війна перетвориться на «гарячу». Для такого протистояння вони використовували ракети класу «земля-повітря», призначені для ураження літаків, які знаходились на озброєння ЗС країн Варшавського договору. З падінням Радянського Союзу та розпадом Варшавського договору ймовірність конфлікту з противником, який міг би становити ймовірну загрозу повітря, ослабла. Як наслідок, пріоритети членів НАТО та інших країн значно змінились, з акцентом в бік протистояння асиметричним загрозам.

 

Однак, сьогодні реваншистська Росія і ряд конфліктів на периферії Європи та в інших частинах світу, зробили пріоритетом наявність ефективної наземної системи ППО, яка б могла перехоплювати російські стратегічні бомбардувальники і винищувачі, які сьогодні нерідко можна спостерігати далеко за межами їх повітряного простору.

 

З огляду на вищезазначене, на сьогодні для європейських виробників систем ППО з'являються ряд нових можливостей, - як в Європі, так і поза її межами. При цьому слід зазначити, що вони працюють на викококонкурентних ринках, де панівне положення займають в основному американські та ізраїльські виробники, російські системи (засновані, в основному, на радянських конструкціях) утримують свій плацдарм і прагнуть зайняти свою нішу китайські, а також нові виробники.

 

Саме в такому середовищі такі компанії, як MBDA, Saab і Thales, намагаються розвивати свої системи ППО з тим, щоб вони могли не тільки задовольняти вимоги замовника, а й бути економічно вигідними і взаємосумісними з системами союзників і країн-партнерів.

 

Російсько-грузинська війна 2008 року і конфлікти в Україні та Сирії показали, що надалі ефективно можуть використовуватись такі штурмовики, як Су-25 і ударні вертольоти Мі-24 можуть, що в свою чергу, зберігає актуальність розвитку ПЗРК і систем ППО ближнього радіусу дії.

 

160809 5 7Компанії Saab і Thales продовжують працювати над вдосконаленням своїх ПЗРК RBS 70 і Starstreak. Так, перша компанія представила модернізований ПЗКР RBS 70 NG, який використовує систему управління на лінії прицілювання (CLOS) та боєголовки з лазерною ГСН. Базова версія ПЗРК заснована на попередній версії RBS 70 і включає в себе пусковий контейнер з ракетою третього покоління Mk 2 (дальність дії 7 км) або ракету четвертого покоління Bolide (дальність дії 8 км), триногу і покращену інтегровану систему прицілювання NG. За словами представників Saab Dynamics, використання лазеру в системі наведення має ряд переваг, зокрема з т.з. невразливості до таких контрзаходів, як глушіння чи засвітка. Крім того, на ракету не потрібно встановлювати шукач, що знижує її вартість і дозволяє використовувати ПЗРК без прив'язки до цілі.

 

В свою чергу ПЗРК Starstreak та його Легка Багатоцільова Ракета (LMM) від компанії Thales, також використовують лазерну систему наведення (LMM, однак, має й інші варіанти наведення), проте необхідність участі оператора протягом усього циклу її застосування вказує на потенційні проблеми живучості. В той же час, за словами представників Thales, це не є проблемою, оскільки ПЗРК Starstreak був розроблений спеціально для протидії таким цілям, як раптова поява вертольотів. За їх словами, мінімальний час на реагування, короткотривалий політ і летальна дія системи гарантують, що ці цілі будуть уражені що до застосування ними свого озброєння.

 

160809 5 4Останньою ітерацією ПЗРК є Starstreak II, який стоїть на озброєння ЗС таких країн, як Великобританія, Індонезія і Таїланд. Кожна ракета має три крилаті головні частини, кожна з яких має свою власну схему управління і контролю, бойові частини з високим ступенем пробиття і систему затримки підриву, а також двоступеневий, твердопаливний двигун. Середньострокова модернізація ПЗРК включає в себе нові та біль ефективні головні частини.
Ракета управляється двома лазерними променями (промінь захоплення і промінь ведення цілі), які проектуються 2-D матрицею в прицільному пристрої. Три головні частини попадають в область цілі радіусом 1,5 м і мають досить кінетичної енергії для проникнення і знищення цілі при зіткненні.

 

Як зазначають в Saab, ще одною перевагою відсутності на ракеті інтегрованих елементів спостереження та управління є те, що це дозволяє використовувати на ній більш складні і передові технології.
Легша система прицілювання RBC 70 NG включає в себе інтегрований тепловізор (на версії RBS 70 використовується тепловізор-зажим BORC), авто трекер для поліпшення прицілювання/управління, поліпшену систему захоплення і ураження цілі, візуальне 3-D спостереження, а також поліпшену функцію інтерфейсу «людина-машина» для оператора ПЗРК.

 

Як зазначають в Saab, завдяки новій ракеті Bolide та сумісності прицілу NG з усіма ракетами ПЗРК RBS 70 (Мк 1, Мк 2 і Bolide), ПЗРК RBS 70 NG з потрійною пусковою установкою може, за допомогою опції колірного вибору частоти в меню прицілу, може стріляти всіма трьома ракетами майже одночасно.

 

На сьогодні ПЗРК RBS 70 NG представляється як модульна концепція, побудована навколо нового прицільного модуля. За словами представників Saab, вони можуть встановити його на транспортний засіб чи зробити дистанційно керованим.

 

160809 5 3Ракета Bolide призначена для знищення широкої різновидності цілей, включаючи літаки і вертольоти, крилаті ракети, БПЛА, а також легкі бронемашини і навіть морські цілі. Її бронебійні можливості забезпечуються наявністю кумулятивної бойової частини, яка включає в себе більше ніж 3000 вольфрамових сфер.

 

За даними IHS Jane's до кінця 2016 року шведська армія планує перейти на ПЗРК RBS 70 NG. Армія Чеської Республіки, провівши в кінці жовтня 2015 року вогневі випробування, також розглядає можливість переходу на ці системи. Якщо вони будуть прийняті на озброєння, то замінять самохідні ЗРК 9K35 «СТРЕЛА-10М».

 

У той час як БПЛА вважаються загрозою, що розвивається, на думку представників Saab, однією з найбільших загроз продовжують залишатись літаки останнього покоління. Підвищена радіопрозорість літаків п'ятого покоління вимагають застосування проти них системи з розширеними можливостями виявлення і спостереження.

 

Ринок наземних систем ППО є на сьогодні висококонкурентним і таким, на якому компанії, що конкурують одна з одною, для отримання одної можливості, часто співпрацюють в інтересах іншої. Прикладом цього можуть бути дві найбільш передові системи ППО: компанія MBDA бере участь в системі ППО MEADS, проте, в той же час компанія є складовою частиною консорціуму Eurosam в проекті SAMP/T. До речі, обидві системи пропонувались Польщі для її системи ППО/ПРО середньої дальності Wisla.

 

160809 5 2Система SAMP/T представляє наземну версію морської системи ППО Aster 30, виробництва MBDA. Одна батарея SAMP/T, як правило, включає в себе чотири мобільні пускові установки з 8-ма ракетами Aster 30 кожна, багатофункціональну РЛС кругового оберту Х-діапазону Thales Arabel, мобільний пункт управління і контролю, а також три автомобілі обслуговування. Ракета Aster 30 має максимальну дальність польоту близько 100 км при застосуванні проти цілей, що летять вище 3000 м (діапазон ураження зменшується до 50 км, коли цілі знаходяться на більш низьких висотах), максимальну швидкість 4 Маха і стелю близько 20000 м. Ракета є двоступеневою і оснащена активною ГСН і 15 кг боєголовкою.

 

Крім того, на ракеті встановлено маневрену систему «PIF-PAF», яка є поєднанням поверхонь аеродинамічного управління (PAF) та бічних рушіїв (PIF), встановлених в центрі тяжкості ракети. Рушії PIF значно збільшують маневреність ракет на завершальних етапах їх польоту. Ракета також має модуль управління і контролю з вбудованим в нього УКВ-каналом передачі даних і системою Link 16.

 

На сьогодні відомо, що MBDA планує модифікувати ракети Aster Block 1 до версії Aster Block 1 + (також відому, як Block 1 NT (Нові технології)), і потенційно – Aster Block 2. Block 1+ матиме діапазон перехоплення близько 1000 км, в той час як дальність ураження модифікації Block 2планується на рівні 3000 км.

 

160809 5 8

В грудні 2015 року Міністерство оборони Франції запустило програму Aster 30 Block INT, спрямовану на модернізацію системи SAMP/T. ЇЇ метою є розширення можливостей ракети-перехоплювача проти тактичних балістичних ракет, що досягатиметься за рахунок встановлення на ній нової ГСН Ka-діапазону.

 

В області локального ППО, німецька компанія Diehl пропонує сімейство ракет IRIS-T Surface Launched (SL), в той час як MBDA пропонує свою Звичайну Модульну Протиповітряну Ракету (САММ).

 

Ракета вертикального старту IRIS-T SL має більш потужний, ніж у версії ракети класу «повітря-повітря», твердопаливний ракетний двигун і використовує GPS-навігацію. З даною ракетою буде використовуватись нова трьохкоординатна РЛС, що складається з шести блоків фазованих антенних решіток. Можливості бойового управління, командування, контролю, зв'язку та інформації (BMC4I) ракети побудовані за таким же принципом, як і в системі MEADS.

 

В свою чергу ракета CAMM від MBDA використовує технології та аеродинаміку Покращеної ракети класу «повітря-повітря» ближнього радіусу дії (ASRAAM). Вона включає в себе нову активну радіолокаційну ГСН Ku-діапазону, модифікований лазерний неконтактний детонатор, і двосторонній двохдіапазонний канал передачі даних. Дальність дії ракети становить приблизно 25 км.

 

160809 5 6На сьогодні відомо, що MBDA також працює над вдосконаленою версією ракети CAMM - CAMM ER (Розширений Діапазон). CAMM ER має таку ж архітектуру, як і в базового варіанта, при цьому довжина ракети збільшилася приблизно на 1 м з тим, щоб встановити на ній двигун більшої потужності. Крім того, були покращена аеродинаміка ракети: на її корпусі встановлено жолоби для поліпшення аеродинамічної якості.

 

Планується, що ракета буде становити основу Майбутньої місцевої системи ППО (FLAADS) Великобританії. Її наземний компонент повинен замінити систему ППО ЗС Великобританії Rapier Field Standard C.

 

 

За матеріалами IHS Jane’s

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues